GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Austrālija

Baudītāja ceļvedisCitādi maršruti

IZVĒLIES AUTORU

Laikmetīga backpacker piezīmes

Austrālija

Oposums un izkrāsotais tuksnesisLaikmetīga backpacker piezīmesKokaburas smiekli un greizā pasaule« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Citādi maršruti · Austrālija · austrālija · Austrālija · Rinalds Trukšs

Laikmetīga backpacker piezīmes

Autors: Rinalds Trukšs0 ATSAUKSMES

Laikmetīga backpacker piezīmes

Šis teksts nav par romantiku, karu vai ģeometriju. Arī smieklīgs nav. Un nav arī diez ko oriģināls, jo vistiešāk atspoguļo tūrista sajūtas un ieteikumus, kuras viņš pats negribētu saukt par dienasgrāmatu. Nav vēlēšanās arī rakstīt saldas vārdu kombinācijas un burtu virknējumus par krāsu, rasu, stilu un iespaidu kombinācijām, tomēr kārojas kaut ko tīru un dabīgu, arī nedaudz raupju. Tie, kam neinteresē citu kultūru izpratne, ceļošana, nedaudz filozofijas, spontanitātes un jaunu izjūtu, principā šeit arī var beigt lasīt, tālāk būs vairāku nedēļu stāsts par visnotaļ modernu backpackers pieredzi Austrālijā. Precīzāk, kombinēta transporta maršruts: Rīga - Londona - Singapūra - Melburna - Adelaide - Alisspringsa - Kērnsa - Zelta krasts - Sidneja - Melburna - Hongkonga - Londona - Rīga, ar kopējo ilgumu trīs nedēļas un distanci 47,748 km garumā.

Prologs

And me, I still believe in paradise. But now at least I know it's not some place you can look for, 'cause it's not where you go. It's how you feel for a moment in your life when you're a part of something." (A.Garland "The Bech") Apmēram tādas ir pārdomas kādā no ceļojuma sākumposmiem, kad kopā ar draudzeni Eviju sākam ceļu uz pasaules otru malu apciemot labu draugu Didzi, kurš, savukārt, uzskatījis par vajadzīgu smelties darba pieredzi Price Waterhouse Coopers birojā Melburnā. Tā pa īstam apziņai iestāstīt to, ka ceļojums ir sācies, izdevās brīdī, kad pēc lidojuma Rīga-Londona (Getwick), sēdēju autobusā ceļā uz Londonas Heathrow lidostu. Bija tas moments, kad tādā magic-hour skatoties pa autobusa logu, skanot Faithless Bombs un domājot, kāpēc jāizgudro tāda sasodīta mērvienība kā pēda, kas ir 30,48 cm vai jābrauc pa nepareizo ceļa pusi? Un tajā brīdi bija tas patīkamais moments, tā sekunde, kad vairs nedomā par gala atskaiti, interjera dizainu, desas realizācijas termiņu, modinātāju vai izvairīšanos no sastrēgumiem - bet teju fiziski tiek fiksēts tas mirklis, kad saproti - bļāviens, es braucu uz otru pasaules malu! Rīga - Melburna. Teju 19 000 km un diennakts brauciens ar divām pieturvietām - pārsēšanos Londonā un Singapūrā. Vīzijas par gaidāmo ir dažādas, taču divas lietas ir skaidras: (1) Melburna tuvplānā un (2) kārtīgs 2 nedēļu backpackers tādā nedaudz modernā izpratnē.

Posms: Melburna - Adelaide

Foto: Laikmetīga backpacker piezīmesFoto: Laikmetīga backpacker piezīmesFoto: Laikmetīga backpacker piezīmes

Melbourne - Torquay Beach - Geelong - Kenneth River - Apollo Bay - Lovers Hills - Beach Forest (triplet falls) - Warrnambol

Pēc vairākām dienām Melburnā tiek beidzot sagaidīta bagāža, idejiski izstrādāts maršruts, iepirkta pārtika, izīrēta Toyota Corolla un dažas stundas vēlāk par vairākas nedēļas un tūkstošu kilometru ceļojuma sākumu Austrālijā tiek iecelta pelde Torquay pludmalē, kas vienlaikus uzskatāma par, nebaidos no šī apgalvojuma, viena no pasaulē skaistākā jūras piekrastes ceļa - The Great Ocean Road, sākumu. Ģeogrāfiski peldēšana sanāk Basa jūras šauruma - tātad Klusā okeāna ūdeņos, kuri gan nedaudz pārsteidz ar savu ne tik lielo sāļumu, salīdzinot, piemēram, ar Portugāles vai Floridas krastu. (Ģeorgāfiski Torquai pludmale ir pa kreisi un uz leju no Melburnas.) Silts, bet stiprs vējš. Gari, bet zemi viļņi, kas ir pietiekami zemi, lai 85% pludmalē esošās publikas izbojātu sestdienu, jo šī ir viena no Melburnai tuvākajām sērfošanai draudzīgajām pludmalēm.

Kenneth River, turpat Lielā okeāna ceļa sākumposmā, ir upe, pie kuras vērts apstāties viena iemesla dēļ - koalas brīvā dabā turpat privātmāju pagalmos esošajos eikaliptos. Ļoti lēni un smieklīgi dzīvnieki. Dabisko ienaidnieku neesamība un narkotisko vielu esamība eikaliptu lapās liek šiem dzīvniekiem dzīvi pavadīt vieglā, bet mūžīgā transā. Zinātāji gan saka, ka šķietami nekaitīgais dzīvnieks pašaizsargājoties dažkārt spēj atstāt arī dziļas rētas, taču uz mūsu pieskārieniem koalas nereaģē.

Dienas spēcīgākais punkts ir spontāna ideja mainīt kursu, dodoties nosacītā off-road un apskatīt radītāja kreativitāti tropiskajos lietus mežos. Reģionam dots līdzīgs un pēc austrāliešu paraduma vienkāršs nosaukums - Beach Forest. Sajūtas daudznozīmīgas. No vienas puses nepamet doma, ka šajā kontinentā atrodas procentuāli visvairāk indīgo čūsku un zirnekļu sugu, no otras - jūties kā tāda Alise Brīnumzemē: gigantiskas papardes, milzīgi koku stumbri, liānas... Un visam piedevām vēl Triplet Falls, vairāki pārdesmit metru ūdenskritumi, kas pēc dažu stundu pastaigas sniedz pilnīgu dienas piepildījumu.

Foto: Laikmetīga backpacker piezīmesFoto: Laikmetīga backpacker piezīmes

Warnambol - Camperdown - Port Campbell - 12 Appostels/Lack & Gorge/London Bridge - Cape Bridgewater (petrified forest + BBQ by the ocean) - Caves - Lower Glenleg National Park (kakadoos, kangaroos, emu + offroad) - Mt. Gambier

Nākamajā dienā vairākas stundas dreifējam gar okeāna krastu, atzīmējoties pie jūras klintīm, kas nodēvētas 12 Apustuļu, Londonas tilta u.c. mītiskos vārdos. Īsāk sakot, ceļa posms - Princetown - Port Campbell - Peterborought - varētu pretendēt uz pasaulē skaistākā gar-okeāna ceļa statusu un vietu pirmajā trijniekā pēc pastkartīšu fotogrāfijām. Milzīgi klints bluķi un pārsimts metru stāvkrasti, zaļi zils dzidrs ūdens, sarkani oranžas klinšu krāsu kombinācijas, okeāna spēks, ūdens dārdoņa un silti spēcīgs ziemeļu vējš - 100-200 m virs jūras līmeņa taisnvirsmas zemē dzīvojošiem šī varētu šķist grandioza pieredze. Iespējams, kaut kādas retas paralēles varētu vilkt ar mums krietni tuvākās Portugāles ainavu, tiesa, ar nelielu multiplikatora faktoru.

Ieteikums:

- Sagatavot ērtus apavus un veltīt ½ dienu vidēji sarežģītam pārgājienam. Rekomendācija, darīt to nostāk no tūristu pārbagātās 12 Apustuļu skatu vietas, bet gan London Bridge vai pat vēl tālāk, kādā nomaļākā vietā pa ceļam uz Adelaides pusi.
- Lai diena būtu pilnībā izdevusies, mugursomā vajadzētu ielikt segu un no rīta nopirktās maizītes, kuras tad arī notiesāt uz kāda no šiem klints bluķiem. Ja diena būs apmākusies, par ļaunu nenāks līdzpaņemtā vējjaka vai siltāks džemperis.

Pēc BBQ pamestā, stāvā, klinšainā pludmalē pie Cape Bridgewater dodamies nedaudz iekšzemē, kur pirmais pārsteigums ir vairāki simti baltu papagaiļu. Šoreiz gan eksotisko apziņu rada vien zināšana, ka tie ir papagaiļi, visādi citādi, tās varētu būt arī vārnas, tik dziesma citāda. Bet visumā tādu mazliet eksotisku putnu lidināšanās haotiskos virzienos rada tādu patīkamu safari efektu.

Ap šo laiku diena ir iegājusi noslēguma fāzē, pulkstenis ir apmēram 17:00 un dabā tas ir teju fiziski sajūtams. Pēc karstās dienas dzīvnieki - truši, sīkie grauzēji, putni, ķenguri, - aktivizējas vakariņām. Esam nedaudz nomaldījušies, kaut braucam pareizā virzienā, un atrodamies Lower Glenleg National Park teritorijā, kur nu jau pēc nepilnu divu dienu gaidīšanas, nelielā uzkalnā, apmēram 10 metrus no ceļa, pakaļkājās izslējies stāv brangs ķengurs. Atkal viens smieklīgs dzīvnieks! Piecēlies pakaļkājās tas košļā zāli un ar ieinteresēta suņa skatienu vēro mūs, turpinot gremot zāli un kustinot ausis. Tiklīdz izjūt diskomfortu - tā ieslīd mežā... Tālākais ceļš ir jaunatklājumu pilns - saprotam arī, ka „ķenguru zīmes" ir jāsāk uztvert nopietni. Sāku nožēlot, ka ērtību labad somā nav iemests 300 mm objektīvs. Eksotiski skati. Nelielā pļavā saskaitu aptuveni 50 ķenguru - pirmajā brīdī šie metas (gribēju jau rakstīt - bēg) tā līgani prom, tad vienā mirklī visi apstājas, paceļas pakaļkājās un vēro. Mirkli vēlāk, kad mēģinām nosaukt visus Austrālijas dīvainos dzīvniekus, baroties iznirst emu pāris.

Mt.Gamber - Coonawarra - Adelaide

Ceļa posms Mt.Gamber - Adelaide uz iepriekšējo kraso piedzīvojumu -pārdzīvojumu fona ir visai neinteresants. Pieminēšanas un apstāšanās vērts ir vīna reģions Coonawarra, kur atrodas vairāki desmiti vīna darītavu. Starp tām arī tādi vīna ne speciālistiem zināmi vārdi kā Lindemans vai Wynns Coonawarra Estate. Interesants fakts ir Austrālijas vīna cenas. Tā, piemēram, citā vīnu reģionā Austrālijas rietumos zināmā Jacobs Creek vienkāršākos vīnus var iegādāties tikai sākot no Ls 5 - 6 jeb līdzvērtīgi Latvijas cenām. Izskaidrojums sekojošs, Austrālijā alkohols tiek aplikts ar lielu akcīzes nodokli, rezultātā mēs, Latvijā, šo pašu produktu varam nopirkt līdzvērtīgā cenā, dažkārt pat lētāk.

Adelaide šoreiz paredzēta nakšņošanai, tā, ka no sociāl-kultūr-vēsturiskās daļas atsakāmies. Glenelg Beach Resort (www.glenelgbeachhostel.com.au) ir noteikti rekomendējama vieta, lai sastaptu jauniešus no visām pasaules malām un izklaidējoties pavadītu laiku dzīvīgajos pludmales bāros. Pludmale divu minūšu gājiena attālumā un nakšņošana krietni vairāk nekā gadsimtu senā ēkā. Pavadot īsu brīdi pilsētā, tā šķiet laba vieta daudzpusīgai atpūtai.

Ieteikumi:

- Nebaidīties nomaldīties no maršruta un varbūt pat ieplānot kādu minimālu off-road, tā tuvāk novērtējot Austrālijas dabas dotumus. Ir kartes, kurās atzīmēts 4x4, kas nozīmē, ka dabas tuvība ir garantēta, bet bez 4x4 piedziņas tur gan nevajadzētu rādīties.
- Svarīga atziņa ceļojot Austrālijas vidienē, ir transporta veida izvēle. Rekomendācija - maksimāli izmantot vietējos pārlidojumus, kas cenas ziņā ir tuvu autobusa vai vilciena analogiem, taču laika ekonomija - ievērojama. Nezinātāji parasti pieļauj kļūdu nenovērtējot Austrālijas apmērus. Tad - skatieties mērogus!

Melburna - Adelaide. Kopsavilkums

Aptuveni 2-3 dienas ar īrētu auto ir pietiekami, lai bez steigas sasmeltos iespaidus. Naktsmājas - kādā no mazajiem ciematiem pietiekošu ērtību hoteļa istabu var dabūt 50 - 60 AU$ robežās, taču pastāv arī pietiekami plašas iespējas nakti pārlaist teltīs. Must-do rekomendācija būtu pastaiga pa tropiskajiem lietusmežiem un BBQ kaut kur milzīgā okeāna krastā.
Eiropietis var vilties, domājot, ka izdosies notvert romantiku kādā no piekrastes ciemiem. Ticiet, šeit nebūs Rivjēras virtuve un Itālijas mazpilsētu atmosfēra. Grandiozā daba ir tas, ko kāds šeit vēlas izbaudīt. Zivi bez eļļaina panējuma nopirkt nebūs viegli pat labā restorānā, bet steiku gan var rekomendēt teju jebkurā restorānā, vidēji 20-30 AU$.

Posms: Adelaide - Kērnsa

Foto: Laikmetīga backpacker piezīmesFoto: Laikmetīga backpacker piezīmes

Adelaide - Alice Springs - Yulara

Toyota Corolla tiek nomainīta pret Jet Star (tāds Easy Jet analogs) Boeing un pēc 1600 km esam pašā Austrālijas vidienē; pāri par 30 grādu karstumā, tuksnešu ieskauta vīd Alisspringsa. Te gan ir nopietns ieteikums - laicīgi rezervēt automašīnu - 4x4 vai vismaz tādu prāvāku sedanu. Mums par nelaimi, pēc ilgas kaulēšanās dabūnam pēdējo īrējamo mašīnu vairāku tūkstošu km rādiusā - Toyota Yaris ar manuālo pārslēgumu kārbu. Šajā brīdī gan vēl nenojaušam, ko tas nozīmē.

Dažu stundu atpūtas pauzē pirms došanās uz Uluru, tiek gūti pirmie iespaidi par Austrālijas pamatiedzīvotāju - Anangus cilts aborigēnu - dzīvesveidu. Šķiet, viņus pamatoti nesatrauc Rietumu pasaules radītās vērtības par ārējo izskatu un vajadzīgo brendu zināšanu vai termins karjera eiropiešu vai amerikāņu izpratnē. Viņu izskats - varenas miesasbūves, pinkainiem melniem matiem, lielām galvām un dzelteniem zobiem - var pārsteigt. Savukārt viņu apbrīnojamā spēja sadzīvot ar dabu - izbrīnīt. Līdzīgi kā Amerikā indiāņi, arī Austrālijas aborigēni bauda dažādas valsts privilēģijas izglītības, nodokļu un finanšu ziņā kopumā.

Uzkavēties Alisspringsā, šķiet, nav vērts, tāpēc pirmais pārbaudījums Northern Territory (Austrālijas centrālās daļas nosaukums) ir 500km Alice Springs - Uluru. Pretēji the The Great Ocean Road, kuru var vērot vaļēju muti, šajā ceļa posmā no Alisspringsas līdz sarkanajam kalnam - Uluru - miegs un vienmuļība būs bīstamākie faktori. Taisns ceļš, nelieli krūmāji, dzīvi un nedzīvi dzīvnieki, šāds skats ir konstants visā ceļa garumā. Pat braucot Toyota Yaris šķietami kosmiskā ātrumā - 140-150 km/h, liekas, ka stāvam uz vietas. Laiku pa laikam ceļa zīmes atgādina, ka labāk tomēr izgulēties nevis riskējot turpināt ceļu. Ja paveiksies, ieraudzīsiet savvaļas kamieļus un milzīgus melnus ērgļus, kas tā vien gaida nākamo ķengura ceļa šķērsošanas neveiksmi, lai pamielotos ar svaigu delikatesi - acīm! Ik pēc pāris kilometriem zīmes brīdina par ātruma kamerām, tiesa, nevienu tādu neredzējām un rēķins pēcāk arī nepienāca. Dienas karstajā daļā, aptuveni no pulksten 10.00 - 16.00, var diezgan droši braukt un ceļa šķērsotāju ir maz, tiesa pēc minētajiem laikiem, silta rekomendācija ir krietni samazināt vidējo braukšanas ātrumu. Ja gribas pilnībā izpildīt mājasdarbu, tad, lai izprastu Northern Territory dabas skarbumu, jānoskatās izcilā Phillip Noyce režisētā Rabbit Proof Fence, kā arī Nicolas Roeg klasika Walkabout. Kaut kas vizuālā un noskaņas līmenī līdzvērtīgs varētu būt arī Vima Vendersa meistardarbs Paris. Texas (šis gan nav par Austrāliju). Tātad ātruma ierobežojums 130km/h, taisns kvalitatīva asfalta ceļš, nenormāls karstums un lopu kapsēta gar ceļa malām. Šeit patiešām novērtēsiet „ķengursitamās" uzpariktes patieso nozīmi. Galvenie līķi - ķenguri, govis, kamieļi, kuri augstākminēto putnu un karstuma rezultātā ātri vien sarūk. Distancējoties no jaunatklājēja pozitīvajām emocijām - visnotaļ skarbi. Vēlreiz, paša miegs ir vislielākais ienaidnieks, jo jau pēc 50 km ķenguru līķu kaudzes visādās sadalīšanās stadijās it nemaz vairs nepārsteidz. Vienreiz samainoties, distanci pievaram nepilnās piecās stundās.

Uluru

Foto: Laikmetīga backpacker piezīmes

Uluru ir viens no pasaules ievērojamākajiem dabas brīnumiem, ar kuru daba apveltījusi Austrāliju - iežu veidojums, kurš sācis formēties miljoniem gadu atpakaļ un tāds, kā to var redzēt šodien, stāv jau 30 000 gadu. Neliela vilšanās, kad cēlušies 06.10, lai rāptos klintī, uzzinām, ka tas nebūs iespējams it kā stiprā vēja dēļ. Vēlāk gan noskaidrojas, ka vietējie aborigēni izmanto jebkuru no atrunām, lai liegtu tūristiem traucēt svētvietas mieru. Argumentācija ir saprotama, un tāpēc vēl jo vairāk rekomendējama ir 10 kilometru garā pastaiga ap akmeni. Iepriekš gan vēlams pienācīgi sagatavoties - ūdens krājumi un saules aizsargkrēms ir obligāta nepieciešamība. Iešana ir viegla, jo visu 10 kilometru garumā notiek pa taisnu, tuksnešainu plakni. Jāatceras gan, ka tuksnesis ir kas vairāk par +36 grādiem ēnā. Jau 08.00 no rīta saule karsē tā, ka kreklu var atļauties novilkt vien uz minūtēm 15 - 20 minūtēm un vienīgais glābiņš no mušām šeit būtu izsakāms ar Džordža Orvela 1984 postulātu: „Ignorance ir strenght."

Interesants fakts - aptuveni 30 km no Uluru (Ayers Rock) atrodas ne mazāk iespaidīgs akmeņu veidojums Kata Tjuta (The Olgas), kas gan izmēra, gan vizuālās daudzveidības ziņā ir prāvāks par Uluru. Taka ir apmēram 7- 8 km gara un prasa aptuveni 3 stundas vidējā tempā. Vizuālie iespaidi garantēti jebkurā gadījumā. Arī - ķenguri un papagaiļi, ja pastaigu ieplānosiet vakarpusē īsi pirms krēslas. Tiesa, jānovērtē savi spēki, jo vienā dienā apiet gan ap Uluru (10 km), gan Kata Tjuta (8 km), ņemto vērā reljefu, temperatūru un kopējo distanci, var neizrādīties no tām vieglākajām pastaigām.

Ieteikumi:

- Ērti, elpojoši apavi, viegls krekls ar garām piedurknēm un mugursoma ar primāro pārtiku un ūdeni būtu galvenie priekšnosacījumi pārgājiena labsajūtai.
- Nebaidieties uzkavēties klinšu tuvumā īsi pēc tumsas iestāšanās - ļoti noslēpumaina, un var teikt pat vieglu adrenalīna devu izraisoša sajūta.
- Nakšņošana parasti notiek Yulara ciematā, kas radīts tikai un vienīgi tūristu izmitināšanai. Noteikti vajag izbaudīt kempingā piedāvātā BBQ iespēju un nogaršot paša ceptu ķenguru un krokodilu gaļu. Jāpiebilst, ka ķengura gaļa ir ilgāk cepama līdz ierastai gatavībai, lai nenākas vilties!
- Uluru ir vērts no attāluma uzlūkot saulrieta laikā, kad saules - akmeņu spēles rezultātā, tas teju desmitiem reižu nomaina krāsu - no tumši brūnas līdz koši oranžai.

Posms: Kērnsa - Melburna

Cairns - Barrier Reef

Pēc atgriešanās Alisspringsā (Alice Springs), tiek uzsākts ceļojuma 3. cēliens - pārlidojums no Alisspringsas uz Kērnsu (Cairns), kārtējo reizi dabas dažādībai un subjektīvajām izjūtām liekot maņu receptoriem teju apmest kūleni. Atveroties lidmašīnas durvīm, pirmais, kas sagaida, ir spēcīgs mitri karsta gaisa trieciens. Temperatūras stabiņš rāda + 28 grādi, bet salīdzinājumā, tuksneša gandrīz + 40 likās gandrīz vieglāk panesami. Ceļotāju Bībele Lonely Planet rekomendē backpackers hoteli Floriana, kas atrodas 10 minūšu gājienā no Kērnsas centrālās daļas. Divi nelieli pārsteigumi nonākot pilsētas centrālajā daļā - publiskais peldbaseins teju ielas vidū un smieklīgas brīdinājuma zīmes, kas vēsta: Bite of crocodile may cause injury or death. Un kārtējo reizi atkal gribas slavēt Austrālijas pilsētu infrastruktūru - šoreiz par izbūvētajiem velobraucēju un skrējēju celiņiem, kas papildināti ar dažādu muskuļu vingrināšanas un stiepšanas ietaisēm. Tas viss turpat uz ielas. Arī viesnīca Floriana ir patīkams pārsteigums - teju pilsētas centrā, palmās ieaugusi, balta vienstāva ēka, kuras iekšpusi rotā greznas koka mēbeles, gleznas un dzīvas ķirzakas - gandrīz kā interjera elementi.

Kērnsa tiek uzskatīta par Austrālijas scuba-diving metropoli. Lielais Barjerrifs bloķē Klusā okeāna viļņus un visa Austrālijas austrumu piekrastes augšdaļa ir mierīga kā ezers, kurā mājvietu radušas tūkstošiem eksotisku jūras radību. Ar šiem priekšnosacījumiem tiek izvēlēta 2 nakšu/1 dienas tūre uz Kangaroo Explorer jahtas. Līdzīgas tūres te piedāvā ļoti daudzi, taču šo mums iesaka viesnīcas īpašniece un jāviļas nav.

Lielais Barjerrifs

Foto: Laikmetīga backpacker piezīmes

No krasta līdz rifam ir aptuveni 30km (atšķirīgi dažādās vietās). Neliels kuteris aizved ekskursantus uz jahtu Kangaroo Explorer, kas pietauvojusies Lielā Barjerrifa tuvumā. Pēcāk jahta dreifē gar rifu, divās dienās apstājoties 4-5 lokācijas vietās. No jahtas klāja var redzēt cauri caurspīdīgajam, zaļgan-zilajam ūdenim 12-15m dziļumā esošās radības un augus. Bruņurupuči, rifa haizivis, dažādi akmeņgrauzēji, visu krāsu kustoši un nekustoši radījumi.
Kopā ar mums ūdens piedzīvojumos ir visai kolorīta kompānija - jauns viesnīcas īpašnieks no Indijas, ASV aizsardzības ministrijas darbinieks ar vairāk kā 300 niršanu lielu pieredzi, traka zviedriete, kura līdzīgi kā mēs apceļo Austrāliju, francūzis no Lionas, instruktors puertorikānis, igauņu pavārs, kurš strādā uz kuģa, lai sapelnītu naudu ceļojuma turpinājumam... Un ir jau taisnība, šis ir viens no tiem hobijiem, patīkamajām lietām, kuru dēļ ir vērts pašaizliedzīgi strādāt. Tie, kas aizraujas ar kalnu slēpošanu, burāšanu, sērfošanu un citām līdzīgām aktivitātēm, šo narkotisko sajūtu noteikti atpazīst - apstājas laiks, pazūd ikdiena, viss cits šķiet mazsvarīgs vai vispār neeksistē un ir vēlēšanās ar virtuālu pulti nospiest pauzi. Gribas palikt tagadnē uz nenoteiktu laiku!

Ieteikumi:

- Kērnsa ir vērtīga vieta, ja niršana ir mērķis. Sertifikātu var iegūt 4 dienās un atšķirībā no lokāli Latvijā pieejamajām, vai tuvākajām iecienītajām vietām (Ēģipte), Austrālijā nav jāuztraucas par pasākuma un inventāra drošību. Arī, ja nav vēlēšanās veltīt 4 dienas niršanas licences nokārtošanai, uz jahtām vajadzētu pavadīt vairāk nekā divas dienas, kur par nelielu papildus samaksu, iespējama niršana kopā ar instruktoru.
- Pat ja nav niršanas sertifikāta, mūžam neaizmirstama pieredze būs niršana naktī.
- Kvalitatīva ēšana uz jahtas, inventārs iekļauts cenā, vienīgais, par ko jāparūpējas pašam, ir laba veselība, lai pietiktu spēka uzņemt emocijas. Jāpiesargās ar alkohola lietošanu, jo pretējā gadījumā jahtu nedrīkst atstāt.
- Kērnsas pilsētas centrā visa sociālā dzīve notiek esplanādē izvietotajos bāros un restorānos. Vieta, kur nerimst dzīvība un var labi ieturēties, ir restorāns Pier, turpat esplanādes sākumā, kur kāds vietējais Aussie vakara gaitā noteikti apsolīs apciemot Latviju.

Foto: Laikmetīga backpacker piezīmesFoto: Laikmetīga backpacker piezīmes

Surfers Paradise (Goald Coast) - Brisbane - Sydney - Melbourne

Sērferu paradīze

Agrās celšanās rekords - pulksten 04:05 un jau 06:00 esam lidmašīnā Kērnsa - Brisbane, lai vēlāk ar autobusu turpinātu ceļu Brisbane - Zelta krasts (35 km gara sērfošanai ideālu viļņu pludmale). Atšķirībā no Kērnsas mitri karsējošās gaisotnes, šeit valda pilnīgs sajūtu komforts. Zelta krasts ir vieta, kas slavena ar savu klimata patstāvību visa gada garumā, sezonālās temperatūras izmaiņas variējas vien par dažiem grādiem, konstanti atrodoties patīkamā 25-28 grādu robežā. Šī ir dzīvības pilna vieta, kur iepazīties, atpūsties, izklaidēties, izīrēt sērfošanas dēli un pārbaudīt savu gribasspēku neskaitāmas reizes mēģinot cīnīties ar okeāna pārspēku. Iepriekšējo dienu laikā vismaz astoņas zem ūdens pavadītās stundas, nepilnīgi gulētās naktis, tuksneša pārgājieni, Austrālijas vīni, jaunas iepazīšanas un dažādais iespaidu kokteilis veido gan fizisku, gan garīgu piesātinātības sajūtu.

Sex is cheap but addictive", izlasu Time žurnāla joku īsi pirms septiņiem no rīta. Šeit diena noteikti ir sākusies. Kā nelieli indikatori par to liecina kāda motorzāģa un zāles pļāvēja dialogs. Izejot ārā no rīta īsi pirms astoņiem, ir tā netverami eksotiskā sajūta ~+30, bet vēl nav karsts. Pludmale jau pildās ar sērfotājiem, skrējējiem, staigātājiem. Daži triatlonisti izskatās tā, ka ne pirmo stundu skrien pa okeāna smiltīm, netālu kāds tēvs dēlam māca sērfot... Krāsaina un dzīvespriecīga publika. Arī rīta okeānam ir sava burvība - viļņi ir retāki, ūdens ir mazāk haotisks, vējš vēl nav pieņēmies spēkā un pāragri nelauž viļņus. Tajā pat laikā ir sajūtams milzīgs spēks. Necik tālāk par 10-15 metriem no krasta viļu augstums sasniedz 1,5-2 metrus... šis ir ceturtais rīts Sērferu paradīzē un skumja sajūta, ka nav vēl vismaz 15 tādi. Pirmajā rītā šķita, ka cīņa ar okeānu būs vienkāršāka, bet sērfošana ir kas vairāk par spēku un ātrumu. Tā ir vērošana, paškontrole, pacietība, izturība un noteikti vairāku mēnešu treniņi.

Ieteikumi:

- Nepārvērtēt savas spējas un sapratni par okeānu. Trīs dienās iemācīties labi sērfot nebūs viegli, tāpēc nevajadzētu pažēlot pārdesmit AU$, lai iegādātos sērfošanas instruktoru uz dažām stundām. Noteikti jāiegādājas sērfošanai paredzētais krekls ar garajām piedurknēm, kas neļaus nobrāzt ādu un apdedzināties saulē.
- Zelta krasts ir īstā vieta, kur paredzēt šopingu pludmales lietām - Billy Bong, Rip Curl, Quicksilver, Roxy u.c. brendi ar Latviju salīdzinot te rodami stipri demokrātiskākās cenās - sākot no iešļūcenēm un beidzot ar ziemas jakām.
- Nostāk no okeāna krasta ir vērts uzmeklēt kādu no Fish-Market, izvēlēties ko sev tīkamu, nopirkt labu Austrālijas baltvīnu un to visu izbaudīt turpat zem klajas debess. Parkos ir izbūvētas atpūtas vietas - soliņi, galdi, grili, kas paredzēti kopīgai lietošanai. Un lai neizbrīna tas, ka turpat parkā var pienākt kāds un no sirds piedāvāt pievienoties uz karstmaizi ar desu.

Melburna

Foto: Laikmetīga backpacker piezīmesFoto: Laikmetīga backpacker piezīmesFoto: Laikmetīga backpacker piezīmes

Cilvilizēta kārtība, drošība, relaksējoša sajūta. Austrāliešu tik iecienītā frāze „no worries, mate", visspilgtāk spēj raksturot būšanu Melburnā. Citiem vārdiem, Melburna ir vieta, kur ir ļoti ērti, bet, ilgtermiņā, šķiet, apnicīgi dzīvot. Tāpēc zemāk - gluži subjektīvs Melburnas top 5:

- Rooftop cinema - open-air kinoteātris debesskrāpju mežā. Kino tiek rādīts uz daudzstāvu mājas jumta, no kura paveras izcils pilsētas džungļu skats.
- Melburnas tirgus. Iedomājieties mūsu pašu Āgenskalna tirgu, pievienojiet lietas, ko kā augstvērtīgas delikateses var nopirkt mc2, un tam visam klāt vēl iztēlojieties itāliešu siltumu un atsaucību piedāvājot, teiksim, nomēģināt nupat atvērtu austeri ar citronu.
- Chapel Street - kolorīta iela South Yarra rajonā, kas rada tādu kā sen rādītā Bordertaunas seriāla efektu. Divu, trīs stāvu krāsainas koka mājiņas, bāri, restorāni, outlet veikali. Īpaši acīs iekrita dārgs, bet dizainiski stilīgs lounge bārs The Fog (142 Greville St., kas krustojas ar Chapel St.)
- Ikdienas ēšanai ieteikums nesmādēt tā saucamos Food Court, kas apvieno daudzas ēstuves vienkopus. Āzijas ēdienu pazinēji un mīļotāji būs patīkami -pārsteigti tuvās Ķīnas un Japānas ietekmē suši skaitās lētākā un vienkāršākā pārtika. Tā, piemēram, suši rullis, kas ietver aptuveni sešus Latvijas analogus tiek pārdots saldējumam vai belašam līdzīgā manierē par 1,5-2,5 AU$ gabalā.
- Restorāni pie Yarra Promenade, Southbank Promenade vai jau augstākminētajā Chappel Street. Kādā no desmitiem restorānu noteikti atradīsiet labu steiku, Cēzara salātus vai vismaz zivi bez panējuma.

Epilogs

Summāri Austrālijas iekšienē ceļā ir pavadītas 15 dienas, nolidoti 7500 km, ar auto nobraukti 2500km, ar autobusu - aptuveni 500km un gūti fantastiski iespaidi. Vispirms, Austrālija ir vieta, kuru daba apveltījusi ar pasakainu un neatkārtojamu bagātību - augi, dzīvnieki, Lielais Barjerrifs, vienmērīgie okeāna viļņi, tuksneša brīnumi, dažādais klimats. Patīkami ir vērot, kā cilvēki ir spējuši šos pēc noklusējuma iedotos labumus sakārtot perfektā infrastruktūrā. Tā abstrahējoties Austrālija ir jauna kapitālisma, censoņu spēles laukums, kur nav pieļautas vecās pasaules kļūdas. Šo varētu nosaukt arī par ierobežotas demokrātijas pozitīvu piemēru, kurā likumdošanas niansētība sadzīvo ar morāles vērtībām. Vienkāršs piemērs - niršanas pakalpojumu sniedzējiem ir aizliegta jebkāda zivju makšķerēšana Barjerrifa tuvumā. Pretējā gadījumā tiek atņemta pakalpojuma licence un kuģis! Un patīkamākais ir tas, ka cilvēki apzinās šo aizliegumu un, šķiet, nepieļauj domu par tā apstrīdēšanu vai neievērošanu. Šādu piemēru ir daudz un post-padomju cilvēkam var šķist dīvaini, kā var būt pēkšņs aizliegums kāpt kalnā vai novirzīties no atzīmētās tūristu takas. Tikmēr draudzīgie Aussie uzsmaida, atklāti pasaki, ka viņus neinteresē pārējā Pasaule un vismaz ārēji izbauda dzīvi ar moto: „No worries, mate!"

Foto - Rinalds Trukšs

Raksts ievietots 2008.gadā

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: