GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Hiva

EsenceKur nakšņotKur paēstLietas, kas jāizdaraVērts zināt

IZVĒLIES OBJEKTU

Lietas, kas jāizdara« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Āzija · uzbekistāna · Hiva · Lietas, kas jāizdara ·

Lietas, kas jāizdara

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

- Starp daudzajiem Hivas vēsturiskajiem objektiem ĪPAŠAS UZMANĪBAS VĒRTA IR JUMA MOŠEJA jeb precīzāk tās iekšējais pagalms, ar 218 kokgriezumiem rotātām koka kolonnām, no kurām daža saglabājusies vēl no 10. gadsimta. Pagalmā atrodama arī ieeja minaretā (par uzkāpšanu tajā jums būs jāmaksā atsevišķi). Tiesa, kāpnes (81 pakāpiens) ir tumšas, pakāpieni augsti un augšupraušanās process var izvērsties arī ne sevišķi tīkamā personisko attiecību pārbaudē ar klaustrofobiju.

- VISLABĀKĀ APKĀRTNES PANORĀMA paveras no Islom - Hoja medresas minareta. Celts 1910. gadā, tas ir augstākais Uzbekistānā - 57 metrus un 118 pakāpienus augsts. Skaidrās dienās no tā var redzēt arī Karakuma smilšu tuksnesi, kas atrodas uz rietumiem no Hivas.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

- APMĒRAM STUNDU PIRMS SAULRIETA uzkāpiet Hivas valdnieku cietokšņa - rezidences Kuhna Ark Oq bastionā, kas atrodas pie paša pilsētas mūra (tiesa, šis prieks maksās papildus naudiņu). Apkārtnes panorāma ir brīnišķīga un gaismēnu spēles, saulei pamazām slīdot lejup un metot atspulgus tirkīzzilajos mošeju kupolos un medresu mozaīkās - teju meditatīvas, ja vien jūs nemulsina, ka ap šo laiku te sarodas gandrīz visi pilsētā esošie tūristi...

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

- Tiesa, kaut ko arī vēl Hivā iespējams par baltu velti, piemēram, PASTAIGU PA PILSĒTAS MŪRI ziemeļrietumu sienas daļā. Kaut šis varbūt nav gleznainākais skatu punkts un labākā vieta, kur baudīt saulrietu, tā ir lieliska iespēja vērot fragmentus no vēl saglabājušās īstās šīs pilsētas - muzeja dzīves... Bērnus, kas pagalmā spēlē padomju laika bērnībā populāro kaļimbambā...

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

- No Hivas VĒRTS DOTIES DIENAS BRAUCIENĀ UZ tā dēvēto „senās Horezmas zelta apli" jeb CIETOKŠŅIEM PELDOŠAJĀS SMILTĪS. Pats brauciens jau vien ir tā vērts - ceļš ved cauri tuksnesim un pāri Amudarjas vecajam pontona tiltam.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

To šķērstot drīkst tikai vieglās mašīnas un zirgu pajūgi, autobusiem un smagajiem jāmēro vairāk kā 100 kilometrus garais apvedceļš. Kādreiz, kad Amudrajas ūdens vēl bija augstāks, tilts peldējis, tagad tas - savu mūžu krietni nokalpojis, sacaurumots, vecai konservu kārbai līdzīgs skārda monstrs, vien krekstoši šūpojas uzsēdies upes gruntī. Noteikti pārejiet tam kājām, ļaujoties vējam un tuksneša nestajām smiltīm. Svētdienās vietējie zirgu pajūgos ved melones, augļus un dārzeņus uz turpat netālu esošo tirgu. Un dzīve šeit šķiet kā mazliet iesprūdusi laikā, vienā tilta galā nodevu par tā šķērsošanu iekasē gana labā ādas jakā tērpies milicis, otrā - sieviņa tirgo sāls un smilšu appūstas saulespuķu sēklas... Kā daudzviet Uzbekistānas laukos, īpašas norādes uz cietokšņiem nemeklējiet - ar ceļa zīmēm te neviens sevi pārlieku neapgrūtina.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

Amudarjas delta - dienvidaustrumos no Urgenčas, Arāla jūras virzienā, slēpj civilizācijas pēdas, kas ir krietni senāka par Hivu. Šajā apkaimē (Elliq-Qala), tuksnesī izkaisītas atrodas vairāk kā 20 senu cietokšņu un pilsētu drupas. Daudzu vēsture iesniedzas 4 gadu tūkstotī pirms mūsu ēras un var tikai apbrīnot kā tie, celti no māla ķieģeļiem, spējuši izturēt gan gadsimtus, gan lietus. Šobrīd lielākā daļa seno cietokšņu atrodas UNSECO mantojuma sarakstā un dažviet sākti konservācijas darbi. Populārākais un iespaidīgākais ir Ayaz-Kala , kura pakājē atrodas arī neliela jurtu pilsētiņa, kur, iepriekš rezervējot, iespējams gan papusdienot, gan pārnakšņot. Pārāk daudz tūristu gan te nesastapsiet, pagaidām šis vēl neietilpst iecienītākajos maršrutos. Ayaz-Kala atrodas 100 metrus augstā kalnā un kaut no otras puses cietoksnim iespējams arī piebraukt, vislabāk tomēr nepaslinkot un uzkāpt kājām. Panorāma, kas paveras no cietokšņa mūra drupām ir pārsteidzoša - tuksnesis un tālumā vīdošs ezers, kas rudeņos kalpojot kā pieturas punkts uz siltajām zemēm migrējošiem putniem. Atšķirībā no citām populārajām vēsturiskajām vietām, te neviens jums nepārdod biļetes, nav arī suvenīru kiosku un visbiežāk - arī cilvēku apkārt. Daži no cietokšņiem ir tik nomaļi, ka mālainajā, saules izdedzinātajā zemē mana vien kamieļu pēdas. Tāda pasaules malas sajūta.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: