GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Gruzija

Baudītāja ceļvedis

IZVĒLIES CEĻVEDI

Pasaules labākie free ride slēpošanas galamērķi

VistleraSvanetija« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · gruzija · Svanetija · Pasaules labākie free ride slēpošanas galamērķi

Svanetija

Autors: Māris Birzulis1 ATSAUKSME

Svanetija

Organizētais brauciens uz it kā jau labi pazīstamajiem Kaukāza kalniem Gruzijas pusē - Gudauri kūrortā, kas šosezon var lepoties ar jaunu un jaudīgu gondolu pacēlāju un atjaunotajām helibordinga iespējām, vainagojās ar lepni atritinātu Latvijas karogu kalna virsotnē. Taču šoreiz pēc Gudauri plašo, neskarto lauku free ride baudījuma, mūsu ceļš tālāk veda uz iespaidīgo Gruzijas kalnu novadu - Svanetiju.

Svanetijas reģions robežojas ar Krieviju (Kabardiju-Balkāriju), Abhāziju, Mingrelijas un Rača-Lečhumijas reģioniem. Visā 1,100 km garajā Kaukāza kalnu grēdā Svanetija ir īpaša ar to, ka tajā atrodas Eiropā augstākā apdzīvotā vieta - Ušguļi ciems (2200 m augstumā), "Kaukāza karalis" Ušbas kalns un Gruzijas augstākā virsotne Šhara (5201 m).

Līdz pat 19. gadsimtam Svanetija bija nošķirta no jebkādas cilvēku plūsmas un caurstaigāšanas, vasaras laikā reģionā bija iespējams iekļūt tikai caur vienu vienīgu ieleju, ziemā - teju nekādi.

Šejienes iedzīvotāju - svanu (kopskaitā aptuveni 23 000) oficiālā valoda ir gruzīnu, taču saziņā tiek izmantota nerakstītā svanu valoda, kas pieskaitāma pie dienvidkaukāzu valodu saimes.

Svanetijas īpatnējā torņu arhitektūra ir reģiona raksturīgākais kultūrvēsturiskais mantojums. Dzīvojamie torņi būvēti laika posmā no 6. līdz 16. gadsimtam. Vēsturiski tie kalpojuši kā drošības patvērums gan no nelūgtiem viesiem, gan sniega un zemes nogruvumiem.

Lai gan šodienas Svanetijā ir manāmas šādas tādas modernās pasaules atskaņas, kopumā reģionu iespējams raksturot kā absolūti neskartu - gan no dabas, gan kultūrsociālā viedokļa. Kā jau šādos pasaules nostūros ierasts, ceļi ir neizbraucami un šur tur tie apraujas pie jaunu serpentīnu izbūves. Arī "produktivitātes rādītāji" liek brīžam pasmaidīt, it sevišķi rītos, kad redzam, kā uz mežu aiziet trīs, četri veči ar cirvjiem pār plecu līdzvilkdami pāris brūnaļas, lai vakarā tās mājup atvilktu vīru visas dienas laikā sastrādāto - divus baļķēnus...

Taču galvenais vadmotīvs, kālab turp šoreiz devāmies, bija pirms trim gadiem tur ierīkotais pacēlājs, par kuru jāpateicas Gruzijas prezidenta Mihaila Saakašvilli rīkojumam: Svanetiju lēnām pārvērst saistošā tūrisma galamērķī. Tā teju nekurienes vidū, iepriekšējo vienkāršo trošu pacēlāju vietā tika uzsliets kārtīgs, labi aprīkots pacēlājs.

Kā labāko naktsmītni noteikti jāmin Grand Hotel Ushba (www.grandhotelushba.com) viesnīcu Ušbas kalna pakājē. To agrākajā svanu Argvliani ģimenes īpašumā iedibinājis norvēģis Rihards Bērugs, kurš, starp citu, bijis cieši saistīts ar Latviju un savulaik ņēmis dalību Vidzemes Augstskolas izveidē. Tāpēc neesiet pārsteigti, ka Grand Hotel Ushba mājas lapas saturs rodams arī latviešu valodā. Nakšņošana it kā vienkāršajos un atturīgajos hoteļa numuriņos ir fantastiska. Patiesībā neko jau vairāk arī nevajag - kā vien labu matraci, patīkamu gultasveļu un siltu segu, un, ja vēl nodrošināta individuāla ieeja numuriņos no pagalma puses, grīdas klātas koka dēļiem un aiz loga kalnu panorāma...! Starp citu, Argvliani kundze ir svanu virtuves eksperte, tāpēc viesnīcā tiek pasniegta arī lieliska maltīte, ko papildina vietējais Svanetijas vīns.

Viesnīca nodrošina arī dažādas aktivitātes - sākot no zirgu izjādēm un velo izbraucieniem, beidzot ar dažādiem tematiskajiem kalnu pārgājieniem, alpīnismu un distanču slēpošanu.

Laika apstākļi šai Kaukāza pusē ir nepastāvīgi, toties sniegs - baudāms! Protams, paceļoties ar helikopteru iespējams sasniegt vēl labākus free ride apstākļus, taču Svanetijā helibordings nav pieejams.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Renars

Apmeklēja: pirms 5 gadiem

Splitboard nemēģinājāt?
Es domāju, ja ir atbilstoša kompānija, tad varētu arī uzkāpt kaut kur augstāk...???

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: