GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW JAUNUMI FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršruti· Kultūrekskursantiem· Urbānajiem ekstrēmistiem un aktīvistiem· Teritorijas· Arhitektūras baudītājiemUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Avotu ielas kāzu salonu koncentrātsRīgas pludmalesRīgas jahtklubi un laivu piestātnesSpīķeru promenādeLatvijas Mākslas akadēmijas jaunā piebūveRīgas Dizaina un mākslas vidusskolas koka mājaMangaļsalas molsRestaurētie koka nami Kalnciema ielāDailes TeātrisAta Ķeniņa ģimnāzijaDaugavas promenāde ĶengaragāČiekurkalnsPurvciemsBulvāru loks un Jūgendstila RīgaRīgas centrsTorņakalnsGrīziņkalnsAnothertravelguide vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutusĀgenskalns BolderājaIļģuciemsMežaparksKundziņsalaMīlgrāvisSarkandaugava jeb Rīgas fabriku ceļvedisPiena ielaSlacklining RīgāPilsētas medībasLongbords. Asfalta sērfs jaunā kvalitātēLucavsala. Rīgas vasaras atpūtas epicentrsČetri skriešanas maršruti RīgāNometņu ielas stāstsMaršurts "Vāgners – Rīgas leģenda"Distanču slēpošanas iespējas Rīgā un Rīgas apkārtnēGeocaching jeb slēpņošana RīgāRīgas Laivas« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Maršruti · Maršruti

Anothertravelguide vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutus

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Anothertravelguide vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutus

Anothertravelguide.com vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutus

“Supošanu” pa pilsētas kanālu un Daugavu, pagalmu, jumtu, veco fabriku, skaņu un pirts pastaigas, kā arī citas neordināras ekskursijas

Akurāta gada skaitļu minēšana un neskaitāmu baznīcu apmeklēšana nudien sen jau vairs neietilpst standarta ceļotāja interesēs. Iepazīt pilsētu iespējams daudz un dažādos veidos un piedāvājumu sortiments apmierina dažādas gaumes –  gan tos, kas tomēr vēlas dzirdēt dažādu arhitektūras stilu vārdus, gan tos, kuri vairāk novērtē pamestas Padomju laika fabrikas izpēti.

Alternatīvās bezmaksas ekskursijas

Ja klasiska ekskursija gida pavadībā ar akurātiem gada skaitļiem un būvniecības peripetiju pārskatiem jūs neinteresē, taču tomēr ir vēlme izzināt Rīgas vēsturi, tā dēvētās free walking tours būs vispiemērotākās. Taču, ja nevēlaties iebraukt no viena grāvja otrā un klausīties neskaitāmās leģendās par baznīcu sienās iemūrētajām jaunavām, bet sajust īsto Rīgas garšu, laba alternatīva ir divas netradicionālas pastaigas pa Rīgu. Viena piedāvā ieskatu pilsētas vēsturē, koncentrējoties uz kultūras notikumiem un personībām, iekļaujot arī stāstus par  šī brīža aktivitātēm  pilsētā. Ekskursija sākas Esplanādē pie Raiņa pieminekļa, kur tūristus sagaida gids, kas, kā rakstīts ceļvedī,  visdrīzāk būs nodevies lasītpriekiem, rokās turot grāmatu – “Zelta zirgs” vai “Latviešu mākslas klasiķi” u.tml. (Riga Fee walking tour). Un patiesi, aizdodoties uz  Raiņa pieminekli plkst. 12.00, mani sagaida smaidīga gide ar “Rainis. Kopoti raksti” rokās. Vēlāk mums pievienojas bariņš tūristu  no dažādām pasaules malām un dodamies izzināt Rīgas kultūras vēsturi. Ejot cauri Jūgendstila krāšņajiem kvartāliem, izskan Mihaela un Sergeja Eizenšteinu vārdi un nostāsti par Seru Jesaju Berlinu, kas reiz uzturējies kādā no Jūgendstila namiem, tāpat uzzinu, kur reiz dibināta Latvijas valsts  un kāda izstāde patlaban atrodas izstāžu zālē "Arsenāls". Pastaiga ilgst vairāk kā 2 stundas, apgūstot mazliet no jūgendstila krāšņuma, bulvāru loku konservatīvisma un Vecrīgas bruņnieciskuma, taču gides enerģija un entuziasms neizsīkst.  Otra iespēja plkst. 12.00 pie Sv. Pētera baznīcas tikties ar Yellow suitcases kādu no gidiem, kas uzsver, ka ekskursijas laikā nebūs ne  tradicionālie stāsti par Mildu, kas sauļojas Brīvības pieminekļa galā, ne vācu ģildes laikiem Rīgā vai pastāvīgu intrigu uzturošajiem melnajiem kaķiem, kuri rotā vai katra suvenīru veikala plauktus.  Šīs ekskursijas gidi cenšas piedāvāt oriģinālu stāstu par Rīgu,  negarlaikojot pilsētas viesus ar tūrisma bukletos un interneta mājaslapās viegli pieejamo informāciju.

Foto: Anothertravelguide vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutus

Yellow suitcases koncentrētā veidā stāsta gan par Jūgendstila laikiem Rīgā, izmetot kādu joku par vietējiem, un iepazīstinot ar Vecrīgas ielām piederošo sirmo dejojošo māmuļu ar kasešu atskaņotāju pie kājām. Šī ekskursija sniedz personisku skatījumu uz pilsētu, kas var būt duāli – dažkārt nākas saskarties ar kādu paskarbāku joku ne tikai par vietējiem, bet arī par dažādām nacionālām minoritātēm. Dienā, kad apmeklēju ekskursiju, to vada austrāļu izcelsmes vīrs brieduma gados. Viņš neieslīgst garos un komplicētos stāstījumos, bet pastāsta galveno. ”No Padomju laikiem lielākais ieguvums laikam ir bagātīgā virtuve. Kuram gan negaršo Āzijas izcelsmes  rīsu ēdiens plovs, gruzīnu iecienītie šašliki vai krievu soļanka? Cita starpā, vai zinājāt, ka soļanka ir Angelas Merkeles iecienītākā zupa? “viņš uzjautrina publiku.

Ar SUP pa Rīgas kanālu un Daugavu

Foto: Anothertravelguide vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutus

Nereti atliek mainīt perspektīvu un acīm paveras jauna pilsēta. Piemēram, jebkuru skeptiķi spēj apburt lidojums virs pilsētas jumtiem. Tikpat apburoši, domājams, varētu būt ieraudzīt pilsētu no piezemētāka redzes leņķa, kas liek paraudzīties uz senatnīgo pilsētu no mazliet zemāka redzes punkta. Turklāt, atšķirībā no droša un stabila brauciena ar kuģīti, šajā gadījumā Rīgas kanāls tiek apgūts ar salīdzinoši mazāku transporta līdzekli – pāris kvadrātmetrus plato SUP dēli, kuru uz priekšu virza  liegi ritmiska airēšanās nesteidzīgā ritmā. Tā ir savveida meditācija, kas ļauj apturēt laiku un nodoties vērošanas romancei no tāda kā pazemes skatu punkta. Protams, pārvietošanās ar SUP nav bīstama un, ja ir vēlme, ir iespējams izīrēt arī drošības vestes. Taču ceļojums var prasīt nedaudz vairāk koncentrēšanos, kā arī jārēķinās ar noteiktu enerģijas patēriņu. Izložņājot pa Rīgas aizsargkanāla zigzagiem, kas saglabājušies no vācu Rīgas aizsardzības sistēmas, acu priekšā paveras plašā Daugava.

Atšķirībā no klasiskā izbauciena ar kuģīti, Rīgas kanālu iespējams apgūt arī ar salīdzinoši mazāku un meditatīvāku transporta līdzekli – pāris kvadrātmetrus plato SUP dēli, kuru uz priekšu virza liegi ritmiska airēšanās nesteidzīgā ritmā. Ekspedīcijas ar SUP Rīgā pieejamas gan pa Daugavu un tās salām, gan Rīgas pilsētas kanālu. Boards.lv (www.boards.lv) piedāvā izbraucienus tieši pa Rīgas kanāla loku. Tā sākas Andrejostā - “ienirstot” pilsētā pa kanālu, izslīdot cauri Kronvalda parkam, garām Bastejkalnam un Brīvības piemineklim, garām Centrāltirgus baložu kolonijām un visbeidzot aci pret aci satiekoties ar likteņupi Daugavu. Riga Wake park (www.rigawakepark.lv) bez kanāla tūres sniedz arī iespēju atklāt arī Daugavas salas. Savukārt  Burusports (www.burusports.lv) piedāvā piedāvā sešus SUP maršrutus, tostarp tūri uz industriālās pilsētvides intriģējošāko pieturpunktu – Kuģu būvētavu, moderno Jaunciema ostu un tai pa diognāli pretī esošo Cabo Cafe Ķīšezera krastā, lielākam izaicinājumam iespējams izvēlēties 13 h garo posmu no Cabo Café pa Juglas kanālu līdz Mazajam Baltezeram.

Ekskursiju maršruti neatkarīgam ceļotājam

Foto: Anothertravelguide vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutus

Jāpiekrīt Yellow suitcases, ka mūsdienās atrast informāciju par konkrētu ēku vai personu ir gluži vienkārši, tādēļ var šķist lieki klausīties gidā, kas pastāsta to, ko vieglu roku iespējams atrast pašam. Piedevām dažkārt gida temperaments var nesakrist ar tūrista, kas var pat  izbojāt pilsētas baudīšanu. Tādēļ lieliska alternatīva individuāļiem ir tematiskie pastaigu maršruti, kas ļauj pilsētu atklāt sev atbilstošā ritmā ar iespēju to interpretēt pēc saviem ieskatiem. Savdabīgi, ka šādi maršruti sagatavoti lielākoties pa netālajām Rīgas nomalēm.  Piemēram, Grīziņkalnu un Maskavas priekšpilsētu. Grīziņkalns ir vēsturisks strādnieku rajons, kuram raksturīga koka apbūve, kuru vēlāk papildināja vairākas fabrikas. Visspilgtāk apriņķī pamanāma bija tajā laikā lielākā šokolādes ražotne Krievijas Impērijā - V.Ķuzes šokolādes rūpnīca, kas joprojām ik rītu gaisā izmet saldenas smaržas piesātinātus dūmu mutuļus. Koka ēku renovācijas centra “Koka Rīga” mājaslapā atrodamais maršruts (www.kokariga.lv) ļauj izsekot apkaimes attīstībai sākot no tās pirmsākumiem 19. gadsimta sākumā līdz mūsdienām, tajā ietverot ne tikai tipiskas koka arhitektūras pērles, bet arī pieturas punktus Grīziņkalnā vai Ziedoņdārzā, iekļaujot celtnes funkcionālisma stilā, kā arī teiksmām un nostāstiem apvīto Vārnu ielu, kurā reiz dzīvojusi latviešu rakstniece Vizma Belševica, un piedzīvojumiem bagātas vasaras aizvadīja strādnieku bērni  - Janka, Elza un Papuass -  no Jāņa Grīziņa romāna “Vārnu ielas Republika”. Ja arī maršrutā atrodamā informācija var šķist mazliet sausa, izsekojot tam dzīvē, iespējams gūt iespaidu par “citu Rīgu”, kas neaprobežojas ar stāstiem par vēsturiskām vai slavenām personām, bet stāsta par vienkāršo tautu. Arī pati “Koka Rīgas” ēka  Krāsotāju ielā 12 noteikti ir apmeklējuma vērta. Pirmkārt, tā atrodas senākjā Grīziņkalna ielā. Otrkārt, tajā ir iespēja aplūkot apkārtnē sastopamo ēku  iekšpagalmu, kā arī iekšieni un tajā iekļauto ekspozīciju  par Grīziņkalna koka apbūvi.

Otrs maršruts aptver senāko krievu tautības iedzīvotāju apriņķi, kurā savulaik bāzējās arī lielākā Rīgas ebreju kopiena – tā dēvēto Maskavas priekšpilsētu. Nelielajā maršrutā no Maskavas dārza līdz Miera dārzam, kas, domājams, neaizņems vairāk par stundu, iespējams izsekot līdzi Rīgas piepilsētu attīstības vēsturei sākot ar 18. gadsimtu. Maskavas priekšpilsētā labi saglabājusies autentiskuma vēsma un ceļvedī lasāmie stāsti acumirklī uzburas acu priekšā. Piemēram, apmeklējot malkas un siena tirgotavu, kuras nišu izbūve ar slēdžiem joprojām ir labi atpazīstama, vai lasot stāstu par pirmo Omnibusu līniju, kas vedusi no Maskavas priekšpilsētas līdz Rātslaukumam, sākot ar 1874. gadu un tālāk virzoties augšup pa Seno Maskavas ceļu, pa kuru bruģis dien dienā esot tā rībējis, ka vietējie sākuši ēkas celt mazliet attālāk no lielceļa. Ar maršruta karti var iepazīties šeit. (www.kokariga.lv)

Savukārt nestandarta iepazīšanos ar jūgendstilu piedāvā Jūgendstila centra māja lapas sagatavotais maršruts no Latvijas Nacionālās operas līdz Mežaparkam. Maršruts ne tikai piedāvā vizuāli baudāmu pastaigu, izceļot krāšņākās jūgendstila celtnes Rīgas centrā, bet arī iepazīstina ar nozīmīgiem punktiem Latvijas kultūrvēsturē - piemēram, ļaujot ieskatīties Benjaminu nama vai Latviešu biedrības nama vēsturē, maršrutu noslēdzot Mežaparkā – savdabīgā zaļajā ciematiņā ar tam tipisko Šveices vasarnīcu stilu, kuru pieskaita arīdzan jūgendstilam (www.jugendstils.riga.lv).

Rīgas jumti

Foto: Anothertravelguide vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutus

Distancētā skatījumā un jo īpaši ainavā, kas paveras atrauti no zemes – virs koku galotnēm vai namu jumtiem, slēpjas kāda noslēpumaina maģija. Tādēļ tā Rīga, kas saistās ar vecpilsētas bruģa mīšanu vai Brīvības ielas ēku fasāžu apbrīnošanu, būs pavisam cita atšķirībā no tās, ko ieraudzīsiet pilsētu iepazīstot no dažādām augstceltnēm. Šādu iespēju sniedz tūrisma kompānija Discover Latvia (www.discover-latvia.lv), piedāvājot četru dažādu jumtu vai torņu maršrutu. Gluži kā Karlsons, kas lidinājās no viena jumta uz citu, ekskursija ļauj ieraudzīt pilsētu no neierastiem skatu punktiem un augstumiem – sākot ar augstāko torni Eiropas Savienībā – Rīgas radio un televīzijas torni, kas ietiecās debesīs 368 metru augstumā vai uzkāpt uz tirdzniecības centra Galleria Rīga jumta, kas rada ilūziju, ka pretējās ielas jumtu kores ir rokasstiepiena attālumā. 

Rīgas pagalmi

Foto: Anothertravelguide vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutus

Kas slēpjas aiz Rīgas krāšņajām fasādēm? Tie ir stāsti par rīdziniekiem, viņu sadzīvi, senas un dažkārt noslēpumainas ēkas, vēsturiski bruģu fragmenti. Tas ir stāsts par neatklāto Rīgu, ko izbauda pat retais vietējais. Šis maršruts būs piemērots uz apcerīgām pastaigām tendētajiem un nedaudz mākslinieciski noskaņotiem ceļotājiem vai  tieši otrādi – tūrisma industrijas uzbūvēto stāstu skeptiķiem, kas vēlas ieraudzīt īstu, neizdaiļotu, utopiskiem nostāstiem neuzpūstu pilsētu. Lai arī grāmata “Pagalmi ar putniem galvā” neatbilst standarta tūrisma ceļvedim, tajā atrodamā karte un GPS norādes  ir gana noderīgi, lai atrastu tajā aprakstītos Rīgas centra  pagalmus, kas kopumā 33, sarindojušies uz Ģertrūdes, Avotu, Ādmiņu, Stabu, Bruņinieku, Artilērijas un Matīsa ielu vārtrūmēs . Šis maršruts būs intriģējošs arī pašiem rīdziniekiem, laužot stereotipu, ka dzimtajā pilsētā taču viss jau ir redzēts un zināms. Grāmatu iespējams iegādāties jebkurā Jāņa Rozes grāmatnīcā. (www.jr.lv)

Ekskursijas, kas iepazīstina ar zvejnieku ciemu

Foto: Anothertravelguide vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutus

Iepazīstot Rīgu, nav iespējams izbēgt no jūras un stāstiem par zvejniecību vai kuģniecību. Par to daudz interesantu nostāstu glabājas vienā no Rīgas tālākajiem apriņķiem - Bolderājā, kas ir sens zvejnieku ciems. Biedrība “Bolderājas grupa” piedāvā individuālas un grupu ekskursijas, atklājot ne tikai senā ciema vēsturisko  un nenoliedzami šarmanto koka apbūvi, bet arī Zviedru garnizona būvēto Daugavgrīvas cietoksni, kas bija nozīmīgs punkts Rīgas aizstāvībā, kā arī “slepenu” pludmali ar piekļuvi uz Rietumu Molu un šarmanto Daugavgrīvas bāku. Turklāt iespējams vienoties arī  par  individuālu izbraucienu ar jahtu pa Daugavu vai Baltijas jūras līci. Ekskursijas iespējams saskaņot, sazinoties ar Bolderājas Grupas vadītāju pa tālruni 28204051 vai sekojot līdzi informācijai - www.facebook.com/turismatikls.bolderaja. Vēl līdz gada beigām pieejamas arī bezmaksas ekskursijas, kas aicina ne tikai izzināt vēsturi, bet arī, piemēram, doties kopīgā sēņošanā, kas, savukārt, arīdzan ir viens no latviešu tautas raksturlielumiem.

Iepazīt Rīgu caur pirts tradīcijām

Foto: Anothertravelguide vērtē netradicionālos Rīgas ekskursiju maršrutus

Nav iespējams izstāstīt stāstu par Rīgu, nepieminot Daugavu. Tāpat, nav iespējams iepazīstināt ar latviešu kultūru, nepieminot pirtis. Tiesa, reti gad izdodas atrast autentisku pirti pilsētas robežās. Taču tūrisma aģentūra Discover Latvia (www.discover-latvia.lv) piedāvā unikālu iespēju iepazīties ar abām vienlaikus. Proti, izbaudīt pilsētu ļoti neierastā pozīcijā – apmeklējot pirti pašā pilsētas centrā. Ļaujoties lēnajam upes plūdumam, kam pakļaujas plosts uz kura uzbūvēta pamatīga celtne. Trīs stundu garajā braucienā iespējams ne tikai piedalīties veselīgā pirts rituālā, bet arī, paslīdot  zem Salu un Dzelzceļa tilta un vērojot pilsētas siluetu, uzzināt nedaudz vēstures, sākot no Maskavas priekšpilsētas līdz pilsētas vēsturiskajam centram.  Ekskursijas pieejamas 7 personu grupā, kas no  maija līdz oktobrim izmaksās 27 eiro, bet ziemas mēnešos 22 eiro.    

Alternatīvs maršruts, iepazīstot Rīgu caur skaņu

Šis - vārdam “alternatīvs” visprecīzāk atbilstošais audio ceļvedis, ko izveidojis vācu mākslinieks Dāvids Helbihs, ir personisks pilsētas piedzīvojums, kam nav nekāda saistība ar vietas vēsturi vai, iespējams, ar vietu pašu. Tas ir balstīts uz skatītāja maņām, mijiedarbojoties ar pilsētu un tās impulsiem, kas ir mainīgi ik mirkli.  Ceļveža būtību, iespējams, paskaidros iesildīšanās pastaigai apraksts. Atrodoties iepretim LU Botāniskā dārza galvenajai ieejai un pavēršot muguru pret ielu, nekustinot galvu, jāieklausās kreisajā pusē dzirdamajā, tad labajā pusē, pēcāk sev aiz muguras, virs galvas un visbeidzot priekšpusē, tādējādi pieradinot sevi koncentrēties uz apkārtnes skaņām. Turpmākai maršruta veikšanai būs nepieciešams lejuplādēt skaņu ieraksta celiņu, ko var izdarīt  jau iepriekš, apmeklējot  mākslinieka mājaslapu  - davidhelbich.blogspot.com. Pastaiga šķitīs saprotama un baudāma atvērtiem prātiem, kas gatavi eksperimentiem un ir ieinteresēti jaunu pieredžu gūšanā. Maršruts var netikt uztverts tik nopietni kā tas izklausās, tajā ietvertas arī vairākas asprātības. Piemēram, kādā no Āgenskalna daudzstāvu nama stāvlaukumiem ceļvedis piedāvā vadīties pēc Luija XIV instrukcijas par to, kā jāizstaigā viņam piederošie Versaļas dārzi. Šī ir tikai viena no asprātībām, kas iekļauta ceļvedī. Aptuveni 2 stundas ilgā pastaiga vienlaikus ļauj iepazīties ar Āgenskalna vēsturisko apbūvi.

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: