GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Jūrmala

KultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiArhitektūras tūrismsSanatorijasPirtisAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Ķemeru sanatorija Pagrabi - patvertnesKoka šķūnītis Oļģerta ielāNami Rīgas ielāBenjamiņu namiAutentiskākais Majoru kvartālsJūras paviljonsBokslafa ēku komplekssMorberga vasarnīcas komplekssDzintaru koncertzāle« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Jūrmala · Arhitektūras tūrisms ·

Ķemeru sanatorija

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Ķemeru sanatorija

Leģendārā Ķemeru sanatorija ir viens no spilgtākajiem neoeklektisma paraugiem Latvijā. Tā par valsts līdzekļiem tika uzcelta 1936. gadā. Sākotnēji būvēta kā viesnīca, par sanatoriju tā kļuva tikai pa - domju laikā. Baltā nama veidols ir viena no slavenā vācbaltiešu izcelsmes latviešu arhitekta Eižena Laubes „gulbja dziesmām” un viņa rokraksta atstāto zīmju spilgts apkopojums. Piecstāvu ēkas centrā iekomponēts tornis, kas laikam arī ir tas elements, kas visiem raisa asociācijas ar gigantisku kuģi. Fasādē bagātīgi izmantoti dažādi klasicisma arhitektūras elementi. Tādi kā kolonnas, balustrādes, pilastri, dzegas. Uz jumta iekārtotas terases. Leģendāri ir greznie 30. gadu interjeri, kuri prātā iespiedušies ikvienam, kas tur pabijis, un kuri bija saglabājušies līdz pat rekonstrukcijai, kas tika uzsākta 90. gadu beigās. Lai arī ārēji ēka ir atguvusi savu balti mirdzošo tēlu, liktenis pret to ir nežēlīgs. Tās īpašumtiesības tiek nodotas no rokas rokā, ik pa laikam „baltais kuģis” nonāk sabiedrisko diskusiju degpunktā. Tā nu tā tur stāv — aizslēgta un skaista. Vietējie gan zina stāstīt, ka jaunajam sanatorijas īpašniekam esot optimis - tiski nākotnes plāni un nams varētu vērt durvis jau pēc pāris gadiem. Taču romantiskais sanatorijas parks, kam raksturīgs līkumotu celiņu tīkls un tādi arhitektūras paraugi kā paviljoni, rotondas, tiltiņi un mākslīgie kanāli, kuri savienoti ar parkam cauri tekošo Vēršupīti, ir tūristu pārpilns jau tagad. Ķemeru laika apskrubinātā godība ir patiešām fascinējoša.

„Mīlestības saliņa”

Foto: Ķemeru sanatorija

Cauri parkam tekošās Vēršupītes kanāla noslēgumā, tieši iepretim piparkūku namiņam līdzīgajai pareizticīgo baznīcai atrodas mākslīgi izveidotā „Mīlestības saliņa”. 19. gadsimtā tur bijis kokgriezumiem rotāts paviljons, kas ticis nopostīts Pirmā pasaules kara laikā. Tagadējā mūra ro - tonda tapa 1928. gadā. Laikā starp 20. gadsimta pasaules kariem rotondā esot atradies iecienīts kafijas paviljons, kur piestāt pēc pastaigu jeb „gaisa vannu” baudīšanas un veldzēties ar dažādiem atspirdzinājumiem, kā arī klausīties radiofona atskaņoto mūziku. Padomju laikā „Mīlestības saliņā” notikuši „Bērnības svētki” – savdabīgs izdomājums, kas bija kā alternatīva kristībām, kuras gan nebija aizliegtas, taču padomju cilvēka vērtību sistēmā neiederīgas. Mūsdienās saliņa nav zaudējusi nenieka no savas romanti - kas, lai arī laiks nav saudzējis šo spilgto arhitektonisko zīmi. Netālu no saliņas atrodas „Dzīvības koks”, kurā iekalti Ķemeru kūrorta dibinātāju un speciālistu vārdi.

Sēravots „Ķirzaciņa”

Foto: Ķemeru sanatorija

Nelielā akmens skulptūra „Ķirzaciņa” atrodas vēsturiskajā Ķemeru sanatorijas parkā, tieši blakus 19.–20. gadsimta mijā celtajam sēravota paviljonam. Tiesa, skulptūra tapusi vēlāk – 1949. gadā, iezīmējot vienu no 20 šīs apkaimes sēravotiem. Kaut gan „Ķirzaciņa” ir neliela, nepamanīt to ne - var – tā teikt, sekojiet degunam. Puvušām olām līdzīgo sēravota aromātu nav iespējams sajaukt ne ar ko citu. Lai pārliecinātos par tā dziednieciskajām īpašībām, tiek rekomendēts nokāpt pāris pakāpienu līdz skulptūras „mutei” un noskalot burbuļojošā ūdenī rokas un seju. Turpat netālu – ceļa otrā pusē – atrodas dzeramā sērūdens strūklaka „Tautu deja”. Diemžēl, tāpat kā daudz kas parka teritorijā, strūklaka ir apklususi, un akmens dejotāju tēls drīzāk atgādina pi - eminekli še reiz mājojušajam sēravotam. 

Tukuma iela 32, Ķemeri

Foto: Kirils Kirasirovs

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: