GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Parīze

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijasEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaArhitektūras tūrismsLietas, kas jāizdaraVērts zinātLabākie klubiFilmaVērts izbaudītInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Vitry sur Seine. Parīzes 'Open air' grafiti galerija « ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · francija · Parīze · Vērts izbaudīt ·

Vitry sur Seine. Parīzes 'Open air' grafiti galerija

Autors: Agita Salmiņa0 ATSAUKSMES

Vitry sur Seine. Parīzes 'Open air' grafiti galerija

Viena no aizraujošākajām „mākslas galerijām”, ko jelkad esmu apmeklējusi, ir Vitry sur Seina Parīzē. Instalācijas tur mainās ne tikai ik dienu, bet ik mirkli. Katrs, kas tur ierodas, piedzīvo ko citu – ne tikai iekšējā pārdzīvojuma subjektivitātes dēļ, bet arī tādēļ, ka katrā mirklī apmeklētāja acu priekšā pavērsies cita aina.

Vitry sur Seine ir Parīzes dienvidaustrumu nomale, kura noteikti nebūs iekļauta tradicionālajos tūrisma maršrutos. Ja būs, tad drīzāk - kā vieta, no kuras izvairīties tās kriminogēnās atmosfēras dēļ. Taču, sen zināms, ka māksla nerodas sterilās galerijās vai iekš Saint Germain de pres bulvāriem. Šis apgabals ir viena no mākslinieciskākajām Parīzes daļām, kur apskatāmi tādu grafiti aprindās pazīstamu autoru darbi kā C215, Alise Pasquini, populārais Meushay, Avataar, Alice, Pixel Pancho, Orticanoodles un citi.

Un vēsturiski šī ir vieta, kur sāka attīstīties Parīzes urbānā māksla, sākot ar hip hop kultūras ienākšanu. Taču mākslas koncentrācijas iemesls ir vairākus gadus praktizētā kultūrpolitika, kuras moto ir – māksla priekš visiem. Tādēļ aptuveni 10 kvadrātkilometros koncentrējas 23 mākslinieku veidoti, aptuveni 100 grafitti mākslas darbi.

Foto: Vitry sur Seine. Parīzes 'Open air' grafiti galerija

Pārstāvēto autoru vidū vizzīmīgākais un arī skaitliski visvairāk izpaudies ir C215. Viņa darbos redzami klaidoņu, ubagu, ielu bērnu un citu cilvēku portreti, vēloties pievērst uzmanību tai sabiedrības daļai, kurai ikdienā cilvēki paiet garām, ignorējot viņus vai pat nievājot. Vitrijā uz elektrosadales skapja durvīm, sienas, pastkastītes vai telefonbūdas savu vietu atraduši vairums no viņa tēliem, veidoti apbrīnojami skrupulozā stencila mākslā. C215 stencils ir virtuozs. Šķiet, papīrs un nazis labprātīgi  pakļaujas viņa rokās.

Foto: Vitry sur Seine. Parīzes 'Open air' grafiti galerija

Līdzīga tematika ir Alise Pasquin darbos – viņa galvenokārt atveidojusi dažādu sociālo slāņu, vecuma vai rases sievietes. Viszīmīgākais ir viņas darbs Avenue Paul Vaillant couturier, kas atrodas blakus kādas frizētavas skatlogam, atveidojot pieticīga izskata sievietes tēlu, kas pašlepnumā uzgrieztu muguru, novērš skatienu no skatloga, lūkojoties pretējā virzienā.

Vislabākais moto ceļojumam šajā neordinārajā mākslas galerijā ir mākslinieka  Epsylon Point mudinājums: „Ecute la rue” – Ieklausies ielā! Šī pilsētas daļa ir ļoti mierīga un klusa, vismaz apmeklējot to dienas pirmajā pusē. Uz ielas cilvēku tikpat kā nav. Arī es šaajā piedzīvojumā dodos ar domubiedru grupiņu – intuitīvi šķiet, ka tā drošāk. Jau iznākot no metro stacijas tik vien spējam kā pavērtām mutēm raudzīties apkārt un uzsaukt viens otram - „Skaties tur! Redzi, kas tur!”. Pirmajā mirklī nespējot nekā citādi reaģēt kā vien ar bērnišķo - „O!”. Grūti pateikt, kas tieši ir tas, kas pārsteidz visvairāk - grafiti atrašanās vieta, meistarība, to koncentrācija vienuviet vai viss kopā.

Foto: Vitry sur Seine. Parīzes 'Open air' grafiti galerija

Pirmā Vitry sur Seine sastaptā “iemītniece” ir sapņaina un mazliet melanholiska jauna meitene šosejas malā, kas atgādina meiteni no daudzajām leģendām par iemūrēto jaunavu baznīcas mūros. Šo tēlu – meiteni, kas it kā iznirst no viadukta mūriem, radījies grafiti māklslinieks Sly 2.

Tiesa, jāpiebilst, ka jābūt vērīgam, lai darbus pamanītu. Tie organiski iederas vietā, kur veidoti, un nereti saplūst ar apkārtējo vidi tā, ka tos ir gandrīz neiespējami pamanīt. Tā, piemēram, pastaigājoties pa Place Jean Martin, nevērīgākie var palaist garām kārtējo C215 stencila meistardarbu, kas atrodas uz pastkastītes. Vai uz Avenue Jean Jaures un Avenue Paul Vaillant stūra tik pašsaprotami šķiet nelielajā parciņā starp eglēm ieraudzīt milzu putnu trīs stāvu augstumā. Tas tur iederas tik harmoniski, ka mākslinieks Roa, šķiet, spējis mūs apmānīt. Proti, sākotnēji putnam nepievēršam uzmanību. Tas it kā atrodas otrajā plānā - iemājojis starp kokiem un krūmiem.

Plaša ir arī pielietoto tehniku variācija - sākot no klasiskā grafiti, stencila, līdz uzlīmēm.

Ar laiku pārņem īstena grafiti mednieka azarts. Nevēlamies palaist garām nevienu no darbiem. Ceļu izvēlamies pēc intuīcijas, taču par spīti tam, tik un tā vienmēr kāds grafiti zīmējums mūs pārsteidz nesagatavotus. Strukturētību un kārtību mīlošajiem varu ieteikt virzīties pa Vitry sur seine galveno ceļu – avenue Paul Vaillant Courturier, tad pa avenue Jean Jaures, ik pa mirklim nekautrējoties pabāžot galvu sānieliņās.

Darbi gan fizeoģeogrāfiskā kontekstā, gan paši par sevi liek aizdomāties, reflektēt. Pastaiga pa šo Parīzes nomali noteikti būs kas vairāk kā tikai pastaiga – drīzāk ceļojums kaut kur dziļi iekšienē. Tā ir vieta, kas sarunājas ar katru garāmgājēju un, spriežot pēc darbu noturības, šī draudzība ir abpusēja.

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: