GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Edinburga

Baudītāja ceļvedis

IZVĒLIES CEĻVEDI

Pieci galamērķa vērti skulptūru parki

Hombroich Cultural EnvironmentĒkebergas parksTjuvholmen skulptūru parksJupiter ArtlandFattoria di Celle« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Eiropa · apvienotā karaliste · Edinburga · Pieci galamērķa vērti skulptūru parki

Jupiter Artland

Autors: Una Meistere1 ATSAUKSME

Jupiter Artland

Jupiter Artland apmeklējums ir lielisks iemesls, lai vēl šovasar ieplānotu ceļojumu uz Skotiju. Vizuāli krāšņš un vienlaikus mazliet mežonīgs, tas savā ziņā iemieso Skotijas esenci, kurā dažbrīd prātam neaptverams skaistums apvienojies ar mežonīgumu. Skulptūru parks atrodas septiņus kilometrus ārpus Edinburgas un ir divu kaislīgu mākslas kolekcionāru – tēlnieces Nikijas Vilsones un homeopātijas aptieku tīkla īpašnieka Roberta Vilsona, lolojums. Tā kopējā platība ir 40 hektāri, un teritorijas centrā atrodas arī abu ģimenes mājvieta - džakobīņu stila muiža jeb Boningtonu nams.  Viņu pārvaldībā tas nonāca 1999. gadā, kad Vilsoni izlēma pamest trauksmaino Londonas ikdienu un pārcelties uz dzīvi Skotijas laukos. Ideja par skulptūru parka veidošanu radusies akurāt kā tas dzīvē dažkārt mēdz notikt – kamēr vīrs nodarbojies ar biznesu, Nikija ņēmusies ar abu četriem bērniem. Kāvusies ar sadzīves rūpēm, barojusi mazos ar krūti. “Biju bezgala vientuļa, arī garlaikota un jutos pamesta šai mežā. Pēc profesijas esmu tēlniece un līdzās bērniem un vīram māksla ir tā, kas spēj man sagādāt prieku un baudu. Tālab patiesībā es visai vienkāršā ceļā nonācu līdz domai piezvanīt turpat mums kaimiņos tolaik dzīvojošajam ainavu arhitektam Čārlzam Dženksam,  kuram paziņoju, ka vēlos mūsu muižas parkā uzbūvēt milzīgu viņa vides objektu. Tā bija mana pašiniciatīva un privātā interese, mana un Roberta vienotā vēlme darīt kaut ko kopā. Un arī apziņa, ka mūsu zemes ainavai tas ir būtiski,” stāsta Nikija, kad intervējam viņu nesen klajā nākušajam izdevumam “Arterritory sarunas ar kolekcionāriem.”

Dženksa darbs ne tikai bija pirmais pasūtījums, kuru topošajam parkam izdarīja Vilsoni, bet savā ziņā uzskatāms par visu tā dvēseli. Astoņu zaļojošo spirālveidu pakalnu pļava, kuru caurvij četri mākslīgie ezeri līdzinās sirreālai kosmiskai plaknei, kurā nonākot, pazūd jebkura sajūta par laiku un telpu. Atstājot vien vietu klusumam un teju hipnotizējošam zaļā zālāja spilgtumam. Darba nosaukums ir “Dzīves šūnas” (Cells of Life) un no putna lidojuma tas atgādinot šūnu dalīšanos, tādējādi suminot visas dzīvības fundamentu. Tiesa, kolekcionāri atzīst, ka šis vienlaikus ir arī visdāgākais parka objekts, kura tapšana prasījusi astoņus viņu dzīves gadus. Turklāt būvniecībā esot piedalījies ikviens muižas dalībnieks – sākot ar pašiem īpašniekiem un beidzot ar pārējiem Jupiter mākslas fonda darbiniekiem.

Kopumā parkā izvietotas vairāk kā 30 skulptūras. Viens no vispamanāmākajiem ir britu mākslinieka Marka Kvinna darbs “Love Bomb”, kas apmeklētājus sagaida jau no krietna attāluma. Gigantiskā, 12 metrus augstā skulptūra atgādina psihodēlisku orhideju – savveida parafrāzi par cilvēka apsēstību ar skaistumu un traģisko vēlmi to noturēt, radot monstrozas tā modifikācijas. Nikija un Roberts smejas, ka vienlaikus tas esot arī dramatiskākais parka darbs. “Tai dienā, kad Marks Kvins uzstādīja skulptūru, pie mums viesojās draugi, un mēs nolēmām doties izjādē. Mans zirgs nepamanīja Love Bomb, un viss beidzās tādējādi, ka es nokritu un salauzu kāju. Tās ir tik spilgtas un mazliet arī baisas atmiņas. Taču viss beidzās laimīgi.”

Savukārt visvairāk fotogrāfētākajiem pieder britu skulptores Lauras Fordas (Laura Ford) “Raudošās meitenes” (Weeping Girls). Instalācija atrodas mežā, tādējādi vēl tikai pastiprinot dramatismu un no apziņas apcirkņiem izvelkot, kā izrādās, joprojām tik dzīvās sajūtas par reiz notikušo apmaldīšanos sēņojot. Turpat netālu – pakalna galā, aiz kura tālāk plešas Skotijas ainava, greznojas Entonija Gormleja (Antony Gormley) instalācija “Debesjums” (Firmament), kas veidota no kopā savienotām tērauda bumbām, kas pirmajā mirklī mazliet līdzinās svešādai galaktikai, bet no lielāka attāluma – kā lūgšanā zemei pieplakušam cilvēka tēlam. Tā modelis esot bijis mākslinieks pats, kurš mākslas darba tapšanas procesā noskanējis savu ķermeni.

Savukārt viens no emocionāli pārsteidzošākajiem parka darbiem ir skotu mākslinieces Anya Gallacio instalācija “No manis līst gaisma” (The Light Pours Out of Me), kuras centrā ir grota, kas savulaik bijis iecienīts elements 18. gadsimta britu ainavu arhitektūrā. Tajā nokāpjot pietiek vien vietas diviem, savukārt visapkārt grotai ir mirdzošs, gaišviolets ametista kristālu lauks, kas saules gaismā vizuļo kā spocīgas maldugunis.

Kad jautāju Robertam, kālab parka nosaukums ir Jupiter Artland, viņš atbild: “Grieķu mitoloģijā tas ir prieka, radošuma un baudas arhetips. Un tieši šo kopumu mēs tiecāmies ielikt arī mūsu parka pamatos, veidojot to kā krāšņu platformu kreativitātei.” Un Nikija piebalso: “Šai nosaukumā ir kas maģisks. Skotijā nav daudz šai līdzīgu vietu. Mums gribējās radīt ko neordināru. Jupiters iemieso šo mūsu vēlmi.” Piebilstot, ka “tas ir ļoti atbilstošs vietai, kur divi cilvēki ir radījuši skulptūru parku, nerūpējoties ne par ko citu kā vien par to, kā piepildīt šo vietu ar saviem sapņiem.”

Visi parkā izvietotie mākslas darbi ir radīti speciāli šai vietai, abiem atzīstot, ka radot Jupiter Artland viņu lielākais izaicinājums bijušas mākslas un ainavas savstarpējās attiecības jeb abu sinerģija. Tā teikt, “māksla bagātina zemi un zeme bagātina mākslu.”

Parks publikai tika atvērts 2009. gadā un tā ieeju rotā arhitekta Bena Tindala (Ben Tindall)  dizaina paraugs - nerūsējošā tērauda vārti Sputnik. Tiesa, tā kā tā ir privāta teritorija, apmeklējuma laiks ir ierobežots – no 17. maija līdz 28. septembrim. 

www.jupiterartland.com

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Davidson Albert

Apmeklēja: davidsonalbertloan@gmail.com

Zovem se Veronika i nisam mogla vjerovati kako sam dobila kredit od 20000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu da takve kreditne tvrtke još uvijek postoje na ovim prevarama posvuda, savjetovali su me i savjetovat ću svima koji trebaju kredit da ih koriste kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte ( davidsonalbertloan@gmail.com) Brzo kontaktirajte (davidsonalbertloan@gmail.com) danas i dobijte svoj zajam od njih po stopi od 3%. Obavezno kontaktirajte DAVIDSON ALBERT LOAN COMPANY.

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: