GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Malta

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasEsenceKur nakšņotKur paēstLietas, kas jāizdaraVērts zinātInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Lietas, kas jāizdara« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · malta · Malta · Lietas, kas jāizdara ·

Lietas, kas jāizdara

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Lietas, kas jāizdara

APMEKLĒJIET KĀDU NO MANOEL TEĀTRA IZRĀDĒM, VALLETA

Manoel teātris ir trešais vecākais teātris Eiropā, kurš, neraugoties uz raibās vēstures līkločiem, ne uz mirkli nav pārtraucis darbību. Tas bijis slēgts tikai īsu brīdi, kad Maltā plosījās buboņu mēris. Teātri 1731. gadā dibināja Portugāļu Lielmeistars Antonio Manoel de Vilhena kā “īstu izklaidi publikai”. Un bruņinieki to tā arī izmantoja – jaunajiem bruņiniekiem pašiem bieži esot gan aktieriem, gan skatītājiem. Sākotnēji tā noskaukums bija Karaliskais teātris, taču, kad 1866. gadā pie pilsētas vārtiem tika uzbūvēta neoklasicisma operas ēka, tas tika pārdēvēts par Manoela teātri. 20. gadsimta sākumā, neizturot konkurenci ar operu, teātris uz mirkli pārtapa kino. Taču, kad Otrā pasaules karā opera tika nobumbota, tas pilnībā atguva savas pozīcijas, te notiekot gan teātra, gan operas izrādēm. Teātra ēka ir baroka arhitektūras pērle un tas ir mazs un intīms – vien ar 600 skatītāju vietām. 2006. gadā pilnībā tika atjaunoti arī tā vēsturiskie griesti – mākslīgo krāsojumu nomainot ar 24 karātu zeltu.

No senajiem laikiem ložās vēl saglabājušies spoguļi, kas savulaik kalpojuši kā saviesīgās skatuves daļa – tā teikt, lai redzētu, kurš ienāk teātrī. Būt redzētam un citus redzēt bieži bijis svarīgāk par pašām izrādēm. Teātrim ir arī iespaidīga kostīmu  kolekcija – 14 000 tērpi, dažiem glabājoties vēl no 16 gadsimta.

Teātra sezona ilgst no oktobra līdz maijam, pārējā laikā te notiekot dažādiem koncertiem un festivāliem.

115, Triq it-Teatru L-Antik, Valletta, VLT 1426
www.teatrumanoel.com.mt

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

IEGRIEZIETIES ST. JAMES CAVALIER CENTRE FOR CREATIVITY, VALLETA

Kā jau modernā, vien aiz vēsturiskās fasādes aizslēptā pilsētā, Valletā ir arī gana aktīva laikmetīgās mākslas dzīve. Viens no tās redzamākajiem pieturpunktiem ir St. James Cavalier Centre for Creativity, kura ēka 16. gadsimtā tika celta kā cietoksnis - platforma ieroču izvietošanai, lai pasargātu pilsētu no ienaidnieka uzbrukumiem. Britu laikā te bija ūdens noliktava, savukārt vēlāk – pārtikas veikals. Šobrīd te atrodas neliels teātris, arthouse kinoteātris, kamermūzikas koncertu telpa, kā arī izstāžu zāles un kafejnīca, centra arhitektūrai vienlaikus kalpojot arī kā ceļojumam ēkas vēsturē.

Pjazza Kastilja Valletta VLT 1060
www.sjcav.org

 

PADZERIET KAFIJU CAFE CORDINA, VALLETA

Kafija ir viens no Maltas rituāliem. Savulaik populāra maltiešu recepte bija kafija ar cukuru un krustnagliņām. Kaut baznīca vienubrīd mēģināja pret to cīnīties, dēvējot par "velna dzērienu", tās popularitāte tikai turpināja pieaugt. 1665. gadā pat kāds maltiešu dakteris nāca klajā ar pētījumu, kā kafija palīdz pret vēdera krampjiem un mazina seksuālo iekāri. Viena no leģendārākajām vietām, kur to baudīt, ir Cafe Cordina (244-245 Republic Street) pašā Valletas sirdī. Kad Cesare Cordina, to te 1837. gadā atvēra, viņam esot bijušas divas ambīcijas, lai kafejnīca atrastos vislabākajā vietā Valletā un tajā tiktu servēta vislabākā kafija pilsētā. Lielmeistaru pils, kur šobrīd atrodas Parlamenta sēdeklis un Svētā Jāņa katedrāle, ir tikai pārdesmit metru attālumā. Ēka, kurā atrodas kafejnīca, celta 1744. gadā, tās grezajam interjeram iemiesojot īstenu grand cafe stilistiku. Cafe Cordina griestus rotā Maltas slavenākā 19. gadsimta mākslinieka Giuseppi Cali darbi. Vietējie te parasti ierodas padzert kafiju no rīta – turpat pie bāra, kamēr tūristi pulcējas kafejnīcas zālē.

 

AIZSTAIGĀJIET PA PROMENĀDI NO ST JULIANS LĪDZ SLIEMA

Lieliska pastaigu vieta, kad pēc vairākkārtējām vakariņām Maltas restorānos atceraties par veselīgu dzīvessveidu. Promenāde stiepjas gar pašu jūras malu, savienojot divas kūrotrpilsētiņas – St Julians un Sliema. Raibā pūlī te sajaukušies tūristi un vietējie – daži skrien, daži fotografē, daži makšķerē. Vienīgi vērts pievērt acis uz globālā masu tūrisma ietekmēto piekrastes apbūvi, kas brīžiem netīkami bojā skatu.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

IZBAUDIET MDINAS MAĢIJU

Viena no mistiskākajām un maģiskākajām vietām Maltā. Kad arābi 870. gadā iekaroja Maltu, paliekot te trīs gadsimtus, Mdina bija viņu cietoksnis un galvaspilsēta. Pēcāk to mantoja Svētā Jeruzalemes Jāņa ordeņa bruņinieki, kuri pēc 1565. gada lielajām kaujām to atstāja, sākot celt Valletu. Kopš tā laika Mdina pazīstama kā "klusuma pilsēta" un tajā ir tikai mazliet vairāk kā 400 iedzīvotāju.  Kņadu un burzmu Mdinā ienes vien tūristi, kas parasti te sabirst ap pusdienlaiku. Tālab, ja pilnībā gribat izbaudīt "klusuma pilsētas" šarmu, vislabāk šurp doties agri no rīta vai vēlu vakaros. Seno pilsētu no visām pusēm ieskauj mūris, savukārt tās ielu stūrus un māju fasādes rotā statutes un skulpūras, ieliņas ir tik šauras, ka izliecoties pa logu teju var sarokoties ar kaimiņu pretējā pusē. Kādreizējās municipālās ēkas tagad pārtapušas muzejos, to apakšstāvos iekārtojoties kafejnīcām, restorāniem un suvenīru veikaliem. Mdinas sirds ir 1693. gadā celtā Svētā Pāvila katedrāle, kas tiek uzskatīta par vienu no spilgtākajām baroka arhitektūras zīmēm Maltā. Mdina atrodas Maltas augstākajā punktā un skaidrā laikā no tās iespējams pārredzēt teju vai visu salu.

Foto: Lietas, kas jāizdara

APSKATIET LEĢENDĀRO MOSTAS ROTONDU, MOSTA

Nelielā pilsētiņa pašā Maltas viducī ir slavena ar svētnamu, kura arhitektūras pērle ir trešais lielākais neatbalstītais doms pasaulē. Baznīca celta laikposmā no 1830. līdz 1860. gadam un tās projekta autors ir maltiešu arhitekts Giorgio de Vasse. Atgāztu galvu veroties gigantiskajā domā, tas ievelk teju kā bezgalībā, pazūdot laikam un jebkādai realitātes sajūtai. Ar Mostas domu saistās vēl kāds brīnumains stāsts – 1942. gadā, Otrā Pasaules kara laikā baznīca tika bumbota gaisa uzlidojumos. Viens no lādiņiem tai arī trāpīja - mirklī, kad svētnamā notika dievkalpojums, kuru tobrīd apmeklēja vairāk kā 300 cilvēki. Brīnumainā kārtā lādiņš nokrita uz grīdas, bet neuzsprāga, tādējādi neciešot ne svētnamam, ne cilvēkiem. 200 kilogramu smagās bumbas replika joprojām apskatāma svētnamā.

JA SAKĀROJAS SAULES VANNAS...

Malta nav baltu smilšu pludmaļu lutināta un var teikt, ka tās te ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas. Taču, ja tomēr kārojas vienu dienu pavadīt pludmalē, vērts aizbraukt līdz Armier Bay – vienu no salīdzinoši nomaļākajām Maltas pludmalēm, pašos salas ziemeļos. Tai iepretim atrodas Comino sala un atšķirībā, piemēram, no netālu esošās klinšainās Paradise Beach – acu skats te neatduras ostā, bet gan Vidusjūras tirkīzzilā ūdens plašumā. Pašā pludmales galā atrodas viens no labākajiem pludmales klubiem Maltā, balts, vēja pluinīts un saules apspīdēts loungeBaia Beach Club, kur varat gan papusdienot (uz šķīvja tiek servēts tā rīta zvejnieku loms), gan izīrēt sauļojamo krēslu. Krēsls darbadienās izmaksā 4 eiro, saulessargs – 6 eiro (brīvdienās attiecīgi 6 un 9 eiro).

www.baiabeachclub.com

 

AIZBRAUCIET APĒST TRUSI, MGARR

Viena no klasikajām maltiešu virtuves sastāvdaļām ir fenkata jeb sautēts trusis. Savulaik trušu Maltā bijis daudz un tie skraidījuši brīvā vaļā, turklāt Maltas klimatā tie ir arī viegli uzturami un tādēļ jo populārāki. Sautēts vai sarkanvīnā gatavots trusis rodams teju katra Maltas restorāna ēdienkartē, taču, ja vēlaties to izbaudīt īsteni autentiskā atmosfērā – vērts aizbraukt uz Mgarr ciematu. Tas atrodas 5 kilometrus no Mostas un ir viens no nomaļākajiem Maltā (ja uz tik mazas salas vispār kaut kas var būt nomaļš). Un sajūta te patiešām arī ir kā īstenos – no jebkādas urbānās realitātes atrautos laukos. Šurp trusi dodas baudīt arī vietējie – iecienītākā ēstuve Tal Barri atrodas turpat ciemata galvenajā laukumā, blakus baznīcai. Interjers pilnīgi nekāds, toties kolorīts – autentisks līdz pēdējai vīlei. Trusi še servēt sāk sešos vakarā, turpat uz vietas tas tiek arī gatavots, tālab jārēķinās vismaz ar pusstundu līdz tas nonāks uz jūsu šķīvja.

Mgarr ciemata apkārtnē ir arī vairāki iecienīti pastaigu maršruti, turpat netālu atrodas arī Gnejna Bay – neliela pludmale saules vannu tīkotājiem.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

AIZBRAUCIET UZ GOZO

14 kilometrus gara un 7 kilometrus plata, Gozo atrodas tikai 25 minūšu prāmja brauciena attālumā no Maltas, taču sajūta te ir kā nokļūstot uz citas planētas. Gozo ir klusāka, zaļāka, klinšaina, pilna mazu, slepenu līcīšu un pastaigu taku. Skaidrā dienā no tās var redzēt Sicīliju. Smilškrāsas mājām te reti kad ir vairāk par diviem stāviem un izmētātas klinšainajā ainavā tās atgādina kubistu gleznas. Leģenda vēsta, ka tieši Gozo Kalipso valgos sapītais Odisejs pavadījis septiņus gadus līdz beigās tomēr izbēdzis. 

Gozo atrodas arī viena no senākajām brīvi stāvošajām struktūrām uz zemes. Pirms 5500 gadiem celtajiem Ggantija akmens tempļiem ir Unesco Pasaules mantojuma statuss un vietējo vidū klīst leģendas, ka milzīgos akmens megalītus reiz še uzslējuši milži.

Kaut Gozo viss ir mazs un šķietami nekas īpašs nenotiek, te gluži nemanot var iesprūst uz trim vai pat piecām dienām – staigāt, braukt ar divriteni, jeb sēdēt salas leģendārajā kafejnīcā Gleaneagles, vērojot kā ostā ienāk un no tās iziet laivas...

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: