GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Londona

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesVērts zinātLabākie klubiFilmaInsider's viewKultūras afiša

IZVĒLIES ŽANRU

Izstādes

IZVĒLIES OBJEKTU

« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Kultūras afiša · Eiropa · apvienotā karaliste · Londona · Izrādes

“Lulu”, English National Opera, 9. novembris – 19. novembris, 2016

0 ATSAUKSMES

“Lulu”, English National Opera, 9. novembris – 19. novembris, 2016

English National Opera pieder Eiropas interesantākajiem opernamiem tieši ar savu interesi par nekonvencionāliem un tajā pašā laikā mākslinieciski kvalitatīviem inscenējumiem. Ar interesi tieši par operu skatuvisko uzvedumu iespējām. ENO bieži vien repertuārā tiek uzņemti citās zemēs veidoti darbi, kas atzinīgi novērtēti gan Eiropas kontinentā, gan viņpus okeānam. Nule kā afišā parādījies Albana Berga “Lulu” iestudējums pieder tieši tādām pārbaudītām vērtībām.

Par šo iestudējumu ir bijušas lasāmas lieliskas kritikas atsauksmes gan Amsterdamā, gan Ņujorkā. Nīderlandes Nacionālajā operā Viljama Kentridža iestudējums ir ticis pirmoreiz izveidots un tad radikāli pārveidots, pievienojot pamatīgus sex, death and money akcentus, aizceļojis tālāk. Britu laikraksts “The Guardian”  šo iestudējumu novērtē kā visaugstākā kalibra darbu - 'Music, theatre and visual art... at the highest calibre'.

Dienvidāfrikas mākslinieks Viljams Kentridžs (William Kentridge) ir labi pazīstams vizuālās mākslas pasaulē. Viņa darbus ir bijis iespējams skatīt dažādu pasaules pilsētu izstāžu zālēs, tostarp trīs reizes Kaseles documenta un divas reizes Venēcijas biennālē. 2010. gadā Viljams Kentridžs saņēma Kioto balvu, ko dēvē arī par Nobela prēmiju daiļajās mākslās.

Un tomēr viņa radošajam garam pārsteidzoši tuvs un jūtīgs ir izrādījies arī teātra žanrs, kuru viņš bagātinājis ar politisku skatienu, turklāt valdzinoši smalkā formā. Viljama Kentridža uzvedumi ir multimediāli skatuves darbi, kuros savienojas tēlotāja māksla, mūzika, animācija, aktierspēle, lelles un kinētiskas skulptūras. Un viņa satikšanās ar vienu no modernās operas stūrakmeņiem - Albana Berga “Lulu” –  atšķiras no visiem, arī pašiem labākajiem šī darba uzvedumiem ar neparastu poētismu, Kentridža nesajaucamajam rokrakstam - tintes zīmējumiem, mijoties ar art deco meistaru darbiem. Opera “Lulu” ir palikusi nepabeigta. No komponista iecerētā trīs cēlienu mūzikas teātra ar mēmā kino iespraudumiem, uzrakstīti bija tikai divi, kad 1935. gadā Albans Bergs mira no asinssaindēšanās. Viņa opera “Lulu” ir iedvesmojusies no divām vācu dramaturga Franka Vedekinda lugām – “Zemes gars” un “Pandoras lādīte”, kas 20. gadsimta sākumā vērsa uz sevi saasinātu publikas un cenzūras uzmanību. Seksualitātei, šai ārkārtā spēcīgajai dabas daļai cilvēkā, kļūstot par nopietnu izpētes tēmu ne tikai psihoanalītiķu tekstos, bet arī teātrī. Sievietes neatvairāmais pievilkšanas spēks, kas vīrieti spēj ievilkt pilnīgi jebkur, līdz pat nāvei, un tas arī Berga operā notiek ne vienu un ne divas reizes vien. Zemes gars Lulu ir spēks, kas mājo iracionālos līmeņos un pār kuru prāts un griba nav valdnieki. Albans Bergs Lulu uztvēra kā dabas daļu viņpus labā un ļaunā kategorijām. Kā spēku, kas pievelk un iznīcina, un tajā pat laikā ir skaists un irreāls un tajā spoguļojas sapņi. Bergs Lulu uzlūko arī kā sapņu pasaules iemītnieci, sacerot viņai brīnišķīgas koloratūrpartijas, kas pieprasa no izpildītājas augstākā līmeņa virtozitāti un balss spējas. English National Opera iestudējumā Lulu atveidos amerikāņu soprāns Brenda Rae, kas profesionālajā vidē kotējas ne vairāk ne mazāk kā “exeptional artist“. 

www.eno.org

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: