GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Jaunzēlande

Baudītāja ceļvedisCitādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Vides Filmu studijas ekspedīcija "Dziļā Amerikā" Jūtas štata kanjonosZeme, kur daba vicinās ar otām. Jaunzēlandes piezīmesDziļā Amerikā. Pēc ekspedīcijas piezīmesEiropas kultūrreliģiskie maršrutiPa Riesling ceļu

Jaunzēlande

Kā krāšņa Vestvudas kleita. Jaunzēlandes ceļojuma piezīmesZeme, kur daba vicinās ar otām. Jaunzēlandes piezīmesJaunzēlandes adrenalīnsKur debesis saplūst ar zemi« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Austrālija · jaunzēlande · Jaunzēlande · Anothertravelguide.com

Zeme, kur daba vicinās ar otām. Jaunzēlandes piezīmes

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Zeme, kur daba vicinās ar otām. Jaunzēlandes piezīmes

Jaunzēlandes ceļojumu var plānot apgūstot tikai Ziemeļu vai Dienvidu salu, var no Ziemeļiem doties uz Dienvidiem, var dažādi variēt arī ceļojumam atvēlēto laiku, raksturu un aktivitāšu intensitāti, bet, ja alternatīva ir pakāpeniski samazināt ceļojuma iespaidu un piedzīvojumu jaudu, tad ieteicams to aizsākt Dienvidu salā - tieši Kvīnstaunā (Queenstown), Jaunzēlandes adrenalīna galvaspilsētā, un maršrutu noslēgt Ziemeļu salas maigākajā klimatā, bezrūpīgi baudot vientuļo salu romantiku.

Tā kā Jaunzēlande ir viena no pēdējām vietām uz Zemes, kur uz pastāvīgu dzīvi apmetās cilvēki - Jaunzēlandes pirmiedzīvotāji maori, un baltie ļaudis šeit ieradušies tikai aptuveni pirms 250 gadiem, tad šeit aizvien var pieredzēt nesagandētu dabu un vienlaikus novērtēt izcilu infrastruktūru, kas izveidota dabas pilnasinīgam baudījumam.


Jaunzēlande nav mākslīgi izveidota tūrisma pasaule - tās iedzīvotāji paši sevi dēvē par kiwi people un uzskata, ka labprāt strādātu tikai 7 stundas dienā un pārējo laiku pavadītu dažādās brīvdabas aktivitātēs. Gluži katru dienu varbūt viņi nelec ar izpletņiem, taču velosipēds, pārgājieni (hiking) un jūras kaijakings (sea kayaking) ir aktuāla ikdienas sastāvdaļa.
Jaunzēlandes daba ar savu dažādību un burvību vilina un pati pasaka priekšā, kā maksimālu gūt iespaidus.


DIENVIDU SALA
Tādēļ Kvīnstauna ir daudzu ekstrēmo sporta veidu izcelšanās vieta. Jebkurā ceļojumu biroja piedāvājumā atradīsiet vismaz 30 līdz 50 veidus, kā sevi izaicināt - staigāt, kāpelēt, skriet, lēkt, peldēt, krist... Savukārt neskaitāmi ekipējuma veikali nodrošinās pienācīgu sagatavošanos jūsu izvēlētajai aktivitātei - sākot ar apģērbu beidzot ar pārgājienos noderīgajiem zupas katliem.


Pārgājienu maršrutu un grūtības pakāpju diapazons ir plašs. Iespējams doties 60 km garā piecu dienu trekā kopā ar gidu, līdzi nesot pārtiku, gāzes plītiņu, nakšņojot hatos un iepazīstoties ar citiem ceļotājiem. Taču var doties individuālās ekskursijās un, piemēram, vienas dienas laikā (11 stundās) noiet trīs dienu treku. Izbaudīt koncentrētu dabas mainīgumu salīdzinošu nelielā teritorijā un virzīties cauri atšķirīgām dabas zonām, kur mūžzaļo mežu ar tā mitrumu, sūnāju paklājiem, paparžu klajumiem, galvaskausa lieluma čiekuriem nomaina kalnaina vide ar pasakainiem skatiem uz ielejām. Te pēkšņi sazīmējas „Gredzenu pavēlnieka" filmas laukumi, te desmitiem metru augsti ūdenskritumi, līdz nonāc tādā augstumā, kur koki vairs neaug un sagaida nogurdinošs gājiens pa akmeņainu, pusizžuvušu upes gultni spēcīgu putnu čalu un klaigu pavadījumā, līdz nonākt pie augstkalnes ezeriem. Mainīga ir ne tikai vide, bet arī laika apstākļi, kas dienas laikā var apmest kūleni pat 3, 4 reizes.

Baudot ūdens sniegtās iespējas, var nodoties raftingam, vai peldēšanai ar pleznām laižoties lejup pa straumi ar speciālu dēli. Interesants piedzīvojumd ir arī ātrgaitas laivas ar 5-10 cm iegrimi un spēju pārvietoties ļoti seklos ūdeņos. Braucot ar ātrumu 100 km stundā pa Shotover vai Kawarau upi cauri kanjoniem, laiva pietuvojas klinšu sienām tik tuvu, ka līdz saskarei trūkst tikai 20-30 cm. Savukārt vecāka gada gājuma cilvēki var doties apcerīgākos un rāmākos izbraucienos ar tvaika kuģīšiem.

Protams, kā bez Jaunzēlandes gaisa telpas baudījuma un niršanas mākoņos 60 sekunžu brīvajā kritienā (skydive). Interesanti, ka Jaunzēlandē viss šķiet daudz vieglāk izdarāms. Drošības sajūtu rada šī mašinērija, industrijas attīstība un perfekta lietu organizācija. Piemēram, Nzone (www.nzone.biz) instruktoriem ir vidēji 7000 lēcienu pieredze. Tie stāsta joku, un tu zini, ka šis joks jau iederas programmā. Joks būs noteiktā laikā, visi pasmiesies, tad izleks ar izpletni, viss būs vienkārši un visi priecīgi!

Kvīnstaunai var veltīt pat nedēļu laika un izmēģināt pēc iespējas vairāk. Iespēju ir daudz! Turklāt viss ir vienkārši saprotams un viegli noorganizējams. i-SITE informācijas centrs (www.i-site.org.nz) ir valstiska struktūra un tās punkti pieejami visās Jaunzēlandes pilsētās. i-SITE funkcija sniedz iespēju izpildīt visu jūsu plānoto programmu atbilstoši jūsu budžeta iespējām - ieteikt restorānu, rezervēt naktsmītni, rezervēt braucienus un aktivitātes. Pie tam i-SITE komisiju iekasē no piegādātājiem, tādēļ par pakalpojumu nekas nav jāmaksā.

Samazinot adrenalīna un fizisko aktivitāšu intensitāti, laiks nodoties vizuālam dabas baudījumam Milford Sound dienvidrietumu fjordos, kuri savos dabas raksturlielumos atgādina Norvēģijas fjordus. Šeit iespējama gan attālāka ledāju vērošana, gan neaizmirstama pietuvošanās ar kuģi piepeldot to piekājei pavisam tuvu. Vai doties atsevišķās ledāju tūrēs pa šļūdoņa radīto dubļu ezeru kanoe laivās (glacier kayaking).

Kuka kalns (Cook Mountain) ar savu 3754m majestātiskumu un jaudu pa savu nogāzi slidina Tasmāna šļūdoni. Šļūdoņi izgrauzuši daudzas dziļas iedobes, kurās izvietojušies iegareni ezeri. Ezeri vienmēr ir pārgājienu lielākais vizuālais pārsteigums. Ledāju ezeri, kas saplūduši ar kalnu ezeriem, atklāj neaprakstāmu krāsu paleti no ziliem un smaragdzaļiem līdz caurspīdīgiem ūdeņiem. Starp citu, Google maps satelītkarte no attālāka mēroga ļauj iegūt priekšstatu par šo dabas fenomenu - atklājot gluži kā izlijušas krāsas laukumus.

Nelielai atelpai iespējams pakavēties Akaroa franču kolonijas pilsētvidē. Akaroa reiz 19. gadsimta pirmajā pusē franču koloniālisti iesprauda savu karoga mastu un paziņoja savas īpašumtiesības. Vēl joprojām šeit sastopami franču restorāni, franču valoda un īsteni franciska vide. Iespējams paviesoties arī Marlboro (Marlborough) reģiona vīna alejās un vīna darītavās, vai varbūt ietrāpīt vīna festivālā (www.wine-marlborough-festival.co.nz).

Taču atgriežoties pie dabas Kaikouras pilsētā sastapties aci pret aci ar vaļiem un delfīniem. Savukārt Abel Tasman nacionālais parks, kas ir pats mazākais Jaunzēlandes parks un vientuļo ezeru pludmaļu parks iespējams noīrēt laivu vai katamarānu, padzīvot uz kuģīša, turpat gatavot ēdienu un vērot interesantus klinšu veidojumus.

 

ZIEMEĻU SALA
Dienvidu un Ziemeļu salas atdala 32 km platais jūras šaurums, pa kuru notiek aktīva prāmju kustība. Nonākot Ziemeļu salā un apmeklējot galvaspilsētu Velingtonu, kam raksturīga mazāk biznesa dzīve kā valstiskas un politiskas institūcijas, jāplāno maršruts aizvien augšup.

Salas centrālajā daļā izvietojies Tongariro nacionālais parks, kas lepojas ar trim uz laiku iemigušiem vulkāniem. Lai gan vulkāni nav aktīvi, ir ciemati, kuros jūtams spēcīgs sēra aromāts. Šeit iespējams veikt apskates lidojumu virs vulkānu krāteriem vai gidu pavadījumā doties pārgājienā un ieskatīties tieši vulkāna krātera acī.

Dodoties aizvien augstāk, vērojams lavas izcelsmes reljefs līdz sākas seismiskā zona - Rotorua pilsētas tuvumā. Tā vārās kā katls - zeme kūp un burbuļo. No zemes dzīlēm šaujas ārā neskaitāmi geizeri gluži kā šampanietis pēc korķa atraušanas. Šeit daba ekscentriski vicinās ar otām - triepjas un ārdās ar indigo krāsu paleti.

Tauranga ir neliela, simpātiska pilsēta, kuras tuvumā ir kivi fermas, uz kurām iespējamas ekskursijas, savukārt Cambridge pilsēta ir viss par un ap zirgiem. Pilsētā manāmas neskaitāmas zirgu statujas, zirgu izjādes, zirgu audzēšanas centri - milzīgi staļļi ar tūkstoš vietām. Bet Oklendas ciematā Karakā notiek zirgu gadatirgi un zirgu skriešanās sacensības miljonu vērtiem zirgiem.

Tikpat aktuāla zirgu nozare ir arī Russell pilsētā, kas atrodas Bay of Isands salu līcī un uzskatāma par Jaunzēlandes pirmo galvaspilsētu. Taču šī ir arī brīnišķīga vieta, kur nodoties peldēm ar delfīniem atklātā okeānā, piesakot tūri ar kuģīti. Var gan gadīties tā, ka pelde neizdodas gadījumā, ja delfīniem līdzi ir mazulis - tad delfīnu mammas var kļūt neprognozējamas.

Pirms atgriešanās pilsētā, vērts vēl iedvesmojošu laiku pakavēt Kauri teritorijā, kas ir piekļuve vientuļām pludmalēm, piemēram, Pink Beach, kuras krastu no vienas vietas klāj rozā gliemežvāku sega.

Oklendā jūtama jau lielpilsētas garša un vairāk kā miljons iedzīvotāju klātbūtne. Šeit aizvien samanāms angļu koloniālais iespaids. Taču ir vērts izbaudīt pilsētas atmosfēru, (paliekot uzticīgam ceļojuma ārpustelpu aktivitāšu konceptam) no rīta izskrienot krosu cauri pilsētas labākajiem rajoniem, noteikti izmetot līkumu gar ostu, kurā pietauvotas iespējams pasaules labākās un dārgākās jahtas. Šeit var uzņemt lieliskas pilsētas silueta fotogrāfijas cauri bezgalīgajam jahtu mastu mežam.

 

Foto: www.nationalgeographic.com

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: