GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW JAUNUMI FOTO GALERIJAS

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · latvija · Rīga

Insider: Katrīna Neiburga

0 ATSAUKSMES

Insider: Katrīna Neiburga

Āgenskalns ir viens no maniem mīļākajiem Rīgas rajoniem. Droši vien tamdēļ, ka tieši tur esmu pavadījusi visu savu bērnību. Ideāla vieta, kur pa mazajām Bišu, Medus un Augļu ielām izlīkločot ar divriteni. Kaut stundām ilgi! Pa ceļam piestājot Ojāra Vācieša tik iemīļotajā Arkādiju parkā (starp Āgenskalnu un Torņakalnu). Neskaitāmi tilti, upes tērces, miniatūras lieluma ūdenskritumi un dīķi. Parks ar neticami labu auru. Nekādas burzmas un trokšņa. Pilnīgs miers...
Līdzās fantastiskajam ainavu dārzam šis Pārdaugavas nostūris slēpj vēl kādu, masu tūristu gandrīz neskartu dārgumu - Vīnogu. 18. gadsimta ēkā ierīkotais restorāns (Mazā Nometņu iela 34a, tel. 67455222) piedāvā fantastiski plašu vīnu izvēli un ēdienkarti, kurā atrodams teju viss, tradicionālās Taizemes zupas ieskaitot. Pat, ja šķiet, ka tik tālu ārpus Rīgas centra eksotiskās virtuves piedāvājumam labāk iet ar līkumu, Vīnogā viss ir kārtībā. Patiešām gards internacionālās kulinārijas mikslis! Vienkāršs, taču ļoti mājīgs interjers, kurā dominē koks, un āra kafejnīca, atvēlēta vasaras siltākajām dienām. Sēdi, sauļo degungalu un skaties, kā garām lēni aizčunčina 8. tramvajs. Vīnoga, iespējams, ir labākais restorāns Pārdaugavā. Bez liekiem pārspīlējumiem, tomēr tam atbilstošas ir arī cenas. Publika? Galvenokārt zinātāji un vietējie āgenskalnieši. Starp citu, vīnu iespējams iegādāties arī līdzņemšanai.

Esmu absolūta tirgu fanāte, tāpēc ložņāšana cauri Āgenskalna tirgus (Nometņu iela 64) stendiem un murdoņai ir teju kā vesels piedzīvojums un nepieciešamība. Mazs, kompakts un saprotams. Ideāls, lai iepirktos! 20. gadsimta sākumā celtā tirgus ēka vien jau ir apbrīnas vērta - sarkanās ķieģeļu sienas un racionālais jūgendstils. Arhitekta Reinholda Šmelinga projektētā nama otrajā stāvā atrodas kafejnīca. Visnotaļ jocīga vieta. Kā jau visas tirgu kafejnīcas. Aizmirstiet šiku un interjera smalkumus! Kaut kur starp saimniecības precēm un mākslīgo puķu vītnēm paslēpušies daži plastmasas galdiņi. Tā vien šķiet, ka ik rītu te pulcējas paši tirgotāji, lai „ierautu" pa kādam sotakam. Tā teikt, lai raitāka strādāšana. Absolūts vietējais kolorīts! Pat ēdienu izvēle uzjundī atmiņas par Padomju laika gastronomiju. Bet tik un tā garšīgi! Lai vai kā, lieliska vieta, kur izbaudīt eksotiku vieglās devās, turklāt pa kafejnīcas logu paveras brīnišķīgs skats uz Āgenskalna tirgus rosību tur lejā.

Tiem, kas grib sataustīt alternatīvās Rīgas nervu, jādodas uz Andrejsalu (www.andrejsala.lv). Te viss ir pēc „pilnas programmas" - izstāžu zāles, viesnīca un pat kāda bode. Laikmetīgās mākslas centra (LMC) projektu telpa ĒDNĪCA ir viens no pieturpunktiem. Izstādes, starpdisciplināri mākslas projekti, semināri, konferences un filmu programmas. Par un ap laikmetīgo mākslu. ĒDNĪCA ierīkota korpusa ceha otrajā stāvā, bijušajā kuģu remonta bāzes strādnieku ēdnīcas zālē un telpas noformējumā daļēji saglabāta autentiskuma garša - rakstainas tapetes, lakoti sienu paneļi un koka griesti. Šai pat ēkā atrodas arī neliels veikals, kurā iespējams nopirkt visdažādākos jauno mākslinieku darinājumus - kreklus, apdrukātas somas, jocīgas rotaslietas... Koncepta ziņā kas līdzīgs galerijai Istaba (Kr. Barona iela 31a). Pie ĒDNĪCAS ieejas sēž kāda brīnišķīga kundze un pārdod biļetes uz izstādēm. Precīzu ceļu līdz veikalam droši jautājiet tieši viņai. Tiesa, alternatīvo lietu bode biežāk ir slēgta, nekā atvērta. Dīvaini... Taču, ja gadās būt tur, kad pārdevējs ir uz vietas, noteikti „uzmetiet aci" piedāvājumam!

Singalong (www.singalong.lv, tel.: (+371) 26345098, info@singalong.lv) ir vēl viens Andrejsalas entuziastu šedevrs. Neliela, vecā muitas mājā ierīkota viesnīca-hostelis. Tikai 7 istabas, no kurām katra veidota individuāli. Sākot no austrumnieku stila rakstainajām segām un Budu uz sienas, beidzot ar intīmu buduāru vai Padomju laika garu - lampām, emblēmām un saliekamajām gultām. Nu riktīga mākslinieku padarīšana! Grafiti un stencila stilā appūstās sienas ieskaitot.
Singalong pievilcība slēpjas tās cenās un atrašanās vietā (pilsētas centrs ir teju rokas stiepiena attālumā), tāpēc nav brīnums, ka numuriņi rezervēti teju vairākus mēnešus uz priekšu. Jo kuram gan nepatīk pasauļoties zālē vai uzgrilēt pa kādam šašlikam turpat viesnīcas teritorijā? Skats uz Daugavas kuģiem un fantastiski mājīga atmosfēra! Ne velti Singalong galvenokārt iecienījuši dažādu tautību mākslinieki, kuri Andrejsalā ierodas uz izstādēm un citiem mākslas pasākumiem. Kā jau hostelī, restorāna šeit nav. Tā vietā kopīga virtuve, kurā droši savas vakariņas vari pagatavot tu pats.

Nu nevaru rimties par tiem tirgiem... Vidzemes jeb tā sauktais Matīsa tirgus (Brīvības un Matīsa ielu krustojumā) uzbūvēts 1902. gadā, un līdz pat šodienai no mutes mutē ceļo stāsti par mazsālītajiem gurķiem un skābo kāpostu sulu. Līdzīgi kā Āgenskalna tirgus, arī šis pirkšanas/pārdošanas epicentrs ir mazs, kompakts un saprotams. Ideāls, ja negribas lauzties cauri centrāltirgus burzmai. Turklāt te iespējams arī ērti novietot auto, tā ka ar pirkuma maisiņiem nokrautajiem nebūs jāsteberē pārāk tālu. Brīnišķīgi un ērti!

Nav jau tā, ka alternatīvie Rīgas jaunieši okupējuši Andrejsalu vien. Oriģinālu un gaumīgu ideju „nežēlastībā" kritis arī Kronvalda parks, konkrētāk - kādreizējais treneru un sportistu namiņš pie tenisa kortiem, netālu no Nacionālā teātra. Ārēji necilā ēka, kas joprojām tāda ir, nu pārtapusi par META-KAFE (Kronvalda bulvāris 2b, tel.: +371 67704334, www.metakafe.lv). Ieguldot minimālus līdzekļus, jaunie un topošie arhitekti panākuši maksimālu efektu - jauka, parka zaļumu ieskauta kafejnīca, ko dienas tumšajās stundās „plosa" neprātīgas dejas uz galda un alternatīvie, stilīgie jaunieši. Tāds īsts mākslinieku burziņš. Mūzika? Robotroks, afrobeat un tādā garā... Kas nu kuram dīdžejam tuvāks.
META-KAFE atvērta pavisam nesen, tikai šā gada sākumā. Diezin vai uz šejieni dodas interjera dēļ, lai gan „odziņu" tajā netrūkst. Absolūts stilu mikslis - krāsaini, caurspīdīgi plastmasas vai koka krēsli, spuldzes dizaina lampu vietā un galdiņi uz riteņiem. Jocīgi, bet gaumīgi. Turklāt te var arī ļoti garšīgi paēst.

Atgriežoties pie tradicionālākām vērtībām, varu ieteikt Teātra bāru (Lāčplēša iela 26, tel. 7282662) un restorānu (Lāčplēša iela 25, tel. 7285051). Ielas pretējās pusēs. Bohēmijas cienītājiem jādodas uz pirmo no tiem. Melnbaltas latviešu teātra spīdekļu fotogrāfijas pie sienām un vietējie kultūras intelektuāļi. Turklāt, tā kā bārs atrodas teātra pagalmā, tasi tējas var baudīt, sēžot uz terases. Vienkārši un bez pārspīlēta šika. Visi viens otru pazīst un sauc par „savējiem". Arī apkalpojošo personālu. www.teatrabars.lv

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: