GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW JAUNUMI FOTO GALERIJAS

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · latvija · Rīga

Insider: Krišs Salmanis

0 ATSAUKSMES

Insider: Krišs Salmanis

Latviešu instalāciju un video mākslinieks Krišs Salmanis (1977) ir sarīkojis vairākas personālizstādes Latvijā un Vācijā un piedalījies vairāk nekā 60 grupas skatēs visā pasaulē. 2011. gada sākumā ar izstādi "Pazudušie" (2009) mākslinieks iekļuva Latvijā prestižās Purvīša balvas finālā, bet tā paša gada rudenī bija starp trim starptautiskās Henkel mākslas balvas finālistiem. Viņa darbi ir iekļauti muzeju kolekcijās Latvijā un Igaunijā, kā arī Centrālās un Austrumeiropas video mākslas arhīvā Transitland.

Es esmu rīdzinieks. Putroju ielu nosaukumus un arhitektu vārdus, pilsētas vēsture ir jaunatklājums ik reizi, kad sāku to pētīt. Bet zinu, kur atrodas kim? un kā visātrāk nonākt līdz Latvijas Laikmetīgās mākslas centram, Almai vai mākslas centram VEFā. Arī pārējās ikdienas gaitās bieži vien dodos, daudz apkārt neskatīdamies. Tomēr Rīga pārsteidz arī pie tās pieradušos.

Īstais Dainu skapis
Pagaidām vēl aptaustāms Zinātņu akadēmijā. Vēlams ciemošanos pieteikt, piezvanot uz Latviešu folkloras krātuvi 15. stāvā (67228632), lai gan arī negaidītiem viesiem var veikties. Turpat glabājas no koka gatavota franču cigarešu papīra kaste. Tādās Dainu tēvs Krišjānis Barons, kurš bijis kaislīgs pīpmanis, sākumā glabājis savu kartotēku. Lapiņas bijušas pēc kastes mēriem, pēcāk skapis būvēts pēc lapiņu proporcijām.

Jūgendstila muzejs
Tas atrodas dzīvoklī, kur 20. gs. sākumā mitinājies arhitekts Konstantīns Pēkšēns, viens no retajiem, kura uzvārdu atceros un stilu iedomājos atpazīstam. Reiz, vēl pirms 2001. gads to padarīja par modes lietu, mani ļoti interesēja arābu kaligrāfija. Tad arī uzzināju, ka simts gadus agrāk līdzīgu interesi izjutis arhitekts, kura namos bieži redzami mauru mākslas motīvi. Alberta ielas muzejā gan neko austrumniecisku neatceros redzējis, bet tur ir pulka citu iedvesmas avotu elegantu buržuju dzīvokļu iekārtotājiem.

Retro tramvajs
To vairs nestūrē vīrs ar melno bārdu un bereti kā bērnībā, bet piedzīvojums tik un tā ir varens. Ja "aizsēžaties" un pabraucat garām Miera ielas jaukumiem (bāriem un kūku vietām, modīgi novecojušu un vienkārši modīgu preču bodēm, uzdzīvei klubā Piens, teicamās burgernīcas un Valmiermuižas veikaliņa rajonā), tad brauciet vien tālāk. Garām Tabakas fabrikai, kur veidojas jauns radošais kvartāls, un Lielajiem kapiem, kur apglabāts jau minētais Dainu tēvs, un pāri Brasas tiltam. Te gan jākāpj laukā, jo kapi ir svarīgi un šajā pieturā to ir daudz. Par Brāļu kapiem būsiet paši lasījuši, arī Meža kapi ir pārāk plašs temats vienkāršam laiku kavējošam rakstiņam. Bet aiz tiem, Varoņu ielas kreisajā pusē, tikai nesen ievēroju zālē ieaugušo, 7 metrus garo granīta Uzvaras kolonnu. To reiz uzslējuši tirgotāji par godu krievu cara uzvarai pār Napoleonu, bet nu jau gandrīz simts gadus varenais bluķis gaida labāku pielietojumu. Man šķiet, Rīgā trūkst šūpoļu.

Skeitparks pie Vairoga un Gaujas ielas
Pacilājošākais pēdējā laika atklājums. Izskatās, ka Čiekurkalna pašpuikām vecos šķūnīšus patīk nevis dedzināt, bet izjaukt pa dēlīšiem un tad salikt tos citās, aizkustinošās kombinācijās.

Eksprezidenta zeķu iegāde Čiekurkalna tirgū
"Visi šai valstij lojāli pilsoņi noteikti gribēs iegādāties tādas pašas zeķes, kādas valkā prezidents Zatlers! Pērciet zeķes šeit - pie Dusjas kundzes! Lēti un prestiži!" Loģisks noslēgums garai pastaigai. Kaut prezidents, tiesa, mums jau cits. Turpat blakus arī pārtika, lūžņi un daudz kolorītu tipāžu.

Dārgais Rīgas viesi! Ja iespējams, dodies šajā un citās pastaigās kopā ar kādu iedzimto. No sākuma tava jūsmošana par redzēto viņam šķitīs aizdomīga, taču pēc brīža viņš tai noticēs. Un varbūt atvadoties arī viņš ar sen nejustu lepnumu nodomās: "Es esmu rīdzinieks."

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: