GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Brisele

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesUrbānā leģendaArhitektūras tūrismsLabākie ceļvežiInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Dereks Blaizs« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · beļģija · Brisele

Insider: Dereks Blaizs

0 ATSAUKSMES

Insider: Dereks Blaizs

Dereks Blaizs (Derek Blyth) ir rakstnieks un žurnālists. Viņš dzimis Skotijā, bet vairāk nekā 20 gadus nodzīvojis Briselē. Blaizs ir bijušais angliski iznākošā beļģu nedēļas žurnāla "The Bulletin" galvenais redaktors un sarakstījis neskaitāmus rakstus un grāmatas par Beļģijas galvaspilsētu, ieskaitot regulāro sleju par Briseles dzīvi ātrgaitas vilcienu operatora Eurostar izdotajā žurnālā "Metropolitan". 2012. gadā klajā nāca Dereka Blaiza ceļvedis "The 500 Hidden Secrets of Brussels" ('500 paslēptie Briseles noslēpumi'), kurā viņš lasītājus iepazīstināja ar 500 Briseles vietām un šķietami nenozīmīgiem faktiem, par ko vairums šīs pilsētas apmeklētāju tā arī neuzzina.


Dereks Blaizs

„2008. gadā ceļojumu vietne Tripadvisor publicēja savas aptaujas datus, kuros Brisele tika atzīta par Eiropas garlaicīgāko pilsētu.
Kad cilvēkam paziņo, ka pilsēta, kurā viņš dzīvo, ir garlaicīgākā visā Eiropā, viņam paveras divas iespējas. Pirmā - pārcelties uz kādu interesantāku vietu, teiksim, Luksemburgu. Otrā - pierādīt, ka Tripadvisor šoreiz nav taisnība.
Es nolēmu pierādīt, ka attiecībā uz Briseli Tripadvisor kļūdās. Tā nu esmu sastādījis plānu, kā pavadīt Briselē dienu, kura liktu saprast, ka tā ne tikai nav garlaicīgākā pilsēta Eiropā, bet gan tieši otrādi - ir, iespējams, pati aizraujošākā no Eiropas lielpilsētām."

Kur nakšņot

Nesen Briselē atvērtas trīs viesnīcas, kuras nu nekādi nevarētu nosaukt par garlaicīgām...

Le Berger
Oh là là! Senāk tā bija visnotaļ šaubīga viesnīca, kurā pārīši varēja noīrēt sev numuru, maksājot par stundām. Vēl ne tik sen tās durvis rotāja uzraksts, kas vēstīja: "Vieglas uzvedības sievietēm un mazgadīgajiem ieeja aizliegta". Cik tur trūka, un viesnīca būtu nojaukta, taču pēdējā brīdī to izglāba modīgās White Hotel īpašniece. Savukārt paglābt Le Berger interjeru no tā līdzšinējā noplukušā pussabrukuma stāvokļa tika uzticēts kādam franču interjeristam. Tomēr zināmu devu no viesnīcas erotiskā šarma jaunā īpašniece vēlējās paturēr, tāpēc šeit vēl joprojām valda mazliet pikanti riskanta atmosfēra, kas gan nav visu gaumē. Taču garlaicīga nu gan šī viesnīca nav.

Rue du Berger 24, Ixelles
T.: 02 510 83 40
www.lebergerhotel.be

Pantone
Brisele reizēm var šķist pelēka, taču dizaineriem Mišelam Penemanam un Olivjē Hannārtam bijusi spoža ideja, kā to atrisināt. Viņi ņēmuši blāvi garlaicīgu 70. gadu ēku un radījuši tai interjeru, izmantojot poligrāfijā un krāsu veikalos plaši izmantoto Pantone toņu klasifikācijas sistēmu. Tā nu visā viesnīcas ēkā izkaisīti spilgti krāsu akcenti - līdz pat velosipēdu nomas punktam vestibilā. Numuri ir samērā nelieli, bet kurš tad par to uztrauksies, ja pieejama jumta terase, uz kuras izmētāti ērti sēžammaisi. Un, ja jums uzmākusies nīkulīga oma, varat uzmundrināt sevi ar kokteili, kas ieturēts Pantone sistēmas tonī Nr 12-0435.

Place Loix 1
St Gilles
T.: 02 541 48 98
www.pantonehotel.com

Vintage
Dizainers Mišels Penemans jau atkal trāpījis desmitniekā, pārvēršot bijušo veco ļaužu pansionātu netālu no Avenue Louise par nostalģisku viesnīcu, kas pilna ar stilīgi amizantiem dizaina objektiem no 50. un 60. gadiem. Čārlza un Rejas Īmzu dīvāns, psihedēliskās tapetes un draudzīgais personāls vienkārši nevar nepatikt. Viesnīcas šarmu vairo arī vīna bārs ar iekšpagalma terasi.

Rue Dejoncker 45
St Gilles
T.: 02 533 99 80
www.vintagehotel.be


Viena diena Briselē

Senžerī laukums 23 (Place St Géry 23)
Diena sākas vietā, kur savulaik izveidojusies pirmā apdzīvotā vieta Briseles teritorijā. Sākotnēji tā bija sala Sennas (franciski - Senne, bet Briseles pirmajā valodā, holandiski - Zenne) vidū. Sala nu jau sen pazudusi (lai gan tās kontūras vēl joprojām saskatāmas līkajās ieliņās). Nav redzama arī upe, kuru 19. gadsimtā "iedzina" pazemē. Tomēr tā nav izgaisusi bez pēdām. Ja ieiesiet Senžerī laukuma 23. numura iekšpagalmā, tad redzēsiet starp vecajām ķieģeļu ēkām izvijamies upes atstātās sliedes. Ūdens tajās vairs neplūst, bet vismaz ir redzams, kā upe senāk izskatījusies.

Senžerī tirgus (Halles St Géry)
Ķieģeļu un dzelzs ēka laukuma vidū reiz kalpoja par tirgus paviljonu. Taču pirms šeit tika uzcelts tirgus, tas bija atklāts, ar bruģi segts laukums, kura vidū slējās obelisks. Arhitekts tirgus ēku projektēja tā, lai obelisks ērti ievietotos tās viducī. Velvētajā pagrabā reizēm notiek fotogrāfiju izstādes.

Le Roi des Belges
Pirms divdesmit gadiem Senžerī laukumā valdīja panīkums. Kāds mēģināja šo vietu pārvērst par kaut ko līdzīgu Briseles Koventgārdenai, taču projekts izgāzās. Likās, ka viss ir bezcerīgi. Bet tad kāds Frederiks Nikolaī pamanīja, ka pilsēta šeit izbūvējusi plašāku trotuāru. Viņš atvēra kafejnīcu Java ar āra galdiņiem un krēsliem turpat uz ielas. Cilvēkiem Java patika. Tā bija vienlaikus stilīga un nepretencioza vietiņa - no tām, kur droši var doties ar savu vecmāmuļu. Tad Nikolaī turpat atvēra jaunu kafejnīcu, Mappa Mundo. Un vēl vienu - Le Rois des Belges. Drīz vien laukumā sāka spietot jaunu eiropiešu pulki, ieradušies šeitBriseles sirds meklējumos.

Senžerī laukuma sienas gleznojums
Viens no vairāk nekā 35 komiksu gleznojumiem uz Briseles ēku sienām. Šī autors ir komiksu mākslinieks Marks Sleins (Marc Sleen), kurš gleznojumam pamatā licis savu grāmatu varoni Nero. Turpat blakus esošā kungu frizētava saviem apmeklētājiem piedāvā pakavēt laiku, pāršķirstot veselu kaudzi komiksu grāmatu, kas veltītas Nero piedzīvojumiem.

Rue des Chartreux
Iespējams, pati stilīgākā iela visā Briselē. Par to jāpateicas čurājošā suņa statujai, ielu lampu mudžekļiem un ekscentriskajiem veikaliņiem, tādiem kā Toit, Espace Bizarre un Wazzup.

Le Greenwich
Briselē arī viss jaunais izskatās vecs. Taču dažām vietām stāžs patiešām ir ievērojams - piemēram, Le Greenwich, ar koka paneļiem un spoguļiem dekorētam impozantam bāram, kurā savulaik mēdzis spēlēt šahu Magrits.
Le Greenwich nesen pabeigti renovācijas darbi piecu miljonu eiro vērtībā; tie bija uzticēti modīgajai Ģentes arhitektu firmai Robbrecht & Daem. Šahistiem no bāra nācās izvākties. Vietējie ņurd, ka tur vairs nekad nebūšot tā, kā senāk. Un tomēr bārs pamazām sāk atdzīvoties. Noteikti apmeklējiet labierīcības - pat, ja nejūtat tādu vajadzību.

Rue des Chartreux 7
Briseles centrs


Hunting and Collecting
Stilīgs koncepta veikals, kas pieder diviem beļģiem ar radošu ķērienu apģērba, grāmatu, fotogrāfiju un apavu izvēlē.


Rue des Chartreux 17
Central Brussels
www.huntingandcollecting.com

Rue Dansaert
Šī ir iela, kurā savus salonus atvērušas tādas beļģu modes dizaineres kā Annemī Verbeke (Annemie Verbeke) un Karina Žilsona (Carine Gilson).

Le Pain Quotidien
Maiznīcu ķēdi Le Pain Quotidien (tulkojumā - ""dienišķā maize") pazīst daudzās valstīs, bet tā, kas atrodas Briseles Rue Dansaert, ir pavisam īpaša, jo tieši šeit tas viss arī sākās. Tas notika 1990. gadā, kad Alēns Kumons (Alain Coumont) nolēma atvērt maiznīcu, kurā pēc tēvutēvu metodēm tiktu cepta ar dabisku ieraugu raudzēta maize. Viņš iegādājās apaļu galdu, lai radītu ciema kafejnīcas atmosfēru, un pasniedza kafiju raupjās keramikas krūzītēs, kā to darītu kārtīga franču vecmāmiņa. Šodien Le Pain Quotidien veikaliņi atrodami simtos pilsētu visā pasaulē, taču varbūt tomēr vērts iegriezties tieši šajā, jo tas taču bija pats pirmais.

Rue Dansaert 16A
Central Brussels
www.lepainquotidien.com

Maison Martin Margiela
Ne vārda, ne vispār kāda uzraksta. Antverpenes dizaineram Martinam Marželam (Martin Margiela), kā jau lielam vienatnes cienītājam, nepatīk piesaistīt lieku uzmanību. Viņa Briseles veikals iekārtojies vecā stūra ēkā, kas nokrāsota baltā krāsā un izdekorēta ar noslēpumainiem burtiem. Šeit kaut ko iegādāties - tas ir tuvu reliģiskai atklāsmei. Nospiediet zvana pogu un gaidiet, kad pie durvīm pienāks kāds no baltā tērptajiem veikala darbiniekiem, lai ielaistu jūs šajā svētnīcā.

Rue de Flandre 114
Central Brussels
www.maisonmartinmargiela.com

Le Fabuleux Marcel de Bruxelles
Angliski šos apģērba gabalus sauc "vests" vai reizēm - "singltons". Taču francūži, daudz elegantāka nācija, šādus bezpiedurkņu apakšreklus dēvē par "marseliem". Neviens īsti nezina, kāpēc. Varbūt tāpēc, ka Marsels ir vārds, kādā varētu saukt kārtīgu mačo kravas auto šoferi, bet varbūt arī par godu kādam slavenam aizgājušo gadu franču bokserim, kuram vārdā bijis Marsels. Kāda starpība!
Beļģu dizainere Kāte Blommārta (Kaat Blommaert) "marselu" likusi pamatā veselai apģērbu līnijai. Viņa savus „marselus" tirgo arhitektu studijas B-ILD noformētā stilīgā veikaliņā, kura atmosfēra raisa asociācijas ar 50. gadu dzīvojamo istabu.
Fabuleux Marcel savu kolekciju reklāmas nolūkos uzņēmuši virkni stilīgu un seksīgu YouTube videoklipiņu. Tie rada graudainas aizgājušo gadu kvalitātes filmas un rokas kameras ilūziju, bet fonā skan romantiskas itāļu retro dziesmiņas. Man īpaši patīk šis, uzņemts padrūmā Briseles dzelzceļa stacijā (noskatīties video) un arī šis, kurā darbība notiek kādā Briseles dzīvoklī (noskatīties video). Bet tad Fabuleux Marcel ņēma un sarīkoja "slapjo t-kreklu" konkursu, un daži cilvēki teica, ka tas vairs neesot gluži tik fabuleux, Marcel.
Taču Kāte Blommārta jau tāpēc neapstāsies. Viņa nesen laidusi pārdošanā jaunu līniju, kas saucas Année Erotique un sastāv no piecām vienkāršām kleitām; katra no tām nosaukta par godu kādai elegantai un vecai Eiropas viesnīcai, kurā mīlējušas apgrozīties kinozvaigznes, teiksim, Negresco un Dorchester. Seksīgi, stilīgi un tipiski beļģiski.


Rue du Marché aux Porcs
Central Brussels
www.fabuleuxmarcel.com

Anspaha strūklaka
Šis ir piemineklis Briseles birģermeistaram Žilam Anspaham - cilvēkam, kurš izdomāja, ka virs Sennas vajag uzbūvēt pārsegumu un uz šādi nosegtās upes ierīkot Briseles centra lielos bulvārus. Piemineklis ir pārblīvēts ar visdažādākajām detaļām, taču pati burvīgākā no tām, lai arī reti pamanīta, ir zem arkas sakņupušas jaunas meitenes figūra. Tā šajā gadījumā simbolizē "pazudušo" upi, kura tagad plūst cauri tunelim.

Noordzee
Zivju veikalam Noordzee, kas pazīstams arī ar francisko nosaukumu Mer du Nord (proti, Ziemeļu jūra divās valodās), ir arī gara tērauda lete, pie kuras var ieturēties ar zivju zupu vai ceptu kalmāru, klāt piedzerot glāzi atdzesēta spāņu baltvīna. Šeit reizēm sanāk diezgan daudz tautas, bet cilvēki, kuri jūs apkalpos, vienmēr ir burvīgi un tiek galā ar pasūtījumiem franču, holandiešu, angļu un varbūt pat spāņu valodās.

Rue Sainte-Catherine 45
Briseles centrs
www.vishandelnoordzee.be

Plaizier
Visi papildina savas Facebook lapas, kad aizbrauc brīvdienu ceļojumā. Bet jūs taču esat daudz stilīgāki, tāpēc mājās palicējiem sūtāt pašu rūpīgi izvēlētas pastkartītes. Tās jūs iegādājaties šeit, veikaliņā, kas pilns ar dīvainām un mākslinieciskām beļģu karikatūristu un fotogrāfu darinātām kartītēm. Varat nosūtīt pastkartīti ar fotouzņēmumu no 1958. gadā Briselē notikušā pasaules gadatirgus Expo 58. Vai no ukuleļu muzeja. Vai kaut ko sirreālu.

Rue des Eperonniers 50
Central Brussels
www.plaizier.be


Apakšbikšu muzejs
Nē, tas nav nekāds joks. Turpat kaimiņos veikaliņam Plaizier misiņa plāksne apstiprina, ka šis, lūk, ir Musée du Slip jeb Apakšbikšu muzejs. Muzejs, ko pirms dažiem gadiem dibinājis beļģu mākslinieks Jans Bikuā (Jan Bucquoy), pēdīgi atradis sev mājas šajā padrūmajā beļģu kafejnīcā. Te iespējams aplūkot apakšbikses, ko valkājuši ievērojami beļģu politiķi un franču pornozvaigznes. Pie katra pāra iestiprināta neliela etiķete, kas aptiprina eksponāta autentiskumu.

Pilsētas mūris
Vecais pilsētas mūris jau sen nojaukts, bet daži tā fragmenti saglabāti - piemēram, viens mūra posms līdzās skolas rotaļu laukumam un tornis pie boulinga zāles.

Frituur de la chapelle
Vienkārši nedrīkst apmeklēt Briseli un neapēst kaut vienu porciju fritētu kartupelīšu. Un tāpēc - lūk, viena no labākajām "fritētavām" pilsētā ar diviem apkalpošanas lodziņiem līdzās jaukajai Dievmātes kapelai (Église de la Chapelle), kurā atdusas gleznotājs Pīters Brēgels Vecākais. Apmeklētāji šeit visdažādākie - no tuvējās skolas audzēkņiem līdz smalkos uzvalkos tērptiem antīko lietu tirgotājiem no Sablona laukuma.

Place de la Chapelle
Marolles

Rue des Chandeliers
Lai Briselē uzietu ielas mākslu, jāskatās vērīgi. Bet vispār tāda tomēr eksistē. Šajā stāvajā, senajā Viduslaiku ieliņā mākslinieki uz namu sienām radījuši ne vienu vien iespaidīgu zīmējumu, bet augstāk skolas bērni attēlojuši ainas no pilsētas vēstures.

Aksum
Stilīga vietiņa, kur iegriezties uz tasīti espreso. Šo kafejnīcu pašā Marollu rajona sirdī (Marolles) atvēruši divi somi. Savu debešķīgo espreso un latte viņi gatavo no Etiopijā audzētām kafijas pupiņām, kuras svaigi sagrauzdētas turpat blakus telpā.

Rue Haute 140
Marolles
www.aksumcoffeehouse.com

The Flat
Jums liksies, ka esat aiz pārskatīšanās iespērušies kādā privātā dzīvoklī. Nekrītiet panikā. Šis ir Briseles jaunākais koncepta bārs, kurš tīšuprāt iekārtots tā, lai atgādinātu parastu mājokli. Varat iedzert kokteili, sēžot uz dzīvojamās istabas dīvāna. Vai arī doties uz vannas istabu un iekārtoties tur ar kājām vannā. Vai pat izstiepties visā garumā divguļamajā gultā, ja jūtat vēlēšanos beigt dienu tieši šādā veidā. Dīvaini, bet seksīgi. Patiesībā - uz mata kā pati Brisele.

Rue de la Reinette 12
Central Brussels
www.theflat.be

06/2012

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: