GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Tbilisi

Citādi maršrutiEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiLietas, kas jāizdaraVērts zinātRaksti

IZVĒLIES OBJEKTU

Maršruti« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · gruzija · Tbilisi · Maršruti · Maršruti

Maršruti

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Maršruti

Ja jums ir viena diena Tbilisi

Foto: MaršrutiFoto: Maršruti

Sāciet ar skaistāko - vecpilsētu. No viena gala līdz otram izstaigājiet Chardin ielu, uzposta un parādes krāsās izkrāsota tā ir Tbilisi „rietumeiropa". Iespējams, tālab vietējie ar šo rajonu tā lepojas un visbiežāk viesiem min kā sākumpunktu pilsētas iepazīšanai. Viens otram blakus te atrodas neskaitāmas kafejnīcas un bāri. Rīta kafiju var padzert Literature Cafe - eiropeisks interjers, gar vienu sienu iespaidīgs grāmatplaukts, kas kalpo arī kā veikals. Lieliska kafija un kūkas. Tbilisi šādas kafejnīcas ir vairākas, vietējie zina teikt, ka tās pieder savulaik mīklainos apstākļos bojā gājušā Gruzijas premjerministra Zuraba Žvanija sievai. Chardin apkārtnes ieliņas ir mājvieta arī virknei labāko pilsētas mākslas galeriju. Iegriešanās vērta noteikti ir Baia Gallery, viena no labākajām laikmetīgās mākslas galerijām pilsētā (10, Chardin str., www.baiagallery.ge), kas pārstāv gan 20., gan 21. gadsimta gruzīnu mākslinieku darbus. Vienlaikus tā ir arī pirmā privātā mākslas galerija Gruzijā. Turpat netālu ir arī tekstila mākslas galerija, kuras otrais stāvs vienlaikus kalpo arī kā izstāžu telpa - pilnībā atvēlēta gruzīnu gobelēnu mākslai. Savukārt pirmajā stāvā ir neliels salons - veikaliņš, kur rodami vietējo tekstilmākslinieku darbi. Tas, kas šeit tiek darīts ar vilnu, ir medusmaize jebkuram laba dizaina cienītājam.

Foto: MaršrutiFoto: MaršrutiFoto: Maršruti

Tālāk ienirstiet īstajā un autentiskajā Tbilisi - mazajās, pieputējušajās apkārtnes ieliņās, kur joprojām saglabājusies pilsētas vēsturiskā arhitektūra un dzīvei ir pilnīgi cits ritms.

Papusdienot vērts Old House jeb Dzveli Sakhli. Restorāns atrodas pašā upes krastā (vasarās tā terasē gandrīz vienmēr ir vējš un dienas karstākajās stundās tā ir lielisks glābiņš no apkārt valdošās svelmes). Tādas kārtīgas lauku sētas interjers, ar neskaitāmām nišām un iespējām paslēpties, ja akurāt nekārojas sēdēt galvenajā zālē. Old House (3, Marjvena Sanapiro; www.gmcgroup.ge) ir viena no labākajām vietām, kur baudīt autentisku gruzīnu virtuvi tās labākajā izpildījumā. Kaut apmeklētāju vidū manāmi arī tūristi, vienmēr te sastapsiet arī vietējos, kas restorānu iecienījuši lieliskā ēdiena dēļ. Tiesa, nepārvērtējiet sava izsalkuma un spēju robežas. Labāk te atgriezties vēl kādu reizi, nevis vienās pusdienās mēģināt visu nogaršot. Pēc tam gluži vienkārši vairs nespēsiet pakustēt!

Foto: MaršrutiFoto: MaršrutiFoto: Maršruti


Lai gūtu plašāku ieskatu Gruzijas vēsturē, noteikti vērts iegriezties izcilā gruzīnu vēsturnieka Šalvas Amiranašvili vārdā nosauktajā Mākslas muzejā (Tavisuplebis Moedani / Brīvības laukums), kas atrodas neoklasicisma stila ēkā un uzskatāms par grandiozāko gruzīnu mākslas krātuvi. Muzeja kolekcijā ir ap 140 000 mākslas darbu, ģeogrāfiski aptverot gan Gruziju un Krieviju, gan Eiropu un Austrumus. Tās lielākā vērtība ir Gruzijas zeltkaļu mākslas piemēri (8.-19. gadsimts), kā arī tādas gruzīnu kultūras pērles kā Zarzmas klostera ikona, Bedijas kauss un liturģiskie krusti. Tiesa, lai redzētu tā dēvēto muzeja „zelta fondu" vizīti nepieciešams pieteikt iepriekš un tā iespējama tikai gida pavadībā.

Kalnā esošā Narikala citadele, kas piedzīvojusi hazāru, persiešu, arābu, turku un citu iekarotāju uzbrukumus, Sameba un Metekhi baznīcas, pilsētas parks, Rustaveli prospekts - tie ir tikai daži no Tbilisi obligātajiem pieturpunktiem.

Labi pavadītu dienu Gruzijā piedien noslēgt ar vīnu. Kaut vairāki vīna veikali rodami arī vecpilsētā, vislabākā vieta, kur iegādāties vīnu līdzņemšanai, ir Wine World (2, Revaz Lagidze str., www.wineworld.ge). Nams, kurā atrodas nelielais veikaliņš, vien ir uzmanības cienīgs - savulaik armijas vajadzībām to cēlis Rastrelli. Īpašniekiem ir arī pašiem savi vīna lauki un savs dzirkstošais vīns, kas te top pēc klasiskās franču metodes. To visu var vērot veikala vērienīgajā vīna pagrabā, kura apstākļi ir ideāli gan vīna glabāšanai, gan dzirkstošā vīna fermentācijas procesam. Līdzās veikalam ir arī neliels restorāns ar vien pāris galdiņiem, kura ēdienkartē dominē galvenokārt gruzīnu virtuve.

Foto: MaršrutiFoto: MaršrutiFoto: Maršruti

Savukārt to, kā pulsē dzīve mūsdienu Tbilisi, vislabāk var izjust restorānā, bārā un naktsklubā Kalakuri (13, Shavteli Str.). No ārpuses gan ēka izskatās diezgan pabriesmīga, taču restorāna trešā stāva terase ar marokāņu stila interjeru ir īstena hedonisma oāze. Izcila panorāma un Saakašvili rotaļlietas - prezidenta pils un jaunais gājēju tilts, kā uz delnas. Publika - viss Tbilisi „zelta jaunatnes" zieds - ar Iphone, Ipad un pārējiem aktuālajiem aksesuāriem. Vakariņot gan šeit nevajag (kā jau šāda stila vietās - virtuve ir tālu no izcilas), toties - pudelei vīna, ūdenspīpei un cilvēkstudijām - ideālāku vietu grūti iedomāties.

Baia Gallery, 10 Chardin Street; www.baiagallery.ge
Old House, 3 Marjvena Sanapiro; www.gmcgroup.ge
Museum of Art named after Shalva Amiranishvali, Tavisuplebis Moedani or Freedom Square
Wine World, 2 Revaz Lagidze Street; www.wineworld.ge)
Kalakuri, 13, Shavteli Street

 

Ja jums ir divas dienas Tbilisi

Foto: MaršrutiFoto: Maršruti

Tbilisi slavena ar saviem sulfura baseiniem, pirts rituāls te ir svēts un vismaz vienreiz noteikti to vērts izmēģināt. Vietējie uz pirti dodas vismaz reizi nedēļā, vairāk gan izmantojot ne publisko pirti, kuras fasāde greznota austrumnieku rakstiem un, kuru rotā Aleksandra Puškina vārdi, ka savā mūžā viņš nav redzējis nekā greznāka par Tiflisas pirtīm, bet blakus esošos privātos korpusus. Tiesa, te vizīti noteikti jāpiesaka dienu iepriekš un vislabāk no paša rīta, jo tad būsiet pirmo apmeklētāju vidū. Pirtī ir minerālūdens baseini, dažās - saunas, pieejami masiera pakalpojumi. Blakus pirts ēkai atrodas arī gruzīnu virtuves restorāns, kur savulaik esot pusdienojis arī Džordžs Bušs. Virtuve ir laba, taču kā daudzos Tbilisi restorānos, jāzina, ko izvēlēties. Šī noteikti nav šašliku vieta, toties kupāti ir izcili.

Foto: MaršrutiFoto: Maršruti

Īpašas uzmanības vērts ir viens no šodienas Tbilisi simboliem Svētās Trīsvienības (Sameba) katedrāle. Tā atrodas unikālā vietā - Mount Elijah un redzama gandrīz no katras vietas pilsētā. Vakaros izgaismots, tās veidols kļūst īpaši iespaidīgs un maģisks. Katedrāles celtniecība ilga no 80. gadu beigām līdz 2004. gadam, taču labiekārtošanas darbi tās vērienīgajā teritorijā notiek joprojām. Sameba katedrāle ir lielākā reliģiskā celtne Dienvidkaukāzā un rotāta ar 440 dažāda stila ornamentiem. Tās iekštelpas ir burtiski gaismas pielietas un pārsteidz ar vērienīgu plašumu.

Foto: MaršrutiFoto: MaršrutiFoto: Maršruti

Mazliet citādas Tbilisi sajūtai vērts pavakariņot Tsiskvili (Beliashvili str.). Restorāns atrodas ārpus pilsētas centra un drīzāk atgādina brīvdabas muzeju nekā ēstuvi. Tā teritorija ir grandioza, ietverot arī autentiskas upes malā klintī ieceltas ūdensdzirnavas, kas joprojām ir darba kārtībā. Vien to vienā malā šobrīd izvietojušies restorāna galdiņi. Tsiskvili teritorijā izvietotie daudzie artefakti kalpo kā savveida Gruzijas vēstures ilustrācija. Taču vienlaikus viss ir ļoti gaumīgi un bez jebkāda pseidotautiskā kiča. Lieliska virtuve un apkalpošana!

Sulphur Bath, 1 Grishashvili Street
The Sameba Cathedral, Mount Elijah
Tsiskvili, Beliashvili Street

 

Ja Tbilisi esat trīs dienas

Par Gruziju klīst visdažādākie stereotipi. Tiem, kuru bērnība aizritējusi bijušajā PSRS, neskaitāmas reizes skatoties vecās, labās krievu komēdijas (Mimino, Kaukāza gūstekne), pavisam noteikti ir spilgti stereotipi par to, kādiem tad jābūt gruzīniem - viņi noteikti visu laiku dzer vīnu no ragiem, viens otram ir tuvākie draugi un par tavu brāli kļūst jau teju pusstundas laikā. Vai arī - uz šejieni galvenokārt jābrauc, lai apskatītu ainavas un paēstu. Jau pēc pāris Gruzijā pavadītām dienām sapratīsiet, ka pilnīgi viss no augšminētā atbilst patiesībai. Vislabākajā nozīmē.
Dažu minūšu brauciena attālumā no Tbilisi centra augstu kalnā izlaidies Bruņurupuču ezers, līdzās tam - Brīvdabas muzejs. Tajā atrodams arī ļoti jauks restorāns. Labāku skatu punktu grūti iedomāties - visa Tbilisi pie kājām! Sēdi uz terases, mielojies un vēro, kā lēnām, dienai satumstot, pilsētā arvien vairāk un vairāk iedegas gaismas. Fantastisks skats! Vakariņojot, noteikti pasūtiet vietējo mājas vīnu, kas ir neatņemama Gruzijas sastāvdaļa. Pat daudzdzīvokļu namu garāžas stāvgrūdām pilnas ar plastmasas vīna konteineriem. Galu galā katram kārtīgam gruzīnam laukos ir kāds, kas raudzē vīnu, un 4 tonnas gadā uz ģimeni ir kā minimums.

Viens no skaistākajiem Tbilisi apkārtnes maršrutiem ved uz Gruzijas leģendāro vīna reģionu - Kahetiju. Ceļš cauri šķietami bezgalīgajiem vīna laukiem Alazani ielejā ir elpu aizraujošs. Kahetijas reģionā (apmēram 140 km no Tbilisi) atrodas arī viena no skaistākajām Gruzijas pilsētām - Signakhi. Tiesa, šobrīd tai ir arī savveida parādes pilsētas statuss. Ar Saakašvili gādību tās ārējā fasāde pilnībā restaurēta, laupot to nepieradināto un neuzpucēto šarmu, kādēļ lielākā daļa dodas uz Gruziju. Taču pietiek pavērt kāda nama durvis vai vārtus, lai acīs iedurtos līdz šim ierastā, neglancētās Gruzijas seja. Apkārt pilsētai stiepjas vairāku kilometru garš viduslaiku mūris ar torņiem, pilsētā ir vairākas baznīcas, mazas, šauras ieliņas. Apsēdies ar pudeli vīna kādā labā vietā un klusumā vari vērot pasakaino Alzani ieleju. Tas ir viens no brīžiem, kad šķiet, ka patiesībā vairāk jau arī nemaz neko nevajag!

 

 

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: