Insider: Mariarosa Porčelli
Mariarosa Porčelli (Mariarosa Porcelli) ir itāliešu izdevniecības Rizzoli Publishing grāmatu redaktore, kā arī Milānas Tirdzniecība palātas mājas lapas redaktore. Paralēli darba pienākumiem Mariarosa aktīvi raksta savu personīgo blogu - Marpo, kur autore galvenokārt pievērsusies aktualitātēm mūzikas pasaulē - personīgajiem atradumiem uz pašmāju un starptautiskās mūzikas skatuves.
Dzimusi Milānā, es uzaugu Romā - pilsētā, kuru grūti salīdzināt ar citām Itālijas pilsētām. Kad man radās iespēja pārcelties uz Milānu, lai uzsāktu darba gaitas vienā no zināmākajām Itālijas izdevniecībām, biju ārkārtīgi pagodināta, taču, jāatzīst, tajā pat laikā nedaudz vīlusies. Šķita, ka Milāna patiesi varētu atbilst visiem tiem aizspriedumiem par metropoli, kas vilina ar iespējām, taču reizē smacē ikdienas steigas un ielu putekļu virpulī. Pelēka un nemīlīga - kā reiz biroju labirintiem radīta, kur lemts nedēļu no vietas griezties vāveres ritenī līdz piektdienas pēcpusdienai, kad izplānota bēgšana no galvaspilsētas. Pirmais periods Milānā patiešām arī bija garlaicīgs un stagnējošs. Nerimstošie ceļojumi šurp un turp, pavadot brīvo laiku vilcienos, visbeidzot kļuva pārāk dārga kontrastu meklēšana un biju spiesta sākt vairāk laika pavadīt Milānā. Tas pozitīvi mainīja manas domas un sajūtas par Itālijas modes un mākslas galvaspilsētu...
Palazzo Castiglioni
Nedaudz Jūgenda
Lai dotu pilsētai iespēju atklāt tās patieso skaistumu, vispirms vajadzēja sacīt ardievas personīgajam auto un iegādāties velosipēdu. Milāna ir iedibināta Lombardijas līdzenumā un nepieciešamo attālumu veikšana pilsētā pieļauj ātru un patīkamu velo pārvietošanos. Ikdienā mērotās distances pilsētas centrālajā daļā atklāj daudz brīnišķīgas apslēptās arhitektūras pērles. Milāna ir bagāta ar pārsteidzošiem Jūgendstila arhitektūras piemēriem, ar kuru izpēti esmu neprātīgi aizrāvusies. Kvartālā pavisam netālu no San Babila baznīcas, virzienā uz Milānas vārtiem Porta Venezia, starp Corso Venezia, via Vivaio un Corso Monforte ielām, paveras neizsīkstoša jūgendstila ēku koncentrācija.
Berri-Meregalli
Līdzās slavenajai luksus villai Necchi Campiglio - Corso Venezia avēnijā majestātiski paceļas elegantā jūgendstila pils Palazzo Castiglioni. Via Cappuccini ielā skatāms eklektisks arhitektūras stilu mikss noslēpumainās Berri-Meregalli villas fasādē.
Tēlnieka Adolfo Wildt veidotā auss
Savukārt netālu no slavenās Villa Necchi Campiglio rezidences Via Melegari ielā skatāma Palazzo Fidia, kur pagājušā gadsimta pirmajā pusē, piedaloties itāliešu neoreālisma aktrisei Lučiai Bozē (Lucia Bosè), norisinājās režisora Mikelandželo Antonioni (Michelangelo Antonioni) pirmās pilnmetrāžas filmas “Story of a Love Affair” (1950) uzņemšana. Apjūsmojot piesātināto tēlniecības buķeti, vērts iegriezties arī Via Serbelloni ielā, kur atrodas visai iespaidīgā apartamentu ēka Sola-Busca. Runā, ka sienām mēdz būt ausis, un tā tas patiešām ir. Itāliešu tēlnieks Adolfo Wildt (1868-1931), kura virtuozitāte bija izdaudzināta darbā ar marmoru, radījis durvju zvanu marmora auss veidolā, kas kļuvusi par ēkas tādu kā atpazīšanas zīmi.
Porta Venezia
Pirms pieciem es gadiem pārcēlos uz Porta Venezia rajonu, tikai pāris sarkanās metro līnijas pieturu attālumā no Doma baznīcas. Milānas centrālais rajons, kur vienuviet satiekas pilsētas trīs dažādās pasaules - Porta Nuova elegance, tirdzniecības bulvāra Corso Buenos Aires burzma un Porta Romana tradicionālā ambience. Krustceles, ko novērtēju jo dienas jo vairāk.
Saules pielietās dienās dodos pastaigās caur Montarelli publiskajiem dārziem garām Galleria d'Arte Moderna un PAC. Laikmetīgās mākslas muzejs Padiglione d'arte Contemporanea celts 1951. gadā - blakusesošo veco staļļu Villa Belgioioso jomā.
Savukārt viena no manām iecienītākajām vietām, kur pakavēties sevišķi lietainās dienās, ir Spazio Oberdan (Viale Vittorio Veneto, 2) - filmu bibliotēka, kas reizē darbojas arī kā kino muzejs, kurā iespējams uzzināt kaut ko vairāk par Milānas kino industrijas vēsturi. Pavisam nesen tur iegriezos, lai noskatītos atjaunoto Roberto Rossellini šedevru “Stromboli terra di Dio” (1950). Lieliski pavadīta pēcpusdiena!
No alternatīvās kinotēkas pastaigājoties gar via Tadino, nevilšus iespējams nokļūt pie vienas no populārākajām mākslas galerijām Milanā Galleria Giò Marconi (Via Alessandro Tadino, 15). Tajā pašā ielā atradīsiet iestādījumu il Vinile (Via Alessandro Tadino, 17), par ko būsiet sajūsmā, ja esat tādi paši melomāni kā es. Es domāju, ja jums patīk klausīties labu mūziku, dzerot glāzi vīna vai kolekcionēt retus ierakstus, plakātus vai citus ar mūziku saistītus aksesuārus... Mūzikas veikaliņu vada kāds bijušais profesionālis mūzikas nozarē, un, ja jums ir nepieciešams padoms, saimnieks ar dedzību palīdzēs atrast jums piemērotāko.
Pause
Corso Buenos Aires tālākajā daļā atrodas divas man īpaši iemīļotas vietas. Kā pirmo minēšu bāru Picchio (via Melzo 11) - īsta kulta vieta ikvienam, kas grozās ap via Melzo. Tipisks 70. gadu bārs, ko vada Feliče un viņa ģimene. Tā ir viena no nedaudzajām vietām pilsētā, kur tavernas īpašnieks viesus uzrunā pilnā vārdā, šī ir arī lieliska iespēja mazināt vientulību patērzējot ar svešinieku pie blakus galdiņa. Šeit malkojot izvēlēto aperitīvu, nedrīkst palaist garām nenobaudītu Mozarella Carrozza, kas šeit ir viens no lētākajiem visā pilsētā.
Otrs vieta ir Pause (via Federico Ozanam 7) , neliela, taču mājīga taverna, vairāk vai mazāk tikpat šika un ērta kā pašas viesistaba. Vietiņa ir atvērta no 08:00 līdz 08:00, tāpēc šeit jūs varat dienu sākt ar klasiskajām kapučīno brokastīm un vakaru beigt ar tradicionālo argentīniešu alu Quilmes, tikmēr iegādājoties dažus burvīgus vintage apģērbus no Paolas un Katjas izraudzītajiem modeļiem.
Book Import
Turpat atrodama vēl kāda kulta vieta, kur parasti pavadu nedēļas nogali. Sestdiena nav īsti sestdiena, ja nav pārlapots kāds sējums no Books Import (Via Achille Maiocchi, 11) plauktiem. Book Import ir grāmatnīca, kas specializējas starptautisko izdevumu izplatīšanā. Šad un tad, piektdienās grāmatnīcā tiek organizēts arī kāds publisks pasākums - tāds savveida Read & Drink saiets.
Ārpus centra
Ārpus Porta Venezia un faktiski pavisam ārpus Milānas centra, pēdējā laikā esmu atklājusi pāris mazāk zināmas vietas, kuras ir vērts apmeklēt atkāroti.
Ja Itālijas ceļojums tiek plānots vasarā un, ja vēlaties pavadīt intīmāku un retro noskaņās ieturētu pēcpusdienu, baudot autentiskas itāliešu vakariņas un, pēcāk dejās griežoties, gūt pilnīgu vakarēšanas baudījumu, jums noteikti jānokļūst la Balera dell'Ortica (Via Giovanni Antonio Amadeo 78). Klubs atrodas tuvu vecajai dzelzceļa stacijai Lambrate un teju piecpadsmit gadus bija slēgts, taču 80. gados tajā kūsāt kūsāja dejas un tā bija populārākais Ortica kvartālā esošais lokāls. 2012. gadā la Balera piedzīvoja renesansi un tagad atkal tajā dzirdama viesu čalošana. Vakaros la Balera pionieri un jaunie kluba biedri griežas boogie un swing deju virpuļos, bauda tradicionālo gelato, šūpojoties vecā mūzikas automāta melodijās. Valdošā atmosfērā la Balera allaž uzbur ainas no filmas Fandango (1985).
Noteikti iesaku veltīt laiku rūpniecības parkam Frigoriferi Milanesi (Via Giovanni Battista Piranesi, 10), kas izbūvēts tālajā 1899. gadā, kalpojot kā ledus rūpnīcas komplekss un pilsētas pārtikas uzglabāšanas bāze. Mūsdienās tā ir multifunkcionāla telpa, kurā norisinās augstvērtīgi mākslas pasākumi, mūzikas koncerti un grāmatu prezentācijas.
Lietas, ko nepalaist garām
- Nobaudīt spaghetti al pomodoro pašā Milānas sirdī - restorānā Papermoon (Via Bagutta, 1) netālu no Piazza San Babila un panašķoties ar cannoncini konditorejā – Panarello (Piazza San Nazaro in Brolo, 15). Panarello konditorijas visā Milānā atrodam piecas.
- Iedzert kokteili Rita (via Fumagalli 1)
Pārliecināties, vai Fondazione Nicola Trussardi (Piazza della Scala, 5 ) nerīko kādu izstādi. Fonda kūrētie pasākumi parasti izvēršas par aizraujošākajiem mākslas notikumiem Milānā..