GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Sīrija

Citādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaAustrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Sīrija

Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaAustrumu bagātību krātuve. 1. daļa« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Āzija · sīrija · Sīrija · Hasans Arslanjuregi

Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Autors: Hasans Arslanjuregi1 ATSAUKSME

Abas svarīgākās Sīrijas pilsētas, Damaska un Alepo jeb Haleba, tūlīt pēc Bagdādes ir pašas senākās apdzīvotās vietas pasaulē un ieņem svarīgu vietu UNESCO un citu starptautisko vēsturiskā mantojuma organizāciju kultūras dārgumu sarakstos.
Sīrijas ļaudis ir slaveni ar savu saulaino dabu, sirsnību un viesmīlību pret tuviem un tāliem ciemiņiem. Nekautrējieties fotografēt un patērzēt ar vietējiem, tāpat arī nav pamata justies pārsteigtiem vai aizdomīgiem, ja jūs kāds uzaicinās ciemos un sēdinās pie galda. Tas tiešām ir no sirds! Ceļojot pa šo zemi, jūs paši pārliecināsieties, ka vienkāršajiem sīriešiem ir visai maz aizspriedumu attiecībā uz ārzemniekiem: jebkuru atbraucēju no tālienes viņi vispirmām kārtām uztver kā godājamu savas dzimtenes viesi.
Lai gan Sīrija ir viena no atvērtākajām un iecietīgākajām arābu valstīm, jums, protams, nevajadzētu aizmirst, kur jūs atrodaties, un ģērbties atturīgi un piedienīgi, ja vēlaties tikt pieņemti šajā sabiedrībā. Īpaši tas attiecas uz nomaļākām vietām.

Bankas automāti sastopami reti, turklāt ne vienmēr darbojas. Tāpēc esiet gatavi visiem gadījumiem un vienmēr nēsājiet līdzi pietiekami skaidras naudas savām vajadzībām.
Eiro ir visizplatītākā ārzemju valūta, kuru var izmantot vai apmainīt praktiski jebkur. Lai gan aizliegums norēķināties dolāros nesen atcelts, šo valūtu cilvēki palaikam vēl joprojām pieņem nelabprāt.
Pat vēlās vakara stundās pilsētu galvenās ielas pēc Eiropas standartiem ir samērā drošas; tajās jūs redzēsiet daudzas moderni ģērbtas sievietes mierīgi pārvietojamies bez vīriešu kārtas pavadoņiem.
Mobilo sakaru pārklājums Sīrijā ir labs, taču viesabonēšana maksā dārgi. Ja esat iecerējuši uzkavēties ilgāk par pāris dienām, apsveriet, vai nav izdevīgāk iegādāties priekšapmaksas SIM karti vai karti plašās publisko telefonu sistēmas izmantošanai; vairumā telefona būdiņu atrodami lietošanas norādījumi arī angliski.

Lielākā daļa no ielu plāksnēm ir gan arābu, gan latīņu alfabētā, tomēr noteikti visur ņemiet līdzi karti - ar uzrakstiem bieži vien nepietiks. Vietējie gan labprāt parādīs jums ceļu - sīrieši pret ārzemju tūristiem vispār izturas ļoti izpalīdzīgi.
Starppilsētu ceļi ir labi. Ja īrējat auto, esiet gatavi, ka satiksmes policija jūs apturēs, lai pārbaudītu dokumentus. Tas parasti prasa dažas minūtes, taču ar nelielu „dzeramnaudu" 1 vai 2 eiro apmērā procesu var paātrināt.
Taksometri ir ļoti lēti, tāpēc apsveriet iespēju noīrēt kādu no tiem vai arī auto ar visu vadītāju - iespējams, jūs pārsteigti konstatēsiet, ka par veselas dienas vizināšanos maksājat aptuveni tikpat, cik par vienu braucienu Londonas metro!
Ja vēlaties arī Sīrijas robežās izmantot gaisa transporta pakalpojumus - reisi, kas savieno Damasku, Alepo, Latākiju un Kāmišli, ir samērā bieži un lēti, turklāt lidostas atrodas aptuveni 15 minūšu braucienā no šo pilsētu centriem.
Gandrīz visas preces maksā uz pusi mazāk nekā Eiropā, bet daudzos gadījumos vēl mazāk. Tirgū kaulēšanās ir būtiska iepirkšanās rituāla sastāvdaļa, un gadījumos, kad cena nav skaidri norādīta, mērķējiet uz aptuveni trešdaļu vai pusi no sākotnējās cenas. Galvenais - nesteidzieties!
Sīrija ir sena multikulturāla sabiedrība, kurā sadzīvo vesela virkne reliģiju un konfesiju. Tas ir sarežģīti, un labāk turēties pa gabalu no atklāti politiskām vai reliģiskām diskusijām.

Iebraukšana Sīrijā nav iespējama, ja pasē ir jebkādi vīzu zīmogi no Izraēlas vai palestīniešu teritorijām, tāpēc to gan pārbaudiet jau laikus. Ja jūsu dokumentos šāds zīmogs ir, pirms ceļojuma vajadzētu nomainīt pasi.
Lielākajās pilsētās ir plašs interneta kafejnīcu tīkls, taču bezvadu internets gan pieejams gandrīz vienīgi pašās labākajās viesnīcās.
Būtu ļoti ieteicams pirms ierašanās vēlreiz telefoniski vai pa e-pastu apstiprināt numura rezervāciju, īpaši nelielās viesnīcās vai mazākās pilsētās.
Šķērsot Jordānijas, Libānas vai Turcijas robežu taksometrā ir gan lēti, gan vienkārši. Rēķinieties ar aptuveni stundu uz robežas; vēl tikpat daudz laika paies ceļā uz Ammānu, Beirūtu vai Antakju.
Sīriešu virtuve ir viena no labākajām visā pasaulē, un ceļotājiem par katru cenu vajadzētu mest līkumu „rietumu" restorāniem un dot priekšroku Sīrijas nacionālajiem ēdieniem, izmantojot iespēju nobaudīt gardākās mezes (uzkodas) visos Tuvajos Austrumos - daudzās ēstuvēs maltītes laikā arī paklausīties vietējo mūziku.

Sīrija ir viena no pēdējām vietām pasaulē, kur jums uz katra soļa nenāksies sadurties ar vienveidīgu starpnacionālu zīmolu blāķiem. Tāda ir šīs zemes salīdzinošās izolācijas neapstrīdamā priekšrocība: ceļotājiem ir iespēja aplūkot un izbaudīt patiesu un autentisku šī reģiona stilu un iegādāties tikai šeit atrodamas preces.
Gudrs ceļotājs vienmēr ir apdomīgs un ievēro elementāros drošības priekšnoteikumus. Ja vien tā rīkosieties arī jūs, turklāt atverot acis un sirdis satriecošajai kultūras, kulinārijas un cilvēcisko pārdzīvojumu bagātībai, ko piedāvā viena no pasaules pēdējām neskartajām bagātību krātuvēm, es varu garantēt, ka no Sīrijas neatgriezīsieties vīlušies. Laimīgu ceļu jeb, kā mēs sakām arābiski, meas salame.

Damaska

Pilsētā atradīsiet dažu labu augstceltni, taču jebkurš damaskietis jums pastāstīs, ka pats satriecošākais skats uz šo ārkārtīgi seno pilsētu paveras no Kasjuna (Qassioun) kalna augstumiem. Nav vērts pat mēģināt vārdos aprakstīt, cik skaista Damaska ir naktī, kad no kalna vēsā patvēruma varat noraudzīties, kā jums pie kājām gluži kā miljoniem dārgakmeņu mirguļo pilsētas ugunis. Pakavējieties kādā no daudzajām diennakts kafejnīcām, kur jūsu rēķins tiks izrakstīts, saskaitot tējkannas, kas atnestas uz jūsu galdiņu. Šai vietai ir īpašs valdzinājums ārzemēs mītošo damaskiešu acīs: lai atkal sajustos kā īsti sīrieši, viņiem vajagot atbraukt tieši uz šejieni. Izbaudiet šo vietu jebkurā dienas vai nakts stundā, un jūs paši sapratīsiet, kāpēc tā.

Kur nakšņot

VIESNĪCA FOUR SEASONS

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Viesnīca atrodas rokas stiepiena attālumā no Lielā tirgus. No vienas puses tai kaimiņos krāšņais universitātes parks, no pārējām - senās Damaskas vecās smilšakmens ēkas un kalnu ainava. Four Seasons iekārtojusies nesen celtā akmens namā, kas atbalso pilsētas senākās apbūves stilu. Skaistu ainavu cienītāju zināšanai: no brīvdabas baseina paveras viens no lieliskākajiem skatiem uz Damasku; tas valdzina tiklab tos, kas veldzējas ūdenī, kā tos, kuri sasēduši baseina malā ar vēsu dzērienu glāzēm. Neapšaubāmi viena no elegantākajām naktsmītnēm pilsētā. Iespaidīgi skati paveras no visiem numuriem, tomēr viskrāšņākā panorāma ir no augšstāva istabām.

Shukri Al Quatli Street, P.O. Box 6311, Damascus, Syria
Tel. 963 (11) 339 1000
Fax. 963 (11) 339 0900
www.fourseasons.com/damascus

VIESNĪCA SEMIRAMIS

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Šī viesnīca, kas atrodas pilsētas centrā, Viktorijas ielā, nepavisam nav peļama apmešanās vieta, tomēr par savu slavu tai lielākoties jāpateicas fantastiskajiem vēderdeju un dzīvās mūzikas šoviem ēkas augšstāvā; priekšnesumus baudiet reizē ar ēdieniem (un dzērieniem), kas pieder pie pašiem labākajiem visā Damaskā. Šovs uz šejieni atvilina plašu vietējo publiku jebkurā nedēļas dienā - un tas viss par cenu, kādu jūs varētu maksāt par maltīti kādā Mcdonald's ēstuvē. Atšķirībā no tās, šīs vakariņas starojoši smaidošie Semiramis apkalpotāji jums pasniegs bez steigas, toties skaisti. Maltīte izvērsīsies par vispārējām dziesmām un dejām, kurās iesaistīsies gan vietējie, gan tūristi. Un ja jums šķiet, ka pēc tā visa atliek vienīgi sabrukt, tad ziniet - numuri, lai gan nevar lepoties ar satriecošiem skatiem, tomēr ir gluži ērti, turklāt, salīdzinājumā ar daudzām citām pieczvaigžņu viesnīcām, maksā visnotaļ pieņemami.

P.O.Box : 30301 Damascus / Syria
Telephone : +963 11 2233555
Fax : +963 11 2216797
Emai :info@semiramis-hotel.com
www.semiramis-hotel.com

CHAM PALACE

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Pati slavenākā no galvaspilsētas viesnīcām atrodas pilsētas centra augstceltnē. Pat, ja nolemjat šeit neapmesties, jums var gadīties pabūt viesnīcas vestibilā, populārā tikšanās vietā,ko labprāt izmanto gan vietējie, gan tūristi. Katrs no numuriem iekārtots mazliet savādākā stilā, taču visos dominē sīriešu motīvi un ar kokgriezumiem rotātas mēbeles - roku darbs. Koplietošanas telpās, kam raksturīgi augsti griesti, ik uz soļa redzami ziedu sakārtojumi. Apkalpošanas (un cenu) līmenis visnotaļ atbilst īstam pieczvaigžņu viesnīcas standartiem. (Nebrīnieties, ja jūsu rēķinā kā papildus maksa parādās luksusa nodoklis.) Ja nu jūs reiz uzkavējaties Damaskā ilgāk par pāris dienām, varbūt palutiniet sevi un atpūtiniet nogurušās ceļinieku kājas šīs pilsētas bagātāko iemītnieku sabiedrībā.

Maysaloun Street
P.O Box 33555 Damascus Syria
Tel : + (963-11) 2232300 - 2232320
Fax : + (963-11) 2212398 - 2226180
E-mail : chamresa@net.sy
www.chamhotels.com/palace_damascus.html

Lietas, kas jāizdara

DAMASKAS OMEIJĀDU MOŠEJA

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Tā ir viena no piecām lielākajām un senākajām mošejām pasaulē un noteikti pieder pie vietām, kuras vajadzētu apskatīt, lai gan jābūt gataviem stingrai „dreskoda" pārbaudei pie ieejas: tāpat kā dodoties uz jebkuru citu mošeju, ģērbieties garajās biksēs vai garos svārkos; sievietēm jāapsedz galva (ja nekas piemērots nav paņemts līdzi, jums piedāvās garu melnu šalli), taču, atšķirībā no citām vietām, te apavi jāatstāj īpašā skapī pie ieejas - mošejā tos nedrīkst ienest. Aizliegts fotografēt kapu vietas. Tāpat kā citviet šajā maģiskajā pilsētā, cilvēces vēstures gaita ir gandrīz taustāma - šeit savulaik atradusies baznīca, bet pēc tam tās vietā nākusi mošeja. Tā atspoguļo varenu impēriju un dinastiju spožumu un bojā eju. Starp citu, Omeijādu mošeja ir pirmais musulmaņu dievnams, ko apmeklējis Romas pāvests (tas notika 2001. gadā). Tuvākā apkaime slēpj vēl daudzus citus dārgumus, ieskaitot dažas no Damaskas senākajām ēkām un tirdziņiem. Šī mošeja jums noteikti jāredz.

AZEMA PILS

Uz dienvidiem no Damaskas Lielās mošejas, netālu no Garšvielu tirgus (Suq al-Buzuriyya), atrodas pils, ko 1750. gadā cēlis Damaskas osmaņu gubernators Asads Paša al-Azems (As'ad Pasha al- Azem). Tagad tā atjaunota kā osmaņu augstmaņa mājoklis, lielisks Damaskas arhitektūras paraugs. Katra no telpām uzskatāmi demonstrē kādu tipisku Damaskas dzīves tradīciju, ieskaitot gatavošanos svētceļojumam (Hajj) un laulībām; istabas dekorētas ar lieliskiem koka paneļiem un apgleznotiem griestiem. 1925. gadā, Sīrijas revolūcijas laikā, pilij lielus postījumus nodarīja franču artilērija. Kopš tiem laikiem tā ir restaurēta un kļuvusi par mājvietu Mākslas un Tautas tradīciju muzejam. 1983. gadā pils atjaunotāji saņēma Aga Hana Arhitektūras balvu.

Palmīra

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Sīrija ir civilizācijas šūpulis, un Palmīra ir un paliek viena no nedziestošākās slavas apvītajām senās pasaules galvaspilsētām - mirusi pilsēta, un tomēr pat drupās tik valdzinoša un krāšņa, ka gribot negribot uzvedina uz domām par tās spožuma un varenības laikiem.
Palmīra atrodas pašā Sīrijas tuksneša viducī, un šo pilsētu bieži dēvē par „tuksneša līgavu". Tā neapšaubāmi ir pats grandiozākais no visiem sīriešu vēstures pieminekļiem uz senā Zīda ceļa. Šīs iespaidīgās pilsētas atliekas stāsta par varonīgo vēsturi karalienes Zenobijas valdīšanas laikā.
Palmīras vārds pirmo reizi pieminēts otrajā gadu tūkstotī pirms mūsu ēras, un jau pirms mūsu ēras 300. gada šeit par dominējošo ticību bija kļuvusi kristietība. Atsauces uz šo pilsētu atrodamas vienā no Mari arhīvu asīriešu rakstu plāksnītēm un kādā citā asīriešu tekstā. Palmīra pieminēta arī Vecajā Derībā kā pilsēta, kas pieder pie Zalamana pārvadītās teritorijas.

Palmīra bija ideāla pieturvieta karavānām, kas ceļoja starp Irāku un Al Šamu (mūsdienu Sīriju, Libānu un Jordāniju), tirgojot zīdu no Ķīnas līdz pat Vidusjūrai.
Stratēģiski izdevīgā atrašanās vieta ļāva Tadmorai (Palmīrai) no 2. gs. p.m.ē. uzplaukt par spēcīgu karaļvalsti. Tomēr tā atradās starp divām savā starpā karojošām impērijām, Romu un Persiju. Laikā starp 14. un 37. g.p.m.ē., kad Tadmora iekļāvās Sīrijas provinces sastāvā, tā kļuva pazīstama kā „palmu pilsēta" un uzplauka vēl vairāk, pateicoties augstajiem nodokļiem, ar kādiem tika apliktas karavānu preces; Palmīras kavalēristi cīnījās plecu pie pleca ar romiešu karaspēkiem.
Palmīru un Deir ez Zoru katru apkalpo lidosta, kas piedāvā lidojumus uz (un no) Kāmišli, Alepo un Damaskas vismaz trīs reizes nedēļā. Pat tūristu sezonas karstākajās dienās cenas nepārsniedz 50 dolārus vienā virzienā.
210 km garo attālumu no Damaskas iespējams mērot pa lielisku ceļu, kas ved cauri tuksnesim. Viena no autotransporta priekšrocībām ir nebeidzamā dažādu kultūru ainiņu un skatu virkne visā ceļa garumā: neaizmirstiet paķert līdzi lieku atmiņas karti savam fotoaparātam. Jūs brauksiet garām ciematiem, kur televīzija ir tikpat kā nepazīstama un galvenais pārvietošanās līdzeklis vēl joprojām ir kamielis, bet ceļā sastapsiet tikai pašus sirsnīgākos un viesmīlīgākos ļaudis, kuri, iespējams, piedāvās jums ūdeni - palīdzēt ceļiniekiem ir gadsimtiem sena godājama tuksneša iedzīvotāju tradīcija.

Aptuveni 6 km² lielu platību aizņemošo drupu apskate prasīs veselu dienu, ja vēlaties visā pilnībā novērtēt līdz mūsu dienām nonākušās arhitektūras skaistumu. Noteikti vērts apmeklēt Baāla templi, Triumfa arku, amfiteātri, pirtis, „Taisno ielu", Senāta ēku un kapsētas. Tāpēc jums var nākties Palmīras apkārtnē pavadīt vienu vai divas naktis; savus pakalpojumus jums piedāvās visdažādākā līmeņa un veida naktsmītnes, sākot ar pieczvaigzņu viesnīcām un beidzot ar B&B - sev kaut ko atradīs jebkura tipa ceļotājs.
Lai ērtāk apskatītu drupas, iespējams noīrēt kamieļus, zirgus vai mūļus. Būtu vērts piepūlēties un aizklīst līdz pat kalnam, uz kura slejas brīnišķīgā 17. gadsimta citadeleFakhredin Al Maany.
Palmīras jeb Tadmoras muzejs piedāvā bagātīgu dažādu periodu mākslas - skulptūru, mozaīku, zelta un bronzas kalumu un keramikas - ekspozīciju. Te var gūtn ieskatu arī Palmīras un Sīrijas tuksneša folklorā.
Neaizmirstiet paņemt līdzi lielu ūdens pudeli; tā īpaši noderēs, ja gadīsies pazaudēt senās pilsētas karti.

Pašā drupu zonas nomalē atrodas pati lielākā šī apvidus oāze, īsts palmu mežs - maģisks zaļš triepiens uz bezgalīgā tuksneša smilšu dzeltenuma fona.
Jūs rīkosieties prātīgi, izvēloties pēc iespējas vairāk apsedzošu apģērbu - gan lai pasargātos no saules, gan arī ar cieņu sekojot vietējo iedzīvotāju paraugam. Šie cilvēki lieliski zina, kādu ļaunumu var nodarīt saules stari, un rietumu paradumu atkailināties uzskata par lielu dīvainību. Neapsegtās ķermeņa daļas rūpīgi ieziediet ar pretapdeguma krēmu un turieties pie pudelēs pildīta dzeramā ūdens!
Palmīrā ik uz soļa atradīsiet kādu mazu ēstuvīti: tīrības un ēdiena garduma ziņā uz tām var pilnīgi paļauties, tāpat kā visur Sīrijā. Tāpēc nemetiet līkumu pieticīgiem ģimenes restorāniņiem - tie jums ļaus izbaudīt vietējo virtuvi un pie viena arī saskarties ar šajā reģionā dzīvojošajiem cilvēkiem, kuri allaž gatavi palīdzēt ārzemju ceļotājiem.
Slavenās oāzes dzīvības avots ir Afka; tā minerālūdens ar augstu sēra līmeni palīdzot ādas slimību, elpošanas ceļu un aknu kaišu, kā arī mazasinības ārstēšanā. Brīnumainais Afkas avota ūdens arī veicina gremošanu un asinsriti.
Un tā nu var droši apgalvot, ka Palmīra ir īsta oāze ne tikai acīm, bet visām piecām maņām. Atliciniet laiku nesteidzīgi izbaudīt šīs plašās senās pilsētas vienreizību, tālu prom no pūļiem, auto stāvvietām, uzrakstiem, trokšņa un tūristu „medniekiem", kas tik izplatīti daudzās citās līdzīgās, taču ne tik vērtīgās vietās. Jūs jutīsieties garīgi un fiziski atspirguši, gatavi jauniem piedzīvojumiem šajā valdzinošajā un aizraujošajā zemē.

Kur nakšņot

ZENOBIA CHAM PALACE

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Grezna viesnīca ar plašiem, klasiski iekārtotiem numuriem un pieklājīgu, angliski runājošu apkalpojošo personālu; tā atrodas uz senās Palmīras (pilsēta savu vārdu ieguvusi par godu nebeidzamajiem palmu dārziem) lieguma robežām. Lūdziet, lai jums piedāvā numurus ar skatu uz palmu dārziem un seno pilsētu, kas naktīs tiek krāšņi izgaismota - neaizmirstams skats pašā tuksneša vidū. Viesnīcā ir labs spa, hamams (turku pirts), bāri un restorāni; tā piedāvā arī satiksmi ar galvenajām lidostām un citiem Sīrijas reģioniem.

P.O Box 135 Palmyra Syria
Tel : + (963-31) 5918123 / 4 / 5 / 6
Fax : + (963-31) 5918130
E-mail : chamresa@net.sy
www.chamhotels.com/zenobia_palace.html

Alepo

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Alepo ir plaukstoša un bagāta pilsēta jau kopš 3. gadu tūkstoša p.m.ē.; tā spēlējusi būtisku lomu šī apvidus vēsturē kopš akādiešu un amorītu karaļvalstu laikiem, lielā mērā pateicoties faktam, ka atrodas seno tirdzniecības ceļu galvenajā krustpunktā.
Seno pilsētu ieskāva mūris ar islāma periodā būvētiem aizsargtorņiem un nocietinātiem vārtiem. Liela daļa no tā vēl joprojām saglabājusies, piemēram, Bab Qinis'rin, Bab Al-Nasser, Bab Al-Hadid un Bab Antakia.
Alepo ir slavena arī ar savām mošejām un baznīcām un tiek uzskatīta par trešo svarīgāko islāma pasaules pilsētu - pateicoties mošeju un skolu skaitam un krāšņajai arhitektūrai.

Areholoģijas muzejā var aplūkot ekspozīciju, kas stāsta par pilsētas vēsturi no akmens laikmeta līdz pat mūsdienām. Muzejs lepojas ar savu iespaidīgo senlietu kolekciju; te atrodami objekti , kas atrasti pašās senākajās Sīrijas senvietās (Mari, Ugaritā, Eblā), Eifratas baseinā, Hamā, Tel Halafā un Ein Darā, tāpat arī artefakti no grfieķu, romiešu, arābu un islāma periodiem. Pats slavenākais no visiem Alepo pieminekļiem ir citadele, no kuras var aplūkot visu pilsētu.
Īpaši gleznains nostūris ir Jdaideh. Līdzās galvenajai maroniešu baznīcai atrodas Sissi iela, no vienas vietas nosēta ar seniem arābu dzivojamiem namiem. Vairums no tiem tagad pārveidoti par viesnīcām un restorāniem, kuros var nobaudīt gardos ēdienus, ar ko tik slavena Alepo.
Vecās Alepo mājas ir stūrainas akmens ēkas - no ārpuses bieži vien bez jebkādiem izgreznojumiem - ar nelielu iekšpagalmu vai dārzu, ko sauc par rijādu (riyad). Tāpēc neuzkrītošās, mazās durvis no šaurajām ieliņām ved bieži vien ved uz slepenu pārsteidzoša miera un skaistuma valstību. Savā ziņā to var uzskatīt arī par visas sīriešu kultūras atspulgu: daudzi tūristi vai šīs zemes viesi aiz sīriešu atturības un noslēpumainības pirmajā brīdī nesaskata šo cilvēku sirsnību un augstsirdīgo viesmīlību.

Beit Wakil ir viens no burvīgākajiem senās Alepo mājas paraugiem. No ārpuses tā ir askētiska, taču tālāk jūsu ceļš ved uz skaistu iekšpagalmu ar strūklaku, majestātisku arku, krāsaina marmora grīdu un smalkiem arabesku ornamentiem rotātiem logiem. Nokāpiet akmens pagrabā garām pazemes bāram, un jūsu skatienam pavērsies vesels tuneļu labirints; runā, ka tie aizvedot līdz pašai Citadelei. Restorānā pasniedz fantastisku ēdienu - Alepo gaumē pagatavotufatoush (dārzeņu salātus ar pitas maizi), mezes, hummusu, saldos ēdienus un vēl daudz ko citu. To visu noskalo ar saldo sīriešu vīnu - īstu nektāru...
Slavenās Alepo mezes lielākoties lieliski apmierina veģetāriešu prasības, taču pamatēdienos gan bieži vien galvenā sastāvdaļa ir gaļa. Saldo ēdienu variācijas ir neizsmeļamas. Alepo virtuve ir pagaidām vēl īsti neatklāts brīnums, tai raksturīgi pašai savi aromāti un stils.
Nebrīnieties, ja cenas par vieniem un tiem pašiem viesnīcas numuriem mainās atkarībā no jūsu nacionālās piederības, proti, zemes, no kuras jūs esat atbraukuši - tā šajā reģionā ir plaši izplatīta prakse.
Tipiskas sīriešu brokastis sastāv no olīvām, pupiņām, marinētiem un svaigiem dārzeņiem. Galvenā ēdienreize parasti tiek pasniegta vēlu - līdz pat 11 vakarā -, tāpēc kafejnīcas un konditorejas bieži vien ir vaļā līdz pat vēlai nakts stundai.
Ēstuves bieži mēdz būt pārpildītas, jo sīrieši paraduši bieži ieturēties ārpus mājas. Pamatīgas mājas maltītes bieži vien tiek liktas galdā tikai par godu viesu atnākšanai.

Alepo rotkaļi un dizaineri līdz šai dienai nosargājuši savu leģendām apvīto pasaules mēroga slavu. Rūpīgi darinātajām sudraba rotām un aksesuāriem vajadzētu ieņemt goda vietu jebkura Sīrijas viesa iepirkumu sarakstā.
Pie citiem Alepo lepnumiem pieder dabiskās ziepes no lauru koka lapām (www.orontes.co.uk), tīrs un biezs granātābolu grenadīns, dabiska mājās gatavota pirmā spieduma olīveļļa, kas attīrīta īpašā procesā, pārlejot to virs ūdens, un tiek izmantota vienīgi salātos, tāpat arī ar rokām austi kilimi (paklāji) un skaisti iesaiņoti saldumi.
Šķiet, ka Alepo tik tiešām paliek nomodā visu nakti, vismaz gada siltajos mēnešos noteikti, tāpēc liela ļaužu rosība, pastaigā izgājušiem cilvēkiem pilnas galvenās ielas un satiksmes korķi vēl ilgi pēc sastrēgumstundām nav itin nekas neparasts. Tāpēc galvenais iespaids par Alepo ir - pilsēta, kas vienmēr nomodā. Izbaudiet šo rosīgo atmosfēru, pie vakariņu galda laiski vērojot pilsētu no viesnīcas Amir Palaceaugstumiem.
Un pēdējais prieciņš šajā arvien vienveidīgākajā sterilizētajā Starbucks un kokakolas pasaulē: nevienu no šiem zīmoliem jūs nesastapsiet ne Alepo, ne Sīrijā vispār, vienīgi krietni autentiskākos un oriģinālākos austrumu aromātus un skatus. Ja jūs interesē ātrās maltītes, Big Mac vietā nobaudiet vietējo shawourma. Tuvākā alternatīva kokakolai ir dzēriens, ko saucugarite.

Kur nakšņot

VIESNĪCA ALEPPO BARON

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Baron ir absolūtā kulta viesnīca, šīs pilsētas leģenda un gabaliņš dzīvās vēstures; ja jūs šeit neapmetaties, noteikti iegriezieties vismaz tās bārā vai pasēdiet uz terases.
Viesnīca atvērta 1909. gadā. Drīz vien Baron kļuva par vienu no galvenajām politiķu, armijas cilvēku, diplomātu, zvaigžņu, slavenību un spiegu satikšanās vietām. Šīs viesnīcas slavenāko klientu saraksts atgādina Eiropas un Tuvo Austrumu politiskās un literārās vēstures īso kursu.
Taisnību sakot, viesnīca ir pieredzējusi labākas dienas un nu jau iemantojusi samērā nobružātu paskatu, taču šķiet, ka lietpratēju acīs šis fakts Baron šarmu tikai vairojis. Runā, ka ārzemju viesi to izmantojot par savu pulcēšanās vietu ceturtdienu vakaros. Viesnīcu vada divi armēņu izcelsmes brāļi. Apkalpošana ir šarmanti vecmodīga.
Nav šaubu, ka Baron numuri tik tiešām ir piedzīvojuši labākus laikus, taču tik autentiski vēsturiskas izjūtas par šādu maksu - aptuveni 45 dolāri par nakti - jums nekur citur nepiedāvās. (Turklāt ar televizoru numurā un lielisku apkuri ziemā, kad Alepo valda pārsteidzošs aukstums.)
Varat lūgt, lai jūs izmitina 202. numurā, kur vairākus mēnešus slēpās Arābijas Lorenss, numurā, kur Agata Kristi sāka rakstīt savu „Slepkavību Austrumu ekspresī" vai arī 201. numurā, kur savulaik bija apmeties Ataturks (Turcijas Republikas dibinātājs un pirmais prezidents). Lidotājs Čārlzs Lindbergs, kinodīva Žaža Gabora, spiegs Kims Filbijs, Deivids Rokfellers - izvēlieties pēc savas gaumes. Kāds ievērojams viesis rūpīgi pieskatītajā viesu grāmatā ierakstījis: „Man šeit patīk, tas ir gandrīz kā nakšņot Britu muzejā."
Vasaras mēnešos viesnīcas bārs, kas atrodas turpat pie ieejas, kreisajā pusē, parasti ir tukšs - vairumam apmeklētāju labāk tīk sēdēt uz terases. Var ieteikt dot priekšroku libāniešu vīnam; izsmalcināti baudāms, taču nekas satriecošs. Taču, lai kāds būtu jūsu iecienītais dzēriens, jūs apskurbinās pati viesnīcas Baron gaisotne.

Baron St. 8( Sharia al-Baron), New City Aleppo Syria
Tel.: +963 21 221 08 80

VIESNĪCA BEIT WAKIL HOTEL (RESTORĀNS, KAFEJNĪCA, BĀRS)

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Lai gan Alepo piedāvā arī zināmu „starptautisku" naktsmāju izvēli, piemēram, Sheraton, pats labākais veids, kā kļūt par vietējo un uzsūkt vecpilsētas autentisko atmosfēru, ir apmesties Beit Wakil, viesnīcā, kas savulaik bijusi kādas bagātas 16. gadsimta tirgoņa ģimenes rezidence.
Paslēpusies Sissi viducī, šī fantastiskā ēka ir saudzīgi restaurēta un tagad kļuvusi par četrzvaigžņu boutiqueviesnīcas mājvietu. Visas oriģinālās detaļas rūpīgi atjaunotas, ieskaitot mēbeles un skaistos kokgriezumus, ko laiks pārkrāsojis tumšākos toņos. Viesi var svētlaimīgi pazust plašajos numuros: daži līdzinās alai ar augstiem griestiem, citi ir tumši un noslēpumaini. Punktu uz „i" šajā brīnišķīgi skaistajā namā, vienā no senās pilsētas rūpīgi noslēptajām pērlēm, uzliek samta aizkari un senlaicīgi paklāji. Taču nekas no tā visa numuros nav ieviests uz ērtības rēķina: katrā numurā ir gaisa kondicionētājs, telefons, satelītu televīzija un atsevišķa vannas istaba. Ja tam pievienjam tipisku arābu viesmīlību Alepo gaumē, iegūstam ideālu recepti augstākās klases apkalpošanai.
Pat, ja jums nav iespējas šeit pavadīt kaut dažas naktis, iegaumējiet šo vietu kā lielisku iespēju vienkārši relaksēties vai nobaudīt vietējo virtuvi, kas izslavēta visā reģionā. Bārs, kurā skan tradicionālā arābu mūzika, ar visiem lieliski izskolotajiem un angliski runājošajiem apkalpotājiem, kuri gatavi izpildīt katru jūsu vēlēšanos, ir atverts līdz vēlai naktij. Parasti tiklab bārā, kā restorānā iespējams atrast brīvu galdiņu arī bez iepriekšējas rezervēšanas; abos ir gan ziemas, gan vasaras „gali", tāpēc tie atvērti visu gadu.
Viesnīcā ir tikai 16 numuri, tāpēc vieta šajā ārkārtīgi pieprasītajā viesnīcā jāpasūta laikus. Cenas atkarīgas no sezonas, taču divvietīgs numurs vidēji izmaksās jums 55-80 eiro. Ieteicams pirms ierašanas brīdināt pa telefonu vai ar e-pasta starpniecību, lai jūs varētu būt divkārt droši, ka rezervētais numurs jūs tiešām gaida.
Vecais Sissi rajons jau pats par sevi ir īsts dārgums, kas tā vien gaida, kad tiks atklāts. Tas ir īsts senu sānieliņu un sudrabkaļu darbnīcu strops,kur gaisu pilda armēņu un arābu amatnieku darba troksnis. Visaugstākā līmeņa dizaineru radītās rotas pārsteigs jebkuru, kas pieradis pie Eiropas preču uzpūstajām cenām. Vairums no šī rajona iemītniekiem ir armēņi un alavīti (Sīrijā izplatītas šiītu sektas sekotāji). Ik uz soļa uzdursieties kādai baznīcai, restorānam vai mazai viesnīciņai. Nepalaidiet garām iespēju doties nesteidzīgā pastaigā pa senajām ielām, izgaršojot Alepo eksotiskākā un burvīgākā nostūra aromātu.

Beit Wakil - Al Jdaidah - Sissi Str. Aleppo - Syria
Tel.: 00963 21 2117083 / 00963 21 2118169
e-mail: betwakil@scs-net.org
www.beitwakil.com

SHERATON ALEPPO

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Neapšaubāmi pati dārgākā viesnīca visā pilsētā - taču nebūt ne obligāti pats labākais variants, ja meklējat autentisko veco Alepo ar augstu mūru ieskautajām ieliņām un noslēpumainiem, labi noslēptiem iekšpagalmiem. Acīmredzot atrašanās vietas dēļ dizaineri - ar visai mērenām sekmēm - pūlējušies šo vecpilsētas viesnīcu „novecināt". Gaismas puse ir visas parastās pieczvaigžņu ērtības, ko mēs sagaidām izbaudīt viesnīcā, kas apmierina galvenokārt klientus no lielā biznesa un politikas apprindām. Numuri ir plaši un koši, un pa to logiem tik tiešām paveras skats uz īstām vecās Alepo mūra mājām.

Al Khandaq Street P.O. Box 13964 Aleppo Syria
Tel.: (963)(21) 212 1111
Fakss: (963)(21) 212 1136

VIESNĪCA RAMSİS

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Viena no labākajām apmešanās vietām vecpilsētā - pati labākā izvēle cilvēkiem, kuri meklē tīrību un modernās ērtības. Pēc vietējiem standartiem dzīve šeit nav lēta, toties neaizmirstami pieklājīgā un daudzvalodīgā personāla (šeit runā krievu, vācu, franču un angļu valodās) piedāvātā apkalpošana ir vienkārši lieliska. TurklātRamsis atrodas tieši pretī slavenajai viesnīcaiBaron, tāpēc mierīgi varēsiet iegriezties tur uz kādu glāzīti, tikām pārējā laikā baudot modernākas ērtības. Tā teikt, labākais no abām pasaulēm.

Cenas: €60-80 B&B
Adrese: Baron Street Aleppo - Syria P.O.Box: 5097
Tel.: + 963 21 2111102
Fakss: + 963 21 2216700
www.ramsishotel.com

ALEPPO MİRAGE PALACE

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Šī ir viena no augstākajām Alepo ēkām un atrodas uz robežas starp vecpilsētu un pilsētas jauno rajonu. Brīdī, kad tiek rakstītas šīs rindiņas, atšķirībā no pašas viesnīcas tās interneta lapa vēl ir tikai tapšanas vai pārbūves stadijā, tāpēc šis drīzāk ir tāds zinātāja ieteikums cilvēkiem, kuri meklē vienkāršu, taču tīru un viesmīlīgu apmešanās vietu pilsētas centrā, ar pieklājīgu un daudzvalodīgu apkalpojošo personālu. Visnotaļ saprātīgas cenas.

Cenas: €30-50 B&B
Aleppo - Syria P.O.Box: 278 (Alepo vecpilsēta, pie Antiohijas vārtiem)
Tel. : 00963 21 2288555
Fakss: 00963 21 2288114
E-pasts: info@miragepalace.net; mirage@mail.sy
www.miragepalace.net(tapšanas stadijā)

VIESNĪCA BEIT SALAHIEH

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Šī senā 15. gadsimta dzīvojamā māja, kas slēpjas Alepo vecpilsētas šauro ieliņu labirintā, tagad skaisti restaurēta un pārveidota par viesnīcu ar diviem restorāniem, kafejnīcu, 29 numuriem un 4 apartamentiem - katram no tiem ir savs lielums un atšķirīgi noformēts iekārtojums. Viesnīca atrodas pašā pilsētas centrā, netālu no citadeles.

P.O.Box: 2011
Tel.:+963 3312222
www.beitsalahieh.com

Kur iepirkties

ALEPPO SOUQ/LIELAIS TIRGUS

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Tā vien šķiet, ka pasaulē nav itin nekā tāda, ko nevarētu sameklēt šajā eksotiskākajā no senajiem tirgiem. Tas visā pasaulē izslavēts kā pats lielākais tirgus zem jumta; neskaitāmie veikaliņi pat zvērinātāko un tramīgāko iepirkšanās nīdēju iekārdinātu pārslēgties uz naudas izdošanas režīmu. Mērķējiet uz aptuveni pusi no pirmās jums nosauktās cenas. Te ir viss, no neiedomājamas satriecoši krāsainu un svaigu augļu, dārzeņu un aromātisku garšvielu dažādības, līdz slavenajiem sudraba izstrādājumiem, rotaslietām un austrumu dārgakmeņiem, zīdam un krāšņiem audumiem, kas izkārtoti apskatei greznās drapērijās, vietējām ziepēm, ko gatavo no tīras lauru eļļas, dabisko eļļu smaržām, dabiskajiem sūkļiem, dvieļiem un rītasvārkiem, vissmalkākās ādas kurpēm un čībiņām... šis uzskaitījums varētu turpināties bezgalīgi! Pēc tā visa atliciniet mazliet laika atpūtināt kājas un pavērot garāmslīdošo pasauli, vienlaikus malkojot stipru un aromātisku kafiju (ar to, starp citu, pirms puses gadu tūkstoša pasauli iepazīstināja tieši sīrieši). Tikai viens zinātāja ieteikums: nepieņemiet tējas vai bezalkoholisko dzērienu piedāvājumus no garāmgājējiem, lai cik draudzīgi un apburoši šie ļaudis jums liktos. Šāds šķietami draudzīgs žests bieži beidzas ar naudas izkrāpšanu. Turieties pie kafejnīcām vai, protams, obligātās tējas vai atspirdzinoša dzēriena, kamēr lēnā garā nokaulējat iekārotas mantas cenu uz pusi mazāku. Nesteidzieties - šī ir nopietna „mazumtirdzniecības terapija".

Lietas, kas jāizdara

SVĒTĀ PĒTERA KLOSTERIS ALEPO (HALEBĀ)

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Kristietības pirmsākumos šeit, atceļā uz seno Antiohiju (mūsdienu Turcijas pilsētu Antakiju), daudz laika pavadījis Jēzus māceklis Pēteris. Lai gan klostera ēka daļēji pārvērtusies par drupām, kolonnas un daļa no sienām saglabājušās un kalpo par ļoti svarīgu svētceļnieku ceļa mērķi. Klosteri ieskauj vesela virkne visdažādāko bāru un restorāniņu, kas lielākoties pieder apkārtējo ciemu kristiešiem. Šeit nedēļas nogalēs pulcējas vietējie iedzīvotāji, lai visi kopā uzdziedātu un uzdejotu. Pats labākais veids, kā šeit nokļūt, ir braukt ar taksometru vai noīrēt auto ar visu šoferi; tad ceļš no Alepo centra prasīs tikai 25 minūtes. Tiem, kuri dodas uz Turciju vai atgriežas no tās ar auto, klosteris ir pa ceļam. Turklāt tas ir patīkams pārsteigums daudziem, kas sagaida dramatisku un putekļainu braucienu pa provinci - mazie ciematiņi ir tīri un uzturēti labā kārtībā, bet vietējie lielākoties skaisti saposušies un allaž gatavi pasniegt palīdzīgu roku ārzemju viesiem.

ALEPO CITADELE

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Alepo galvenais atskaites punkts, tās citadele majestātiski slējusies pāri šai senajai pilsētai jau vairāk nekā tūkstoš gadu. No tās augstumiem paveras visas Alepo panorāma, un iespējams izsekot arī citadeli ieskaujošajam koncentriskajam ielu un ieliņu labirintam, kas veidojies gadsimtu gaitā, pilsētai augot un izplešoties visos virzienos. Ir vērts mērot šo ne pārāk tālo ceļu kaut vai skata dēļ vien. Paklejojiet ap citadeli, ko UNESCO 1986. gadā uzņēma savā pasaules kultūras mantojuma sarakstā, un saklausiet pēdējā gadu tūkstotī pāri gājušo civilizāciju soļus. Pēc tam atpūtiniet nogurušās kājas kādā no burvīgajām ūdenspīpju kafejnīcām citadeles piekājē, pie ieejas turku pirtī un lielajā tirgū. Ieeja maksā aptuveni 10 dolārus. Līdzi ņemiet pudeli ar dzeramo ūdeni - cietokšņa robežās tas jums nebūs pieejams, kaut arī tur atrodamas gan labierīcības, gan vietas, kur iespējams pasēdēt.

ALEPO LIELĀ MOŠEJA (AL-JAMI AL-KABIR)

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Lielā mošeja atrodas tikai īsa gājiena attālumā no Alepo citadeles, un to tik tiešām vajadzētu apskatīt. Tā kā uz delnas parāda neskaitāmos Alepo vēstures slāņus - kopš laikiem, kad šeit pirms 1300 gadiem tika uzcelta pirmā mošejas ēka, katra nākamā šeit pabijusī civilizācija atstājusi savu zīmi. Neaizmirstiet pie ieejas novilkt apavus un nēsāt tos līdzi; noteikti ģērbieties garos svārkos vai biksēs, dāmām tāpat vajadzētu arī apsegt galvu ar lakatu vai šalli. Fotografēt šeit atļauts, izņēmums ir vienīgi kapu vietas. Plašais mošejas pagalms ir slavens visā islāma pasaulē. No 21 metru augstā minareta (ja vēlaties tajā uzkāpt, jums, iespējams, palīdzēs 5 dolārus liels „kukulis") paveras fantastisks skats uz blakus esošo kervansaray (karavānu iebraucamo vietu) un veco souk (tirgu).

SV. ELIJAS MARONĪTU KATEDRĀLE

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Svētā Elijas maronītu katedrāle Al Farhata laukumā tika uzcelta 1873. gadā; to nav iespējams sajaukt ne ar vienu citu dievnamu, pateicoties smailajiem torņiem un augstajam kupolam, zem kura atrodas slavenais marmora altāris ar dzeltenām kolonnām. Ik pēc piecpadsmit minūtēm zvanu torņa kuranti atskaņo Ave Marija. Al Farhata laukums ir nosaukts arhibīskapa Jermanosa Farhata (1670-1732), maronītu bibliotēkas dibinātāja vārdā. Atzīmējot arhibīskapa 200. dzimšanas dienu, 1934. gadā laukumā uzstādīta viņa statuja. Maronītu baznīca pieder pie austrumkatoļu baznīcu saimes, un dievkalpojumi tajā notiek senajā sīriešu (aramiešu) valodā. Baznīca nosaukta 5. gadsimtā dzīvojušā vientuļnieka Svētā Marona vārdā. Sevišķi spēcīga un aktīva maronītu kopiena dzīvo Libānā. Maronītu baznīcas galva ir Antiohijas maronītu patriarhs, kuru ievēl bīskapi; viņa rezidence atrodas Bkirki, uz ziemeļiem no Beirutas.

LASĪT TURPINĀJUMU

Raksts ievietots 2008.gadā

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Artūras Korsakas

Apmeklēja: 2008.gada rudens

Dievīgi laba virtuve, piemērota mūsu garšu izjūtām, ļoti daudz dārzeņu un zaļumu.

Lai gan ceļošanai ar tūrfirmu starpniecību ir vairāk mīnusu, nekā ieguvumu, tomēr šajā ceļojumā (Sīrija, Libāna, Jordānija) uzticējāmies IMPRO organizatoriskajai pieredzei un nenožēlojām, jo individuāli šķērsot Sīrijas robežu nozīmē atgriezties nesenajā padomju pagātnē.
Noteikti iesaku vairāk laika pavadīt gigantiskajā Damaskas tirgū un izbaudīt šīs senās pilsētas īsto garšu un ritmu, nevis aizrauties ar vēstures muzejiem, kur atrodamie akmeņi, šķēpi un māla trauki ir samērā līdzīgi citu senpilsētu muzeju eksponātiem. Protams, ja vien neesat arheologs :)

NB! Cenas Damaskā ir lētākas gan par kaimiņvalstīm, gan citām Sīrijas pilsētām. Taču droši aizmirstiet par lētu īstu zīdu tirgū vai "Damaskas tēraudu" - tas ir mīts.

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: