GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Hiva

EsenceKur nakšņotKur paēstLietas, kas jāizdaraVērts zināt

IZVĒLIES OBJEKTU

Esence« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Āzija · uzbekistāna · Hiva · Esence ·

Esence

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Esence

Tā dēvētajā Uzbekistānas „zelta trijstūrī", kas aptver Samarkandu, Buhāru un Hivu, pēdējā atrodas vistālāk - 1119 kilometru attālumā no Taškentas, Horezmas apgabalā. Taču noteikti ir apmeklējuma vērta - kā viena no unikālākajām leģendārā Zīda ceļa pilsētām. Visērtākais veids kā šeit nokļūt ir mazliet vairāk kā stundas lidojums no Taškentas. Tiesa, lido te tikai Uzbekistānas aviolīnijas, kuru flotē šajā maršrutā ir gan amerikāņu boingi, gan krievu lidmašīnas. Kura jums todien trāpīsies, ir laimes spēle. Ja mazliet pēc degvielas smakojošs, veca žiguļa ekvivalents TU-154 (kas gan no ārpuses ir maldinoši svaigi krāsots), atliek vien mierināt sevi, ka reisi ir vairākas reizes dienā un šobrīd kompānija ved pārrunas par pievienošanos SkyTeam aliansei. Pašā Hivā lidostas nav, tā atrodas Urgenčā - modernā, industriālā un ne ar ko īpaši neievērojamā pilsētā, 35 kilometrus no Hivas. Ja kārojas izbaudīt īpašu eksotiku, ceļu līdz Hivai var mērot arī trolejbusā - čunčinās tas apmēram stundu.
Kaut precīzs Hivas dibināšanas gada skaitlis nav zināms, savulaik tā bijusi ne tikai Zīda ceļa tuksneša oāze, bet arī viens no lielākajiem Centrālās Āzijas vergu tirgus centriem. No 1592. gada līdz 1920. gadam, kad pilsētu ieņēma Sarkanās armijas ģenerālis Mihails Frunze, tā bija Hivas hanu galvaspilsēta. Šobrīd - viscaur iespaidīga mūra apvīta pilsēta muzejs, kas pilnībā atjaunota tās kādreizējā veidolā. Apjomīga Hivas konservācijas programma tika uzsākta vēl padomju laikā, pagājušā gadsimta 70. gados, kad iekšpus mūrim - senajā pilsētā, tika aizliegta jebkāda celtniecība. Tiesa, restaurācija ir tik perfekta, ka - īpaši dienas vidū, klīstot pa Hivas ieliņām, starp nevainojamā godībā atjaunotajām mošejām, medresām, minaretiem, tūristu grupām un jaunlaulātajiem, kas še mēdz ierasties savā kāzu dienā, pirmajā mirklī sajūta ir kā brīvdabas muzejā. Un ir ļoti jānopūlas, lai sev iestāstītu, ka viss še ir īsts un autentisks.
Tāpēc vislabāk, ja Hivā ieradīsieties nevis pa galvenajiem jeb rietumu vārtiem, kur nadzīgs kontrolieris - kā kārtīgā muzejā, jums tūlīt liks nopirkt biļeti (tā derīga divas dienas un nodrošina ieeju galvenajos muzejos, ne pašā pilsētā, kur variet staigāt par baltu velti), bet pa kādiem no trim pārējiem pilsētas vārtiem, kas, izejot katrs uz savu debespusi, savulaik tika radīti karavānu ērtībai. Mazajās ieliņās pie paša mūra vēl iespējams sajust dzīvas pilsētas pulsu, kaut šobrīd tajā pastāvīgi mīt vien daži tūkstoši cilvēku un tie paši galvenokārt tūrisma industrijā nodarbinātie.
Līkumojot pa šaurajām ieliņām un vērojot ikdienas dzīvi, uz mirkli pārņem tāda Himalaju takas ciemata sajūta. Taču tas ir tikai īss brīdis, sezonas laikā Hiva ir franču, britu un vācu grupu tūristu pārpildīta, kas, iztēlojoties Uzbekistānu kā skarbi eksotisku galamērķi, klīst pa senās pilsētas ielām, augstkalnu trekinga cienīgā ekipējumā... Kaut lielākā daļa tūristu parasti te nakšņo tikai vienu nakti - ātri ievelkot galveno objektu „ķeksīšus", ja vien iespējams, vērts palikt vismaz divas. Nesteidzīgi izbaudot senās pilsētas pamošanos, saullēkta stariem tās mūrus ietinot rozīgā gaismā. Un vēlas vakara stundas, kad Hivas vāji izgaismotās ielas kļūst tukšas kā izslaucītas un teju vienīgā kompānija ir zvaigznes, kas pamazām iededzas debesīs...

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: