GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Liepāja

Baudītāja ceļvedisKur nakšņotKur paēstMaršrutiRakstisportsAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Baiba BartkevičaInsider: Andris VītoliņšInsider: Gints GabrānsInsider: Artis Dzērve« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · latvija · Liepāja

Insider: Gints Gabrāns

0 ATSAUKSMES

Insider: Gints Gabrāns

Savu Liepājas laiku es piedzīvoju tās pārmaiņu laikā – 90. gados. Taču vēl pirms politiskās varas maiņām - Liepājā notika virkne cita veida transformāciju.

Tieši Liepājā parādījās pirmais skrituļdēlis Latvijā – viens vienīgs ar pašu izvirpotiem riteņiem uz 13 cilvēkiem. Un vēl Liepājā tika izveidoti pirmie jauniešu klubi. Viens no tādiem - linoleja rūpnīcā ostas rajonā. Klubs tika iekārtots bijušajā darba ļaužu kultūras namā - Staļina baroka stila zālē ar parketu un sienu gleznojumiem. Paši sev tur uztaisījām lekciju ar diapozitīviem par Sex Pistols, sēdējām, runājām... Tolaik sākās jauniešu iniciatīvu atbalsta programmas, un uz tā viļņa mēs klubu ieguvām pavisam oficiāli, - tā īsti arī nezinādami ko ar to iesākt...

Bijām trīs dīdžeji, un spēlējam diskotēkas mākslas skolā. Ierakstus tolaik dabūt nevarēja. To vākšana notika tikai caur pazīšanos. Parasti tas bija kāds cilvēks, kurš rūtiņu kladē ar pieejamajiem ierakstiem iegrāmatoja jaunos pasūtījumus. Tad tie tika piegādāti no Rīgas. Jāmin, ka Liepājai bija kāds plus, kura nebija Rīgai, proti, mēs ātrāk varējām uzzināt par jaunāko mūziku, pateicoties Luksemburgas radio, kura frekvences Liepājā varēja “uzķert”. Radio tika atskaņoti mūzikas topi, pēc kuru noklausīšanās nakts aizsegā, varēja dabūt svaigāko dziesmu nosaukumus, kurus tālāk nodot dīleriem. Bija arī dīdžeji, kuri pa tiešo ierakstus dabūja Rīgā - no leģendārā Jura Lapinska, kurš jau kopš 60. gadiem kopēja un izplatīja visdažādākos aizliegtos rietumu mūzikas ierakstus.

Šodien nonākot Liepājā, es dodos turp, kur reti dodas paši liepājnieki. Proti, uz pludmali. Liepājas pludmalē - no dabas viedokļa - viss ir pareizi. Saule riet jūrā, un nekur pasaulē tik pareizā proporcijā nav smilšainā pāreja no ūdens līdz pirmajām kāpām. Tā ir ārkārtīgi skaista!

Jaunībā es Liepāju intensīvi gleznoju. Bija pat ne dienu bez gleznas periodi. Šodien gan nekas no tā nav saglabājies. Sērijām vien es gleznas pazaudēju, - sakrāmējot lielā pakā un “uzliekot uz autobusa”... Autobusu parkos par tām neviens nekad neko nezināja.

Foto: Insider: Gints Gabrāns

Mans šodienas radošais pienesums Liepājai ir pasaulē augstākais papildinātās realitātes (augmented reality) objekts SAN Liepāja. Tā ir 20 kilometru augsta virtuālā skulptūra, kas izvietota Liepājas pludmalē. Caur aplikāciju SAN app tā strādā perspektīvā, un ir apskatāma no visām pusēm – 50 kilometru rādiusā. Ostas pilsētas jau vēsturiski atvēzējušās uz nevajadzīgi lielām bākām, kas būtībā savos apveidos ir kā tādas skulptūras, tāpēc arī šim mega-projektam izvēlējos Liepāju.

Foto: Insider: Gints Gabrāns

Šim virtuālajam objektam ir arī savs reālais prototips – pavisam neliels, gluži kā Jaungada laime izliets no zilas plastmasas. Tas ar datortomogrāfu tika ieskanēts, tādejādi iegūstot tā 3D modeli. Virtuālā objekta izveidē kā mēroga atskaite kalpoja Ņujorkas debesskrāpji. Zinot torņu augstumu un safotografējot tos no Hudzonas pretējā krasta, varēja samērīt un pieregulēt objekta perspektīvu. Tie kalpoja kā liels lineāls. Ņujorkas virtuālā skulptūra SAN NYC aplikācijā meklējama pie 541 metru augstā Pasaules Tirdzniecības Centra un slejas 800 metru augstumā.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: