GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Sīrija

Citādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaAustrumu bagātību krātuve. 1. daļa

Sīrija

Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaAustrumu bagātību krātuve. 1. daļa« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Āzija · sīrija · Sīrija · Hasans Arslanjuregi

Austrumu bagātību krātuve. 2. daļa

Autors: Hasans Arslanjuregi0 ATSAUKSMES

Austrumu bagātību krātuve. 2. daļa

LASĪT 1. DAĻU

Tartusa - Arvadas sala

Nonākot Tartusā, gribot negribot jājūtas kā pašā tālākajā Sīrijas nomalē - papilnam vecu zemnīcu, nobružāta promenāde, nekur nemana nevienu luksusa viesnīcu vai restorānu. Un tomēr šai vietiņai piemīts pašai sava neatkārtojama burvība: žilbinoši zilajā jūrā atspoguļojas pelēcīgi dzeltenie namiņi, šur un tur manāmi patiešām krāšņi lieliskas arhitektūras paraugi. Pusceļā starp krietni vērienīgākajiem Latākijas un Damaskas labumiem, Tartusa noteikti ir vienas dienas brauciena vērta, kaut vai tikai pateicoties burvīgajam 15 minūšu braucienam laivā uz Arvadas salu: tās pils un šaurās, vecās ieliņas ar neskaitāmām ģimenes pansijām vasaras tveicē piedāvās atspirdzinošu vēsumu. Pati Tartusa vairāk gan interesanta bezbailīgākiem ceļotājiem - mugursomniekiem un cilvēkiem, kuri noilgojušies pēc iespējas paceļot laikā, aizbēgot no lielpilsētas ņegas.

Mālula

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļa

Mālula ir pēdējā vieta zemes virsū, kur vēl joprojām skan senā aramiešu valoda, kurā runāja Kristus.
Šis senais, lielākoties kristiešu apdzīvotais ciemats atrodas Dienvidsīrijā, aptuveni 1500 metru augstumā, uz Al Kalamuna (Al-Qalamoun) kalna austrumu nogāzes, aptuveni 50 km uz ziemeļiem no Damaskas.
Mājas šeit ceļ uz visapkārt ciematam izvietoto klinšu nogāzēm; ēkas ar plakanajiem baļķu jumtiem mūrētas no akmens. Lielākajai daļai no ārpuses ir zils apmetums - tā esot kristiešu paraša.
Ciemā atrodas divi klosteri: Svētā Sergija (Mar Sarkis) un Svētās Teklas klosteri. Lielākā daļa no to iemītniekiem ir grieķu katoļi, kuri savā saziņas valodā uzturējuši dzīvu seno sīriešu jeb aramiešu dialektu, valodā, kurā runājis Jēzus Kristus. Šajā valodā runā arī divos kaimiņu ciemos, Džabādinā (Jabaadin) un Nadžā (Najaa). Vārds Mālula (Maalula) aramiešu valodā nozīmē „ieeja".
Svētā Sergija katoļu klosterī atrodas maza bizantiešu baznīciņa, kuras altāris atsauc atmiņā seno romiešu tempļu altārus. Šī bizantiešu baznīca un Bizantijas laika kapu vietas izcirstas klintī. Svētās Teklas ortodoksālās baznīcas klosterī, savukārt, ir moderna baznīca.
Aramiešu valoda Tuvajos Austrumos bija izplatīta pirmajā gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Rietumaramiešu valodā sarakstītas divas no Vecās Derības grāmatām, Daniela grāmata un Ezras grāmata. Arī Tēvreize, visu pasaules kristiešu svarīgākā lūgšana, sākotnēji skanēja tieši aramiski; Svētā Sergija klostera mūki to šajā valodā ieskaņojuši.
Lai gan lielākā daļa ēku šeit ir modernas, Mālula ir skaista vieta ar vēja sagrauztām dīvainas formas klintīm vienā ciema galā un līdzenu augļu dārziem pilnu ieleju - otrā. Tūlīt var ievērot, ka ciemā valda tīkami miegaina atmosfēra - patīkama pārmaiņa pēc Damaskas drudžainā tempa un pūļiem.
Viens no ievērojamākajiem Mālulas tūrisma objektiem ir Svētās Teklas klosteris. Leģenda vēsta, ka Svētā Tekla bijusi viena no pirmajiem kristiešiem un Svētā Pāvila sekotāja; viņa lauzusi saderināšanos, lai sevi pilnībā veltītu Dievam. Pamestais līgavainis kārojis atriebties un visādos veidos mēģinājis Teklu nogalināt, taču viņa ļaunos plānus izjaukusi dievišķa iejaukšanās. Stāsta, ka Tekla pēdīgi patvērusies kādā klints alā, un tai apkārt vēlāk uzcelts mūsdienu klosteris.
Svētās Teklas klosteris ir svēta vieta. Dažādu ticību cilvēki uz turieni dodas, lai saņemtu svētību un piedāvātu savus ziedojumus. Klostera iekšienē iemūrētas Svētās Teklas mirstīgās atliekas.
Vēl viens interesants vēstures piemineklis Mālulā ir Svētā Sergija (Mar Sarkis) klosteris. Tas celts 4. gadsimtā uz pagānu tempļa pamatiem. Klosteris veltīts Svētajam Sergijam, sīriešu bruņiniekam, kurš krita 297. gadā, karaļa Maksimana valdīšanas laikā.
Braucienu uz Mālulu var viegli apvienot ar citas kristiešiem svarīgas vietas, Saidnajas (Seidnaya) klostera apmeklējumu; tas atrodas 30 km uz dienvidrietumiem, Damaskas virzienā.

Ugarita/Latākija (Ras Šamra)

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļa

Senā ostas pilsēta Ugarita, vieta, kur savulaik tika uziets pats senākais rakstīta teksta paraugs, vēl joprojām tiek „atklāta" - arheologi pilnā sparā turpina darbu izrakumos. Tiesa gan, nelielais muzejs jums diez vai liksies īpaši interesants (daudz iespaidīgākus eksponātus var aplūkot lielajā Latākijas muzejā un, protams, daudzos citos lielos pasaules muzejos), tomēr ir aizraujoši te klaiņot, zinot, ka šīs ir vienas no senākajām pēdām, kādas civilizācija atstājusi zemes virsū. Turklāt nekas no tā visa netika atklāts līdz pat 1928. gadam, kad kāds zemnieks nejauši atraka senu apbedījuma vietu. Vislabāk tur nokļūt ar taksometru vai īrētu auto. Koku paēnā atradīsiet ne vienu vien kafejnīciņu un restorāniņu.

Saladina pils (Qalaat Salahaddin Eyyubi), Latākija

Šī celtne uz satriecoši skaistās klinšu grēdas starp Alepo un jūras krastu ir viens no fascinējošākajiem un neaizmirstamākajiem vēstures pieminekļiem Sīrijā. Pastaigājoties pa šo vietu, no kuras ik uz soļa dvesmo tālu dramatisku notikumu atbalsis un dabas skaistums, nav iespējams uz brīdi neatgriezties vēsturē - nebrīnīties par to, kā pils uzcelta tik bīstamā un grūti pieejamā vietā, un neapbrīnot pārcilvēciskos pūliņus, kas te ieguldīti gadsimtu gaitā. Ja neesat noīrējuši auto, varat braucienam rezervēt kādu taksometru, iepriekš vienojoties par noteiktu samaksu. (Ieteicams nosaukt brauciena sākuma punktu un aptuvenu vēlamo summu - tūristiem kaulēšanās nepadodas!) Transporta līdzekļi jāatstāj aptuveni 10 minūšu gājienā no pils ieejas.
Pils vēsture ir piedienīgi episka un, cita starpā, stāsta par to, kā Saladins 1188. gadā to atņēmis krustnešiem, kuri pirmie šai vietā ierīkojuši cietoksni - tas ir viens no nozīmīgākajiem notikumiem šī reģiona vēsturē. Pie pils augšdaļas pieder bizantiešu citadeles un krustnešu nocietinājumu paliekas, sargtorņi, milzīgi staļļi un varena ūdens cisterna. Kad šo vietu iekaroja Saladins, te tika uzcelts islāma perioda pils komplekss un neliela mošeja - to drupas vēl ir aplūkojamas. Pils zemākā daļa ir gandrīz pilnībā aizaugusi.

Antakija (Antiohija), Hataja, Turcija

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļa

Antakiju, tāpat kā tās tuvējo māsu Alepo, daļēji cēluši francūži, un pilsētas parīziskais plānojums vēl joprojām viegli saskatāms, raugoties no Antakijas pils. Šī burvīgi veclaicīgā un rosīgi dzīvīgā pierobežas pilsēta, kas iekārtojusies abās Āsī upes (senajā pasaulē pazīstamas kā Orontas) pusēs, ir slavena ar savu iedzīvotāju sirsnību un viesmīlību. Antakijā dzīvo vērā ņemamas arābu alavītu un kristiešu kopienas, arī neliela ebreju minoritāte. Tuvējais Vakifli ciems vēl joprojām ir viena no lielākajām armēņu diasporas apdzīvotajām vietām Tuvajos Austrumos. Antakija spēlējusi ārkārtīgi svarīgu lomu agrīnās kristietības vēsturē: tieši šeit atrodas pasaules pirmā kristīgā baznīca (Sv.Pētera baznīca); tajā pašā kalna nogāzē aplūkojama arī sens Jaunavas Marijas krūšutēls. Antakijas rakstiskajos pieminekļos mēs sastopam pirmo vārda „kristietis" lietojumu; pilsēta pieminēta gan Vecajā, gan Jaunajā Derībā.
No senajiem pilsētas mūriem pāri palicis maz, taču to drupas un atsevišķas kolonnas var saskatīt no apkārtējiem kalniem; tie sasniedzami ar auto un satriecošo ainavu dēļ noteikti ir šī brauciena vērti. Kaimiņpilsētā Samandagā vēl aplūkojams tas, kas palicis pāri no viena no diženākajiem sava laika celtniecības tehnoloģijas sasniegumiem - vēl Kristus laikus būvētā iespaidīgā Tita tuneļa, kas savulaik bija domāts, lai novirzītu ūdeni uz senās pasaules otro lielāko pilsētu. Apkārtnē var redzēt vairākus desmitus akmenī cirstu kapavietu un daudzas alas. Samandagu vērts apciemot arī, lai apskatītu 6. gadsimtā celto klosteri, kas veltīts Svētajam Sīmanim, leģendārajam askētam, kurš 40 gadus nosēdējis uz kolonnas.
Satriecošs ir Antakijas muzejs, kurā glabājas otrā lielākā un pati nozīmīgākā mozaīku kolekcija pasaulē.
Vecpilsētā redzēsiet neskaitāmas atjaunotas (un dažas pussabrukušas) senas koka un mūra mājas.
Pie vecās autoostas ir taksometru stāvvieta, kur jūs varēsiet vienoties par braucienu uz Sīrijas pilsētām Alepo un Latākiju; tas maksās aptuveni 40 dolāru diennaktī. Takšu šoferi, klientus gaidot, savās automašīnās reizēm pat guļ.

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļa

Labākās boutique viesnīcas pilsētā irSavon (vārds tai dots par godu atjaunotajai un pārbūvētajai ziepju fabrikai, kuras ēkā tā iekārtota) unAntik Beyazit, lielisks restaurētas vecas dzīvojamās mājas paraugs.
2008. gadā atklātā Hatajas lidosta atrodas 45 km no pilsētas.
Vietējā kafijas cienītāju sabiedrība pulcējas Kultur Cafe uz galvenās ielas (Ataturk Caddesi) unVivaldi Cafe, kas atrodas Inonu Caddesi, pašā upes malā.
Ar jumtu segtais tirgus atgādina Alepo; šaurās ielas, ko ieskauj veci mūri un namu sienas, palīdz savaldīt vasaras tveici.
Antakijas rajons Harbije ir vieta, kur, kā vēsta sengrieķu mīts, nimfa Dafne, bēgot no dieva Apollona kvēlās mīlestības, pārvērtās par lauru koku. Šeit ražo pašas smalkākās lauru ziepes, tāpat ar rokām austu zīdu un ne ar ko nesajaucamās melnā ahāta rokassprādzes un kaklarotas, kas sastopamas vienīgi šeit, Sīrijā un Libānā. Vēl viens iecienīts vietējais suvenīrs - no īpatnējā šeit atrodamā baltā marmora kalti priekšmeti.
Harbijes koku ēnā slēpjas daudzas kafejnīcas un vasaras restorāni - varat pasēdēt un atvēsināt nogurušās kājas ūdens straumē. Vietējā virtuve ir īpatnēja un izslavēta visā Turcijā. Tas ir gards vietējo un turku aromātufusion: libāniešu mezes, sīriešu kebabi un gaļas ēdieni, saldie ēdieni un konditorejas kārumi - viss par saprātīgām cenām. Nekādā gadījumā neaizbrauciet, ar senām tradīcijām bagātajā pilsētas centra restorānā Ferahpie tilta nepagaršojuši kunefe, vietējo desertu, ko gatavo ar sieru, vai ķirbju pudiņu.
Vecpilsētā ir arī virkne senu katoļu, ortodoksālās baznīcas un protestantu dievnamu, kā arī sinagoga.

www.savonhotel.com.tr
www.antikbeyazitoteli.com

Gaziantepa

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļa

Pusotra miljona iedzīvotāju pilsēta Gaziantepa, reģiona ekonomiskais un industriālais dzinējs, atrodas netālu no Alepo; ar Stambulu to savieno trīs lidmašīnu reisi dienā. Tikai nebīstieties no šīs rosīgās pilsētas izmēriem. Tai piemīt pašai savs neatkārtojams šarms, turklāt tā ir vieta, kurp jādodas, ja vēlaties apskatīt senās pilsētas Zeigmas (Zeugma) paliekas: pārsteidzoši bagātīgā mozaīku un mākslas darbu klāsta dēļ Luvras arheologi to savulaik nodēvēja par astoto pasaules brīnumu; senos dārgumus tagad iespējams aplūkot gan brīvā dabā, gan pilsētas muzejā.
Pie vietējām delikatesēm pieskaitāmi slavenie kebabi, ko gatavo gan no gaļas, gan, piemēram, baklažāniem. Nobaudiet saldo ēdienu, ko šejienieši gatavo no pistāciju riekstiem - tas atgādina baklavu. Un pat nedomājiet no šejienes aizbraukt, līdzi nepaķerot kādas pāris paciņas pistāciju - kad tās ir tik svaigas, tad garšo pavisam savādāk.
Lai nokļūtu līdz Zeigmai, jums vajadzēs auto, taču aizbrauciet gan - arheoloģiskie izrakumi turpinās, un dienas gaismā tiek celti arvien jauni dārgumi.

Kur nakšņot

ANADOLU EVLERI HOTEL

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļa

Timurs Bejs, pēc izcelsmes ir pa pusei turks, pa pusei amerikānis, pirms vairākiem gadiem iemīlējis šo pilsētu un atjaunojis virkni senu ēku, kas atrodas cita citai kaimiņos - uz vienas ielas; visas kopā tās pazīstamas kā Anadolu Evleri Hotel. Viesnīcā ir arī desmit apartamenti, kas iekārtoti ar senlaicīgām mēbelēm.

Koroglu S 6 Sahinbey 27400 Gaziantep
Tel.: +90 324 220 95 25
E-pasts: info@anadoluevleri.com
www.anadoluevleri.com

BELKIS HAN

Viesnīca Belkis Han, savukārt, ir atturīgā stilā ieturēts meistardarbs, par kuru jāpateicas Mizjalam Hanimam, miltu rūpnīcas direktoram un māksliniekam vienā personā. Viņš piedomājis pie katra sīkuma, ieskaitot skaistos aizslietņus dažu numuru vannas istabās; nav aizmirsta arī bibliotēka viesnīcas bēniņos un restaurēts vīna pagrabs.

Ms. Mizyal Karabiber Nacaroglu
Kayacık Ara S 16 Sahinbey 27400 Gaziantep
Tel.: +90 324 360 08 80
E-pasts: mizyal@hotmail.com

Mardina

Foto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļaFoto: Austrumu bagātību krātuve. 2. daļa

Senā pilsēta Mardina no Sīrijas aizsniedzama caur Kamišli (Qamishli) robežpunktu; no Stambulas uz to ik dienu dodas lidmašīnas reiss. Daudzējādā ziņā varētu teikt, ka Mardina ir miniatūra Alepo versija, pat klimats te ir līdzīgs. Tāpat kā Alepo, Mardina ir pilna ar pārsteigumiem un paslēptiem dārgumiem un tieši tāpat atgādina lielu brīvdabas muzeju ar arhitektūras pērlēm un skaistām mūra ēkām. Labā laikā pāri līdzenumam var gluži skaidri saskatīt sīriešu ciematus robežas viņā pusē.
Dajrulzafaranas (Dayrulzafaran) klosteris - aptuveni 25 km no pilsētas - pieder pie vietām, ko noteikti vajadzētu apskatīt. Transports pilsētā ir visai ierobežots, tāpēc labākais veids, kā risināt pārvietošanās problēmu, ir noīrēt auto vai nolīgt taksometru. Ģērbties vajadzētu atturīgi, lai gan vietējie iedzīvotāji ir pat ļoti draudzīgi un jau sen pieraduši pie ārzemju ceļotāju apmeklējumiem. Šejienieši jau arī paši ir tāds īsti raibs kosmopolītisks sajaukums: uz ielas, neskaitot turku valodu, dzirdēsiet ļaudis runājam arābiski, kurdiski un asīriski.
Būtu vērts apciemot arī provinces pilsētu Midjatu (Midyat) - fantastiski skaistu šī reģiona mūra arhitektūras paraugu, asīriešu kultūras centru un neskaitāmu baznīcu mājvietu; dažās no tām vēl joprojām notiek dievkalpojumi.

Labākās boutique viesnīcas ir Erdoba Hotel, Artuklu Kervanseray, Savur Konagi un Midjatā - Midyat Konukevi, visas iekārtotas skaisti restaurētās mūra ēkās.
Neaizbrauciet, nenobaudījuši vietējos gardumus restorānāCercis Murat Konagi pilsētas galvenajā ielā, tieši pretim muzejam; no turienes paveras arī neatkārtojams skats uz Mezopotāmijas līdzenumu - līdz pašai Sīrijai.
Vietējie iedzīvotāji ir izslavēti kā paši labākie zeltkaļi un sudrabkaļi visā valstī; viņu darinājumus apbrīno visā Turcijā. Labas dāvanas, ko pārvest mājāspalicējiem, ir arī vietējie vīni un dabiskās ziepes no smaržīgām zālītēm.

Midyat Konukevi, tel.: +90 482 462 1354
Savur Konagi, tel.: +90 482 571 2127, Mr Selahaddin Öztürk
Erdoba Hotel, 135 Birinci Cadde, Mardin 47100, tel.: +90 482 213 77, Mr Selahaddin Öztürk, E-pasts: erdoba@erdoba.com.tr
Artuklu Kervansaray, 70 Birinci Cadde, Mardin 47100, tel.: +90 482 213 73 53, Mr Sabahattin Evrensel, E-pasts:fomartuklu@artuklu.com

Reliģiskais tūrisms Sīrijā

Dera (Daraa) - šī pilsēta, kas atrodas 100 km no Damaskas, minēta Vecajā Derībā kā Idraai, arī hieroglifos rakstītajā informācijā uz senajām māla plāksnītēm un ir romiešu amfiteātra atrašanās vieta.

Suveda (Suweda) - pilsēta, kas atrodas 90 km uz dienvidaustrumiem no Damaskas; tās muzejs lepojas ar lielisku mozaīku kolekciju.

Jabruda (Yabroud vai Yabrud) - pilsēta aptuveni 80 km uz ziemeļiem no galvaspilsētas Damaskas un slavena ar savām senajām alām, Konstantīna un Helēnas katedrāli, grieķu katoļu baznīcu, kuras celtniecībā izmantoti akmeņi no sena tempļa, kas bijis veltīts Jupiteram. Baznīcā glabājas aizraujoša ikonu kolekcija un apskatāmas arī vairākas romiešu kolonnas.

An Nebka jeb Al Nebka (An Nabk, Al Nabk) atrodas tieši pusceļā starp Damasku (81 km) un Homsu. Netālu no tās Al Kalamuna kalnu grēdas austrumu pusē paceļas Deir Mar Musa al-Habashi, Svētā Abesīnijas Mozus klosteris.

Bānijāsa (Banyas) atrodas starp Tartūsu un Latākiju, kur vairums vietējo ir katoļticīgi; pa visu pilsētu izkaisītas neskaitāmas mazas baznīciņas. Bansa jeb Banijāsa atrodas 55 km uz dienvidiem no Latākijas, Sīrijas Vidusjūras piekrastē - 35 km uz ziemeļiem no Tartūsas. Uz viena no kalniem slejas staltā Markaba (al-Marqab) citadele, varens melna bazalta cietoksnis.

Sāfīta, pilsēta, kas atrodas starp Tartūsu un Damasku, ir bagāta ar jaunuzceltām baznīcām. Tā ir ļoti tīra un plaši pazīstama ar vietējo iedzīvotāju laipnību un viesmīlību. Viesnīca Safita El Sham izceļas ar savu krāšņumu. No Sāfītas citadeles (Burj Safita) paveras lielisks skats uz pilsētu - ir brīnišķīgi iekārtoties kādā no kafejnīcām un vērot garāmslīdošo dzīvi.

Zebdānī (Zabadani) ir vasaras kūrorts aptuveni 45 km uz ziemeļiem no Damaskas; tas atrodas pavisam tuvu Libānas robežai. Zebdānī iedzīvotāju vidū dominē sunnītu musulmaņi, tomēr te mājo arī gluži iespaidīga kristiešu minoritāte, kuriem ir sava baznīca un klosteris. Pilsētas apkārtne - Bludanas province - ir burvīga vieta, pilna mežiem, neskaitāmām viesnīcām un restorāniem. Tā plešas kalnos, kas paceļas pār Zebdāni, 1500 m augstumā virs jūras līmeņa; tūristus no Libānas, Damaskas un Persijas līča valstīm šurp vilina ilgotā iespēja atpūsties no vasaras svelmes un šī apvidus satriecošās ainavas un slavenie saulrieti. Uz austrumiem atrodas Gutas oāze, kurā atrodas starptautiskā lidosta - arī viena no pievilcīgākajām Damaskas apkārtnes vietām, augļkopības centrs. Uz ziemeļiem no Damaskas ir vērts apskatīt divus interesantus ciematus, Telu (al-Tel) un Mneinu, kuri slaveni ar saviem tīrajiem avotiem un skaistajām kafejnīcām.

Sayyeda Zeinab (Zaynab Bint Ali) templis

Zeinabas templis, viens no šiītu musulmaņu lielākajiem svētumiem, uzcelts vietā, kur, nolaupīta un aizvesta uz tuksnesi, vardarbīgā nāvē mira kalifa Ali meita, pravieša Muhameda mazmeita. Templis parasti ir pārpildīts ar svētceļniekiem no Irānas un šiītiem no visas pasaules - cilvēki šurp nāk, lai skaitītu lūgšanas un apraudātu Zeinabu. Ejot uz templi, jāvelk drēbes, kas apsedz kājas un rokas; fotografēt aizliegts. Templis satriec ar savu krāšņumu - viscaur zeltīto kupolu, fantastiskajām tirkīza flīzēm un neskaitāmajiem, lielākoties persiešu stilā darinātajiem, keramikas mākslas darbiem. Dienvidu priekšpilsētu, kur šī svētvieta atrodas, tagad lielākoties apdzīvo bēgļi - sievietes un bērni, kuri te meklē patvērumu no Irākas kara asinsizliešanas un nemieriem.

Homsa - Bruņinieku pils (Krak Des Chevaliers, Qalaat Al Hosn vai Qal'at Al Hisn)

65 km uz rietumiem no Homsas Tartūsas virzienā slejas Krak des Chevaliers, ko Arābijas Lorenss savulaik pamatoti aprakstīja kā, iespējams, vislabāk saglabājušos un apbrīnojamāko pili visā pasaulē; no piecām pilīm, kas tika būvētas, lai nocietinātu Homsas koridoru, tā atrodas vistālāk uz austrumiem un paceļas 750 m virs jūras līmeņa. Līdz pilij iespējams nokļūt ar īrētu auto vai taksometru. Pabraukuši aptuveni 500 m tālāk pa vēju šaustīto ceļu, uziesiet vienkāršu, taču tīru restorānu, kurā pasniedz lieliskus vietējos ēdienus; no šejienes paveras lielisks skats uz ordeņa pili, taču īpaši daudz citu ērtību gan te neatradīsiet.

Hama

2. gadu tūkstotī pirms mūsu ēras Hama bija hetu civilizācijas centrs. Pilsēta - ar nosaukumu Hamata - vairākkārt pieminēta Bībelē kā izraēliešu cilšu teritorijas ziemeļu robeža. Hama bija arī aramiešu karaļvalsts galvaspilsēta. Šodien tā galvenokārt slavena ar savu viegli atpazīstamo ūdensratu, kas grezno tūkstošiem pastkartīšu un brošūru; rats ir savienots ar vēl joprojām darbojošos romiešu akveduktu. Azema pils ir lielisks osmaņu arhitektūras paraugs. Vērts izpētīt pilsētas rajonu, kas saucas Al-Madina: te jūs atradīsiet parku un upes malas dārzu ieskauto Citadeli, 7. gadsimtā celto Lielo mošeju (Jami An-Nuri) un, turpat netālu, Ortodoksālo baznīcu. Apskatiet arī romiešu drupas Apamejā (Afīmijā), 60 km uz ziemeļrietumiem no Hamas, netālu no iespaidīgajām (arī romiešu izcelsmes) drupām Qalaat Mudiq.

Šķērsojot Sīrijas robežu

Sīrijas robežas šķērsošana, braucot no Damaskas uz Ammānu (176 km) vai Beirutu (84 km) - skat. galamērķus Jordānija un Libāna -, parasti neprasa pilnas divas stundas. Pirms došanās ceļā gan labāk noskaidrojiet, kādas prasības iebraukšanas vīzas saņemšanai tiek izvirzītas jūsu zemes pilsoņiem - tā izpaliks lieka kavēšanās un nepatīkami pārsteigumi uz robežas. Atcerieties, ka valsts svētkos un oficiālās brīvdienās, visticamāk, tomēr nāksies gaidīt ilgāk, jo daudzas ģimenes izmanto iespēju apciemot radiniekus, kas dzīvo viņpus robežas.
Galvenie zemes ceļi, kas savieno Sīriju un Turciju, ved no Alepo uz Antiohiju jeb Antakiju (118 km), Mardinu (323 km) vai Gaziantepu (178 km), kā arī no Latākijas uz Antiohiju jeb Antakiju (140 km). Arī šeit svētku dienas ir izņēmums, taču visumā robežas šķērsošana ir vienkārša un norit bez aizķeršanās. Ja dodat priekšroku gaisa transportam - uz Antakiju, Gaziantepu, Mardinu un Stambulu var nokļūt ar kādu no kompānijas Turkish Airlines tiešajiem reisiem.

Raksts ievietots 2008.gadā

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: