GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Sanktpēterburga

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiLietas, kas jāizdaraInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Esence« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · krievijas federācija · Sanktpēterburga · Esence ·

Esence

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Esence

Ir pilsētas, kurām nepiestāv košas, saules izgaismotas debesis bez nevienas mākoņu ēnas. Sanktpēterburga ir viena no tādām. Pilsēta - muzejs, kuras īstenā burvība burtiski uzzied apmākušās dienās. Kad pelēkbaltās mākoņu gubas kārtu kārtās un toņu niansēs jaucas viena ar otru, metot atspīdumus kanālos un iekrāsojot 18. gadsimta ēkas - it kā piešķirot vēl papildus mistēriju pilsētai, kurā, šķiet, vēsture elpo no katra stūra.
Ziemeļu Venēcija. Arī tā mēdz dēvēt 1703. gadā cara Pētera I dibināto Sanktpēterburgu, kas vairāk kā 300 gadu laikā izaugusi par vienu no lielākajām un arhitektoniski skaistākajām Eiropas pilsētām. Vēl pavisam nesen, pagājušā gadsimta 90.gadu sākumā kādreizējo Ļeņingradu tā pa īstam varēja izbaudīt vien agrās rīta vai vēlās vakara stundās, kad viegli dūmakainā krēsla apslēpa Padomju laikā nolaistās namu fasādes. Tad skatam pavērās graciozās dievnamu formas, līnijas un proporcijas.
Šodien Krievijas rietumu pilsēta uzposta kā nekad agrāk. Vesela programma aptver veco piļu fasāžu atjaunošanu, kuras nu sāk mirdzēt visā spožumā. Sanktpēterburga pārsteidz ar sulīgu zaļumu, visur sastādīti koki un puķes. Arī tur, kur tas šķietami nav iespējams - pat sētiņas, kas norobežo ielas braucamo daļu no ietves, „apkarinātas" ar puķu podiem. Nerunājot nemaz par dzīvojamo namu logiem. Staigājot pa Sanktpēterburgu pievēršiet tiem īpašu uzmanību - gandrīz katru palodzi grezno zaļojoši puķu podi, lekni un saimnieku rūpīgi aprūpēti, to dažādībai variējoties atkarībā no katra īpašnieka gaumes un rocības.
Sanktpēterburgā Eiropas vaibsti jaušami vairāk kā citās Krievijas pilsētas. Arī namu arhitektūrā atspoguļojas pārējās pasaules ietekme. Vien Спаса на Крови baznīcu joprojām rotā šai valstij tik raksturīgie greznie kupoli atšķirīgās krāsās un bagātīgs mozaīku klāsts. Taču citādi Sanktpēterburga saglabājusi mieru un līdzsvara sajūtu. Maskavas stresa un tempa vietā „ziemeļu Venēcija" piedāvā savu unikālo nervu - ūdeņu tuvumu, parkus un vasaras „baltās naktis". Jo īpaši jūlijā, kad diena tik nemanāmi pārtop naktī, ka tā pa īstam to nemaz nepiedzīvo. Tad Sanktpēterburga ir dzīva un elpo visas 24 stundas...
Sanktpēterburga ir kā neskaitāmu kultūrslāņu caurvīts sīpols, kuru šķetinot kārtu pa kārtai šis process ir teju nebeidzams. Jo viena kārta vienmēr aizved pie nākamās. Imperiālās nostalģijas šūpulis, dēvēta arī par Ziemeļu Venēciju - pilsēta, kuru caurvij 90 upes un kanāli un apmēram 350 tilti, no kuriem 20 katru nakti tiek pacelti, ļaujot cēli izslīdēt baltajiem okeāna laineriem (turklāt tiltu pacelšanas saraksts ir nemainīgs gadu no gada). Kad apgūta „obligātā programma" - Ermitāža, Krievu muzejs, Vasaras dārzs, Īzaka katedrāle, Petropavlovskas cietoksnis u.c., vērts novirzīties no tūristu pārpilnajām takām un tā dēvētā zelta trijstūra. Piemēram, iepazīstot Dostojevska, Brodska, Bloka, Puškina Pēterburgu. Šīs pilsētas īpašā burvība meklējama faktā, ka neatkarīgi no tā, cik reizes jūs jau esat te bijis, jums vienmēr ir iespēja to baudīt pilnīgi no cita skatu punkta. Tikai, lai pavirši apgūtu vismaz sešdesmit nozīmīgākos pilsētas centrālās daļas kultūrvēstures objektus, kas atzīmēti bezmaksas kartē, kuru jums iedos jebkurā viesnīcā, jums vien būtu nepieciešama vairāk kā nedēļa. Un kur nu vēl priekšpilsētas - Pēterkofu, Pavlovsku, Puškinu, Carskoje Selo, Oranienbaumu...

Teksts - Una Meistere, Andrejs Žagars, Tabita Sīmane

Īpašs paldies Tatjanai Poļakovai

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: