GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Tamil Nadu

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasEsenceKultūraKur nakšņotKur iepirktiesLietas, kas jāizdaraVērts zināt

IZVĒLIES OBJEKTU

Lietas, kas jāizdara« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Āzija · indija · Tamil Nadu · Lietas, kas jāizdara ·

Lietas, kas jāizdara

Autors: Gunita Kakteniece0 ATSAUKSMES

Lietas, kas jāizdara

Noteikti jāapskata:

- SREE MEENAKSHI TEMPLE. Viens no lielākajiem Tamil Nadu tempļiem, kas atrodas Madurai pilsētā. Milzīgais komplekss aizņem teju pāris kvartālus, tāpēc vēlme neizskatīties pēc tipiska tūrista jāmet pie malas un jāļaujas gida izvēlētajam maršrutam. Pirmkārt, uzzināsiet ko jaunu. Otrkārt - starp divpadsmit tempļa torņiem, vairākiem vārtiem un hinduistu dievību statujām, visticamāk, neapmaldīsieties. Sree Meenakshi iekšienē atrodas arī muzejs.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

- THIRUMALI NAYAK PALACE. 1636. gadā karaļa Thirumalai Nayak celtā pils ir viens no iecienītākajiem apskates objektiem Madurai pilsētā. Lai arī celtne nav atjaunota pilnībā, tā ir vienreizēji skaista un iespaidīga. Diennakts tumšajā laikā tiek piedāvāts arī gaismas un skaņas šovs.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

- TIRUPPARAMKUNRAM. Klintīs cirstais templis atrodas ārpus Madurai, pavisam netālu no Taj Garden Retreat viesnīcas. Apavus, kas vienmēr atstājami tempļu ārpusē, šoreiz jānovieto nevis pie tā ieejas, bet jau ielas otrā pusē. Kad basām kājām esi aiztipinājis līdz templim, kāds vietējais ticīgais par simbolisku samaksu izrāda pat altāri, kas visur citur nehinduistiem ir liegta, un iesvēta Tevi, pieri iezīmējot ar baltu pulverīti. Ārā iznāc, vizuāli līdzinoties hinduistam!

- KANADUKATHAN. Tradicionāla Chettinad reģiona pilsētiņa. Viena no daudzajām šai Tamil Nadu pusē, kurā joprojām saglabājušās turīgo baņķieru un finansistu mājas ar vienreizējiem kokgrebumiem. Pārtikušajā apkaimē ērti iekārtojusies arī vietējā radžas māja. Nereti tajā ierodas pats saimnieks un pilsētiņas iedzīvotājiem uzrīko pamatīgu tusiņu ar gariem galdiem un cienastu. Pārējā laikā greznais nams atvērts apskatei, turklāt bez maksas. Karaļa guļamistabā gan netiksiet...
Tieši kaimiņos kāda attāla radžas radinieka sieva ierīkojusi nelielu, taču ļoti gaumīgu izstādi, kas galvenokārt veltīta viņas vaļaspriekam - vietējiem amatniecības izstrādājumiem. Līdzās tiem gozējas arī tradicionālie sari, tikai šim reģionam raksturīgajās krasās.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

- ATHANGUDI FLĪŽU RAŽOTNE. Pateicoties mālainajai augsnei, tieši šeit - Chettinad apkaimē - top flīzes, kas rotā vietējo, tai skaitā, radžas namu grīdas. No māla ar rokām tiek veidotas un krāsām izrakstītas plāksnītes, kas pēc tam pāris nedēļas tiek kaltētas saulē. Tapšanas procesu ļauts apskatīt arī interesentiem (precīzāks maršruts līdz ražotnei gan jāvaicā viesnīcā), taču negaidiet, ka ieraudzīsiet supermodernu aprīkojumu. Visticamāk, uz kailas zemes vienā no divām būdiņām būs satupuši 3-4 cilvēki un mālainām rokām ar krāsām izzīmēs un meistaros nākamo plāksnīti. 100% roku darbs!

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

- BRIHADISHWARA TEMPLE. Brīdī, kad spilgtie un krāsainie Tamil Nadu tempļi jau sāk šķist bezgala līdzīgi cits citam, kā patīkams pārdzīvojums ir neliela ekskursija pa Brihadishwara templi Thanjavur pilsētā. Zilais un sarkanais ir pazudis, Brihadishwara eksterjeru un interjeru rotā vien pelēkbrūnā akmens krāsa. Bet kā jau kārtīgā hinduistu templī pienākas, arī šeit ar snuķi pieskardamies pakausim, ciemiņus iesvēta dzīvs zilonis. Pelēkais milzenis Indijā simbolizē laimi. Iespējams tieši vienkāršība un mājīgums liek šo apskates objektu atcerēties mazliet vairāk nekā citus.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

- THE ROYAL PALACE COMPOUND UN METĀLA FIGŪRIŅU RAŽOTNE. Bijušajā karaļa pilī Thanjavur pilsētā mājo muzejs Chola bronzas dievību statujām, no kurām par atpazīstamāko tiek saukts dejojošais Šiva. Chola bronzas statujas ir vienīgā no Tamil Nadu mākslas formām, kas guvusi atpazīstamību arī citviet pasaulē. Šī reģiona mākslas firmas zīme, tā teikt. Šedevru izgatavošanas pamatā ir tā saucamais zudušā vaska process. Proti, no vaska ārkārtīgi smalki izgrebto figūru aplipina ar smilšu un mālu sajaukumu. Kad apvalks saulē sacietējis, statuetē lej karstu, vairāku metālu sakausējumu (cinks, zelts, bronza u.c.). Vasks dievības iekšienē izkūst un iztek. Atliek vien nopulēt nost smilšaino mālu un mākslas darbs gatavs! Ražošanas procesu un tā mūsdienu rezultātu iespējams savām acīm skatīt un līdzvešanai iegādāt metāla figūriņu ražotnē Swamimalai.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

- AUROVILLE MEDITĀCIJAS CENTRS - MATRI MANDIR. Nelielā, garīgo domātāju Sri Aurobindo un Mirra Alfassa (plašāk pazīstama kā The Mother jeb Māte) veidotās kopienas un eksperimentālās dzīves vides pilsētiņa Auroville (aptuveni 10 km attālumā no Pondicherry) ir viens no iecienītākajiem zinātkāro ceļotāju pieturas punktiem Tamil Nadu. Te esošā meditācijas centra Matri Mandir pamatā ir tikai viens - tas atvērts ikvienam neatkarīgi no reliģiskās un ģeogrāfiskās piederības. Kompleksa centru veido milzīga, apaļa celtne, kas tālumā mats uz mata līdzinās apzeltītai golfa bumbiņai. Tās iekšiene ir absolūti balta, un iekļūšana teritorijā, kurā savdabīgā ēka atrodas, prasa zināmu rituālu. Iesākumā jānoskatās piecu minūšu gara filma par Auroville vēsturi un pamatidejām, bet pēc nelielā kinoseansa ikviens saņem bezmaksas caurlaidi meditācijas centra apkārtnes tālākai apskatei. Pašā „zelta bumbā" iekļūt iespējams tikai ar iepriekšēju pieteikšanos informācijas centrā (vismaz vienu dienu iepriekš).
Auroville netrūkst ārvalstu viesu, kas šeit dzīvo un strādā. Nelielā rietumu piešprice, kas jūtama gan te ražotajos apģērbos, gan kopējā atmosfērā, mazliet ļauj sajusties kā 60-to gadu hipiju pilsētiņā - ar brīvu dzīves stilu un košām krāsām.
Pondicherry atrodas Sri Aurobindo Ashram, garīgā tēva un domātāja, māja. Uz šejieni nāk meditēt un/vai iegādāties viņa un Mātes sarakstītās grāmatas par meditāciju, dzīves uztveri, veselīgu dzīvesveidu, jogu un pat menedžmentu. Tiesa, ar mazliet citādāku piegaršu.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

- BRĪVDABAS MUZEJS, kas atrodas pa ceļam no Mahabalipuram uz Chennai, vislielāko sajūsmu varētu izraisīt, ja apmeklējat to pašā ceļojuma sākumā, pirms apmešanās tipiskās indiešu mājās iekārtotās viesnīcās. Brīvdabas muzejā galvenais eksponāts ir tieši tradicionālie un senatnīgie trīs Indijas dienvidu štatu mājokļi - Tamil Nadu, Kerala un Karnataka. Atrakciju te netrūkst - plaukstu iespējams rotāt ar hennu zīmējumu vai apgūt kādu amatniecības triku. Ideāla vieta mazākajiem ceļotājiem! Teritorija ir liela, taču stundas laikā - pieveicama.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: