GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Jūrmala

KultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiArhitektūras tūrismsSanatorijasPirtisAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Una GavareInsider: Reinis SējānsInsider: Andris KronbergsInsider: Roberts KoļcovsInsider: Dina VjatereInsider: Diāna JanceInsider: Gļebs PanteļejevsInsider: Marija Pavlovska« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · latvija · Jūrmala

Insider: Roberts Koļcovs

0 ATSAUKSMES

Insider: Roberts Koļcovs

Melluži izsenis ir slaveni ar savu zemeņu audzēšanas tradīciju. Padomju laikos un vēl pirms tiem ģimeņu īpašumos, kas atrodas pāri sliedēm uz upes pusi, pletās neskaitāmi zemeņu lauki. Tolaik pēc vētrām vietējie pludmalē vēluši lielas ūdenszāļu bumbas, ko pēc tam izklājuši ogu dobēs. Zemenes tikušas piegādātas ne tikai Rīgai, bet arī Sanktpēterburgai. Mellužos bijis arī restorāns, kur sezonas laikā zemeņaudzētāji triekuši sapelnīto naudu. Ikviens, kurš no bērnības dzīvo Mellužos, atcerēsies kādu savu omīti, kas piekopusi šo rūpalu. Tagad gan vairumā zemenes vairs netiek audzētas, bet tradīcija vietējiem aizvien ir asinīs. Jūrmalas mugurkauls noteikti ir dzelzceļa stacijas. Metodiski tās visas apsekojot, iespējams apjaust īsto Jūrmalas skaņu, kāda tā bijusi no sendienām. Turklāt dzelzceļa stacijas nekoķetē, tās ir nevis balles kurpes, bet ejami zābaki. Tās visu laiku ir apritē un visu laiku tiek deldētas. Mellužu stacija ir īpaša ar savu senatnīgumu – tā ir respektējama 20. gadsimta 20. gadu arhitektūra, kas, izturējusi laika pārbaudi, aizvien pastāv. Zīmīga Mellužu vietzīme ir vēsturiskā koka estrāde (Mellužu prospekts 6), kas celta 1930. gadā. Šīs koka gliemežnīcas akustika savulaik bijusi viena no labākajām Jūrmalā salīdzinājumā ar citām brīvdabas koncertzālēm – Dubultos, Majoros, Bulduros un citur. Netālu no estrādes jau kādu laiciņu pastāv fantastiskā Madam Brioš kafejnīca (Mellužu prospekts 9), kas iekārtojusies vecajā Mellužu kinoteātrī. Kaut arī tā zināma ar Briseles cienīgu cenu līmeni, tomēr tur ceptā maize ir lieliska. Kafejnīcu iedibinājuši Jūrmalā apmetušies krievu uzņēmēji, kas mēģinājuši veidot ap sevi sev tīkamu vidi. Viņi nav centušies uz šejieni pārcelt savas bizantiskās kultūras reminiscences, bet nākuši ar pienesumu, kas raksturīgs Eiropai. Ir sanākusi tāda kā Briseles oāze Jūrmalā. Mellužu Kāpu iela, kaut ar vienu otru neprātīgu jaunlaiku ēku, ir lielisks skriešanas maršruts. Turklāt, kad skrienot jau būsiet izsvīdis piecas sviedru kārtas, bet pēkšņi jums garām slaiki „pasvilps” kāda atlētiska dāma, ziniet, tā bija viņa – Latvijas slavenākā garo distanču skrējēja Jeļena Prokopčuka. Pavisam baudāma Jūrmala kļūst, kad vasaras sezona vēl nav sākusies vai jau ir noslēgusies. Vasarās līdz ar ļaužu masām tā kļūst citāda – mazāk izteiksmīga, ne tāda, kāda tā ir dabiski. Savukārt starpsezonā pludmalē nav neviena paša cilvēka, un tu sāc domāt, kā gan kas tāds iespējams vien 20 minūšu brauciena attālumā no galvaspilsētas. Tieši Mellužu pludmalē es gluži vai nepamatoti labi jūtos vienmēr. Tam vienkārši nav pamatojuma.
Es eju uz jūru kājām, cauri kāpai pa taciņu, izeju pludmalē... un mani ikreiz pārņem prieka sajūta – cik labi, ka atnācu! Lai kādi arī būtu laikapstākļi – kaltētu saule vai plosītu negaiss –, es vēl neesmu piedzīvojis brīdi, kad justos te slikti. Taču ar vietējiem ir citādi. Sevišķi tiem, kas piejūrā dzimuši un bērnību nodzīvojuši, – tiem jūra nereti šķiet kā drauds. Tā asociējas ar briesmām. Tie runā par bangojošu jūru tumšā vakarā, reti kad jūra tiem ir laipna. Arī pludmalē – reti redzēsiet pretim nākam kādu vietējo. Jau kādu laiku pludmalē starp Pumpuriem un Mellužiem novērojama iedvesmojoša parādība, proti, bezmaksas cigun vingrošanas nodarbības skolotāja Igora Kudrjavceva vadībā. Lietus gadījumā ļaužu bariņš interesantās pozas izpildīt pārceļas uz Mellužu estrādi. Mellužos ir labiekārtota Lielupes pludmale. Kad jūrā auksts ūdens, var doties turp. Pie upes pļavā izlikti galdiņi un soli – tiesa, tos gan nereti apdzīvo visai kolorīta vietējā publika. Jūrmala ir kontrastu pilsēta. Kamēr vienviet kāds to izmanto savas visatļautības un visa atļaušanās realizācijai, tikmēr citviet kopainu atdzīvina sauso ateju rinda pagalmā vai pa kādai Latvijas laikā būvētai strādnieku mājai, kuras pavisam mazajās istabiņās izvietoti tie, kas izmanto valsts garantētos sociālos labumus. Tiem, kas dzīvo tādas tuvumā, šad tad nākas atkal atgriezties atpakaļ pie zemes... Ja esi sadomājies, ka kādu interesē tevis radītā māksla vai tas, ko tu domā... šo apceri klusā vasaras vakarā var satricināt dvēseliska kliedziena pavadījumā pa loga rūti izlidojošs krēsls... Tu dzirdi – tur tiek pieprasīta mīlestība! 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: