GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Sardīnija

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasEsenceKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesLietas, kas jāizdaraVērts zinātInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Anna Maria Delitala« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · itālija · Sardīnija

Insider: Anna Maria Delitala

0 ATSAUKSMES

Insider: Anna Maria Delitala

Alghero apkārtnes maršruts

Pirms nu jau gandrīz četriem gadiem Anna Maria Delitala un viņas māte, augstdzimušas sardīniešu ģimenes atvase Antonella Leda d'Ittiri netālu no Alghero, savā ģimenes īpašumā Porto Conte dabas parka pievārtē atvēra nelielu vīna un olīvkoku ieskautu naktsmītni Wine Resort Leda d'Ittiri. Kā stāsta Anna Maria, vīns esot bijis viņas kaislība jau no mazām dienām un pirmos someljē kursus viņa apmeklējusi 19 gadu vecumā. Abu īpašums kopumā aizņem 18 hektārus, tajā aug 2700 olīvkoki, savukārt septiņi hektāri atvēlēti vīnogulājiem. Tos abas iestādījušas 2000. gadā, vēloties ražot vīnu, kas ir līdzīgs red bordolesi – viņu lielākajai kaislībai. Šobrīd īpašumā tiek ražotas vidēji 20 000 vīna pudeles gadā, četri sarkanvīni un viens baltvīns. Viens no unikālākajiem ir Cigala vīns, kas tiek iegūts no retām vietējām vīnogām Cagnulari, kuras tiek novāktas tikai ar rokām un arī viss vīna ražošanas process ir roku darbs. Vīnogulāju un olīvkoku teritoriju simboliski atdala slaidu ciprešu žogs.

Wine Resort Leda d'Ittiri ir tikai sešas istabas, kuru interjers ar reģionam raksturīgajām mēbelēm, rada tīkamu māju sajūtu. Savukārt dārzs ir īstenas krāsu un smaržu dzīres – ar rožu krūmiem un citronkoku, kas reibinoši smaržo aiz vannasistabas loga. Līdzās naktsmītnei Wine Resort Leda d'Ittiri piedāvā arī vīna un olīvu tūres ar neiztrūkstošo degustāciju noslēgumā. Pirms atgriezusies ģimenes īpašumā, Anna Maria strādājusi tūrisma kompānijā Romā, kur viņas specializācija bija tailor-made vīna un gastronomijas tūres pa dažādiem Itālijas reģioniem. Wine Resort Leda d'Ittiri grāmatplaukts ir pārpilns Sardīnijas tradīcijām veltītu grāmatu un Annas Marias zināšanas vietējās kultūras dzīves un gastronomijas līkločos ir teju enciklopēdiskas. “Daudzi ierodoties Sardīnijā, lielāko daļu laiku pavada guļot pludmalē. Tā arī īsti neko no Sardīnijas neredzot.” Lūk, daži pieturpunkti, kuros noteikti vērts iegriezties, ceļojot pa Alghero apkaimi un Sardīnijas ziemeļrietumu piekrasti.

Ja esat Alghero, noteikti izbrauciet panorāmas ceļu līdz Bosai (Bosa). Apmēram 40 kilometrus garš, tas tiek dēvēts par Costa dei Grifoni jeb Ērgļa krastu. Panorāma ir elpu aizraujoša – nevienas ēkas, vien klintis un jūra. Bosa ir ļoti maza, jauka pilsēta ar ēkām pasteļtoņos. Turklāt tā ir vienīgā pilsēta Sardīnijā, kurai cauri tek upe. Jūs varat to izbraukt arī ar laivu. Pašā kalna galā atrodas maza, šarmanta viduslaiku pils. Savukārt atpakaļ varat doties pa iekšzemes ceļu, iegriežoties Torralba, kur rodams viens no iespaidīgākajiem senās civilizācijas –  nuragu (nuraghe )(1900 – 730 BC) lieciniekiem - Nuraghe Santu Antine. Nuragu akmens celtnes sastopamas tikai Sardīnijā un šī ir viena no lielākajām un arī vislabāk saglabātajām. Otrs slavens nuragu civilizācijas pieturpunkts ir Barumini - Sardīnijas dienvidos. 10 kilometrus no Torralba ir vēl viena nuragu laikmeta zīme – Bonorva ciemats, kur atrodas vairākas tā dēvētās “milžu kapenes” (giants' tombs). Iespaidīgākā no tām ir “Tomba del capo”, kas kopumā aizņem 250 m2. 

Savukārt neticama Alghero, tās apkaimes pludmaļu un Capo Caccia ostas panorāma paveras no Doglia kalna. Tas atrodas tikai desmit kilometru attālumā no pilsētas, taču par šo vietu nezina pat daudzi vietējie. Augšup ved vientuļš ceļš un visticamāk arī kalna galā būsiet viens. Saules sakarsēto Vidusjūras augu un ziedu smaržas te burtiski apņem kā mākonis.

Vēl viena Sardīnijas “slepenā adrese” ir Asinara sala ziemeļu pusē. Ilgu laiku tas bija cietums, kur sodu izcieta bīstamākie Itālijas noziedznieki, arī daudzi ar mafiju saistīti cilvēki, jo no šejienes bija neiespējami izbēgt. Cietums tika slēgts tikai pirms 15 gadiem un šobrīd tā ir nacionālā parka teritorija. Kaut sala atrodas ļoti tuvu Stintino un visslavenākajai Sardīnijas ziemeļu daļas pludmalei Della Pelosa, kas pārpildīta ir jau maijā, ļoti daudzi par tās eksistenci joprojām nezina. Lielākoties Asinara pazīstama tikai itāļu vidū. Tiesa, nokļūt tur iespējams vienīgi iepriekš piesakoties tūrei – prāmis no Stintino aizved līdz salai, kur, atkarībā no tā, kādu esat izvēlējušies tālāko tās apgūšanas ceļu, jūs sagaida gids. Cauri salai ved tikai viens ceļš, to iespējams izbraukt arī ar vilcienu, taču vislabāk izvēlēties apvidus auto tūri, jo tādējādi varēsiet nokļūt arī vietās, kas citādi ir nepieejamas. Tūres laikā iespējams apmeklēt arī kādreizējo cietumu un mazo ciematu, kur savulaik mitinājās tā apsargi. Šodien gan neviens te vairs nedzīvo. Visapkārt ir vien mežonīga daba un neticami skaista jūra. Satriecošas krāsas! Trijās no pludmalēm iespējams arī peldēties. Prāmis no Asinara salas atgriežas septiņos vakarā.

Kaut pati Alghero nenoliedzami ir tūristiska, tā ir viena no skaistākajām un īpašākajām Sardīnijas pilsētām. No 14. līdz 18. gadsimtam tā bija katalāņu pārvaldībā. Alghero mūri bija neiekarojami un šejienieši ar to ļoti lepojas. Agrāk te runāja katalāniski, tiesa, šobrīd šo valodu zina vairs tikai daži. Alghero tiek dēvēta arī par koraļļu rivjēru, jo tās piekrastē ir vieni no skaistākajiem sarkanajiem koraļļiem pasaulē. Noteikti iegriežaties Agostino Marogna Gallery galerijā. Tā atrodas pašā vecpilsētas centrā un te atradīsiet ne tikai rotas, bet arī nelielas statuetes un citus priekšmetus. Fantastiski filigrāns darbs!

Atšķirībā no citām Sardīnijas pilsētām, Alghero dzīve neapstājas līdz ar sezonas beigām. Arī, ja atbrauksiet še janvārī, nejutīsieties kā vientuļnieks, kas staigā pa teju izmirušu pilsētu, kur viss ir slēgts. Alghero ir 40 000 iedzīvotāju un te vienmēr pulsē dzīve, restorāni ir atvērti, jo uz tiem dodas vietējie.

Skaistākās Alghero apkārtnes pludmales ir La Bombarda un Lazzaretto, taču sezonas laikā tās vienmēr ir pārpildītas. Jūlijā un augustā šejienes iemītnieku skaits desmitkāršojas, līdz ar to arī ūdens ne vienmēr ir pietiekami tīrs. Nedaudz tālāk atrodas Porto Ferro pludmale – plaša, skaista un arī ne tik zināma. Divi uzņēmīgi puiši tur attīstījuši savu rūpalu – zirgu izjādes pludmalē.

Brīnišķīgs brauciens ir arī uz Parco Porto, kur atrodas tūristiska, taču vienlaikus ļoti skaista vieta – Neptūna grota. Kaut daudzi turp dodas ar laivu no Alghero, es ieteiktu citu maršrutu – izvēloties klintī izcirstās kāpnes. Līdz tām var nokļūt ar mašīnu un tālāk 656 pakāpieni lejup pa klinti. Fantastiski skaists kāpiens! Grotā iespējams ieiet tikai gida pavadībā (tūres ir ik pa stundai) – taču iespaidu ziņā, manuprāt, lielāks piedzīvojums ir kāpnes nevis pati grota.

Neatkarīgi šajā vai kādā citā Sardīnijas krastā – noteikti izīrējiet laivu. No jūras puses salas piekrastei ir pavisam cits rakurss un raksturs.”

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: