GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Marrākeša

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesLietas, kas jāizdaraVērts zināt

IZVĒLIES OBJEKTU

Esence« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Āfrika · maroka · Marrākeša · Esence ·

Esence

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Esence

Marrākeša (jeb Marakeša, kā daudzi joprojām to latviski raksta...) ir mistērija. Viena no noslēpumainākajām pilsētām uz zemes virsas. Pilsēta, kas tik daudziem kļuvusi par mūzu. Sensenos laikos to dibinājušas berberu ciltis, kas te ieceļoja no Sahāras un Atlasa kalniem un bija savos uzskatos brīvākas nekā valsts ziemeļos dzīvojošie. Gandrīz 50 gadus tā bijusi franču okupēta (līdzās arābu valodai, otra joprojām ir franču), un jau no 19. gadsimta tikusi uzskatīta par Eiropas intelektuāļu un mākslinieku oāzi. Te iedvesmoties devies gan Flobērs, gan Andrē Žids, gan Anrī Matiss. Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados tā kļuva par bohēmas galvaspilsētu - Senlorānam, Rolling Stones un domubiedriem rīkojot nebeidzamas ballītes. Senlorāns mēdza teikt, ka te jūtoties kā mājās un ienīstot dienas, kad atkal jāatgriežas Francijā. Bēšajā Parīzē no smilšakmens un ģipša - kā viņam labpatika to raksturot.

Šodien Marrākeša nenoliedzami ir viena no pasaules stila galvaspilsētām. Ne tikai unikālo krāsu, smaržu, gaismu un atrašanās vietas dēļ (460 metru augstumā, starp Atlasa kalniem un Sahāras tuksnesi), bet arī dizaina un gastronomijas dēļ. Tā ir pilsēta, kurp doties iedvesmoties un baudīt. Tiesa, Marrākeša nav atvērta grāmata, tās noslēpums ir jāuzmin. Šķietami bezpersoniskais mūris un medinas ēkas, kuru lielākajai daļa logi ir tikai uz iekšpagalmu, slēpj īstenas pērles. Taču tās ir jāatrod. Iespējams, tā arī ir viena no Marrākešas lielākajām burvībām, ka nekad no ārpuses nezini, kas slēpjas aiz sienas. Lielākā daļa medinas māju būvētas tā, lai pat tad, ja durvis atstātas vaļā, jūs nekad nezinātu, kas notiek iekšpusē. Līdzīgi kā vecpilsētas ielas, arī ieeja tajās būvēta kā labirints.

Klīstot pa medinas ielām vai tirgū bieži ir sajūta, ka laiks apstājies. Cilvēki, divriteņi, ēzeļi, suņi un motorolleri. Kāds vīrs amizanti ved uz stūres uzstutētu spoguli - saulē mirdzošā virsma ir tieši viņam sejā un, šķiet, viņš brauc kā aklais, kaut pārvietojas apbrīnojami pārliecinoši. Vietējo kaftāni - bēšos, baltos, zilos, zili zaļos un koši rozā toņos kontrastē ar pieputējušajām ēku sienām. Dažs, līdz acīm uzvilcis kapuci, pārvietojas kā ēna. Taču, pat tad, ja apmaldāties, atliek tikai pajautāt un jums parādīs ceļu. Atšķirībā, piemēram, no Kairas tirgus te katrs otrais nemēģina lipīgi ieķerties svārku stērbelē par varītēm piedāvājot kārtējo dīlu. Tiesa, ik pa mirklim tomēr uzvējo sajūta, ka šī pilsēta spēlē ar tevi tādu psiholoģisku spēlīti - mazākā aizdomu ēna un sajūti klaustrofobijas elpu pakausī jeb gluži pretēji - ļaujies un tev šķiet, ka viss visapkārt tev vienkārši ļaujas pretim.

Marrākeša ir pilsēta, kur nevar iziet ielās vienkārši tāpat - kādā apdriskātā ceļotāja T-kreklā. Marrākešā gribas sataisīties, ne jau tāpēc, lai kādām izrādītos, tā vienkārši ir tāda neizskaidrojama iekšējā sajūta. Pats gaiss jau vien ir vilinājums. Pat, ja šis kokteilis atsevišķās sastāvdaļās varētu nešķist īpaši baudāms. Kā gājiens uz pilsētas centrālo laukumu Jemaa El Fna. Ēzeļu mēsli (bariņš ratos iejūgtu lopiņu te vienmēr ir kaujas gatavībā tūristu vizināšanai), rožu smarža (Marrākešā tās zied visās iespējamās krāsās), izplūdes gāzes, putekļi, citrusu augļi, pēc riekstiem smaržojošā argana eļļa un vēl un vēl.... Dienās te ir čūsku dīdītāji, diedelētāji, zobu protēžu darinātāji, tetovētāji, dažādi tirgoņi un apelsīnu kalniem piekrauti sulu stendi, vakarā iemirdzas tūkstoš laternas un laukums pārtop zilās gaismiņās mirdzošā barbekjū paradīzē. Kā rakstīts kādā ceļvedī - fotogēniskākajā ēšanas vietā pasaulē.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: