GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Prāga

Baudītāja ceļvedisKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršruti· Vietas un leģendasUrbānā leģendaVērts zināt

IZVĒLIES OBJEKTU

Villa MüllerKarlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrsMaršruti« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · čehijas republika · Prāga · Maršruti · Maršruti

Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrs

Autors: Una Meistere0 ATSAUKSMES

Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrs

Vai atceraties, kad pēdējoreiz kādā kafejnīcā esat rezervējuši galdiņu brokastīm? Izņemot, protams, ja vien tā nav biznesa tikšanās. Es, godīgi sakot, nē. Tālab populārā Prāgas ēdienu blogā izlasot, ka brokastlaikā kafejnīcā Můj šálek kávygaldiņš noteikti jārezervē dienu iepriekš, man tas vairāk izkausījās pēc patriotisku blogeru pārspīlējuma. Tā teikt, kaut kā uzmanība jāpiesaista! Taču ieklīstot še ap pieciem pēcpusdienā un redzot, ka iespēja tikt arī pie pēcpusdienas kafijas, ir visai niecīga (nelielajā kafejnīcā un tās āra terasē nav neviena brīva galdiņa un vēl rinda ārpusē), drošības pēc tomēr apjautājos aiz letes stāvošajam baristam vai brokastu rezervācija tiešām ir nopietnība. Izrādās – visīstākā! Můj šálek kávy ir viena no šībrīža iecienītākajām Prāgas kafejnīcām, kas ne tikai stāvējusi pie šūpuļa pilsētas kafijas kultūras renesansei, bet arī vesela rajona atdzimšanai. Tās mājvieta ir Karlin jeb astotais Prāgas rajons, kas vēl nesen (kaut atrodas tikai divdesmit minūšu kājāmgājiena attālumā no centra) tika uzskatīts par salīdzinošu nomali, bet šobrīd kļuvis par Čehijas hipsterkultūras epicentru. Teju viss jaunākais, kas nu pilsētā notiek, rodams tieši Karlin.

Foto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrs

Ziemeļpusē rajons robežojas ar Vitkovas upi, savukārt dienvidos – ar Vitkovas kalnu. Līdz pat 1922. gadam, kad Karlin pievienojās Prāgai, tā bija savrupa pilsēta. Pateicoties salīdzinoši zemajām īres maksām, vēlāk Karlin ilgstoši bijis strādnieku rajons, ar visu ne pārāk glaimojošo buķeti, kas parasti mēdz apvīt šādas teritorijas. Cita starpā, 1924. gadā šejienes alus krogā “I Zabranskych” tika dibināta Čehoslovāku komunistiskā partija. Taču rajona vēsturi pilnībā izmainīja tā dēvētie simtgades plūdi. 2002. gada augustā, kad gandrīz nedēļu ilgušās neprātīgās lietavas appludināja daļu Eiropas, Prāgā visvairāk cieta tieši Karlin. Rajons tika riktīgi nopostīts, aizslaukot arī daļu tā kādreizējo iemītnieku. Pēdējā desmitgadē tas atdzimis kā Fēnikss no pelniem – ielas ir sakoptas, namu fasādes restaurētas, daļa vēl pavisam nesen krāsotas, viena blakus otrai to pirmajos stāvos iemitinoties neskaitāmām kafejnīcām un bodītēm, kas viena otru pārspēj kolorītā. Protams, likumsakarīgi pieaugušas arī šīs apkaimes īpašumu cenas.

Foto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrs
Můj šálek kávy 

Piektdienas rītā Můj šálek kávy ir stilīgu jauniešu pārpilna. Lielākā daļa atvāzuši savus klēpjdatorus, kam blakus nolikta maza stikla karafe ar filtrkafiju. Kafijas gatavošanā Můj šálek kávy tiek izmantots čehu kafijas grauzdētājs Doubleshot un tā še ir patiešām lieliska. Katrā ziņā ēdienkarte nemelo, mana Kolumbijas kafija līdzās vieglajam skābumam patiešām garšo pēc plūmēm un cukurniedrēm. Tikpat labi gan te var tikt arī pie capuccino, taču – kā liecina uz apkārtējiem galdiņiem manāmais, tas nepiedien labajam tonim. Tāpat kā pārējo Eiropu, arī Prāgu šobrīd pilnībā pārņēmis filtrkafijas bums.

Foto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrs
Veltlin

Savā ziņā Karlin ir tāds jaunāko dzīvesstila tendenču koncentrāts. Turklāt visās jomās. Uz šīs pašas ielas, vien pāris numurus tālāk, meklējams arī viens no Prāgas šībrīža iecienītākajiem vīna bāriem – Veltlin. Tā piedāvājumā ir organiskie vīni no kādreizējās Austroungārijas impērijas valstīm. Vienu no nelielā bāra sienām grezno melnbalta freska ar detalizētu bijušās impērijas karti. Asprātīgu dizaina detaļu še nudien netrūkst – piemēram, stiklotā lete eksponē dažādus terroir paraugus – no smilts un māla līdz īsteni akmeņainai augsnei. Vīna plauktā to cena dekoratīvi uzšņāpta turpat uz pudeles, tādējādi dizainiski virtuozi atvieglojot orientēšanos. Bārmenis, stilīgs puisis ar dredos savinķelētiem gariem, tumšiem matiem, ir īstena vietējo vīnu enciklopēdija. Veltlin piegādā vīnu arī virknei pilsētas restorānu un diezgan lielu daļu piedāvājuma iespējams nobaudīt arī turpat uz vietas pa glāzei. Veltlin īpašnieks Bogdans Trojaks pats ir ne tikai vīnzinis un vīndaris, bet arī pazīstams čehu dzejnieks. Pirms vairākiem gadiem viņš iedibinājis apvienību “Autentiste”, kura apvieno čehu dabiskā vīna audzētājus. Viņa kontā ir arī grāmata bērniem – stāsts par kādu šausminošu nelieti, kurš pārtikas produktiem pievieno dažādas kaitīgas piedevas.

Foto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrsFoto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrsFoto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrs
Tea Mountain 

Savukārt Veltlin kaimiņš ir Tea Mountain – ne mazāk stilīgs un izsmalcināts tējas veikaliņš/kafejnīca, kur iespējams ne tikai iegādāties un turpat uz vietas nobaudīt izcilas tējas, bet arī dažādus tējas rituāla aksesuārus. Daļa keramikas tasīšu ražotas turpat Čehijā.

Foto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrs
Penta Hotel

Turpat ap stūri pirms trim gadiem durvis vērusi arī šobrīd iecienītākā rajona viesnīca - Penta Hotel, populāra Eiropas demokrātiskā dizaina viesnīcu tīkla atvase. Tās lobija bārs – ar biljarda galdu, degošām svecēm, tumšas ādas zviļņiem un koka galdiem, kalpo arī kā vietējo tikšanās vieta. Istabas ir dizainā lakoniskas, taču salīdzinoši krietni lielākas un cenu ziņā draudzīgākas nekā pilsētas centra naktsmītnēs. Rītos no tām izbirst gan ģimenes ar bērniem un suņiem, gan hipsterīgi pārīši un arī daža laba Louis Vuitton somiņu cienītāja. Tādējādi tikai apliecinot Karlin popularitātes statusu.

Foto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrsFoto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrsFoto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrs
Eska

Pagājušā gada nogalē Karlin tika arī pie visu aprunāta gardēžu galamērķa. Restorāns Eska atrodas izbijušā rūpnīcas ēkā un pieder uz Prāgas gastronomijas skatuves labi zināmajai Ambiente grupai, kuras vārds pats par sevi jau kļuvis par savveida kvalitātes garantu. Restorāna interjers ir kā izkāpis no stila “bībeles” Wallpaper un atbilstoši industriālajai videi – tā vēriens ir grandiozs. Divi stāvi, pirmajā atrodas atklātā virtuve un chefs table, kā arī neliels bistro, savukārt otrajā - pats restorāns. Tā specializācija ir “jaunā čehu virtuve” - proti, tradicionālie ēdieni adaptēti laikmetīgā mērcē. Vīna kartē rodami tikai organiskie vīni, savukārt lielākā daļa ēdienu sastāvdaļu – vietējo fermeru audzētas. Kaut ēdienkartē atradīsiet gan gaļu, gan zivis, tās īpašais akcents ir dārzeņi. Piemēram, grillēta kāpostgalva sīpolu mērcē, 24 stundas 50 grādu karstumā žāvētas bietes, kas ieguvušas plūmju tekstūru utt. Katrā ziņā Eska ir lieliska vieta gastronomiskām inspirācijām, un, ņemot vērā, ka restorāna pavārs Martin Stangl iepriekš strādājis Michelin zvaigzņotajā Prāgas La Degustation Boheme Bourgeoise, tas ir tikai likumsakarīgi.

Tiesa, Karlin rajons ir pārpilns arī visdažādāko demokrātisko ēstuvju – te atradīsiet gan lieliskas burgeru vietas, gan vjetnamiešu virtuvi un kanādiešu poutine, kas še tiek pasniegts stilīgās kartona kastītēs. Nelielā ēstuve, kuras nosaukums ir Garage, ir pirmais kanādiešu restorāns Prāgā, kurš turklāt simboliski ticis atvērts pagājušā gada 1. jūlijā, Kanādas dzimšanas dienā.

Foto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrs

Rajonā ir arī savs iecienīts zemnieku tirdziņš, kas ik sestdienas rītu notiek Karlinske namesti skvērā, tieši iepretim 1863. gadā celtajai Svētā Kirila un svētā Metodija baznīcai, kura, cita starpā, ir arī viena no lielākajām baznīcām Čehijas republikā. Piedāvājumā ir gan lauku labumi, gan dažādi daiļamata meistaru izstrādājumi un turpat parkā pie koka galdiem var ieturēt arī vēlās brokastis. Tirdziņš nav liels, bet vienmēr ļaužu pilns, te valdot tādai īstenai “savas republikas” atmosfērai.

Taču visīpašākais Karlin pieturpunkts noteikti ir Vitkova Nacionālais memoriāls, turklāt, lai to pilnībā izbaudītu, turp noteikti vērts doties kājām. Viens no maršrutiem ved caur Žižkovas tunelim, kurš savieno divus pilsētas rajonus -  Karlín un Žižkov. Tunelis ir 300 metrus garš un izgrauzies cauri Vitkovas kalnam. Mitoloģija vēsta, ka sākotnēji tas ticis celts kā patvertne atomkara gadījumā un zināmā mērā apokalipses atblāzma tajā valda joprojām. Lielākoties še sastapsiet labi ja vien pāris pretimnācējus (vai dažu vientuļu riteņbraucēju), taču nedrošībai nav pamata – tunelis ir viscaur izgaismots. Tiesa, tāda gluži privāta neomulība gaisā valda vienalga – līdzās soļu klaudzoņai kā ēnai piezogoties arī dažādiem klaustrofobiski intīmiem dēmoniem. Sākotnēji bijis iecerēts, ka abās pusēs tunelim atradīsies hermētiski vārti, kas kodoluzbrukuma gadījumā varētu tikt noslēgti, tādējādi ļaujot še patverties vismaz 1200 pilsētas iedzīvotāju. Taču vārti tā arī nekad nav tikuši uzcelti, un tunelim tā arī palikusi vien gluži funkcionāla nozīme.

Otrpus ceļš ved stāvus kalnā līdz acupriekšā iznirst gigantiska bronzas jātnieka statuja, bet aiz tās – padomjlaika betona monstrs. Bronzas jātnieks ir viena no lielākajām šāda veida skulptūrām pasaulē un tajā attēlots Jans Žižka. Vienacainais husītu armijas karavadonis, kurš kaujā, kas 1420. gada 14. jūlijā notika Vitkovas kalnā, uzvarēja krustnešus. Žižkam ir nacionālā varoņa statuss - kaut 1421. gadā viņš zaudēja arī otru aci, savās karavadoņa gaitās viņš nav zaudējis nevienu no cīņām un nomira no mēra 1424. gadā. Statuja ir patiesi monumentāla – deviņus metrus augsta, tā atrodas uz 22 metrus liela pjedestāla un kopumā sver 16,5 tonnas. Skulptūras autors, tēlnieks Bohumil Kafka, to savulaik radījis konsultējoties ar veselu vēsturnieku komandu, tādējādi maksimāli cenšoties bronzas karavadoni pietuvināt tā senajam oriģinālam. Statujas makets tapa veselus desmit gadus (1932-1942), un, kā liecina nostāsti, kara laikā gestapovieši plānojuši to iznīcināt, tālab tas ticis sadalīts vairākos gabalos, paslēpts dažādās vietās un pats bronzas jātnieks ticis atliets un uzstādīts tikai 1950. gadā – Vitkovas kaujas 530. gadskārtā, skuptoras autoram šo mirkli tā arī nesagaidot.

Foto: Karlin. Prāgas hipsterkultūras epicentrs

Savukārt ne mazāk iespaidīgais memoriāls, kas atrodas statujas otrā plānā, tapis laikposmā starp Pirmo un Otro pasaules karu, godinot Čehoslovākijas leģionārus. Pēcāk komunisti to pārvērta mauzolejā, kurā tika glabāta čehu pirmā komunistu prezidenta Klementa Gotvalda mūmija. Kaut tās uzturēšanā tikusi iesaistīta vesela mediķu un attiecīgo speciālistu komanda, līķa neglābjamo sabrukšanas procesu diemžēl tā arī neizdevies apturēt un pēc astoņiem gadiem mauzolejs ticis slēgts. Kopš tā laika šajā vietā atrodas muzejs un savulaik notikušas dažādas svinīgas cermonijas. Ēkas augšpusē ir skatu platforma, kurā varat nokļūt tikai caur muzeju un tā dēvēto ceremoniju zāli – par tās eksistenci no ārpuses nav pat iespējams nojaust, tālab šoks ir divkāršs. Pelēkā betona monstram savā sirdī slēpjot īstenu komunisma templi ar gigantisku bronzas vainagu, kas teju vai atgādina upurvietu. Lifts, kas ved augšup uz skatu platformu, paslēpts vienā no telpas stūriem, gluži kā aizgājušo laiku ēnai jūs pavadot sirmai, striktā kostīmiņā tērptai kundzei, kas nerunā nevienā citā pasaules valodā, izņemot čehu. Panorāmai, kas paveras no šī skatu punkta, Prāgā nav līdzvērtīgas – pie kājām ir gan gigantiskā Žižkas statuja, gan visi pilsētas jumti.

08/2016 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: