GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Londona

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesVērts zinātLabākie klubiFilmaInsider's viewKultūras afiša

IZVĒLIES OBJEKTU

« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

· Eiropa · apvienotā karaliste · Londona

Tradicionālā angļu virtuve

Autors: Kaspars Vanags0 ATSAUKSMES

St. John at Smithfield

Londonā atrodami neskaitāmi daudz mūsdienu globālajam ritmam tik atbilstošās fusion stila virtuves restorānu. Atliek vien izvēlēties labāko atrašanās vietu un skaistāko dizainu. Taču aizvien mazāk londoniešu un pilsētas viesu redzeslokā nonāk vecā angļu kulinārijas „paaudze" - tradicionālie ēdieni un ēšanas paradumi, kuru aizsākumi meklējami simtiem gadu senā vēsturē. Tādas vietas īpaši jāmeklē, taču tas ir tā vērts - ar īstu angļu ceremoniju izslavētājā Londonas Wolseley vien nepietiks, lai tā pa īstam sajustu britu zemes garšu.
St. John restorāns ir viens no tiem, kura saimnieki par savu galveno uzdevumu izvirzījuši britu nacionālās virtuves atdzīvināšanu, vienlaikus nedaudz paeksperimentējot ar to. Taču pamatprincips paliek nemainīgs - izmantot no lopiņa visu, kas vien acīm redzams. No šņukura līdz astītei. Gluži kā to savā grāmatā Nose to Tail Eating apraksta viens no St. John īpašniekiem, izbijis arhitekts - Ferguss Hendersons (Fergus Henderson). Tieši 1994. gada oktobrī kopā ar Trevoru Guliveru (Trevor Gulliver) viņš atvēra St. John restorānu Smitfīldas rajonā, turpat blakus milzīgajiem Viktorijas laika tirgus angāriem (te tiek vesti gaļas produkti teju no visas Anglijas!). Šodien kādreizējās dūmotavas ēkā ierīkotais restorāns pārsteidz ar spēcīgu tā laika sajūtu. Georgian stila nams, kura interjers mainīts minimāli - vien sienas un griesti nobalsināti balti un līdzās vecajiem skursteņiem ierīkota virtuve un bārs, kura ēdienkarte uzšņāpta turpat uz melnās tāfeles. Viegls, nepiespiests askētisms, kas netraucē baudīt galveno - autentisko angļu virtuvi. Tik ierastās un visur vienādās karbonādes vietā te pasniedz jēra mēli, žāvētu zuti un fantastisku cūkas vaidziņu sautējumu. Bet kā starteri varat izvēlēties stobrkaulus, kas plašākai publikai varētu būt pazīstami kā kaulu smadzenes...
St. John ir diezgan dārgs restorāns un uz vakariņām te galvenokārt pulcējas upper middle-class publika. Spitalfields rajonā atrodas otrs St. John restorāns.

26 St. John Street, London, EC1M 4AY
Tel.: 020 7251 0848
www.stjohnrestaurant.co.uk

The Rules

Vecākais restorāns Londonā! Tomasa Rūla (Thomas Rule) lolojums, kam šogad aprit jau 210. Par spīti tam, restorāna īpašnieki mainījušies tikai trīs reizes. Acīmredzot 1798. gadā atvērtajam The Rules piemīt īpašs šarms un pievilkšanas spēks. Un kā nu ne, ja apmeklētāju vidū pazib tādi vārdi kā Čārlzs Dikenss (Charles Dickens), Herberts Vells (H. G. Wells), Klārks Geibls (Clark Gable), Čārlijs Čaplins (Charlie Chaplin) un citi. Saraksts ir ļoti garš, turklāt slavenāko talantu vārdā nosauktas vairākas no privātajām restorāna zālēm. Tā laika literātu, aktieru un citu radošās inteliģences pārstāvju radītā aura restorānu piepilda vēl šodien. Oriģinālajiem zīmējumiem, grafikām, akvareļiem un avīžu izgriezumiem noklātās sienas burtiski uzsūkušas sevī aizgājušo gadsimtu Londonas kultūras dzīvi. Tā atrodas turpat degungalā. Tapetes nemaz nevar redzēt cauri. Un nevajag - sajūta, it kā būtu atsviests vairākus desmitus gadu senā pagātnē, ir fantastiska! Tam visam pa vidu - franču viesmīļi. Tieši tā! Absolūti autentiska angļu virtuve ar franču akcentu.
Iespējams tieši šis ideālais salikums starp gardēžu rindām ļauj pamanīt galvenokārt Londonā dzīvojošos francūžus. Tos, kas jau tik ierastā fusion vietā meklē „īstu drēbi". Un te - angļu vēstures „citadelē" - tā ir pavisam īsta. Tradicionālie kārtainās mīklas pīrāgi ar nierēm un steiku, briedis Velingtona gaumē, lieliskās Anglijas piekrastes austeres un, protams, kā „ķirsis uz kūkas" - nieru, steika un austeru pudiņš. Turklāt restorāna saimnieku paspārnē atrodas arī Lartington Estate, muiža ar medību teritorijām. Brieži, stirnas, mežacūkas, fazāni, pīles, lauku irbes - lai kas arī tiktu celts galdā, tas ir sezonāls, absolūti svaigs un nācis tepat no ģimenes īpašumiem.

35 Maiden Lane, Covent Garden, London WC2E 7LB
Tel.: 020 7836 5314 (international: +44 20 7836 5314)
www.rules.co.uk

Simpson's-in-the-Strand

Leģenda, ne restorāns. 1828. gadā atvērtais Simpson's-in-the-Strand atrodas pavisam netālu no slavenās Savoy viesnīcas un ir viens no vecākajiem restorāniem Londonā. Turklāt savus gadus tas nemaz necenšas slēpt - tās pašas Čipendeila mēbeles, kristāla lustras, tumšie paneļi un biezie paklāji. Kādreizējais The Grand Cigar Divan šaha klubs un kafejnīca vairāk kā pusotra gadsimta laikā nav mainījusi arī savu ēdienkarti - autentiskas angļu kulinārijas vērtības, tradicionālos pudiņus ieskaitot. Tieši saldo ēdienu sadaļā jāmeklē labākie meistardarbi. Ne velti Simpson's-in-the-Strand restorānā joprojām dzīvs vecās paaudzes uzskats - ja neesi ēdis desertu, neesi ēdis pusdienas vispār. Kēksveida kūkas ar īpašu cukura sīrupu, kas ražots jau Viktorijas laikā, olu krēms ar rabarberu drupačmaizi, biezpienmaizītes un absolūtais „karalis" - rīsu pudiņš ar ievārījumu (iespējams pasūtīt arī visus, no katra mazliet). Kas zina, varbūt tieši „desertu kultūra" vairākus gadu desmitus atpakaļ iekārdināja Vinsentu van Gogu (Vincent Van Gogh), Čārzlu Dikensu (Charles Dickens) vai kādu citu radošās inteliģences pārstāvi, kuru vārdi nu veido slavenāko apmeklētāju sarakstu.
Simpson's-in-the-Strand saglabājis vēl kādu šarmantu tradīciju - ēdienu šķīvjus klusi pieved uz maziem ratiņiem. Gluži kā toreiz, kad te vēl bija šaha klubs un trauku šķindoņa, nesot tos rokās, tikai varēja traucēt domās iegrimušajiem spēles dalībniekiem. Šahu gan vairs nespēlē, bet tā vietā pasniedz gaļas griešanas kursus. Ja ar faktu, ka sulīgo cepeti viesmīlis sagriež turpat pie galdiņa, ir par maz, varat droši iemācīties to darīt paši. Protams, pēc tradicionālās angļu miesnieku modes. 140 mārciņas un 90 minūšu apmācība pavāra Gerry Rae vadībā. Tevi pamāca, kurus gabalus izmanto dažādiem ēdieniem vai kā pareizi griezt pret šķiedru, lai gaļas gabals neizjuktu. Pusdienojot te nākamreiz, gaļu saaicināto draugu acu priekšā varēsi „šķērēt" jau pats.
Lai arī cenas ir pat ļoti pievilcīgas (vienai personai vidēji no £29), Simpson's-in-the-Strand pulcējas diezgan konservatīva publika - labi ģērbusies un viegli atturīga.

100 Strand, London WC2R 0EW
Tel.: +44 (0)20 7836 9112
e-mail: info@simpsonsinthestrand.co.uk
www.simpsonsinthestrand.co.uk

E. Pellicci

Vai vēl atceraties „Zvaigznīti", „Saulīti", „Minūtīti" - vecās, labās Padomju laika kafejnīcas, kurās itin bieži pulcējās vietējie jaunieši zem 25? Gluži kā toreiz, kad „Dieva ausī" Lietišķās mākslas skolas studenti par pāris kapeikām varēja atļauties vēl otru kafijas tasi, tā sauktās Londonas greasy spoons (netīrās karotes) kafejnīcas vēl šodien kalpo par atskaites punktu britu strādnieku šķiras godaprātam un kultūrai. Lētas 50. gadu ieskrietuves, kurās pasniedz briesmīgas, taču tradicionālas angļu brokastis. Ceptu bekonu, olu kulteni, pupiņas tomātu mērcē un treknās angļu desiņas kaut vienreiz jānobauda tamdēļ vien, lai pa īstam sajustu vienkāršā Austrumlondonas proletārieša dzīvi. 1953. gadā Džinas Lolobridžidas (Gina Lollabrigida) atvērtais Moka espresso bārs Soho rajonā kļuva par paraugu neskaitāmi daudzām klasiskajām Londonas kafejnīcām, kas sākotnēji tika uzskatītas par šika kalngalu - modernākie tā laika materiāli (konkrētāk, plastmasa) un pieejamas cenas. CND aktīvisti, džezmeņi, topošie rokenrolisti, eksistenciālisti, bītņiki, baby boomers, kā arī viens no 80. gadu slavenākajiem angļu laikmetīgās mākslas tandēmiem Gilbert & George - tā ir tikai daļa aizgājušo laiku publikas. Par nelaimi, līdz ar 90. gadu Starbucks, Coffee Nation un visu līdzīgo iestādījumu parādīšanos, šarmantās pēckara ēstuves sāka pamazām izzust. Katru gadu tiek slēgtas vidēji sešas klasiskās kafejnīcas. Taču tajās, kas pagaidām vēl dzīvas, vietējo ormaņu un doku krāvēju vietā ik rītu brokasto pilsētas taksometru šoferi un strādnieki. Greasy spoons joprojām ir viņu identitātes zīme. Nebrīnieties, ja apmeklētāju vidū ieraudzīsiet arī kādu pazīstamu prozaiķi, mākslinieku vai galeriju īpašniekus. Šķiet, drausmīgos cīsiņus iecienījusi arī britu bohēmiskā publika.
E. Pellicci (netālu no labākajām Austrumlondonas galerijām) ir viena no burvīgākajām tā laika kafejnīcām, lai arī atvērta jau krietni pirms pēckara perioda, 1900. gadā. Sentimentāla līdz pēdējai vīlītei - fantastiski art deco stila paneļi, sienas, griesti, nedegošās plastmasas galdiņi, koka inkrustācijas un pat milzīgais 50. gadu kafijas automāts! Mats uz mata kā Padomju laika pelmeņnīcās. Ne velti unikālā ēstuve iekļauta arhitektūras pieminekļu aizsardzības sarakstā. Vairāk kā simts gadu laikā kafejnīca piederējusi tikai vienai ģimenei - itāļu Pellicci, un vēl šodien, paveroties caur mazo lodziņu, var redzēt virtuvē šiverējam pašu saimnieci - kārtīgu un īstu itāļu MAMMU. Arī apkalpošana atstāta viņas abu dēlu ziņā. Nu ļoti ģimeniska atmosfēra! Super!

E. Pellicci
332 Bethnal Green Road,, Shoreditch,, London, E2 0AG
Tel.: 0871 971 6627
www.classiccafes.co.uk

R Cooke & Sons

R Cooke & Sons ir vēl viena klasiska Londonas strādnieku šķiras „iezīme". Vieta, kur jau kopš 19. gadsimta pasniedz tikai divus ēdienus - tradicionālo pīrāgu un vārītu zuti želejā (jellied eel). Tikai to un neko citu! Gadu laikā nav mainījies arī interjers - tā pati vecā labā ēdnīca, pavisam netālu no E. Pellicci kafejnīcas. Īsts Londonas East End šarms!

9 Broadway Market
Tel.: 020 7254 6458
www.broadwaymarket.co.uk

Open House London

Katru gadu viena nedēļas nogale tiek atvēlēta to arhitektoniski un vēsturiski interesantāko Londonas namu apskatei, kuriem ikdienā apmeklētājiem liegts piekļūt. Tās ir privātmājas un nami, kas pieder kādām konkrētām institūcijām un valstij, taču to arhitektūras specifika pārsteidz tik ļoti, ka būtu grēks neizrādīt to visiem interesentiem. Open House mājaslapā (www.openhouse.org.uk) publicētas to namu adreses un kontaktinformācija, kuras piedalās savdabīgajā „izrādīšanā". Ieteicams gan laikus pietiekties, jo nereti kāds apskates objekts izraisa milzīgu interesi, taču spēj uzņemt tikai ļoti ierobežotu apmeklētāju skaitu. Tev atver durvis un ļauj izstaigāt visu ēku - vai tā būtu kādas privātmājas vannasistaba, virtuve, metro pazemes bunkuri vai eko mājas. Fantastiska iespēja redzēt to Londonas daļu, kas daudziem paliek apslēpta. Turklāt par brīvu velti!

Vērts zināt

- Ideāls vienas dienas maršruts Austrumlondonas iepazīšanai: 1) brokastis E. Pellicci, 2) izstaigājam tuvējās mākslas galerijas, 3) lēnā solī gar Regency kanālu, apskatot vecās noliktavas, darbnīcas un strādnieku kvartālu, 4) Broadway Market un pusdienas R Cooke & Sons, 5) apciemojam Barbican Centre, kas sākotnēji celts kā strādnieku sociālā māja, 6) visbeidzot vakariņas kādā no angļu tradicionālās virtuves restorāniem.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: