GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Londona

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesVērts zinātLabākie klubiFilmaInsider's viewKultūras afiša

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Brigita StrodaInsider: Džons SeilisInsider: KeitaInsider: Ieva Imša« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · apvienotā karaliste · Londona

Insider: Brigita Stroda

0 ATSAUKSMES

Insider: Brigita Stroda

Brigita Stroda ir Latvijas Tūrisma biroja direktore Londonā. Dzimusi Austrālijā, ieguvusi scenogrāfes izglītību un lielāko mūža daļu nostrādājusi mākslas menedžmenta jomā. Viņa dzīvojusi Vācijā, Francijā un Latvijā un ļoti labprāt uzņemas ekspertes lomu jautājumos par stilu, identitāti un kultūras lomu valstu zīmolu veidošanā.

"Tagad, kad esat redzējuši visu, kas Londonā obligāti jāaplūko, laiks pievērsties riskantākai teritorijai - "Mežonīgajiem austrumiem" jeb Londonas Īstendai. Mežonīgums gan ir visai nosacīts, jo pēdējo desmit gadu laikā Īstendā pilnā sparā ritējis ģentrifikācijas process - šīs vietas pakāpeniski turpina "kolonizēt" vidusšķira. Rezultāts ir pikanti nervus kutinošs stilīgas gastronomijas, avangardiskas mākslas un iespaidīgas etniskās daudzveidības sajaukums. Apbruņojieties ar First Thursdays karti (tā atrodama vairumā Īstendas mākslas galeriju un uzskaita visas šī rajona galerijas, kas katra mēneša pirmajā ceturtdienā atvērtas līdz pat plkst 21.00) un sekojiet krāsainajiem aplīšiem!

Es ieteiktu sākt ar White Cube (Hoxton Square 48, N1, tālrunis: 020 7930 5373; www.whitecube.com). No visām jaunajām Hokstonskvēra kafejnīcām noteikti iegriezieties Macondo (Hoxton Square 8-9, N1, tālrunis: 020 7729 1119; www.macondo.co.uk), kur redzētie ēdieni mākslinieciskā līmeņa ziņā droši līdzināsies jebkam citam, ar ko jūs šajā dienā vēl sastapsieties. Nākamā pietura - Store (Hoxton Street, N1, tālrunis: 020 7729 8171; www.storegallery.co.uk), galerija, kurā izstādās uzlecošās zvaigznes. Bedvira Viljamsa (Bedwyr Williams) instalācijas, ko es tur apskatīju, bija satriecošas!

Tālāk - uz Old Street, kur pie Shoreditch Magistrates' Court ēkas jānoķer 55. autobuss uz Leitonu (Leyton). Tas brauc pa Hackney Road. Kad autobuss nogriezīsies pa kreisi un sāks braukt pa Cambridge Heath Road, nākamajā pieturā kāpiet ārā un ejiet tālāk pa Andrews Road gar Rīdžentkanāla malu. Drīz vien pa labi ieraudzīsiet Regent Studios (Andrews Road 8). Ēkas pirmajā stāvā veikals The Dog and Wardrobe tirgo visvisādus amizanti dīvainus objektus, kas varētu interesēt kolekcionārus (kā arī jaunos zviedru divriteņu grozus, kādiem jābūt visu sevi cienošu pedāļu minēju īpašumā). Vēl apskatiet Džonatana Boesta (Jonathan Boast) Pigments and Pixels Gallery 52a (www.jonathanboast.com), MOT (Unit 54, tālrunis: 020 7923 9561; www.motinternational.org), mākslas galeriju un projektu telpu ēkas sestajā (pēc britu sistēmas - piektajā) stāvā un Transition Gallery (Unit 25a, tālrunis: 020 7254 4202; www.transitiongallery.co.uk) trešajā (otrajā) stāvā.

Izstaigājuši Regent Studios, dodieties tālāk pa Andrews Road, līdz nonāksiet pie Broadway Market. Tur jāapmeklē galerijas Seven Seven (Broadway Market 77, E8, tālrunis: 07808 166 215; www.sevenseven.org.uk) un Flaca (Broadway Market 69, E8, tālrunis: 020 7275 7473; www.flaca.co.uk), bet ne mazāk ievērības cienīgi ir daži veikali, piemēram, Stella Blunt, kur strādā ļoti izpalīdzīgi pārdevēji. Ada Street Gallery (Ada Street 2a) nomainījusi vadību, un entuziasma pilnie jaunie mākslinieki patiešām spoži pastrādājuši, pievilinot apmeklētājus. Taču mans mīļākais Brodvejmārketa iestādījums ir vecā stila F. Cooke's "Pie and mash" restorāniņš, kur interjerā, kas ne par matu nav mainījies vismaz 100 gadus, pasniedz tradicionālos londoniešu zušus galertā. Dievīgi! Paēdiet kārtīgi The Dove vai Cat & Mutton (Broadway market 76, E8, tālrunis: 020 7254 5599), kur ceļ galdā labu "gastrokroga" ēdienu, vai arī turpat uz ielas: spēki būs vajadzīgi, jo īstais darbs vēl tikai stāv priekšā!

Ja esat te nonākuši sestdienā, iela būs pārvērtusies par īstu ņudzekli, kur juku jukām tirgo kārdinošas uzkodas (tās neatpaliek no Borough Market gardumiem), jaunu dizaineru roku darbus un visas iespējamās preces - no grāmatām līdz zābakiem. Es notiesāju MILZĪGU sendviču ar sviestā mirkstošām svaigām piecu dažādu veidu sēnēm, tam pa virsu pamielojos ar mazītiņām olu krēma kūciņām (roku darbs, kas ne drusciņas neatpalika no tamlīdzīgiem konditorejas našķiem, kurus esmu baudījusi Francijā), bet artišoku un kūpinātu baklažānu mērcīte man šķita vēl gardāka nekā Florencē.

Tagad atgriezieties uz Cambridge Heath Road, šķērsojiet kanāla tiltu un iegriezieties pa kreisi Vyner Street. Lūk, tas ir Īstendas mākslas lielveikals! Sāciet ar Alma Enterprises (Vyner Street 1, E2, tālrunis: 07769 686 826; www.almaenterprises.com) un turpiniet tādā pašā garā, piestājot galerijās Lorem Ipsum (Vyner Street 12B), Ibid Projects (Vyner Street 21, t;alrunis: 020 8983 4355; www.ibidprojects.com), VINEspace (Vyner Street 25A), Nettie Horn (Vyner Street 25B), O Art (Vyner Street 30). No nama ar 45. numuru, kas ir mājvieta veselām trim mākslas galerijām - Fred (tālrunis: 020 8981 2987; www.fred-london.com), David Risley Gallery (tālrunis: 020 8980 2202; www.davidrisleygallery.com) un One in the Other (tālrunis: 020 8983 6240; www.oneintheother.com) - paveras skats tieši uz Rīdžentkanālu. Mana personiskā favorīte šajā ielā ir Wilkinson Gallery (Vyner Street 50-58).

Bistrotheque (Wadeson Street 23-27, E2, tālrunis: 020 8983 7900) ir vieta, kur var nedaudz atvilkt elpu. Pēc tam nogriezieties pa Mowlem Street un ejiet vien taisni uz priekšu, līdz nonāksiet Bishop's Way. Dodieties pa kreisi un nogriezieties pirmajā šķērsielā pa labi - tā būs Russia Lane. Pēc tam jānogriežas pirmajā šķērsielā pa kreisi - Robinson Road. Pašā ielas galā labajā pusē jūs ieraudzīsiet tavernu Approach (Approach Road 47, E2). Tās otrajā stāvā meklējiet mākslas galeriju Approach (tālrunis: 020 8983 3878; www.theapproach.co.uk). Pirmā stāva bārs arī ir kā radīts pēcpusdienas atpūtas brīdim. Pēc tam atgriezieties uz Cambridge Heath Road, pagriezieties pa kreisi un ejiet līdz Three Colts Lane, kur namā ar 223. numuru galeriju Between Bridges (www.betweenbridges.net) vada Tērnera balvas laureāts Volfgangs Tillmanss (Wolfgang Tillmans), kam, kā dzirdams, esot nezināmu un nenovērtētu mākslinieku atbalstītāja slava.

Dodieties tālāk, nogriežoties pa labi pa Three Colts Lane, pēc tam vēlreiz pa labi - pa Herald Street, kur jūs gaida galerija Herald Street (Herald Street 2, E2, tālrunis: 020 7168 2566; www.heraldst.com), salīdzinoši jauna izstāžu telpa, kur pārstāvēti videomākslinieki, tādi kā Olivers Peins (Oliver Payne) un Niks Relfs (Nick Relph); turpat ir arī grāmatveikals - tas gan rada iespaidu, ka šeit atradies jau vismaz gadus desmit. Gabaliņu tālāk pa kreisi ieraudzīsiet Morīnas Peilijas galeriju (Maureen Paley, Herald Street 21, E2, tālrunis: 020 7729 4112; www.maureenpaley.com).

Šajā vietā tad nu man pēdīgi aptrūkās dukas, un es tā arī netiku līdz pēdējai ieplānotajai pieturvietai - The Tea Building, galerijas Hales mājvietai (Bethnal Green Road 7, E1, tālrunis: 020 7033 1938; www.halesgallery.com), kur bieži skatāmas Adama Denta (Adam Dant) un Tomoko Takahasi (Tomoko Takahashi) izstādes. Gluži vienkārši gājiens būtu pārāk tāls.

Ikgadēji mākslas pasākumi, kam būtu vērts pievērst uzmanību, ir ARTfutures, kas katru gadu martā notiek izstāžu telpā BloombergSPACE (www.bloombergspace.com), kā arī mākslas gadatirgi Frieze (www.friezeartfair.com) un Zoo (www.zooartfair.com), kurus rīko oktobrī.

Ja nu šajā pusē gadījies iegriezties svētdienā, tad jums ir visas iespējas apmeklēt Columbia Road Market. Tas ir ziedu tirgus, kur sastopami tiklab biržas mākleri, kā slavenības, kas ar saviem ratiņos satupinātajiem mazajiem eņģelīšiem spraucas cauri ziedu klēpjiem apkrāvušos ļaužu pūlim, - vieta, kur porcelāns un dizaina objekti kaut kā pamanās sadzīvot ar vietējiem municipalitātes dzīvokļu iemītniekiem. Ja neizdodas uz tirdziņu atbraukt svētdienā, tas nekas. Te būs ko aplūkot arī jebkurā citā dienā - no nerūsējošā tērauda gultām līdz skaistai antīku aproču pogu kolekcijai.

Īstenda ir īstā vieta, kurp doties, lai pasēdētu krodziņā. Līdzās visiem jau minētajiem iestādījumiem es gribētu vēl minēt arī The Talbot uz Englefield Road un Mortimer Road stūra De Beauvoir Square galā. Sestdienas tirdziņš turpat netālu uz Kingsland Road no daudziem citiem atšķiras ar nedaudz pieticīgāku vērienu: tur var atrast divriteni par 10 un klavieres par 75 mārciņām.

Nonākuši Haknijas (Hackney) dienvidgalā, pa ceļam uz Old Spitalfields Market un Whitechapel Gallery (www.whitechapel.org) piestājiet Fērgusa Hendersona restorānā St John Bread and Wine (Commercial Street 94-96, E1, tālrunis: 020 7251 0848; www.stjohnrestaurant.co.uk) un krodziņā The Golden Heart (Commercial Street 110, E1, tālrunis: 020 7247 2158).

Ja ar Londonas austrumiem jūs saprotat Islingtonu (Islington), tad smagi maldāties. Es kājām nogāju pa Upper Street no Angel līdz Highbury & Islington stacijām un konstatēju, ka divos gados, kas pagājuši kopš manas pēdējās vizītes šajā rajonā, visi mazie, burvīgie un bezgala oriģinālie veikaliņi bez pēdām pazuduši. To vietā saskaitīju vismaz 15 nekustamā īpašuma aģentu birojus! Veco garu pie dzīvības vēl uztur vienīgi The Kings Head, The Almeida un Labour of Love (Upper Street 193).

Viesnīcas? Pēdējā jaunpienācēja (pareizāk sakot, "atdzimusi atkal atnācēja") Londonas Īstendā (ērti iekārtojusies Londonas satiksmes tīkla viducī pie Liverpūlstrītas stacijas) ir ANdAZ (www.andaz.com), kas pati savu stilu apraksta kā casual luxury. Numuru cenas jau nu pavisam noteikti nosvērušās uz skalas luksusa galu. Ja nu jūs tomēr meklējat dizaina viesnīcu par mērenām cenām, es ieteiktu K-West (www.k-west.co.uk), tikai tā gan atrodas pašos Londonas rietumos."

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: