GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Taškenta

Baudītāja ceļvedisEsenceKur nakšņotKur paēstLietas, kas jāizdaraVērts zināt

IZVĒLIES OBJEKTU

Esence« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Āzija · uzbekistāna · Taškenta · Esence ·

Esence

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Esence

Uzbekistānā ir tradīcija, salejot viesiem tēju, par vislielāko cieņas apliecinājumu tiek uzskatīts, ja saimnieks viesa pialu piepilda tikai līdz trešdaļai. Sak, jo mazāk tējas ieliets, jo lēnāk tā tiks izdzerta un ilgāk varēsiet būt kopā. Savukārt, ja pialu pielej pilnu, tā ātri tiek iztukšota un jūsu ceļi šķiras... Uzbekistānas tradīciju un vēstures lappuses ir kontrastos spilgtas kā nacionālo audumu raksti, kuru krāšņums baudāms vien visā to svelošās paletes kopumā. Dabas resursu bagāta valsts, otrs lielākais kokvilnas eksportētājs pasaulē. Kokvilnas laukiem klājot apmēram 1,47 miljonus hektāru valsts teritorijas un katru gadu tai eksportējot vidēji 800 000 tonnu „baltā zelta". Kādreizējā Zīda ceļa dzīsla, ceļotāju un klejotāju cilšu teritorija, ko savulaik spējuši apvienot vien spēcīgi un nežēlīgi karavadoņi. Grandioza islāma arhitektūra un postpadomju mantojums, kas Uzbekistānas vēstures septiņdesmit sociālisma gados te iespiedies vissīkākajā spraugā. Kā vēja nestas tuksneša smiltis, kas grauž vēl ilgi. Nežēlīgi karstas vasaras un tikpat aukstas ziemas, kas pasaules globālo klimata pārmaiņu un padomju gadu baisākās, cilvēka izraisītās ekoloģiskās katastrofas - Arāla jūras izzušanas, ietekmē kļūst arvien skarbākas. Karimova valdība, kas ir tālu no demokrātijas. Un vienlaikus bezgala sirsnīgi cilvēki. Jebkur ceļmalā apstājoties, jūs uzrunās ar brat vai sestra (brālis vai māsa) un centīsies palīdzēt, cik vien iespējams...
Uzbekistānas galvaspilsētas, lielākās Centrālās Āzijas pilsētas - Taškentas, vēsture iesniedzas 1 un 2 gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Savā pastāvēšanas laikā tā vairākkārt mainījusi nosaukumu un esošais - Taškenta, kas tulkojumā nozīmē „akmens pilsēta", pirmoreiz rakstos minēts 11. gadsimtā. Pašā pilsētā gan maz kas palicis no tās vēstures - daļa tika izdemolēta pēc 1917. gada revolūcijas, daļu iznīcināja 1966. gada zemestrīce. No 16. gadsimta kultūras un arhitektūras uzplaukuma laika Taškentā saglabājusies vien Kukleldash medresa, kas tika celta kā 1560 gadā kā musulmaņu teoloģijas koledža. Turpat blakus atrodas arī 15. gadsimtā celtā Djuma mošeja, kas 18. un 19. gadsimtā tika vēlreiz pārbūvēta. Kā vēsta leģenda, savulaik tā kalpojusi arī kā neuzticīgo sievu sodīšanas vieta. Maisā iešūtas viņas tikušas mestas lejup no tās augšas. 20. gadsimta 90. gados gan medresa, gan mošeja tikušas restaurētas un atjaunotas kādreizējā krāšņumā. Ja esat šeit piektdienā, kad notiek lūgšana, viss laukums ir ļaužu pilns, tiem plūstot kā upei lejup pa mošejas kāpnēm. Turpat netālu atrodas arī ieeja Chorsu tirgū, kura zaļais kupols jau sen kļuvis par savveida pilsētas simbolu. Kā īstenā austrumu tirgū nopirkt te var visu iespējamo - sākot no sadzīviskām lietām, beidzot ar augļiem un garšvielām. Chorsu tirgus apkaimē rodama arī daļa vēl saglabājušās vecās pilsētas - burtiski pāris ielas. Taču viens no lielākajiem Taškentas dārgumiem meklējams nesen rekordīsā laikā atjaunotajā Khast Imom kompleksā. Vienā no tā ēkām - Moyie Mubarek muzejā, glabājas vecākais korāns pasaulē. To reiz uz Samarkandu atvedis Timurs, vēlāk - 1868. gadā tas aizvests uz Maskavu, līdz ar Ļeņina pavēli 1924. gadā ticis atdots Taškentai - kā labas gribas žests.
Taškenta pārsteidz ar ielām bulvāru platumā, uz kurām gandrīz nekad nav sastrēgumu un tuksneša pilsētai neraksturīgu zaļumu. Lielākais tās parks, 1947. gadā izveidotais Navoi, burtiski šokē ar savu vērienu. Savs „zaļais stūrītis" ir teju pie katras mājas, arī pie katras vēl topošās jaunceltnes. Un prezidenta Karimova rezidence ieaudzēta kokos tā, ka to nav iespējams pat saskatīt. Kad prezidents mēro dienišķo maršrutu uz savu darba vietu, visā tā garumā ielas tiek slēgtas. Tiesa, tas nav uz ilgu laiku - prezidenta auto un eskorts aiztraucoties kā bulta. Pārlieku eksponēšanos gan Karimovs nemīlot un valsts iedzīvotāji prezidentu redzot galvenokārt televizorā.
Kaut pirmajā mirklī šķiet, ka pilsētas sejas galvenās zīmes ir klasiskā padomju arhitektūra ar austrumu piešprici, blokmājas un dažāda vecuma Daewoo automašīnas (Uzbekistānā atrodas to rūpnīca), pēdējos gados aizvien vairāk jūtama ir arī naudas klātbūtne. Izpaužoties restorānos, kas nedarītu kaunu nevienai metropolei un pirmajās privātajās viesnīcās. Savā ziņā Taškentu var dēvēt arī par Uzbekistānas gastronomijas galvaspilsētu un tā noteikti ir īstā vieta, kur baudīt labu Centrālās Āzijas virtuvi. Turklāt visās iespējamās tās variācijās. No vecajā pilsētas daļā - Chigaty, māju pagalmos sakoncentrētajām ģimenes stila ēstuvēm, kur viss ir vienkāršāks par vienkāršu. Izkārtnes nekādas, piedāvājumā - divi, trīs ēdieni, plastmasas galdi, alumīnija karotes un sienas segas nacionālajos rakstos... Līdz Caravan Group piederošiem restorāniem, kas ir īstena oāze tiem, kam labs ēdiens nav atdalāms no dizaina un atmosfēras.

Tiesa, Taškenta nepieder pilsētām, kas apbur pirmā acu mirklī, tā atklājas pamazām, kad jums jau izveidojušās savas takas un varbūt vairāk nekā citur, šīs pilsētas īstenā vērtība ir cilvēki. Un, ja mērķis nav darījuma brauciens, Taškenta, visticamāk, nav pilsēta kurp doties speciāli. Visbiežāk tā ir sākuma un beigu punkts ceļojumam pa Uzbekistānu, kura iecienītākie pieturas punkti ir vēsturiskās Zīda ceļa pilsētas - Samarkanda, Buhāra un Hiva.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: