GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Holbox sala

IZVĒLIES OBJEKTU

« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

· Ziemeļamerika · meksika · Holbox sala

Hotel Villas Delfines, Pirates Cove u.c.

Autors: Guntis Ērglis0 ATSAUKSMES

Mazliet pameklējot amerikāņu un Eiropas ceļotāju pārpildītās Kankūnas ziemeļrietumos, tomēr izdodas atrast vēl kādu masu tūrisma murgu nepieredzējušu nostūri. Viens no tādiem ir Holbox sala. 42 km garā un nieka 3 km platā zemes strēle, kurā savu mierīgo ikdienas dzīvi vada aptuveni 1200 meksikāņu, ir īsta paradīze tiem, kas pavisam demokrātiskā un nesnobiskā veidā vēlas ļauties slinkumam, laiskojoties baltajās pludmales smiltīs.
„Iemetot aci" internetā, sākotnēji šķiet, ka attālā sala līdzināsies milzīgai, zaļai pļavai, kurā sānu pie sāna sasēdušas idilliskas būdiņas un pa smilšaino ceļu traucas mazās golfa mašīnītes. Realitāte tālu no tā neatpaliek, ja nu vienīgi ekoloģiskie autiņi aprīkoti ar pavecāku mopēdu motoriem, kas jau pa gabalu parkšķ un tarkšķ, deldēdami balto smilšu noklātās ielas.
Nokļūšana uz Holbox salas ir gaužām vienkārša - trīs stundas, braucot cauri neskaitāmiem indiāņu ciematiņiem, pavadāmas mašīnā ceļā no Kankūnas uz Chiquila pilsētiņu, no kurienes tālāk par simboliskiem pieciem dolāriem uz krastu otrā pusē pārceļ prāmis. Der gan atcerēties, ka tas kursē ne vēlāk kā līdz astoņiem vakarā, kas nav liela bēda, jo jebkurā laikā iespējams izīrēt zvejnieku laivu. Tā izmaksās 30 dolārus.
Pirms ierašanās uzreiz aizmirstiet Holivudas iebarotos priekšstatus par karstasinīgajiem mariači tipa banderasiem - lielākā daļa salas iedzīvotāju ir maiju indiāņu pēcteči, mazliet kūtri, lēnīgi un atturīgi, bet tieši tik daudz, lai Holbox padarītu par vienu no nekūrortiskākajām vietām Jukatanas pussalā un ļautu te atbraukušajiem atpūsties vienkāršā, nepiespiestā gaisotnē.

Salas centrā atrodas koloniālās Karību arhitektūras pilsētiņa, kuras nedaudz biedējošais ģeometriski precīzais ielu izvietojums, kā jau daudzviet Meksikā, pilnībā izslēdz iespēju tajā apmaldīties. Ēkas nav augstākas par diviem stāviem, bet sniegbaltās pludmales smiltis te noklājušas visu - kā ielas, tā centrālo laukumu. Ja patrāpās te atrasties pēc nelielas lietusgāzes, varat droši noaut kājas, uzrotīt bikšu galus līdz ceļiem, vietējā bāriņā paņemt kādu aliņu un omulīgi sēžot noskatīties, kā baltais smilšu lauks pamazām pārvēršas milzīgā, ekoloģiski tīrā dubļu peļķē.
Neatkarīgākie salas apmeklētāji pavisam noteikti novērtēs lielo un grezno viesnīcu iztrūkumu, pretēji citiem tuvumā esošajiem masu kūrortiem. To vietā Holbox apartamentu īpašnieki aprobežojas ar viesu izmitināšanu nelielās, apaļās, vigvamam līdzīgās būdelēs, kuras veido uz pāļiem uzbūvēta koka konstrukcija un salmu jumts. Galvenā nelielo mājiņu kolektīvu priekšrocība ir tā, ka gandrīz vienmēr katram tiek savs, atsevišķs namiņš, kuru kopumā nemaz nav tik daudz. Mānīga ir globālajā tīmeklī atrodamā informācija par demokrātisko tūristu Meku, kas šķietami pārpilna ar ekoloģiskajiem bungalo. Ja interneta lapa iepazīstina ar vidēji piecu viesu namu piedāvājumiem, visticamāk, ka tie arī būs vienīgie, tāpēc vietiņu zem salmu jumta ietiecams rezervēt jau laikus.

Hotel Villas Delfines

Hotel Villas Delfines, sekodama kopējai salas ekoloģiskajai pieejai, mazajās būdiņās piedāvā ne vien tik elegantu izgudrojumu kā kompozīttualete (plašākai sabiedrībai pazīstama kā sausā tualete), bet arī ar saules baterijām sildāmu ūdeni. Diskomfortu, ar kuru nevarētu sadzīvot, nerada ne viens, ne otrs brīnums - degunam traucējošas smakas no atsevišķi nodalītajām labierīcībām namiņā neiekļūst, un, ja palaimējas tur uzturēties saulainās dienās, ir pat siltais ūdens!
Nekādu lētu plastmasas mēbeļu, gulta, galds un krēsli pagatavoti no īsta koka. Dizaina pērles gan nav vērts meklēt, te viss ir tāds meksikāniski kičīgs un vienkāršs. Arī kondicionierus neatradīsiet, un tas nemaz nebūs nepieciešams - moskītu tīkliem nosegtos logus droši var turēt atvērtus visas nakts garumā, turklāt papildus vēsumam pie istabiņas griestiem darbojas milzīgi ventilatori.
Lai arī mazie bungalo atrodas netālu viens no otra, palūrēt, ko dara kaimiņi, nebūs iespējams, jo dārza apņemti, tie rada patīkamu vidi divvientulībai vai vienkāršai atpūtai uz nelielās terasītes. Atliek vien ierušināties guļamtīklā labas grāmatas kompānijā. Īsi sakot, slinkuma paradīze!
No dabiskiem un videi draudzīgiem materiāliem būvēto vigvamu lielākais trūkums ir mitruma uzsūkšana lietainās dienās, gaisu to iekšienē padarot netīkami miklu. Taču to pavisam noteikti kompensē no sacaurumota gliemežvāka veidotā duša, ļaujot ūdenim pilēt lēni un vienmērīgi.
Villas Delfines naktsmāju piedāvājumā ir vienīgā vieta ar baseinu. Pat, ja šāda iespēja uz salas, kuru no visām pusēm apskalo Karību ūdeņi, šķiet nedaudz absurda, savas priekšrocības tam tomēr ir - vējainās dienās platās pludmales dēļ, ūdens kļūst pavisam duļķains un laiskām peldēm nepiemērots.

Dārza bungalo cena - sākot no 70 dolāriem
Luksusa bungalo cena - sākot no 100 dolāriem

Holbox, MX 77310, Q. Roo. México
Tel: +52-984 875 21 97
Fakss: +52-984-875 21 96
E-pasts: delfines@holbox.com

Pirates Cove un citas ēstuves

Holbox sala ir īsta jūras velšu cienītāju paradīze. Īpaši to, kuri kāri uz garnelēm un omāriem. Pirms tam gan der zināt, ka informācijas šilti par darbalaikiem ne uz viena no vidēji četriem pilsētas bāriņiem un dažiem restorāniem atrast nav iespējams. Mazo ēstuvju īpašnieki, šķiet, tikai rīta agrumā izlemj, vai vērt savu iestādījumu šodien vaļā vai nē. Tāpēc, ja tajā mirklī kārojas tieši nelielajā itāliešu restorānā Pirates Cove pagatavoto omāra picu vai mājas pastu, pasniegtu ar veselu vēžveidīgā asti, droši zināt, ka tas būs iespējams, nevar. Sliktākajā gadījumā ēstuve ielas pretējā pusē piedāvā ne mazāk kārdinošus makaronus, arī ar omāru.
Garneles te ir izcilas! Īpaši Villas Delfines piedāvātā ceviche - jēlas tīģergarneles kopā ar smalki sakapātiem tomātiņiem, sīpoliem, ķiplokiem un zaļumiem.
Nedaudz dārgāki par jūras veltēm, taču vienlīdz nogaršošanas vērti ir gaļas ēdieni. Labas brokastis iespējams paēst turpat pilsētas centrā esošajā meksikāņu restorānā - vienīgajā, kas atvērts jau rīta agrumā.
Sekojot Jukatānas pussalas tradīcijām, ēdienu garšvielu buķete ir vairāk nekā bagātīga. Tomēr satraukumam nav pamata - kaut garšvielu netrūkst, tās nav pārāk asas, un, ņemot vērā, ka skopošanās ar čili šajā zemes nostūrī nav cieņā - mērcīti trauciņā palūgt var vienmēr. Vērā jāņem tikai tas, ka jalapeno pipari vietējiem ir tīrās bērnu spēlītes, bet, ar maizes gabaliņu nomēģinot habanero, acis nevarēs sameklēt ilgāku laiku!
Restorānu cenas ir visai pieņemamas. Pirates Cove pica ar omāriem atkarībā no lieluma maksā no 11 līdz 15 dolāriem. Savukārt kārtīgas pusdienas (ar diviem ēdieniem, alu, kokteili vai glāzi tekilas) divām personām izmaksās ne vairāk kā 40 līdz 50 dolārus. Eiropas vīni gan te mēdz būt neadekvāti dārgi.

Vērts zināt

- Kad slinkums vairs nav izturams, Holbox sala piedāvā arī dažu vairāk vai mazāk ekstrēmu izpriecu. Tuvējā Golfa straume rada lieliskus laika apstākļus ne tikai uz sauszemes, bet arī ūdenī. Aptuveni 22 grādus siltais (tāds tas ir visu gadu!) un salīdzinoši mierīgais ūdens ir kā radīts kaitborda faniem, kurus īpašā skolā gatavs apmācīt kāds gados jauns entuziasts no Holandes.
Savukārt no marta līdz jūnijam tie, kurus garlaiko parasta plunčāšanās, to var darīt kopā ar vaļhaizivīm, kas nārstošanas laikā peld garām siltajai straumei. Satraukumam gan nav pamata - šīs milzīgās zivteles pārtiek vien no planktoniem un nedalītas ciemiņu uzmanības. Īpašo sugas turpināšanas laiku izmanto arī bruņurupuči, kas bariem nāk karstā, lai siltajās piekrastes smiltīs noslēptu topošo mazuļu olas.
Uz salas atrodas arī dabas rezervāts, diezgan mazs un simbolisks, kas īpašās eko tūrēs piedāvā vērot vairāk nekā simt šajā nostūrī mītošo putnu sugu.

- Salai raksturīgā platā pludmale - vidēji 200m, kļuvusi par vienu no visintensīvāk izmantotajiem ceļiem. Tāpēc sauļojoties jārēķinās ar nemitīgu mazo un parkšķošo golfa mašīnīšu kustību abos virzienos.

- Holbox salas viesu vidējais vecums ir 25 līdz 40 gadi, pārsvarā to iecienījuši jauni un aktīvi cilvēki, nevis dīki saulē zvilnētāji.

- Līdzīgi kā Baltijas jūrā arī Holbox piekrastē ūdens dziļš kļūst pavisam lēni un pamazām. Ideālas peldes maziem bērniem un tiem, kas šajā prasmē vēl nejūtas tik droši!

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: