GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Jūrmala

KultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiArhitektūras tūrismsSanatorijasPirtisAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Una GavareInsider: Reinis SējānsInsider: Andris KronbergsInsider: Roberts KoļcovsInsider: Dina VjatereInsider: Diāna JanceInsider: Gļebs PanteļejevsInsider: Marija Pavlovska« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · latvija · Jūrmala

Insider: Una Gavare

0 ATSAUKSMES

Insider: Una Gavare

Dzērves un klusuma skaņa

Jau vairāk nekā 15 gadus esam rūdīti jūrmalnieki. Kopš 1999. gada modeles gaitās ilgstoši atradusies nemitīgos pārbraucienos starp Ņujorku, Parīzi, Barselonu, Telavivu un Londonu, nolēmu atgriezties mājās, lai apprecētos un kopā ar vīru vītu ligzdiņu kuplam bērnu pulkam. Tolaik Jūrmalā vēl izteikti bija jūtama padomju elpa. Nelielajās ielās rindojās puspamestas mājas, atgādinot spokainus graustus, un bija sajūta, ka cilvēki pēc dzīves šeit nemaz netiecas. Dabas, klusuma, dzestrā meža gaisa un pludmales savaldzināti tomēr izlēmām pamēģināt. Kā īsteniem jūrmalniekiem mums Jūrmala joprojām ir vistuvākā, kad atpūtnieki ir prom un karstā sezona norimusi. Priedes tad smaržo spēcīgāk un klusums ir dziļāks. Agros rītos var neviena netraucēti izvingroties liedagā vai doties rīta skrējienā pretim saulei. Horizonts piešķir plašuma sajūtu, tālab līdz pludmalei cenšos atnākt katru dienu. Šķiet, īsti par pilsētu Jūrmala kļūst tikai vasarā, kad līdz ar tūristiem un atpūtniekiem ieplūst automašīnu straumes, pieaug gaisa piesārņojums un arī cenas. Ne tikai restorānos, arī tirgos un veikalos. Tiesa, tas ir arī laiks, kad uzplaukst kultūras dzīve – koncerti, izstādes. Ziemā un rudeņos liedagā valda ziemeļvēji. Dažkārt, tiesa reti, jūra aizsalst teju līdz horizontam. Atceros, kā reiz veselas nedēļas garumā uznāca kailsals – mīnus 25–30 C; jūra aizsala kā gluds spogulis bez sniega tik tālu, cik vien acis rāda. Ar bērniem šo reto dabas parādību izbaudījām, slidojot gar jūru jūdzēm tālu, brīnoties un vienlaikus apjaušot, cik reti tā notiek. Taču jūra nav ezers, katru gadu – īpaši bļitkotājiem – gadās arī dažādi starpgadījumi. Līcis tiek uzskatīts par vienu no bīstamākajām vietām, kur nodarboties ar zemledus makšķerēšanu, tādēļ labāk tomēr turēties pie krasta un rast drošākas nodarbes. Aktīvās atpūtas cienītājiem Jūrmala ir paradīze. Ūdensslēpes, veiki, kaiti, vējdēļi, jahtas – atliek tikai izvēlēties prioritātes. Turklāt to visu var apgūt, kuģojot pa Lielupi uz jūru, garām unikālajai smilšu grēdai – Baltajai kāpai. Ja visa ģimene kopā braucam ar motorlaivu, tad tā ir obligāts pieturpunkts – parasti bērni uzskrien augšā lejā pa kāpu vismaz vairākas reizes, līdz noguruši un izlādējušies atkrīt turpat smiltīs. Pie Baltās kāpas var nokļūt arī ar mašīnu, taču tas jau ir zinātāju cienīgs maršruts, jo jābrauc uz Priedaini pa šauru, līkumotu zemes ceļu garām mazapdzīvotiem miestiņiem un norādnes faktiski nav nekādas. Laikam jau ar gudru ziņu... Vasarās ir iespēja noīrēt velosipēdus, piemēram, Baltic Beach Hotel viesnīcas foajē un doties gar krastu kilometriem tālu no Lielupes līdz pat Kauguriem. Starp citu, vai zinājāt, ka pirms nieka 40 gadiem Kauguru pludmalē tika izskalots nomaldījies valis? Toreiz tā bija īsta sensācija.

Pie īpašākajiem Jūrmalas pieturpunktiem pieder arī Ķemeru tīrelis un Meža skola. Lielais Ķemeru tīrelis ir viens no augstajiem purviem, ko pēdējo 8000 gadu laikā izveidojušas nelielas sūnas – sfagni. Cauri purvam un mazo ezeriņu vai akaču valstībai vijas trīs kilometrus gara laipu taka. Ik pa mirklim ierīkoti arī skatu torņi – ainavai šeit piemīt fantastisks, mežonīgs skaistums. Reizēm tālumā iekliedzas kāda dzērve, bet visumā jaušams dabas daudzveidīgais klusums. Ķemeru Meža skolas mājaslapā www.daba.gov.lv var smelties idejas aktuālajiem notikumiem mežā. Kopā ar draugiem un domubiedriem esam piedalījušies dažādās aktivitātēs, uzzinot daudz jauna par kāpu augiem un dzīvniekiem. Pavasaros esam klausījušies kurkuļu dīvainajās riesta dziesmās. Bērni ir aizrautīgi aplūkojuši vardes, ņemdami tās plaukstās: tikko uzmodušās no saltās ziemas, tās pieplok neparasti – kā sildoties. Tiesa, pavasarī mežā īpaši jāuzmanās, kur liekat kāju, jo te, Ķemeros, viss čum un mudž no čūskām, kas izlīdušas pirmajā saulītē. Visbiežāk jau glodenes, taču esam redzējuši arī zalkšus ar dzeltenajām „austiņām” un odzes – vienīgās indīgās Latvijas čūskas. Ziemas mēnešos interesanta ekskursija ir „Vilkiem pa pēdām”, kad pieredzējis mežsargs pastāsta par vilku paradumiem, dzīvesveidu un māca pazīt to pēdas. Agros pavasaros un rudeņos sarosās ornitologi un skolēni – visi, kurus interesē putni, to ligzdošanas paradumi un migrācijas noteikumi. Tad tiek rīkotas plašākas ornitologu dienas, kuru laikā zinātāju pavadībā var doties Ķemeru džungļos, lai ar līdzpaņemto binokli vērotu zosu kāšus vai dzērves dejojam, kad tās nolaižas atpūsties tīrelī – īpašās un drošās vietās, kur nav mednieku un kuras bez zinoša pavadoņa nudien neatrast. Iespējams, tā arī ir īstā Jūrmalas burvība, ka pilsēta un daba te joprojām ir cieši blakus, dažbrīd – gandrīz saplūdušas.

Foto no personīgā arhīva

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: