GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Sardīnija

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasEsenceKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesLietas, kas jāizdaraVērts zinātInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Vērts zināt« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · itālija · Sardīnija · Vērts zināt ·

Vērts zināt

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Vērts zināt

- Sardīnija ir otra lielākā Vidusjūras sala aiz Sicīlijas un tajā ir 1,5 miljoni iedzīvotāju. Tās galvaspilsēta – Cagliari, atrodas salas dienvidos, un tās apkaimē dzīvo vairāk kā trešdaļa salas iedzīvotāju. Sardīnija ir arī trešais lielākais Itālijas reģions – aiz Sicīlijas un Pjemontas (Piedmont), tās krasta līnija ir 1850 km gara, veidojot vairāk kā ceturto daļu no visa Itālijas krasta. Līdzās salas leģendārajai nuragu civilizācijai, vēstures gaitā te pabijuši katalānieši, korsikāņi, arābi, fēniķieši, bizantieši, dženovieši....visiem atstājot savas pēdas. Romiešiem, piemēram Sardīnija savulaik bijusi graudu un sāls avots.

- Tiek uzskatīts, ka Sardīnijas zemes teritorija ir viena no senākajām pasaulē - tai ir vairāk kā 500 miljonu gadu.

- Sardīnijā ir vidēji 135 saulainas dienas gadā.

- Tūrisma sezona Sardīnijā ir salīdzinoši īsa – no jūnija līdz septembrim, popularitātes virsotni piedzīvojot jūlijā un augustā, tam atspoguļoties arī viesnīcu cenās. Maija vidus un otrā puse, kā arī oktobra sākums savukārt ir labs laiks, kad šurp doties, ja vēlaties izbaudīt pludmaļu vientulību un izvairīties no sezonas atpūtnieku pūļiem. Kā vēsta statistika, Sardīniju ik gadus apmeklē apmēram 10 miljoni tūristu.

- Teju katrs salas ciemats ir īpašs ar savām tradīcijām, kas variējas atkarībā no tā atrašanās vietas. Dažviet tā ir dzelzs apstrāde, citur tekstils, pinumi, rotas un keramika. Gandrīz katram ciematam ir arī savs nacionālais kostīms un rotas. Starp citu, tieši pēc rotaslietām savulaik varēts pateikt, vai ciemats ir bagāts vai trūcīgs. Turīgākie ciemati lepojušies ar zelta rotām, savukārt trūcīgākie – ar sudraba. Par vienu no bagātākajiem savulaik ticis uzskatīts Ittiri ciemats, kas atrodas salas vidienē, netālu no Sassari. Ik pavasari Sassari tiek rīkota tradicionālo kostīmu parāde, kas ir īpašs un vizuāli ārkārtīgi krāšņs notikums.

- Daba Sardīniju ir neticami lutinājusi – salīdzinoši nelielās salas teritorija ainavas ziņā ir tik dažāda kā no gabaliņiem sastiķēts gobelēns. Līkumojot pa tās iekšzemi, dažbrīd šķiet, ka esat kaut kur Argentīnas pampās, tad pēkšņi attopaties teju tropos jeb kādā baltos smilšu līcītī, kas izskatās akurāt kā Maldivu salas... Sardīnijas teritorijā atrodas trīs nacionālie parki – Asinara National Park, Archipelago di La Maddalena National park, Gennnargentu National park, kopumā aizņemot 25% tās teritorijas. Viens no tās īpašākajiem iemītniekiem ir albīnais ēzelis, kurš mājo Asinara salā. Kopumā to tur esot 250. Un, protams, tās balto smilšu pludmales – Olbia provincē vien to ir vairāk kā 100...

- Uz salas ir viena galvenā autostrāde, kas aizsākas Cagliari un iekšzemē kā dakša sadalās, tādējādi ļaujot pietiekami ātri nokļūt gan salas ziemeļrietumu, gan ziemeļaustrumu pusē. Tiesa, arī visi pārējie ceļi ir labi un viegli izbraucami.

- Lielākā Sardīnijas vīndarītava ir Sale e Mosca. Agrāk tā bija privāts uzņēmums, bet šobrīd pieder Campari holdingam. Sale e Mosca ražo vairāk kā 10 miljonus pudeļu gadā. Vīndarītava atrodas netālu no Alghero un no jūnija līdz oktobrim piedāvā arī degustācijas tūres.

- Sardīnijas virtuvē, ietekmējoties no tās senajām zemnieciskajām tradīcijām, joprojām izteikti dominē gaļas ēdieni, kaut piekrastes pilsētās lieliska ir arī zivju virtuve. Interesanti, ka šejienes zvejnieki pēc loma reti kad devušies tālu jūrā, zvejošanai notiekot galvenokārt turpat piekrastes teritorijā. Aleghro ir slavena ar saviem omāriem, gatavotiem pēc katalāniešu receptes (alla Catalana). Savukārt Carloforte (San Pietro salā) – ar tunčiem. Par visatbilstošāko vīnu zivju ēdieniem te nešaubīgi tiek uzskatīts atdzesēts Vermentino di Gallura.

- Starp citu, vārds sardīnes, visticamāk, tiešām esot cēlies no Sardīnijas, kuras piekrastē šīs mazās reņģu dzimtas zivtiņas reiz mitušas neprātīgā daudzumā.

- Sardīnijas teritorijā atrodas dziļākais kanjons Eiropā – Su Gorroppu. Tā klintis ir 400 metrus augstas.

- Viena no Sardīnijas piekrastes īpašajām zīmēm ir tās stalaktītu un stalgmītu alas, viena no slavenākajām ir Bue Marino (Monk Seal)  netālu no Cala Gonone - Golfo di Orosei apvidū. Savukārt otra - Nettuno (Neptune) grota Cape Caccia klintī, netālu no Alghero. Tās iekšpusē ir 120 metrus garš sālsūdens baseins.

- Vistūristiskākie salas rajoni ir Costa Smeralda ziemeļos un Pula dienvidos. Pēdējā slavena ar savām balto smilšu pludmalēm, kas parasti ir atpūtnieku pārpildītas. Savukārt viena no visneapgūtākajām salas daļām ir Costa Verde, kas atrodas Sardīnijas dienvidrietumos, stiepjoties apmēram 47 kilometru garumā. Tūrisma infrastruktūra te joprojām vēl ir salīdzinoši neattīstīta un arī ceļi nav tik labi kā citviet Sardīnijā, taču vienlaikus – ļoti skaisti.

- Sardīnija kalpojusi kā fons arī virknei kinofilmu. Michelangelo Antonioni leģendāro “Red Desert” (1964) savulaik filmēja nelielajā Budelli salā La Maddalena arhipelāgā, kas slavena ar rozā koraļļu smiltīm. Šobrīd tā atrodas nacionālā parka teritorijā un tūristiem apskatāma tikai no laivas. Savukārt Porto Cervo luksushotelis Cala di Volpe iemūžināts bondiādes sērijā “The Spy Who Loved Me” (1977) ar Rodžeru Mūru galvenajā lomā. Filmējoties Gaja Ričija “Swept Away” (2002), Golfo di Orosei slepeno pludmaļu eksplorēšanai nodevās Madonna, tādējādi piešķirot tām papildus publicitātes un iekāres statusu.

- Kad leģendārais bītls Ringo Stārs 1968. gadā ar jahtu ieradies Sardīnijā, kapteinis viņam pusdienās esot pagatavojis astoņkāji (octopus). Klīst leģendas, ka abu saruna pie pusdienām vēlāk kalpojusi kā iedvesmas avots The Beatles dziesmai “Octopu's Garden”.

- Cita starpā Sardīnijā ir arī visvairāk ilgdzīvotāju pasaulē, simts gadu vecumu no 100 000 iedzīvotājiem te pārsniedz 22. Otra līdzvērtīga ilgdzīvotāju teritorija pasaulē ir tikai Okinawa sala Japānā. Tālab nav brīnums, ka viens no ierastākajiem sveicieniem še ir “A kent'annos!” (lai jūs dzīvotu simts gadus).

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: