GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Parīze

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijasEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaArhitektūras tūrismsLietas, kas jāizdaraVērts zinātLabākie klubiFilmaVērts izbaudītInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Didjē GrambaksInsider: Alain BisottiInsider: Karlīna VītoliņaInsider: Liks LevīInsider: Astrīda Vītols, 2. daļaInsider: Astrīda Vītols« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · francija · Parīze

Insider: Alain Bisotti

0 ATSAUKSMES

Insider: Alain Bisotti

Ir sajūta, ka virs Parīzes ir stikla kupols

Alain Bisotti Parīzē dzīvo jau vairāk kā divdesmit gadus. Viņš ir maza, šarmanta Kreisā krasta viesnīcu tīkla Hotels Paris Rive Gauche mārketinga menedžeris, dizainers un arī kultūrekskursantu iecienīta bloga Hotels Paris Rive Gauche blog autors. Viņa humorpilnos, asprātīgos tekstus lasīt ir bauda – neatkarīgi no tā vai temats ir aktuāla mākslas izstāde vai kāds gastronomisks atradums. Katrā ziņā – šī ir viena no vietnēm, kur pirms došanās uz Parīzi noteikti vērts iemest aci. “Savulaik biju grāmatu tirgotājs Dienvidfrancijā, Tulūzā,” stāsta Alens. “Kad ierados Parīzē, mans pirmais darbs bija nakts auditors viesnīcā un es sapratu, ka tas man patīk. Izlēmu palikt un joprojām esmu laimīgs par šo izvēli. Tagad dzīvoju kopā ar savu nākamo vīru un mūsu suni netālu no Senmartina Kanāla.”

Kāpēc jums patīk dzīvot Parīzē?

Es pārvietojos ar divriteni un ik rītu braucot esmu vienkārši laimīgs - kaut tikai vērojot, kā saule kāpj augšup un iekrāso Parīzes ēkas. Jūs varat atrast ko skaistu teju katrā Parīzes stūrī. Ceļā uz darbu es vienmēr šķērsoju tiltu un katru rītu redzu Luvru, Musée d'Orsay, Conciergerie. Kad pie manis ciemos ierodas kāds, kas Parīzē ir pirmo reizi, vienmēr iesaku, lai iziet cauri Luvrai – gar Piramīdu, pili. Man liekas, ka tas ir maģiski, fantastiski...vienkārši neticami.

Vai tiešām Parīze joprojām turpina jūs pārsteigt? Neesat pie tās jau pieradis?

Nē. Turklāt tagad man ir suns un pastaigām ir pilnīgi cits raksturs. Es pamanu daudz ko tādu, ko nekad neesmu redzējis braucot ar divriteni. Tā ir šīs pilsētas maģija. Pazīstu cilvēkus, kas bieži brauc uz Parīzi un ar viņiem notiek tas pats – viņi joprojām ir pārsteigti par to, ko viņi redz. Tā nenotiek, piemēram, Londonā. Londonā mani nekas nepārsteidz. Savukārt Romā ir tās pašas sajūtas, kas Parīzē. Īpaši, kad saule iekrāso pilsētu. Gaismas ir brīnišķīgas.

Vai ir arī kaut kas tāds, ko jūs ienīstat Parīzē?

Jā, cilvēku uzvedība. Turklāt Parīze nav arī pārāk tīra.

Suņu dēļ?

Nē, cilvēku. Piemēram, cilvēki bieži attin sviestmaizi un turpat uz ielas arī nomet papīru.

Vai tā bija arī pirms divdesmit gadiem?

Šobrīd tas vienkārši kļuvis daudz izteiktāk. Jūs to varbūt neredzat pilsētas centrā, jo tā ir tūristu teritorija un tālab bieži tiek tīrīta. Taču, ja dzīvojat, piemēram, pie Canal Saint Martin – tur viss ir piegružots. Taču man vienalga patīk Parīze.

Vai varat nosaukt savus piecus Parīzes restorānu scēnas favorītus.

Carmen Ragosta: Mode et Cuisine (8 rue de la Grange aux Belles Paris 10e; www.carmenragosta.com). Šī ir vieta, kas man ļoti patīk un kurp es dodos teju katras brīvdienas. Īpašniece ir sieviešu tērpu dizainere un vienlaikus lieliska pavāre. Specializējusies vegānajā itāļu virtuvē. Restorāns gan nav atvērts katru dienu – trešdien, ceturtdien, piektdien tajā tiek servētas pusdienas; sestdien un svētdien  - brančs. Reizēm brīvdienās Karmena to atver arī vakariņām, taču tad jums tas jārezervē savlaicīgi un jābūt vismaz četru, piecu cilvēki kompānijai. Toties gatavots tiks tieši jums! Lieliska pieredze! Turklāt ierodoties Carmen Ragosta, jūs nekad nezināt, kas jūs sagaida. Vienmēr, kad tur esmu, satieku cilvēkus, kas vispirms paēd un pēc tam pielaiko Karmenas drēbes. Viņa ir ļoti talantīga. Un, cita starpā, te rodams viens no labākajiem Tiramisu pasaulē! 

Jesus Paradis (22 Cour des Petites Ecuries; www.jesusparadis.com). Jauka vieta, kur iedzert kādu kokteili un paklausīties jauku mūziku kopā ar jaukiem cilvēkiem! Šobrīd modīgajā Saint Denis ielā. Asi Brazīlijas un Zaļā raga ēdieni. Divreiz nedēļā te tiek servēti arī uz vietas gatavoti hamburgeri.

Starp citu, vēl pirms dažiem gadiem Rue Saint - Denis bija visai pabaiss un nožēlojams rajons. Tagad tā ir pilnīgi trendy, īpaši rajonā ap Château d'Eau. Pilna hipsteru, kas izmēģina visus iespējamos hamburgerus, jo jaunais trends ir veikali un ēstuves, kur tiek servēti uz vietas gatavoti hamburgeri.

Pâtisserie Viennoise (8 Rue de l'École de Médecine, 75006 Paris). Maza un nu jau gandrīz mūžveca Vīnes stila pâtisserie netālu no l'Ecole de Médecine. Priekštelpā var iegādāties kūkas vai strūdeles līdzņemšanai (tās tiek gatavotas turpat pagrabstāvā), savukārt dziļumā ir maza kafejnīca.

Le Salon du Pantheon, netālu no Sorbonas universitātes (13, rue Victor Cousin, 75005 Paris). Ideāla vieta slepeniem randiņiem... Restorāns atrodas Cinéma du Panthéon augšstāvā un ar retro mēbelēm, zemajiem galdiņiem un krāšņajiem paklājiem drīzāk atgādina kāda dizainera launžu, ne restorānu. Interjera autore ir neviena cita kā franču kino dīva Karīna Denēva! Neticami mājīgi, turklāt – lieliska virtuve. 

The Pharamond (24 Rue de la Grande Truanderie 75001 Paris; www.pharamond.com). Vieta, kurp doties ne ēdiena (tas ir tālu no izcila...), bet atmosfēras dēļ. Apakšstāvā valda klasiska 1900. gada bistro noskaņas. Lielisks Art Nouveau interjers. Taču īstā pērle ir vairāki privātie saloni otrajā stāvā, kurus iespējams rezervēt kādam īpašam vakaram – trim, četriem, pieciem cilvēkiem. Iztēlojoties, kas šajā vietā varētu būt noticis pirms daudziem gadiem... Vislielākais ir Aleksandra salons, tad ir arī Austrumu Ekspreša salons, Mākoņu salons, Spalvu salons...

Īpaša vieta ir arī restorāns Le Train Bleu (Gare de Lyon, Place Louis-Armand, 75012 Paris; www.le-train-bleu.com). Tas atrodas Gare de Lyon stacijā – jau kopš 1901. gada. Interjers ir kā ceļojums Belle Époque. Tiesa, ēdiens nav īpašs, drīzāk šī pieder vietām, kur iedzert kafiju vai kādu kokteili. Atceros, kad tikko biju iebraucis Parīzē, strādāju naktīs un no rīta devos turp dzert kafiju - gulēju un skatījos griestos. Fantastiska vieta!

Ko noteikti Parīzē būtu vērts izdarīt, lai sajustu pilsētas nervu – visā tā daudzveidībā?

Es teiktu, ka vismaz vienreiz jāpiedzīvo La Fête de la Musique. Tas notiek katru gadu 21. jūnijā – uz katra ielas stūra skan visu iespējamo veidu mūzika un pilsētā valda īstena party atmosfēra. Šai naktij nav līdzīgas!

Rēķinieties ar pāris sliktām roka klasikas kaverversijām un vienlaikus – neprātīgām, spontānām dejām un smiekliem.

Kā jūs raksturotu īstenos parīziešus?

Tas ir ļoti atkarīgs no rajona. Salīdzinot, piemēram, Briseli un Parīzi, tās ir divas pilnīgi atšķirīgas pilsētas. Briselē ārzemnieki un ne tik turīgie cilvēki ir pilsētas centrā, savukārt Parīzē situācija ir pretēja – centrā sastapsit lielākoties baltus un bagātus cilvēkus. Un, jo tālāk no tā dosieties, jo vairāk sastapsiet ārzemniekus un nabadzīgos.

Parīzē mēs dzīvojam kā sapnī. Mēs neko nezinām par realitāti. Par ekonomisko situāciju utt. Kaut patiesībā esam krīzē, turklāt ļoti dziļā. Katru dienu – arī pirmdienās un otrdienās, jūs redzat restorānus, kas ir pilni ar cilvēkiem. Ne tikai ar tūristiem - arī parīziešiem. Mēs it kā esam vienā laivā, bet pat neapzināmies, kas notiek – kaut vai tajā pašā Francijā. Ir tāda sajūta, ka virs Parīzes ir stikla kupols!

Starp citu, parunājot ar cilvēkiem Parīzē, sapratīsiet, ka īstu parīzieti atrast ir grūti. Visticamāk, tie, ko jūs sastapsiet, būs cilvēki no Provansas vai citiem Francijas reģioniem. Īstie parīzieši ir devušies projām no Parīzes. Arī mani draugi lielākoties nav dzimuši parīzieši. Parīze ir pilna svešinieku.

Un neviens nezina, kas ir noticis ar īstajiem parīziešiem?

Viņi ir aizbēguši.

Kālab, ja jau reiz Parīze ir tik brīnišķīga?

Man ļoti patīk Parīze, taču domāju, ka desmit gadu laikā arī es no tās aizmukšu.

Kāpēc?

Tā ir ļoti, ļoti steidzīga pilsēta. Turklāt, jo vecāks kļūstat, jo vairāk vēlaties klusumu, dabas tuvumu. Parīze ir pilsēta aktīviem cilvēkiem, ne tiem, kuri devušies pensijā. Veciem cilvēkiem Parīzē ir ļoti grūti, jo viņi ir vieni un bieži dzīvo ēkās, kurās nav liftu. Iespējams, tā ir visās lielajās pilsētās, taču Parīze noteikti nav draudzīgākā pilsēta, kur novecot.

Kur jūs gribētu novecot?

Es domāju, ka es došos uz Seviļju. Turklāt Spānijā attiecības starp cilvēkiem ir citādas nekā Francijā. Pat tik trauksmainā metropolē kā Madridē uz ielas redzēsiet jaunus cilvēkus palīdzam vecākiem. Parīzē neko tādu neredzēsiet. Tas ir beidzies. Iekāpjot autobusā, jūs nekad neredzēsiet jaunus cilvēkus dodam vietu veciem.

Vai tā ir franču arogance?

Jā, es domāju, ka arogance patiesībā ir ļoti labs vārds. Turklāt tā nav parīziešu arogance, tā ir franču arogance. Franči vienmēr ir bijuši lieli un cilvēcīgums nav viņu raksturīgā īpašība. Francijai nav arī raksturīgs dažādu kopienu sajaukums. Daudzi cilvēki dzīvo viens otram blakus, bet nesatiekas. Jāteic, arī manu draugu vidū nav afrikāņu vai aziātu. Visi mani draugi ir balti. Sociāls sajaukums nav Parīzes raksturzīme. Vien noslēgti loki, kas nepārklājas. Vietā, kur iepriekš dzīvoju, man nebija iespēju satikt cilvēkus – es nekad nemēģināju un arī viņi nekad nemēģināja uzsākt ar mani sarunu. Tas ir funny! Franči ir lieli rasisti. Un tā ir problēma.

Kāds ir lielākais stereotips par Parīzi? Un kāpēc tas ir vai nav patiess?

Viena no lietām, ko cilvēki man bieži saka, ir: “Parīzieši ir tik labi ģērbti!”. Es galīgi neesmu pārliecināts, ka tā ir taisnība. Lielākā daļa cilvēku pērk savu apģērbu tajos pašos ķēžu veikalos, kurus atradīsiet visapkārt pasaulei. Vai arī iepērkas supermārketos.

Ja Parīzē iebraukušie domā, ka mēs visi varam atļauties ģērbties Chanel un Yves Saint Laurent, viņi kļūdās.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: