GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Vīne

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiVērts zinātFitnessInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider's View: austriešu scenogrāfs Rudolf Bekic« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · austrija · Vīne

Insider's View: austriešu scenogrāfs Rudolf Bekic

0 ATSAUKSMES

Insider's View: austriešu scenogrāfs Rudolf Bekic

Pateicoties Vīnes loģiskajam plānojumam, orientēšanās pilsētā ir tīrā bauda, kas ātri vien sniedz patīkamu gandarījumu kā pēc jebkuras veiksmīgas „cietā rieksta pārkošanas". Lai pievārētu lielākas distances pilsētā, lielisks un saprotams pārvietošanās līdzeklis ir Vīnes tramvajs, taču katra pilsētas rajona tik atšķirīgo enerģiju un sajūtu klimatu pilnasinīgi var izgaršot vienīgi pārvietojoties kājām. Katram Vīnes rajonam (Bezirk) ir piešķirts kārtas numurs un, kā atsauce uz kādu vēstures paragrāfu, arī nosaukums. Katram Vīnes rajonam ir raksturīgās arhitektūras radītā noskaņa un savs stāstu kopums, ko veido slavenu un ne tik slavenu Vīnes mākslinieku, mūziķu un rakstnieku dzīvesgājumu simbioze. Dažas vietas Vīnē ir patiesi mistiskas, citas - garlaicīgas, citas - iespējams pat atbaida.

Lai gūtu visaptverošu ieskatu Vīnē pārstāvētās arhitektūras dažādībā, ir vērts izbraukt Vīnes Apļa bulvāri (Ringstrasse), kas mūsdienās iezīmē bijušā pilsētas nocietinājuma joslu un iekšpilsētas (Innere Stadt) robežas. Četrdesmit piecās minūtēs leģendārā 1. tramvaja līnija lokveida maršrutā gluži kā kustīgā fotofilmā atklās Vīnes Operas nama, Hofburgu pils, Parlamenta ēkas, teātru un muzeju aprises, bet pēdējās senā nocietinājuma paliekas vēl atrdīsiet Mölker Bastei.
Savukārt, lai iepazītu slavenā Vīnes jūgendstila arhitekta Oto Vāgnera rokrakstu, kas caurstrāvo visu pilsētu, jāizbauda Gürtel viadukta maršruts paralēli Ringstrasse (Metro U6). Tajā nepalaidiet garām Anker Haus am Graben, Villa Wagner, Postsparkassenamt, Majolikahaus am Naschmarkt, Kirche am Steinhof un citus Vāgnera arhitektūras šedevrus.


Innere Stadt: G. Veith, A bird's eye view of Vienna. Pen-and-ink drawing, around 1880 (Historisches Museum der Stadt Wien)

[Bezirk1] Ja sāciet pilsētas apskati no Inner Stadt, nonākuši Graben un Kärntner ielu stūrī, uzmeklējiet ēkas fasādē izveidoto savdabīgo pieminekli Stock-im-Eisen. Stikla vitrīnā redzēsiet koka stumbra posmu, kuru no vienas vietas klāj tajā iedzītu naglu galviņas. Pirmās naglas stumbrā tikušas iedzītas kokam vēl dzīvam esot - 15. gadsimtā. Šādi naglās iekalti stumbri ir zināmi daudzviet Eiropā, taču iemesls, kādēļ savulaik ceļojošie kalēji atstājuši šādas zīmes koka ķermenī - nav zināms.

Savukārt katrs savu zināmo stāstu jums izstāstīs jo daudzie iekšpilsētas muzeji. Apmeklējuma vērti ir visi, taču to, cik grezni prot laiku skaitīt Vīnē, jums atklās Pulksteņu muzejs Uhrenmuseum (Schulhof 2).

Laikmetīgu aromātu esence pirmajā rajonā ir meklējama Duft und Kultur (Tuchlauben 17). Duft und Kultur ir ekskluzīvs parfīmu veikaliņš, kurā līdzās dzīves stila aksesuāru dārgumu lādēm, rodami reti sastopami parfīmu zīmoli, tādi kā Annick Goutal, L'Artisan Parfumeur, Serge Lutens, Caron, Parfums Coudray, Diptyque un Comptoir Sud Pacifique.

Vēl pirmais rajons lepojas ar vēsturē pirmo vīriešu apģērbu zīmolu Knize (Graben 13). Savulaik Hābsburgu dinastijas drēbnieks Josef Knize šeit iedibināja nelielu vīriešu apģērbu darbnīcu, bet Chanel dizaineris Ernst Dryden to vēlāk padarīja par atzītu stila zīmolu. Veikalu iekārtojis slavenais vīniešu arhitekts Adolf Loos.

Dekoratīvā jūgendstila noliedzējs Adolf Loos mēdza demonstratīvi aizgriezties un novērst skatu šī stila izpausmēm pilsētā un iezīmēja Vīnes sejā pats savu modernisma gaumi. Ar Adolf Loos veikumu Vīnē variet iepazīties daudzviet, taču Goldman&Salatsch ēka jeb Loos Haus (Michaelerplatz 3) uzskatāma par arhitekta radošās darbības esenci.

Pie viena Inner Stadt apskatiet arī Andrea Pozzo pēc baroka principiem būvēto, krāšņo Jesuitenkirche baznīcu (Dr.-Ignaz-Seipel-Platz 1).

Bet atelpas brīdī iegriezieties austriešu arhitekta Oskar Putz sašķobītā perspektīvā dizainētajā, kolorītajā kokteiļbārā Kix (Bäckerstrasse 4), vai studentu un mākslinieku iemīļotajā Kleines Cafe (Franziskanerplatz 3), kura atbilstoši nosaukumam ir neliela un mājīga, un tikpat vietējo iecienīta kā kafejnīcas īpšnieka Hanno Pöschl šobrīd lolotā Gasthaus Pöschl ēstuvīte.

Turpat vecpilsētā pie 12. gadsimta īru mūku klostera Schottenkloster atradīsiet iestādījumu ar vēsturi - Zuckerlgeschäft - mazu, kārdinošu saldumu veikaliņu. Bet Kräuterhaus - dziedniecisko zālīšu un tēju veikals Freyung 7 atrodas jau no 1795. gada. Tagad ievērojamās Kräuterhaus kompānijas pirmais veikaliņš durvis vēra tieši šai ielu stūrī. Arī Theehandlung Schönbichler (Wollzeile 4) ir lieliska vieta, kur iegādāties labāko tēju.

Savukārt no džeza mūzikas kausa var atdzerties muzikālajā klubā Porgy&Bess (Riemergasse 11), un pēc tam doties uz Cafe Bendl (Landesgerichtsstraße 6), kas ir viena no retajām vietām Vīnē, kur ko ēdamu iespējams dabūt arī naktī. Cigarešu dūmu dzeltināto sienu patvērumā šeit vienmēr draudzīgi laiku kavē Vīnes radošās personības.


Wiener Prater. www.prater.at

[Bezirk2] Vīnes Leopoldstadt rajonā milzu teritoriju aizņem Wiener Prater parks, ko vēsturiski imperators Maksimiliāns II Habsburgs no 1560. gada izmantoja kā medību lauku aristokrātiem. Bet apgaismības laika monarhs Jozefs II 1766. gadā šo zaļo teritoriju pasludināja par publisku atpūtas parku (medības gan tajā turpinājās līdz pat 20. gadsimta sākumam). Šodien Prater aizvien ir vieta, kur pilsētnieki ģimenes lokā un draugu pulkos izklāj brīvdabas piknika galdus, spēlē frisbiju, futbolu, un jāteic, arī ļauj vaļu saviem mīluļiem. Parkā vēl joprojām pa šaursliežu dzelzceļu kursē miniatūrais vilciens ar nosaukumu Liliputbahn, un Prater atrakciju parkā līdzās moderniem kalniņiem un „nāves cilpām", apskatāmas arī vecās koka atrakciju konstrukcijas. Taču koncentrētu atskatu vēsturiskajā Prater atrakciju parkā, kas savus izcilākos apveidus ieguva Pasaules izstādes laikā Vīnē 1873. gadā, bet nopostīts tika Otrā Pasaule karā, var iegūt Prater Museum (Oswald Thomas Platz 1).

Wiener Prater galvenā artērija ir Hauptallee aleja. Šeit atliek vien izvēlēties sev tīkamāko pārvietošanās veidu un īstā vīniešu stilā baudīt alejas šarmu visā tās garumā līdz pat Lusthaus, kur iemalkot spirdzinošu kafiju un uzkodas.

Tālāk iespējams doties uz Krieau. Vīne vienmēr bijusi slavena ar savu izklaides sfēru, pie kuras pieskaitāma arī zirgu un zirgu pajūgu skriešanās. Plašu teritoriju Leopoldstadt rajonā aizņem Krieau hipodroms ar vēsturiskajām koka tribīnēm (Krieau Wiener Trabrennverein).

[Bezirk10] Izmēros necilāks par Wiener Prater, taču vienlīdz interesants parks meklējams arī Favoriten rajonā - vietā, kur pilsētā jau nemāni ielavās kalni. Laaer Berg kalna malā 19. gadsimta otrajā pusē darba ļaužu kopienas, kas strādāja ķieģeļu rūpnīcās, paši uzbūvēja savu Prater un nodēvēja to par Böhmische Prater. Arī šeit rodamas oriģinālās atrakciju parka koka konstrukcijas.

Nonākot šajā pilsētas daļā, ir vērts pakāpties augšup kalnā un apmeklēt Cafe Cobenzl (Cobenzl 94) - kičīgu 70. gadu kafejnīcu ar fantastisku skatu uz pilsētu, tāpat kā esot pretējā pilsētas pusē [Bezirk19] - restorānu Kahlenberg (Am Kahlenberg 2-3). Šajās pilsētas daļās patiesi iespējams noticēt faktam, ka Vīne ir zaļāka pilsēta pasaulē.

[Bezirk11] Pēc Böhmische Prater apmeklējuma vērts doties Reumannplatz virzienā un nogaršot izcilus knēdeļus kafejnīcā Tichy (Reumannplatz 13). Pagājušā gadsimta 60. gados tieši šajā vietā Tichy ģimene vīniešus iepazīstināja ar savu izgudrojumu - aprikožu knedēļiem (Eismarillenknödel).


Amalienbad. www.dasrotewien.at

Reumannplatz 23 atrodas arī Amalienbad - Jūgendstila peldbaseina ēka. Amalienbad daļēji būvēta iedvesmojoties no raksturīgā romiešu pirtīs, taču ieturēta Jūgendstila un Art Deco stilistikā - ar krāšņiem divlīmeņu balkoniem abpus baseina zālei un atveramu stikla jumtu. Fantastisko arhitektūru un peldi pilsētā arī šodien iespējams baudīt visas dienas garumā par simbolisku samaksu.

[Bezirk 16-19] Taču no jauna atgriežoties kalnos, vērts pieminēt Heuriger vīna tavernas. „Heuriger" no vācu valodas nozīmē „šis gads", un Heuriger tavernās tiek servēts tikai pašdarīts jaunais vīns - pie tam tikai rudenī. Vīnē, kas ir vienīgā metropole, kurā vīnu dara pilsētā, vīndari savās kalnu rajonu vīndarītavās uzklāja galdus un tirgoja dzērienu, bet ļaudis bija aicināti to pirkt un baudīt, par uzkodām gādājot paši. Tagad, kad Heuriger tavernas ir ievērojami komercializējušās un ēdienu apjomīgos daudzumos var iegādāties arī uz vietas, tomēr ir kalnos sastopamas arī visai autentiskas vietas, kur nobaudīt oriģinālo, svaigo vīnu. Starp citu, kāds Heuriger ieslēpies arī pašā vecpilsētā - divus stāvus zem zemes - Schottenkeller (Schottengasse).

[Bezirk16] Pārceļoties uz 16. rajonu - dēvētu Ottakring, vērts uzmanību vērst Yppenmarkt (Yppenplatz) virzienā. Yppenmarkt ir ieceļojušo arābu tautu tirgus ar savu īpašo skaļo auru, smaržām, smakām, bet galvenais - ar izcili svaigiem produktiem un turpat izcirstu gaļu. Šeit pat netālu atrodas arī turku restorāns Kent (Brunnengasse 67), kurā, Vīnei neierasti, iespējams paēst 24 stundas diennaktī.
Alternatīvās mākslas un kultūras caurstrāvotais Ottakring rajons ir arī kultūras festivāla SohoinOttakring (www.sohoinottakring.at) mājvieta.

[Bezirk8] Ottakring robežojas ar Vīnes konservatīvo rajonu Josefstadt, kurā atrodas aptieka Die Alte Löwen-Apotheke (Josefstädter 25) - vēsturisks galamērķis un lielisks palīgs ikdienā.

Jaunāka, taču jau trešajā paaudzē pārmantota rūpala, uz šīs pašas ielas ir 30. gados dibinātā Cafe Hummel (Josefstädterstraße 66). „Hummel" no vācu valodas nozīmē „kamene", un, kā nemainīgu vērtību, rosīgā Kameņu ģimene kafejnīcā uztur Vīnes viesmīlību, iemiesojot klasisku vīniešu dzīves veidu, kurā kafejnīcām un restorāniem ir sava īpaša nozīme. Tāpēc Cafe Hummel neiztrūkstoši ir arī dažādi atraktīvi laika kavēkļi - bez žurnāliem un televizora, arī kāršu kavas un šaha galdiņi.

[Bezirk7] Savukārt 7. rajona Cafe Nil (Siebensterngasse 39) būdama viena no Vīnes vēsturiskajām kafejnīcām, virtuvē lūkojas arābu virtuves virzienā un piedāvā vegāniskās un veģetārās virtuves vieglumu. Atšķirībā no citām, cigarešu dūmos tītām kafejnīcām, Cafe Nil ar plašu nesmēķētāju zonu strikti sargā atturībniekus, savukārt ar izcilo kafiju jo stingrāk atkarības valgos sasien kafijas mīļotājus.

Septītais rajons ar nosaukumu Spitellberg - 19. gadsimta Vīnes sejā iezīmējās ar koncentrētu Bīdermeijera mīmiku, savukārt 20. gadsimta sākums rajonam piešķīra koķetu „sarkano lukturu" ielas skatienu. Šis rajons ar savu īpašo auru un stāstu paragrāfiem ir interesants jebkuram, kas zina, ko tajā meklēt un atrast.

Starp šiem meklējumiem vērts iegriezties arī Sing Sing (Neustiftgasse 19) - second hand kompaktdisku un vinila ierakstu veikalā.

Iegriezieties arī Creperie Spittelberg (Spittelberggasse 12) un nobaudiet gardās franču crêpes ar jūsu iecienītāko pildījumu.

Savukārt to, kāda pilsētas odere atklājas zem Vīnes ielām, iespējams atklāt 3. Mann Tour (www.drittemanntour.at) - ekskursijā Vīnes pagrabos. Vēsturiski zem pilsētas tika izbūvēti vairāku līmeņu pagrabi un moderna kanalizācija sistēma, taču tā kā piekļūt šai pazemes pasaulei varēja samēra vienkārši, Vīnes pazemē attīstījās kriminogēna vide. Vīnes kulta filma The Third Man, ko 1949. gadā režisējis Kerols Rīds (Carol Reed), stāsta par kādu melnā tirgus afēristu pēckara Vīnē - ar pseidonīmu Trešais Vīrs. Filmas galvenā norises vieta ir Vīnes pazemes kanalizācijas šahtas, kuru galvenie ieejas vārti ir labi nomaskētas durtiņas - cilindrveida afišu stabos. Arī šodien 3. Mann tūrē caur šo eju iespējams iepazīt nedomājamo pazemes kanālu arhitektūru.

[Bezirk9] Taču, runājot par arhitektūru, jāmin, ka īsts dārgums Jūgendstila dievinātājiem rodams Strudlhofgasse 8 - Alsergrund rajonā. Slavenās Strudlhofstiege kāpnes ir īstas Jūgendstila svinības, kurās Jūgenda „stilisms" šoreiz ir nozīmīgāks par funkcionālismu. Lai pie kāpnēm tvertu spilgtākas sajūtas, var pārlapot austriešu rakstnieka Heimito fon Doderera noveli „Die Strudlhofstiege oder Melzer und die Tiefe der Jahre", kuras dramatiskā darbība noris tieši uz Strudlhofstiege.

[Bezirk23] Savukārt no pilsētas centra attālākajā 23. rajonā vērts apskatīt Wotrubakirche, kas tika būvēta laikā no 1974. - 1976. gadam pēc austriešu skulptora Fritz Wotruba projekta. Simtu piecdesmit divu robustu, asimetriski kārtotu betona bluķu un trausla stikla arhitektūra - attāli izskatās kā abstrakts tēlniecības objekts.

[Bezirk3] Simmering rajons zināms kā Eiropā lielākās kapsētas - Zentralfriedhof zemes klēpis, kurā vietu radušas arī vairākas citas mazākas kapsētas. Un tieši mazzināmā Svētā Marksa kapsēta (Sankt Marxer Friedhof), kurā ļaudis tika guldīti no 1784. līdz 1874. gadam, mūža mājvietu 1791. gadā deva klasicisma ēras ievērojamākajam komponistam Volfgangam Amadejam Mocartam. Starp citu, Zalcburgā dzimušais klavesīnists kā komponists uzplauka tieši Vīnē. Netālu no Mocarta kapa vietas, atrodams vēl kāda attīstības revolucionāra, proti, šujmašīnas izgudrotāja Josef Madersperger kaps. Madersperger tāpat kā Mocarts mira nabadzībā un apbedīts tika nabadzīgajā kopējā kapsētā ārpus pilsētas. Tā laika Vīnes atmosfēra lieliski nolasāma Miloša Formana 1984. gada drāmā „Amadejs", kura ieved 17., 18. gadsimta aristokrātu dzīves spozmē ar nebeidzamām izklaidēm un operu, bet paralēli kailu izģērbj tā laika nabadzību un sabiedrībai raksturīgo necilvēcību. Filmā redzams, kā ar hloru izbērtā bedrē tiek iemests mirušais Mocarts - bez zārka, bez kapakmeņa.


Gartenbaukino. www.gartenbaukino.at

Vīnes kinoteātri

[Bezirk7] Vīne ir bagāta arī saviem kinoteātriem, kas diemžēl visi kā viens tiek slēgti plkst. 22.00. Erika-Kino (Kaiserstraße) netālu no Muzeju kvartāla ir vecākais Vīnes kinoteātris, kurā aizvien tiek rādītas pirmo kino vēstures dekāžu filmas. Erika-Kino gan atrodas nostāk no pilsētas centra, un turp lielākoties dodas vecāka gada gājuma ļaudis - līdz ar to Erika-Kino šodien kļuvis par tādu kā sociālo klubu.

[Bezirk6] Filmcasino (Margaretenstraße 78) ir art-house un avangarda animācijas filmu platforma, kurā tiek izrādītas arī Eiropas un Āzijas neatkarīgā kino pērles. Arī šodien Filmcasino saglabājis savu 50. gadu arhitektūras šarmu.

[Bezirk1] Savukārt 60. gados dibinātais Gartenbaukino (Parkring 12) ir lielākais vienas zāles kinoteātris Vīnē - ar vairāk kā 700 sēdvietām. Šis kinoteātris jau savos pirmajos pastāvēšanas gados spilgti ierakstījās pilsētas atmiņu reģistrā ar vērienīgām filmu pirmizrādēm un slavenību apmeklējumiem. Bet Vīnes kinofestivāls Viennale, kas notiek brīnišķīgajā Gartenbaukino gaisotnē aizvien nostiprina kinoteātra pozīcijas urbānā kino kultūrā.

 

[Bezirk 5] Feine Dinge ir porcelāna un keramikas dizaina studija, ko raksturo laikmetīgs dizaina minimālisms un funkcionālisms, taču galvenā studijas vērtība ir tās cilvēkos. Ja vien esat vai vēlaties kļūt par īstenu Vīnes izgaršotāju, tad pēc paša labākā, kas Vīnē sastopams taujājiet tieši pie Feine Dinge (www.feinedinge.at). Tieši tā - atrodiet Krongasse 20, novērtējiet brīnišķo ateljē darbu un nebaidieties komunicēt - ar īsteniem vīniešiem.

[Bezirk4] Tāpat gaumīgi dizainētās telpās reizē ar citiem nekautrējieties nodoties ēdienu darbnīcas aizrautībai un reizē ko īpašu uzzināt par pilsētu - kulinārijas klubā Cuka (www.cuka.at) .

 

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: