GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Īslande

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijasEsenceMaršrutiVērts zināt

IZVĒLIES OBJEKTU

« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

· Eiropa · īslande · Īslande

Mūzikas arheoloģija no Lībiešu krasta līdz Īslandei

Autors: Raimonds Tiguls0 ATSAUKSMES

Talsu pilsētas augstākajā virsotnē, deviņpadsmit ozolu ielokā ambientās un elektroakustiskās mūzikas autors Raimonds Tiguls iecerējis radīt vietu, kurā atklāt savu skaņu pasauli, ievadot to ar pirmo brīvdabas sajūtu koncertu "Ārpasaules mūzika Tiguļkalnā" (2012.gada 9.jūnijā).
Ārpasaules mūzika - mazliet tālāk par pasaulē dzirdēto - 2011. gada izskaņā pie klausītājiem nonāca albuma "Islands" formātā. Tajā komponists klejojis "mūzikas arheoloģijā" - un līdzās latgaļu pļavām un lībiešu krastos saklausītiem skaņu pirmavotiem, nu, sadzirdējis arī Ziemeļu salās atrastās balsis un toņkārtas.


Tiguļkalnā. Foto: Dainis Kārklvalks

Raimonds Tiguls par šiem klejojumiem un atradumiem, ko ievilinājis savā mūzikā, dalās arī ar Anothertravelguide.com lasītājiem.

Lībiešu krasts

Visa aizsākums meklējams albumos "4 Vēji" un "Zaļš Balts Zils". "4 Vēji" ir instrumentālās mūzikas albums ar latgaliešu melodiju motīviem, savukārt "Zaļš Balts Zils" ir pavisam citāds skatījums uz Lībiešu krastu, kas atklāts caur fotogrāfijās uzņemto lībiešu kultūrvides attēlojumu un mūziku.
Lībiešu valodā nerunā nekur citur pasaulē. Ir tikai viens Kolkas rags ar divām jūrām un viens Lībiešu krasts - pavisam atšķirīgs no visas pārējās Latvijas. Latvija ir ļoti spilgta krāsa pasaules tautu paletē un jo īpašu krāsu tai piešķir latviešu un lībiešu tautas mūzika.
Veidojot šo albumu ierakstus, tika izmantoti senie dziedājumi, kas saglabājušies vien Latvijas laikā izdotās skaņu platēs. Diez vai šīs akapella izpildītājas reiz varēja iedomāties, ka pēc gadu desmitiem, šis skaņu celiņš kļūs aktuāls un viņu balsis tiks aranžētas ar dzīvajiem instrumentiem un elektroniku...

Gotlande

Pavisam netālu no Lībiešu krasta ir Gotlande. Šo fantastisko salu vērts apzināt ikkatram. Pirms pieciem gadiem aizsāktajos ceļojumos uz Gotlandi tika iegūtas gan sajūtas, gan daļēji arī muzikālais materiāls jaunajam albumam "Islands". Gotlandē tāpat kā Islandē apzināti vai pavisam nejauši sastaptie mūziķi kļuvuši par ieraksta būtiskāko elementu.
Gotlandiešu valodā faktiski neviens vairs nerunā, valoda ir saglabājusies tikai senajos dziedājumos. Gotlandiešu "gutamål" dialekts albumā ieskanas dziesminieces Gertrūdes Jākobsones (Gertrud Jakobsson) balsī.


Akmens arfa. Foto: Imants Gross

Islande

Islandē savukārt tika sastapts Hilmars Erns Hilmarsons (Hilmar Örn Hilmarsson) - islandiešu mūzikas producents un filmu skaņu celiņu veidotājs, kā arī dziedrunu "rímur" dziedātājs Steindors Andersens (Steindor Andersen), kas ir arī tradicionālās mūzikas biedrības "Idun" prezidents un sadarbojies ar grupu "Sigur Ros".
Šeit ceļi krustojās arī islandiešu skulptoru Palu Gudmundsonu (Páll Guðmundsson), kurš kalnos no nepastrādātām akmens plāksnēm veido ksilofonus - unikālas akmens arfas. Mākslinieks pats dzīvo divu stundu attālumā no Reikjavīkas savrupā vietā - Húsafell, kur viņš izveidojis apaļas formas darbnīcu - tādu mazu, mazu tornīti ar tumsā tītu skulptūru ekspozīciju pagrabstāvā, mūzikas instrumentu kolekciju - otrajā stāvā un glezniecības studiju. Pals Gudmundsons īpašā tehnikā uz akmens veido portretus, kuru sērijā sastopami gan viņa draugu Arvo Perta, gan Bjorkas sejas tēli.
Interesanti, ka pēc improvizācijas ieraksta, ko veicām - mazā baznīciņā netālu no Gudmundsona mājām, un Steindora dziedājumu ieraksta - atklājās, ka improvizāciju uz akmens arfas biju radījis vienā tonalitātē un tempā Steindora dziedājumu. Nejaušība, kas kļuva par titulskaņdarbu...


Hangs

Šveice

Savu lomu mūzikas atradumos spēlējusi arī Šveice. No šejienes manās rokās nonācis unikāls instruments - hang (www.hang-music.com). Hangs pasaulē ir viens no jaunākajiem instrumentiem, kaut gan izskatās, kā viens no vecākajiem. To 2000. gadā izgudroja šveicieši Fēlikss Roners un Sabīna Šērere. Tā nosaukums vietējā vācu valodas dialektā nozīmē "roka", bet ideja rasta, ilgstoši pētot dažādus pasaules mūzikas instrumentus - gamelānus, gongus, gatamu un zvanus. Instrumenta īpašais skanējums tiek panākts, izmantojot tā saucamo Helmholca rezonansi, kas rada, piemēram, pudeles skanēšanu, pūšot pāri tās kakliņam.
Lai tiktu pie visai dārgā instrumenta iegādes, vispirms jāizpelnās tā izgatavotāju uzticība. Instrumenta meistaru uzrunāja mans albums un ieraksts "Moonlight Sound Design", kas izdots Vācijā un Šveicē.


Raimonds Tiguls āra vannā. Foto: Jānis Mednis

www.arpasaule.lv

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: