GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Malta

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasEsenceKur nakšņotKur paēstLietas, kas jāizdaraVērts zinātInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Patti un Guiseppe PiazziInsider: Brian Grech« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · malta · Malta

Insider: Brian Grech

0 ATSAUKSMES

Insider: Brian Grech

Dzīvot Valletā atkal ir prestiži

Brian Grech ir fotogrāfs un dizainers. Viens no tās maltiešu jauno radošo paaudzes, kas šobrīd ienes jaunu elpu vēsturiskajā galvaspilsētā Valletā. 2006. gadā kopā ar kompanjonu viņš nodibināja Valletta Suites, vienu no šī brīža Valletas stila naktsmītnēm – ne-viesnīcu, kas sevī iemieso trīs luksusa apartamentus vēsturiskajos Valletas namos. To interjeram virtuozi apvienojot pagātnes mantojuma esenci, respektu pret gadsimtu senām tradīcijām ar laikmetīgā dizaina piešprici.

Kas jums visvairāk patīk Maltā?

Te visu gadu ir brīnišķīgs laiks. Tiesa, vasarās mēdz būt arī ļoti karsti, bet visu pārējo laiku klimats ir ļoti patīkams. Un noteikti arī vēsture. Baroka iespaids Valletas arhitektūrā ir vienkārši fascinējošs.

Kas jums nepatīk Maltā?

Dažreiz ir sajūta, ka viss te ir pārāk mazs, jo tomēr esat uz salas un ik pa mirklim uznāk vēlēšanās no tās izrauties. Pārmaiņu dēļ. Taču dzīvei uz salas nenoliedzami ir arī savi plusi. Tā kā tā ir maza, visur iespējams nokļūt ļoti vienkārši un ātri. Lai kāds arī nebūtu galamērķis, diezin vai būs nepieciešams vairāk par pusstundu, lai līdz tam tiku. Cita lieta – uz ceļiem te noteikti ir pārāk daudz mašīnu.

Vai dzīvojot vēstures tik piesātinātā pilsētā kā Valleta, reizēm nepārņem sajūta, ka pats kļūstat par daļu no vēstures?

Kaut kas no tā, iespējams, brīžiem arī ir, jo Valleta acīmredzami ir vēstures piestrāvota. Daudzi vietējie te dzīvo jau paaudžu paaudzēs. Tiesa, daudzi Valletu arī pametuši, pārceļoties kaut kur citur, piemēram, uz Sliemu. Pirms kara dzīvot Valletā skaitījās ļoti prestiži – cilvēki sapucējušies klīda pa Republic Street. Taču, kad pēc kara te tika radītas tā dēvētās valsts mājas, kur tika izmitināti cilvēki, pilsēta zaudēja daļu sava agrākā spožuma. Teikt, ka dzīvo Valletā, vairs neskaitījās prestiži un savā ziņā tā pat īsti netika uzskatīta par galvaspilsētu. Šobrīd atkal viss mainās, ļoti daudz kas tiek atjaunots, Valletā uzkrītoši ienāk jaunā paaudze – arhitekti, dizaineri un citi radošo industriju pārstāvji, tādējādi pilsētai iegūstot pilnīgi jaunu elpu.

Viena no jaunās Valletas zīmēm nenoliedzami ir Renco Piano pilsētas vārtu, jaunās operas un parlamenta ēkas projekts. Vietējo vidū tas tiek vērtēts neviennozīmīgi. Kāds ir jūsu viedoklis?

Arī man šajā sakarā ir dalītas jūtas. Man īsti nepatīk ideja, ka teātris atradīsies blakus parlamentam.  Taču politiķi uz šīs salas ir ļoti spēcīgi. Varbūt tas ir tāpēc, lai cilvēki viņus vairāk redzētu. Visticamāk, galvenie vārti ar tiltam līdzīgo šauro ieeju būs interesanti, taču atvērtā teātra ēka mani pagaidām īsti neuzrunā. Tiesa, jāredz, kad viss būs pabeigts. Vienmēr vajadzīgs laiks, lai pierastu. Es vairāk domāju par to, kā jaunās ēkas izskatīsies kopā ar vēsturiskajām fasādēm. Ja šis projekts atrastos kādā citā vietā pilsētā, visticamāk, nebūtu nekādu problēmu. Taču šobrīd tas ir kā vizītkarte. Ir labi, ja pilsētā top kas moderns un jauns, taču Valleta ir pārāk maza un visa veida iejaukšanās acumirklī atspoguļojas tās sejā. Tas nav kā Londonā vai Romā.

Kuri ir jūsu iecienītākie Valletas restorāni?

Rītos man patīk iedzert kafiju vēsturiskajā Cafe Cordina – tiesa, vēlāk tur sabirst arī tūristi, bet ap bāru pulcējas lielākoties vietējie. Laba vieta kafijai vai glāzei vīna ir arī Charles Grech kafejnīca Republic Street. Turklāt piektdienas vakaros tā atvērta arī pietiekami ilgi. Gaļas cienītājiem un tiem, kas vēlas nomēģināt vietējo klasiku – sautēto trusi (fenkata), laba izvēle ir Rubino. Iegriešanās vērts ir Legligin vīna bārs, arī interjera ziņā. Manuprāt, viena no Valletas pozitīvajām iezīmēm, ir labās cenas un kvalitātes attiecības. Atšķirībā no Venēcijas vai kādas citas tūristiskas pilsētas, kur krietni pārmaksājat par sliktu vai vidējas kvalitātes ēdienu.

Kurp jūs dodaties, kad gribas izbraukt no Valletas?

Dažkārt uz Sliemu – vienkārši iedzert kafiju. Tā teikt, lai būtu pārmaiņas. Tur valda tāda kā mazliet metropoles sajūtu atblāzma. Vasarās dodos uz Baia pludmali salas ziemeļos, pietiekami nomaļu. Man patīk arī Palazzo de Piro kafejnīca vēsturiskajā Mdinas pilsētā. 

Zinu, ka daudzi maltieši iecienījuši Gozo salu, jo tā ir klusāka un zaļāka, taču priekš manis tā laikam ir par klusu – esmu pilsētas cilvēks.

Kuri ir tā dēvētie “tūristu slazdi” no kā jūs ieteiktu izvairīties?

Man personīgi nepatīk Buggiba un Qawra, kas vairāk ir kā tūristu resortu kompleksi.

Un kā ar St. Julian's?

Tā nenoliedzami ir labāka vieta par Buggiba, taču pietiekami tūristiska. Tiesa, ja zināt, kur iet – ir ok. Es gan jebkurā gadījumā labāk izvēlos Valletu, jo ašķirībā no St. Julian's un Sliemas, tā joprojām spējusi saglabāt savu autentiskumu. Arī, ja šodien te, iespējams, sastapsiet vairāk tūristu, tā nav piesātināta ar suvenīru veikaliem kā Venēcija.

Runājot par suvenīriem – ko vērts atvest no Maltas?

Šobrīd strādājam pie savas dizaina līnijas, bet kamēr tās vēl nav...Maltas stikls. Stikla pūšanas tradīcijas te ir ļoti senas un tas ir pietiekami interesants. Zelts, sudrabs, arī mežģīnes. Tiesa, šodien gan ir daudz grūtāk atrast mežģīnes, kas būtu darinātas tradicionālā veidā, taču tas joprojām ir iespējams. Vēl, protams, bajtra bumbieru liķieris, kad gan ir diezgan salds.

Un vīns?

Es dodu priekšroku sarkanajam, nevis baltajam. Maltas klimatam piemīt zināms skarbums un līdz ar to tas ir vairāk piemērots sarkanvīnam. Te ir daži labas kvalitātes vīni, bet to ražošanas apjomi nav ļoti lieli. Līdz ar to Maltas vīni, iespējams, ir mazliet dārgāki nekā Sicīlijas.

Kā jūs raksturotu maltiešus kā cilvēkus?

Manuprāt, lielākoties maltieši ir ļoti draudzīgi. Ārzemnieki parasti mūs uzskata par ļoti izpalīdzīgiem un dāsniem. Kādreiz maltieši bija arī ļoti reliģiozi, tālab visapkārt salai atradīsiet tik daudz baznīcu. Taču – līdzīgi kā citur pasaulē, līdz ar jauno paaudzi daudz kas ir mainījies.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: