Kumu Mākslas muzejs
Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES
Igaunijas valdības, Igaunijas Mākslas muzeja un Igaunijas Arhitektu savienības organizētajā starptautiskajā konkursā par jaunā mākslas muzeja ēkas projektu uzvarēja somu arhitekts Peka Vapāvuori. Vairāk nekā desmit gadus vēlāk - 2006. gadā tika atklāts jaunais Kumu Mākslas muzejs, lielākais mākslas muzejs Baltijā un viens no lielākajiem Ziemeļeiropā. Multifunkcionālā septiņu stāvu ēka piedāvā gan izstāžu zāles, gan konferenču telpas, gan izglītības centru, bibliotēku un restorānu. Pastāvīgi apskatāmas ir divas ekspozīcijas: Igauņu mākslas klasika no 18. gadsimta sākuma līdz 2. Pasaules kara beigām un Igauņu māksla pēc 2. Pasaules kara līdz neatkarības atgūšanai. Pirmā ekspozīcija klasiski izseko mākslas attīstībai Igaunijā - sākot ar 18. gadsimta baltvācu gleznotajiem portretiem, turpinoties ar pirmo igauņu gleznotāju centieniem 19. gadsimtā un noslēdzoties ar 20. gadsimta 20.-30. gadu modernisma izpausmēm Pallas skolas mākslinieku darbos. Plašā ekspozīcija piedāvā gan pazīstamāko igauņu mākslinieku kā, piemēram, slavenā Kalevipoega ilustratora Kristiana Rauda vai nacionālās ainavu skolas iedibinātāja Konrāda Megi glezniecību, gan arī daudz mazāk zināmu, bet varbūt tieši tāpēc interesantāku, autoru darbus - Kumu plašās telpas ļauj eksponēt daudz no tā, kas līdz tam tika glabāts fondos.
Savukārt ceturtajā stāvā apskatāmo ekspozīciju veido igauņu 20. gadsimta otrās puses māksla, izsekojot dažādiem virzieniem - gan obligātajam socreālismam, gan Rietumos aktuālo tendenču interpretācijām - popārtam, hiperreālismam u. c. Paralēli tam uzmanība veltīta arī nacionālās ainavu skolas attīstībai.
Muzeja piektais stāvs atvēlēts regulārām igauņu un ne-igauņu laikmetīgās mākslas izstādēm.
Igaunijas modernās mākslas muzeju noteikti vērts apmeklēt ne vien tajā izstādītās mākslas dēļ, bet arī, lai izbaudītu tā unikālo arhitektonisko telpu. Muzeja pirmajā stāvā atrodama jauka kafejnīca ar vasaras terasi.
Weizenbergi 34 / Valge 1