GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW JAUNUMI FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Tbilisi

Citādi maršrutiEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiLietas, kas jāizdaraVērts zinātRaksti

IZVĒLIES OBJEKTU

Lietas, kas jāizdara« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · gruzija · Tbilisi · Lietas, kas jāizdara ·

Lietas, kas jāizdara

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Lietas, kas jāizdara

Tbilisi ir lielisks sākumpunkts tālākam Gruzijas ceļojumam. Taču rēķinieties, lai gūtu pirmo kaut nelielo priekšstatu par šo unikālo Kaukāza valsti, jums vajadzēs vismaz dienas desmit. Kaut valsts teritorija ir salīdzinoši neliela, tā sevī ietver neticamu kultūras un dabas daudzveidību - gan augstus kalnus, gan līdzenus pustuksnešus un zaļojošus laukus. Vistuvāk Tbilisi - apmēram 27 km attālumā, atrodas Mtskheta - pirmā Gruzijas galvaspilsēta un reliģijas centrs. Tālāk - apmēram 300 km attālumā no Tbilisi, ir Melnās jūras piekrastes pilsēta Batumi. Un tad vēl, protams, Kahetijas vīnu ieleja, leģendārais Gudauri kalnu kūrorts u.c. Te tikai daži no neskaitāmajiem Gruzijas maršruti:

-Apmēram 70 km no Tbilisi atrodas senā alu pilsēta UPLISTSIKHE, kas ir daļēji dabas, daļēji cilvēku veidota. Cirsta smilšakmenī tā pastāv jau kopš 7. gs. pirms Kristus, un līdz pat mongoļu iebrukumam 13. gs. pēc Kristus bijusi apdzīvota. Alās vēl arvien atrodama valdnieces Tamāras, kuras valdīšanas laiks pazīstams kā zelta laikmets Gruzijas vēsturē (Tamāra bija ļoti dievbijīga un turpināja sava vectēva Dāvida III Celtnieka iesākto darbu, sekmēja plašu Kristus ticības izplatīšanos pa visu Gruziju, dievnamu un klosteru celtniecību) troņa zāle, kā arī pagānu rituālu zāle, dzīvojamās istabas, vīna spiestuves, senā tirgus vieta un ūdens savākšanas un uzkrāšanas sistēma.

-Pazīstamā gruzīnu minerālūdens Boržomi cienītājiem noteikti vērts aizdoties uz to ieguves vietu - BORJOMI (apmēram 160 km no Tbilisi). Dabiskie ūdeņi no zemes dzīlēm te nāk silti un pēc garšas nedaudz šķebinoši. Boržomi ir arī dabas parks ar zīmīgu bioloģisko daudzveidību, neskartiem kalnu mežiem, kalnu pļavām, sērūdens baseiniem. Vieta, kura sajust dabu pulsējam.

-300 km no Tbilisi, pie Turcijas robežas atrodas VARDZIA - unikāls gruzīnu renesanses mākslas mantojums. Prātam neaptveramas cilvēka radītspējas apliecinājums - smilšakmenī cirsta pilsēta, kas izvietota 13 stāvos, alu klosteri, kuru daļā joprojām dzīvo mūki. Šī vieta ne tikai pārsteidz ar cilvēku spēju pakļaut akmeni, bet arī ar tādu Gruzijai raksturīgu kontrastu kā unikālu vēstures un kultūras objektu līdzāspastāvēšanu kaut kam necilam, kaut kam tādam, kas acīm liek kliegt pēc tā modernizācijas. Piemēram, pussagruvis šķūnītis, kurā iebūvēts baseins - tāds primitīvs, betona, ar vienu ūdens ievades un vienu izvades cauruli. Pilnīga eksotika - peldi siltā minerālūdens baseinā, virs galvas pa pusei iebrucis jumts, karājas sapuvuši dēļi, bet pa atvērtajām durvīm pāri Kūras upei redzams unikāls alu komplekss, par ieeju kurā biļeti pagaidām neviens neprasa.

-Noteikti vērts aizbraukt arī līdz Stepantsmindai (apmēram 120 km no Tbilisi), te sākas kāpiens uz Gergeti Trīsvienības klosteri (Gergeti Trinity Monastery). Gruzīni apgalvo, ka tuvāk debesīm neatrodas neviens cits dievnams visā Eiropā. Klosteris atrodas 2100 metru augstumā un ir iecienīts visas pasaules svētceļnieku galamērķis. Kāpiens ir pūļu vērts - augšā bez skaistā dievnama gaida vēl kāda dāvana - neaizmirstams skats uz Stepantsminda ciematu un 5033 metrus augsto sniegoto Kazbeka kalnu.

-Gruzijas dabas dažādību īpaši var izjust pustuksnešu apvidū uz dienvidiem no Tbilisi. Tieši šeit atrodams, iespējams, viens no lielākajiem Gruzijas apceļotāja pārdzīvojumiem - DAVID GAREJI klinšu alu komplekss (kalna pakājē atrodas svētā Dāvida dibinātā Lavra, bet pēc 40 minūšu kāpšanas kalna otrā pusē Udabno alu klosteris). Teritorijā, kuras lielāko daļu kādreiz aizņēma sarkanarmijas tanku poligons, pavisam ir 13 klosteri (divi - Azerbaidžānā) - nerestaurēti, mežonīgi. Tajos joprojām saglabājušās unikālas freskas, kas diemžēl, pienācīgi neapsargātas, iet bojā gan dabas apstākļu ietekmē, gan mūsdienu vandāļu rīcības rezultātā, kas uz tūkstošgadu veciem gleznojumiem skrāpē infantilus uzrakstus.

Tiesa, David Gareji apmeklējuma laikā jābūt visai piesardzīgam. Kā joko vietējie - viens neuzmanīgs solis, un tev ir visas iespējas ievelties Azerbaidžānā, ar kuru robeža ir ielejā. Var arī gadīties nepatīkama tikšanās ar kādu čūsku, kuru lielākā bīstamība gan esot pavasarī, kad gjurzām vairošanās laiks. Taču šis gads čūsku aktivitātes ziņā bijis neparasts - gjurzas manītas arī vietās, kur tās citkārt nekad neesot mitušas.

Gudauri

Gudauri atrodas 120 km no Tbilisi, Kazbegi reģionā, 2196 m augstumā un ir populārākais, kā arī modernākais slēpošanas kūrorts Gruzijā. Slēpošanas sezona te ilgst no decembra līdz aprīlim, un ja sniega ziņā gads ir bijis dāsns, augstākajā trasē tā iespējama vēl maijā. Zemākā pacēlāja stacija Gudauri atrodas 1990 m, bet augstākā – 3007 m augstumā.Trašu augstumam variējoties no 1990 līdz 3279 metriem. Kaut Gudauri tradicionāli tiek piepulcēts jau pieredzējušu braucēju kūrortiem un pūdera dēļ ir snovotāju iecienīts, kas to dēvē par freeride paradīzi, Gudauri kopumā piedāvā 57 km trašu visiem sagatavotības līmeņiem. 30 trases ir atbilstošas iesācējiem, 40 – labiem slēpotājiem, bet 30 – adrenalīna cienītājiem.  Profesionāļiem Gudauri piedāvā slaloma, giant-slalom un super-giant slaloma trases. Trases ir ideāli sakoptas un aprīkotas ar ultramodernām, apsildāmām pacēlēju gondolām. Visām trasēm ir FIS sertifikāts.

Sezonas laikā sniega te parasti netrūkst, pat vēl vairāk - tā te ir pārpārēm. Labās ziemās sniega kārta uz kalna ir vidēji 2-3 metri. Plašums ir milzīgs, saule spīd gandrīz vienmēr, neticami gari nobraucieni, nekādu koku un akmeņu, kā arī un ārkārtīgi zems lavīnu risks – visam šim komplektam padarot Gudauri par patiesi iekārojamu ziemas brīvdienu galamērķi. Turklāt pie pacēlājiem rindas lielākoties mēdz gadīties tikai brīvdienās, pārējā laikā kalns ir patīkami tukšs.

Tiesa, lai pilnībā izbaudītu Gudauri un arīdzan Gruzijas šarmu (jo galu galā, tālab jau esat še atbraukuši), nakšņot ieteicams pie vietējiem. Diemžēl faktam, ka Gruzija pēdējos gados ieguldījusi un turpina ieguldīt milzīgus līdzekļus kūrorta attīstībā, līdzi nāk arī blaknes – rietumu invāzija Gruzijas kalnos noris strauji. Autentiskiem kalnu ciematiem līdzās jau daudzviet sabūvētas Austrijas kūrortu tipa viesnīcas, no kurām vietējā gruzīnu ikdienas esence sen izsvēpēta. Rezultātā mazie ciematiņi saraujas arvien mazāki un, ja slēpošanas brīvdienas pavadāt kādā no jaunajām viesnīcām pie kalna, lielas atšķirības nav – vai slēpojat Gruzijā vai kādā no Eiropas kūrortiem. Arī cenu ziņā izmaksas par naktsmītni būs līdzīgas. Taču, ja paliksiet pie vietējiem, viss joprojām būs kā sendienās – saimnieks pats jūs sagaidīs, līdzās sportiskajiem priekiem un adrenalīnam, kārtīga izēšanās garantēta un ikvakara tostu rituāls arīdzan. Ko vienu no kolorītākajām Gudauri slēpošanas brīvdienu naktsmītnēm Anothertravelguide.com rekomendē Hotel Shamo (www.allgudauri.de), kura saimnieks – Gela Burduli, jau iemantojis vietējās leģendas statusu. www.gudauri.gewww.gudauri.info

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: