GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Stambula

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiLietas, kas jāizdaraVērts zinātSpa un labākie saloniFilmaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Esence« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · turcija · Stambula · Esence ·

Esence

Autors: Hasans Arslanjuregi0 ATSAUKSMES

Stambula ir vieta, kur sastopas un sajaucas pasaules kultūras un aromāti. Pietiek tikai atcerēties, kas ir Turcijas kaimiņi: rietumos - ES dalībvalstis Grieķija un Bulgārija, ziemeļos - Krievija un Kaukāzs, austrumos - Arābija, Persija (Irāna) un Āzija. Visas šī reģiona zemes ieguldījušas savu artavu Stambulas īpašās romantiskās auras un satriecošās enerģētikas veidošanā un palīdzējušas tai kļūt par patiesu pasaules pilsētu, kas vārda tiešā nozīmē stāv ar katru kāju citā kontinentā.

Stambula ir krāšņu skatu pilsēta. To uz pusēm pāršķeļ Bosfora jūras šaurums, kas šķir Eiropu no Āzijas, un Zelta rags, kas nodala vēsturisko bizantiešu un osmaņu centru no Galatas un Peras rajoniem, kur restaurētas villas un pilsētas laukumi stāv plecu pie pleca ar vecās impērijas vēstniecībām.

Tā ir visblīvāk apdzīvotā Eiropas metropole un viena no rosīgākajām pilsētām Āzijā; gadu tūkstošu gaitā pabijis daudzu impēriju un civilizāciju galvaspilsētas godā, šis dzīvais vēstures iemiesojums jūs apburs ar savu dinamiku un eksotisko enerģiju. Jebkurš no vietējiem jums tūdaļ pastāstīs arī par Stambulas ēnas pusi: satiksme, īpaši sastrēguma stundās, ir slikta, tāpēc apdomīgs ceļotājs ceļam laiku ierēķina ar uzviju.

Salīdzinājumā ar daudzām citām lielpilsētām, Stambula ir salīdzinoši droša vieta, tomēr viesiem jāpiesargās no kabatzagļiem un lētticīgu tūristu lamatām. Visizplatītākais piemērs pēdējām ir simpātisks „nejaušs" sarunas biedrs, kurš „ielūdz" jūs uz kādu bāru vai šovu vai arī piedāvājas parādīt jums veikaliņu „ar lieliskām cenām". Labākajā gadījumā tas beigsies ar to, ka par nelielu alus glāzi vai nieciņu būsit spiesti samaksāt veselu bagātību. Nepievērsiet šādiem tipiem uzmanību - ejiet, kur pašiem tīk, nevis uz vietu, uz kurieni jūs mēģina aizvilināt.

Stambulas centrā vienā raibā pūlī sajaukušies mugursomām apkrāvušies tūristi, vietējie biznesmeņi, meitenes minisvārkos, sievietes tradicionālajās musulmaņu galvassegās un platās biksēs ģērbušies ticīgie. Iespējams, ka pamanīsiet pat kādu transvestītu! Bet tās jau ir tikai Stambulas lielā noslēpuma - veiksmīgās austrumu un rietumu kultūru sintēzes - ārējās izpausmes.

Ja meklējat kādu konkrētu adresi, atcerieties, ka pat vietējie reti atceras vietas pēc ielu nosaukumiem un māju numuriem (turklāt, lai sajukums būtu vēl lielāks, tie itin bieži mainās). Labāk iegaumēt kādu no apkārtnes arhitektūras pieminekļiem vai citādi zīmīgiem objektiem un lūgt padomu kādam labi ģērbtam daudzmaz uzticama paskata cilvēkam: stambulieši neparko nevēlēsies jūs apbēdināt, atzīstoties, ka viņiem nav ne jausmas, kur atrodas jūsu meklētā vieta.

Tirdziņos un suvenīru veikalos ārpus lielajiem tirdzniecības centriem un lielveikaliem, kur cenas ir norādītas, pārdevēji, sazīmējuši jūsos tūristu, nosauks vismaz divreiz lielāku summu. Tāpēc sāciet kaulēšanos krietni zemāk un mērķējiet uz aptuveni pusi no sākotnējās cenas. Nekautrējieties pagriezties un sākt doties projām - tas tirgotāju pamudinās samazināt summu vēl tālāk.

Stambula ir pilna ar valūtas maiņas punktiem, kur skaidri norādīts tā brīža kurss. Savu ārzemju valūtu labāk samainiet kādā no tiem, neriskējot samaksāt pārspīlēti augstu komisijas naudu savā viesnīcā. Iepērkoties nenorēķinieties ārzemju valūtā, lai gan Stambulā daudzviet labprāt pieņem arī eiro vai dolārus. Un nedomājiet, ka jums noteikti jāieturas tikai pašos smalkākajos restorānos un viesnīcās: dažu labu no lielākajiem gardumiem jums pasniegs uz paplātes kādā „lokantā" vai mazajos šķērsieliņu kebabu restorāniņos. Tikai viens ieteikums - slaveno grilēto zivi starp maizes šķēlēm, ko pārdod Zelta raga apkaimes ieliņās, gan labāk neēdiet. Gardi, bet bīstami!

Ceļotājiem var ieteikt pēc iespējas izvairīties no publisko tualešu apmeklēšanas - tās ir diezgan netīras, bieži vien izpaužas kā vienkāršs caurums grīdā un tajās reti sastopams tualetes papīrs. Labāk iztieciet ar restorānu un tirdzniecības centru labierīcībām un allaž nēsājiet līdzi papīra salvetes. Ja jums tomēr jāizmanto publiskā tualete, atcerieties, ka par šo pakalpojumu tiek iekasēta neliela samaksa - katram gadījumam turiet pa rokai mazliet sīknaudas.

Paklāju tirgotāji vienmēr piedāvā iespēju saņemt pirkumu pa pastu, tikai šādā gadījumā sagatavojieties uz ilgu gaidīšanu (ir dzirdēts pat par sešiem mēnešiem). Labāk nosūtiet nopirkto paši vai arī vediet to mājās savā bagāžā. Daudzviet nav pieņemts piedāvāt pircējam kvīti, bet nekautrējieties to pieprasīt. Tirdziņos un suvenīru veikalos pieņem arī kredītkartes.

Nav ieteicams nēsāt līdzi pārāk daudz skaidras naudas, toties kādu personas apliecību gan paņemiet. Metiet līkumu nomaļiem klubiem; turieties pie populārākām izklaides vietām pilsētas centrā.

Kā jau visur pasaulē, taksisti labprāt izvēlēsies garāko iespējamo ceļu, tāpēc būtu labi, ja jums būtu kāds priekšstats par maršrutu un līdzi paņemta karte, lai parādītu vadītājam, ka jūs zināt, kur jābrauc. Taksometros noteikti jādarbojas skaitītājam; iekāpjot pārliecinieties, ka tas ir ieslēgts, un nepieņemiet nekādus aizbildinājumus. Labā ziņa ir tāda, ka Stambulas taksometri ir lētāki nekā citviet Eiropā. Zinātāja padoms: ja braucat ar taksi no lidostas, palūdziet, lai jūs ved pa piekrastes ceļu vai „sahil yolu" („ne pa maģistrāli") un izbaudiet skaisto skatu.

Visbeidzot - ja vien paši izturēsieties kaut cik saprātīgi, tad savā ceļā sastapsiet vienīgi neviltoti sirsnīgus un draudzīgus cilvēkus, kuri lepojas ar savu pilsētu un ļoti vēlas, lai jūs lieliski pavadītu laiku vienā no pasaules brīnišķīgākajām pilsētām.

Foto: Esence

Teksts - Hasans Arslanjuregi

Hasans Arslanjuregi ir ģenētiķis un anothertravelguide.com autors Turcijā, Sīrijā, Jordānijā un Libānā. Dzimis Sīrijā un nu jau trīs gadus dzīvo un strādā Stambulā.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: