GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Helsinki

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesLietas, kas jāizdaraVērts zinātSpa un labākie saloniInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Big Wave RidersInsider's view: Jaana Haaksiluoto« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · somija · Helsinki

Insider's view: Jaana Haaksiluoto

0 ATSAUKSMES

Insider's view: Jaana Haaksiluoto

Jaana Haaksiluoto (1975) ir somu modes dizainere, kura pēc tekstilmākslas studijām Londonas Goldsmitas universitātē, kopā ar māsu izveidoja apģērbu zīmolu Haaksiluoto. Zīmols Haaksiluoto ir somu modes dizaina kustības Liike biedrs, tāpēc pašu modes mākslinieci Anothertravelguide.com izdevās sastapt Liike veikaliņā. Jaana pati dzīvo skaistajā Kruununhaka - vecpilsētas daļā, kas robežojas ar ostu, taču viņas ikdienas gaitas iezīmē vairāki modes, dizaina, laba ēdiena un karstas saunas pieturpunkti visā pilsētā.

MODE

Liike (Yrjönkatu 25, www.liike-shop.com) ir īpašs Somijas modes "jauno laiku vēstures" pieturpunkts. Telpiski funkcionējot kā veikals, Liike ir somu modes dizaina kustība - pirmā, ko pēc savas iniciatīvas izveidojuši paši dizaineri 2000. gadā. Liike apvieno vairākus modes zīmolus un darbojas kā platforma, kurā dizaineriem ir iespēja prezentēt savas jaunākās kolekcijas un veidot tiešu komunikāciju ar saviem klientiem. 

Savu desmito gadadienu Liike atzīmēja Helsinku Dizaina nedēļas 2010 ietvaros, vecajā Kabeļu rūpnīcas teritorijā (tagadējā kultūras centrā Kaapelitehdas) prezentējot visu grupas dizaineru jaunās kolekcijas un īpašo "Denimalism" kolekciju, kura atklāja katra mākslinieka dažādo pieeju viena un tā paša auduma, proti, džinsa izmantojumā.
Gadu gaitā Liike dizaineru grupas sastāvs ir mainījies, bet šobrīd to veido seši somu modes zīmoli: Haaksiluoto, Dusty, Tikit, vainio.seitsonen, Lustwear un Tyra Therman.
Liike aktīvi sadarbojas ar somu māksliniekiem, gan piedaloties un organizējot dažādus modes un mākslas notikumus, gan pieaicinot pazīstamus mākslas fotogrāfus īpašajā Liike žurnāla izveidē.

Piecdesmito gadu modes entuziastu galamērķis Helsinkos ir pavisam nelielais vintage veikaliņš Nasta (Liisankatu 15). Nasta ir kā acumirklīga atgriešanās pagājušā gadsimta romantiskākajā dekādē, kurā aktuāls Merilinas Monro seksapīls - izteikts viduklis, kupli svārki, cieši pieguļoši cimdi un dimanti - meiteņu labākie draugi...

Savukārt Helsinku vintage leģenda Play It Again, Sam (Rauhankatu 2) jau būs krietni ilgāks un garāks ceļojums laikā - šeit rodamās pērles izskalotas pat no 19. gadsimta. Līdzās vakartērpiem, somiņām, cepurēm, korsetēm un parūkām, kas priecē daiļā dzimuma retro lietu mednieces, Play It Again, Sam savu gandarījumu gūs arī vīrieši.

Koncepta veikals My O My (www.myomy.fi) izretinājies trīs dažādās vietās Helsinkos. Sieviešu apģērbu veikals ar tādiem zīmoliem, kā Sonia by Sonia Rykiel, See by Chloé, Anglomania by Vivienne Westwood meklējams Aleksanterinkatu 36; vīriešu, kur pārstāvēti tādi modes pasaules vārdi kā SNS Herning, Raf Simons, Moma, Mismo, White Briefs, rodams Erottajankatu 9, bet dizaina priekšmetu veikaliņš (Erottajankatu 9b) atrodas mākslas telpas Laboratory gallery iekšpagalmā. Ar savu dizaina kolekciju no Fornasetti, Areaware, Donna Wilson, Uslu Airlines, Lladró, Gense, Lexon, HAY, Skitsch, Acme Studio, Claus Porto, Menu - My O My vēlējās kļūt par daļu no Pasaules Dizaina galvaspilsētas programmas, tāpēc, kad apmeklēsiet Laboratory gallery dizaina gada izstādes vai notikumus, ieprieciniet sevi arī ar patīkamu dizaina pirkumu. 

Starp citu, no 10. februāra līdz 8. aprīlim Laboratory gallery (www.laboratory.fi) piedāvā Mārtina Pāra (Martin Parr), viena no ievērojamākajiem britu dokumentālās fotogrāfijas pārstāvjiem, izstādi „Think of Finland", kas tapusi laikā, kad Pārs pasniedza Helsinku Mākslas un dizaina skolā - 90. gados.

Punavuoren peikko (Uudenmaankatu 15, www.punavuorenpeikko.fi) ir bērnu apģērbu un apavu veikals, kurā pārstāvēti vairāki skandināvu kids' fashion zīmoli - gan klasisks, gan sportisks, gan ieturēts, gan rotaļīgs un kolorīts apģērbs - visiem mazā cilvēka dzīves gadījumiem.

MĀKSLA UN DIZAINS

Design Forum Finland (Erottajankatu 7, designforum.fi) ir veikals, informācijas centrs un izstāžu telpa, kuras pamatmērķis ir somu dizaina popularizēšana. Unikāla, dzīva un dinamiska telpa, kur pārstāvēta gan somu dizaina klasika, gan jauno mākslinieku darbi.

Gallery Forsblom (Lönnrotinkatu 5, www.galerieforsblom.com) tika dibināta jau 1977. gadā un šobrīd ir viena no vadošajām ziemeļvalstu laikmetīgās mākslas galerijām. 2011. gadā Forsblom pārcēlās uz Gluckman Mayner Architects dizainētajām telpām Helsinku centrā. Gada laikā galerija notiek desmit - gan starptautisku, gan vietējo mākslinieku izstādes. Pasaules Dizaina galvaspilsētas gadā Forsblom piedāvā triju izstāžu programmu, piedaloties labi zināmiem vietējiem dizaineriem un arhitektiem. Noslēdzošā izstāde ir somu arhitekta un dizainera Ilkka Suppanen jauno darbu ekspozīcija. Savienojot senlaicīgas tehnoloģijas un mūsdienu izteiksmes veidu, galerijas sienās dzims kaut kas pārlaicisks - tā sola izstādes rīkotāji.

Gallery Kalhama & Piippo Contemporary (Bulevardi 10, www.kalhamapiippo.fi) izstāžu loku veido gan jau stingri iegravēti, gan vēl tikai viegli ieskicēti jauno mākslinieku vārdi no starptautiskās laikmetīgās mākslas scēnas. Galerijas interjeru kopdarbā veidojuši Somijas labākie arhitekti - Sari Kukkasniemi un Ilkka Suppanen, kura jaunāko projektu ekspozīcija, starp citu, būs skatāma netālajā Forsblom galerijā - Pasaules Dizaina galvaspilsētas gada rudenī.

Köln im Studio (Pursimiehenkatu 26 C, liminal.koln.fi) ir jauna un stila ziņā visai dumpenieciska Helsinku dizaina galerija. Köln im Studio aktīvi iestājas pret dizaina meinstrīmu - visu to komerciālo jandāliņu, ko spēj radīt, piemēram, Ziemassvētku laiks. Pagājušās gadu mijas izstādē-manifestā "Red December" galerija sacēlās pret komerciālo sarkano, kas nu jau iekrāsojis ne tikai Ziemassvētku vecīša tērpu, bet arī visu svētku noformējumu. Tāpēc jauno dizaineru izstādē tika prezentēts kvalitatīvs, sirdssilts un dompilns, rokām darināts svētku dizains - tāds, kāds tas būtu, ja nebūtu sarkanās Coca Cola reklāmas invāzijas.
Līdz 2012. gada beigām Köln im Studio tiks prezentētas deviņas izstādes Liminal izstāžu sērijā, kurās tiks atklāts jaunās dizaineru paaudzes individuālais veikums - gigantiskajā masu produkcijas laikmetā.

Interneta veikals papershop (www.papershop.fi) izveidojis arī lielisku reālvides telpu - Mariankatu 15 ielā. Šeit uz mirkli var ļauties papīra trauslajai burvībai, ko spēj sagādāt gan skaists, čaukstošs dāvanu iesaiņojams, gan asprātīgas apsveikuma kartiņas pārsteigums vai noslēpumaina aploksne... Starp galvu reibinošajām krāsām un faktūrām, papīra veikaliņa šarmantākā odziņa ir papīra rotaļlietas. 

GRĀMATAS

Rosebud Books (www.rosebud.fi) grāmatnīcas Helsinkos atrodamas vairākās vietās. Viena no tām atrodas arī Laikmetīgās mākslas muzejā Kiasma(Mannerheiminaukio 2), bet apmeklējuma vērta ir mājīgā Rosebud Books - Mariankatu 21. Rosebud Books interešu lokā ir starpkultūru vērtības, politiskais humānisms, taisnīgums un atvērtība. To tad arī mēģiniet atrast starp grāmatplauktu rindām.

JAUNĀS RADOŠĀS TERITORIJAS

Suvilahti (Kaasutehtaankatu 1, www.suvilahti.fi) atrodas Sörnäinen rajonā - starp Hanasaari elektrostaciju un Sompasaari ostu. 1907. gadā tika sākta Suvilahti elektrostacijas būvniecība, kurā tika izmantotas tam laikam revolucionārās tērauda dzelzsbetona konstrukcijas. Projekta arhitekts Selim A. Lindqvist stacijas plānošanā iedvesmojās no Vīnes Jūgendstila arhitektūras. Suvilahti kompleksā tika izbūvēti divi gazometri un deviņas papildus ēkas. No 30. līdz 50. gadiem stacija darbojās ar pilnu jaudu, bet jau 70. gados pārtrauca savu darbību.
80. gados Suvilahti piedzīvoja pirmo kultūras projektu - KOM Theatre un kļuva arī par mājvietu filmu studijai. Tagad vecā elektrostacijas teritorija nonākusi kultūras centra Kaapelitehdas pārraudzībā un viena pēc otras šeit attīstās radošo industriju administratīvās telpas un studijas, bet iekšpagalms kalpo par vasaras brīvdabas pasākumu platformu, tostarp par urbānās mūzikas festivāla Flow Festival mājvietu. Bet Suvilahti Kattilahalli jeb, tā saucamā, katlu māja, kas savās arhitektoniskajās aprisēs atgādina baznīcas jomu, top par norises vietu dažādiem koncertiem un izstādēm.

Kaapelitehdas (Tallberginkatu 1, www.kaapelitehdas.fi) ir neatkarīgo kultūras centru tīkla Trans Europe Halles locekle. Bijušās Somu Kabeļu rūpnīcas celtniecība tika pabeigta 1954. gadā, un līdz 1985. gadam tā aktīvi ražoja elektrības vadus. Kad ražošana tik pārtraukta, uzņēmums Nokia rūpnīcas telpas sāka izīrēt māksliniekiem. Šobrīd telpas nodotas Kiinteistö Oy Kaapelitalo pārraudzībā un tajās savu radošo patvērumu guvuši vairāk kā 250 mākslinieki, grupas, trupas, kompānijas, kā arī galerijas (B,C,D ieejas) un muzeji (G ieeja). Savukārt kafejnīca Hima&Sali atrodas pie C ieejas, bet Kaapelitehdas informācijas centrs meklējams - C1.

RESTORĀNI UN KAFEJNĪCAS

Cafe Regatta (Merikannontie 10) ir šarmants un nesarežģīts Helsinku ziemeļu piekrastes līča baudījums ar sauli, vēju, labu kafiju un lieliskām kanēļmaizītēm - pie neliela, sarkani krāsota koka vasaras namiņa.
Kafijas un smalkmaizītes pauzi jūras malā variet apvienot ar pastaigām netālajā Sibelius parkā, pie reizes apskatot slavenajam komponistam Janam Sibēliusam veltīto tērauda stabuļu tēlniecības objektu.

Tieši iepretim dizaina galerijai Köln im Studio - plašajās sarkano ķieģeļu fabrikas ēkas telpās nesen iemitinājusies Moko kafejnīca un dizaina veikals (Perämiehenkatu 10, www.moko.fi). Moko veikaliņā rodamas dažādas vintage lietas, dizaina un interjera priekšmeti no Francijas un Indijas. Visam šim kolorītam pa vidu - arī vilinošs svaigu maizīšu un tējas aromāts.

Kolme Kruunua (Liisankatu 5, www.kolmekruunua.fi) jeb „trīs kroņu" restorāna stāsts aizsākās jau 1952. gadā. Runā, ka šajā tradicionālās somu virtuves restorānā aizvien nobaudāmas labākās gaļas bumbiņas "pyttipannu" un Baltijas siļķes visā pilsētā. Nobaudiet šeit arī somu tradicionālo laša zupu ar melno maizi, kā arī brieža gaļas sautējumu, bet interjera dizainā pievērsiet uzmanību logu vitrāžām un sienu gleznojumiem, ko veidojuši pazīstami somu dekoratīvās glezniecības pārstāvji - Fritz Hilbert un Emil Ruokolainen.

Café Esplanad (Norra esplanaden 37, www.esplanad.fi) beķereja (jo īpaši ar tās svaigajām kanēļa smalkmaizītēm "korvapuusti") un svaigi maltā kafija, tāpat kā īpašā japāņu sencha un zāļu tēja šurp vilina jo daudzus helsinkiešus, kaut zināms, ka mierpilna pasēdēšana šeit nav gaidāma - jo sevišķi vēlo brokastu laikā. Café Esplanad ir Helsinku kafejnīcu scēnas ilgdzīvotāja, kas tika dibināta 50. gados kā pirmais pilsētas kafijas bārs. Šodien gan savu vēsturisko ataršanās vietu Café Esplanad ir mainījusi, bet darbību paplašinājusi ar a la carte restorānu un vīna bāru.

Café Bar No 9 (Uudenmaakatu 9, www.bar9.net) ir sevišķi iemīļota vieta radošo personību vidū, jau kopš 2009. gada kļūstot par neatņemamu urbānās kultūras sastāvdaļu. Katra mēneša devītajā dienā uz bāra sienām tiek izkārtota jauna mākslas ekspozīcija, kas tiek nodota apmeklētāju vērtējumam teju mēneša garumā. Café Bar No 9 var lepoties ar izslavētu kafiju, ko iespējams baudīt gan īsteni melnu un rūgtu, gan aromatizēt ar kādu vietējā ražojuma kafijas piedevu vai sīrupu. Café Bar No 9 ēdienkartes piedāvājumā ir gan daudzveidīgas pastas un wok ēdieni, gan sviestmaizes, salāti un zupas, gan brokastu piedāvājums - viss par sapratīgām cenām.

Kuurna (Meritullinkatu 6, www.kuurna.fi) ir Helsinku gardēžu restorāns, kura entuziastisko šefpavāru perfekcija un inovatīvā pieeja katru ēdienu padara par pašu pilnību. Kuurna ēdienkarte ir mainīga un to veido vien trīs uzkodas, trīs pamatēdieni un trīs deserti, arī sēdvietu skaits ir neliels - vien 22. Taču neraugoties uz restorāna miniatūro raksturu, tas šobrīd uzskatāms par somu ravinotola (restorāna) eliti.
Kuurna atrodas skaistajā Kruununhaka vecpilsētas daļā, interjeram iemiesojot nedaudz granža, nedaudz bohēmas un nedaudz Parīzes.

PASTAIGA

Kruununhaka, šķiet, ir skaistākā Helsinku vecpilsētas daļa, tajā 17. - 19. gadsimta pilsēta sastopas ar ostas malu, un tieši no šejienes parasti tiek uzņemtas skaistākās ostas fotogrāfijas. Kruununhaka izvietojušās gan valsts pārvaldes institūcijas, gan vairākas Helsinku universitātes celtnes. Kruununhaka acuraugs ir Helsinku katedrāle un - otrādi. Deviņpadsmitā gadsimta neoklasicisma baznīca monumentālo kāpņu galā būvēta pēc Karla Ludviga Endžela projekta. Endžela vārdā nosaukta arī viena no šarmantākajām Helsinku kafejnīcām Café Engel (Aleksanterinkatu 26, www.cafeengel.fi), kas atrodas tieši iepretim žilbinoši baltajam katedrāles stāvam. Endžels veidojis arī kafejnīcas ēkas augstākos divu stāvus un nama fasādi, bet aiz tās - iekšpagalmā, vasarās tiek rīkoti brīvdabas kino vakari.

Tikai 20 minūšu prāmja brauciena attālumā no Kauppatori piestātnes atrodas unikālais Suomenlinna salu arhipelāgs (www.suomenlinna.fi). Uz astoņām nelielām salām (piecas no tām ir savienotas ar tiltiņiem un smilšu sēkļiem) 1748. gadā tika izbūvēts cietoksnis - krievu ekspansionisma aizsardzības nolūkos.
Suomenlinna ir iekļauta arī UNESCO Pasaules mantojuma objektu sarakstā un, protams, nav palikusi ārpus tūristu redzesloka, taču tāpēc tā nav kļuvusi mazāk iecienīta pastaigu un piknika vieta vietējo vidū.

SAUNA UN BASEINS

Yrjönkadun uimahalli (Yrjönkatu 21b) peldbaseina komplekss ir viens no iespaidīgākajiem 20. gadsimta 20. gadu klasicisma arhitektūras paraugiem. To projektējis somu arhitekts Väinö Niilo Vähäkallio un mūsdienās tā tiek uzskatīta par, iespējams, vienu no skaistākajām pasaules iekštelpu peldētavām. Vairākus gadus Yrjönkadun uimahalli bija vienīgais pilsētas peldbaseins, tagad pilsētnieku vidū tā ir iecienītākā relaksācijas vieta.

Yrjönkadun uimahalli atļautas arī peldes bez peldkostīma, jo baseina apmeklējuma grafiks sadalīts vīriešu un sieviešu apmeklējuma laikos. Bez 25x10 m lielā baseina darbojas arī saunas un kafejnīca Cafè Yrjö (vasaras sezonā gan slēgta).

Helsinku saunu zelta laikmets bija 20. gadsimta 30. gadi, kad pilsētā darbojās vairāk kā simts publiskās somu pirtis. Tiesa, līdz šai dienai saglabājušās vairs tikai dažas - viena no tām ir Arla Sauna (Kaarlenkatu 15, arlansauna.net) - vecajā strādnieku rajonā Kallio. To ir vērts apmeklēt, lai pilnasinīgi nobaudītu ziemeļu aukstumam nepadevušos helsinkiešu dzīves ritmu.

03/2012

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: