GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Stambula

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiLietas, kas jāizdaraVērts zinātSpa un labākie saloniFilmaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Saliha Yavuz« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · turcija · Stambula

Insider: Saliha Yavuz

0 ATSAUKSMES

Insider: Saliha Yavuz

Stambula ļauj sajusties dzīvam

Saliha Yavuz ir viena no Turcijas laikmetīgās mākslas portāla GriZine līdzdibinātājām, pagājušajā gadā kopā ar domubiedriem viņa Stambulā aizsāka jaunu inciatīvu “ArtWalkIstanbul”, piedāvājot mākslas un dizaina interesentiem četrus informatīvi iedvesmojošus pastaigu maršrutus rajonos, kur koncentrējušās šī brīža spilgtākās Stambulas mākslas un dizaina galerijas. Būdama diplomēta mākslas menedžere, savulaik strādājusi Istanbul Modern un pusotru gadu dzīvojusi Ņujorkā, lielāko daļu pastaigu vada Saliha pati. “Kopš 2010. gada, kad Stambula bija Eiropas kultūras galvaspilsēta, mākslas aina pilsētā ir mainījusies neticamā ātrumā. Šobrīd Stambulā ir apmēram 60 mākslas galeriju. Taču, ņemot vērā pilsētas mērogu un brīžiem komplicēto orientēšanos, ne visas ir viegli atrodamas. Tāpēc arī aizsākām šo projektu.” 

Kuru no pilsētas rajoniem var dēvēt par šī brīža Stambulas mākslas dzīves epicentru?

Vēl pirms dažiem gadiem lielākā daļa Stambulas mākslas galeriju bija koncentrējusies Taksim apvidū un Nişantaşı. Tad dažas pārcēlās uz Tophane, kur atrodas Istanbul Modern. Tophane tolaik vēl bija izteikti konservatīvs rajons un 2010. gadā – izstāžu atklāšanas dienā, vairākas galerijas piedzīvoja uzbrukumu. Tika izsisti logi, vairāki cilvēki saindējās ar piparu gāzi un tika hospitalizēti. Kā iemesls tika minēts izstāžu atklāšanas reizē servētais alkohols, kurš it kā provocējis vietējos iedzīvotājus. Pēc šī incidenta vairākas galerijas pārcēlās uz turpat netālu esošo Karaköy. Pirms diviem, trim gadiem šajā rajonā vēl nebija nekā. Šobrīd te ir vairāk kā 13 mākslas galeriju. Un līdz ar mākslu – arī restorāni, bāri, kafejnīcas. Var teikt, ka mākslas galeriju ienākšana lielā mērā mainījusi arī visa rajona dzīvi.

Nosauciet šī brīža Stambulas galeriju scēnas spilgtāko piecinieku.

Elipsis galerija (Karaköy), kur vienmēr notiek ļoti labas fotoizstādes. The Emipre Project (Karaköy), kuras fokusā ir visi tie reģioni, kas vēsturiski bijuši saistīti ar Stambulu. Galeri Nev, kas ir viena no vecākajām Turcijas mākslas galerijām, durvis vērusi 1984. gadā Ankarā, savukārt tās Stambulas filiāle atrodas Misir Apartment ēkā Beyoğlu rajonā. Viņi pārstāv nozīmīgus un jau pazīstamus Turcijas māksliniekus. Lieliskas galerijas ir arī Galerist (Pera) un Piartworks (Misir Apartment), kas nesen atvērusi filiāli Londonā.

Un kurp būtu jādodas tiem, kurus interesē dizains?

Aponia piedāvājumā ir lieliska dizaina tēkrekli. Veikala dizains un koncepta autore ir tā īpašniece Fatih Dağlı, kas agrāk strādājusi reklāmā un kā tūrisma gide.

Kağıthane Papīra nams piedāvā brīnišķīgas no papīra radītas lietas, kuras inspirējusi papīra tekstūra vai forma.

Milk Gallery&Design Shop, kas vienlaikus ir gan galerija, gan dizaina veikals.

Building. Veikala robustajā interjerā atradīsiet jaunu un daudzsološu turku dizaineru radītas lietas – apģērbu, aksesuārus, rotas utt.

Hane78. Viss viņu kolekcijā ir darināts no koka un paši dizaini ir atbruņojoši vienkārši.

Kāpēc jums patīk dzīvot Stambulā?

Es mīlu šo pilsētu. Turklāt šeit ir mani draugi, mana ģimene. Stambulā mīt visdažādākie cilvēki – visdažādāko izglītību un visdažādāko prasmju. Un viņi visi šeit ir kopā. Es dzīvoju Āzijas daļā un katru dienu ar prāmi braucu uz Eiropas pusi, neraugoties uz pieradumu, Stambulas siluets mani joprojām turpina fascinēt. Ceļā bieži lasu grāmatu, e-pastus, taču paceļot acis, es to vienmēr ieraugu it kā no jauna...

Vai ir arī kas tāds, ko ienīstat Stambulā?

Sastrēgumus. Un dažreiz - policiju. Tik labi nepārzinu Eiropas pilsētas, bet salīdzinot ar Ņujorku – Stambulā tikpat kā nav bezmaksas atpūtas iespēju. Ņujorkā, piemēram, jūs varat aiziet uz parku, klausīties dzīvajā brīnišķīgu mūziku un vienkārši sēdēt. Stambulā tikpat kā nav parku un soliņu, kur var sēdēt vienkārši tāpat. Turklāt - būt sievietei Turcijā ir diezgan grūti. Es, piemēram, nevaru vakarā aiziet un savā nodabā pasēdēt pie jūras. Protams, varu apsēsties, taču, visticamāk, kāds mani vēros, pārbaudīs... Un tā ir viena no lietām, kuru ienīstu. Taču vienlaikus šai pilsētai piemīt neticama enerģija. Tā padara jūs traku. Un, iespējams, vairāk kā jebkura cita pilsēta - ļauj sajusties dzīvam. Tāpēc es mīlu Stambulu.

Kā jūs raksturotu stambuliešus?

Tas ir ļoti grūti. Stambula ir milzīga. Es dzīvoju Kadıköy un tā ir pavisam cita sajūta – ko nozīmē būt no Kadıköy. Lielākoties cilvēki šeit ir ļoti relaksēti, bāri un naktsklubi slēdzas ciet jau divos naktī. Viss ir mierīgs un kluss, jūras mala, parki. Nav tās burzmas, kas Taksim. Iepriekš dzīvoju citā Āzijas daļas rajonā – tur atkal bija pavisam savādāk. Ir neiespējami definēt kādas stambuliešu raksturzīmes. Stambula ir liels sajaukums. Vēsturiski te vienmēr līdzāspastāvējušas visdažādākās kultūras un tas saglabājies joprojām. Te ir daudz imigrantu no Austrumiem, kā arī citām pasaules valstīm. Savā ziņā Stambula ir mazliet šizofrēniska.

Ja kādam ir tikai trīs dienas Stambulā, ko noteikti būtu vērts izdarīt, lai sajustu pilsētas nervu?

Trīs dienas Stambulai ir ļoti maz. Es domāju, ka noteikti jāredz Grand Bazaar un Hagia Sophia. Man pašai patīk tur būt. Tās ir maģiskas vietas un es turp dodos vismaz trīs reizes gadā. Saviem draugiem vienmēr iesaku izbaudīt kaut ko no vietējās dzīves. Āzijas daļā tās ir Kadıköy rajona mazās kafejnīcas un kafijas veikaliņi, turklāt vienmēr ir lieliski pavadīt vismaz trīs stundas jūras tuvumā. Un, protams, Karaköy – šī brīža Stambulas “must – be”. Noteikti vērts pavakariņot Safa Meyhanesi, tā ir viena no vecākajām meyhanes (kafejnīca jeb bārs, kur tiek servēts alkohols kopā ar uzkodām (meze) – red.) Stambulā – joprojām vienas ģimenes īpašums, jau vairāk kā 130 gadus. Jeb Giritli – vietējo vidū iecienītā zivju restorānā, kuram ir arī skaists dārzs. Viņi servē aukstās uzkodas no dažādiem Turcijas reģioniem. Noteikti vērts nobaudīt kādu zivi un, protams, rakiju.

Kuri ir šī brīža Stambulas mākslinieciskajā vidē iecienītākie restorāni/kafejnīcas? 

Delicatessen (Nişantaşı), kura piedāvājumā ir turku/internacionālā virtuve, savukārt tā vīna pagrabā – vairāk kā tūkstotis vīna pudeļu. Jaunie intelektuāļi visbiežāk dodas uz Karabatak coffeehouse (Karaköy), kas iekārtota vecā noliktavā. Tās sienas rotā vintage Meinl posteri, savukārt nosaukums ir Stambulas simbola – cormorant (jūras kraukļa), inspirēts. Mākslinieku un intelektuāļu iecienīta ir arī Şimdi Cafe – netālu no Beyoğlu galvenās dzīslas Istiklal Caddesi.

Teju katram Stambulā ir savs iecienītākais skatu punkts. Kurš ir jūsējais?

Moda Kadıköy rajonā. Neliels, ciematam līdzīgs rajons pie pašas jūras. Savulaik te dzīvojuši armēņi un grieķi. Piekrastē nav nekā cita – vien galdi un krēsli. Kaut vasarā ir diezgan daudz cilvēku, brīvu vietu vienmēr atradīsiet. Servēta tiek vienīgi tēja, turku kafija un mazas uzkodas. Fantastiska panorāma un miers. Var vienkārši sēdēt, lasīt grāmatu un raudzīties jūrā.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: