GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW JAUNUMI FOTO GALERIJAS

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · latvija · Rīga

Insider: Brigita Stroda

0 ATSAUKSMES

Insider: Brigita Stroda

Šis ir ceļvedis vai nu tiem, kuri ieradušies Rīgā vismaz otro reizi, vai arī ļoti centīgiem pirmās reizes apmeklētājiem "teicamniekiem". Pamatprincips ir viens - arī uz pierastajiem tūristu magnētiem iespējams paskatīties no citas puses.

1. Un tā - jūs esat apskatījuši Vecrīgu un jūgendstila kvartālus; tagad laiks pārcelties uz Daugavas otru krastu, lai dotos nelielā pastaigā. Pārdaugava vienmēr bijusi īsts strādnieku šķiras rajons, un savu garu tā pārsteidzošā kārtā saglabājusi līdz šai dienai.

Sāciet uz Slokas un Nometņu ielu stūra, starp abiem ziedu veikaliem (vai esat ievērojuši latviešu apburošo apsēstību ar puķēm?). Pa kreisi gabaliņu tālāk ieraudzīsiet ēku, kas atgādina dekoratīvajā stilā būvētu kinoteātri. Mazliet uz priekšu pa labi - majestātiska jūgendstila ēka nožēlojamā pussabrukuma stāvoklī. Ja ielūkosieties vērīgāk, pamanīsiet, ka atsevišķi sētas kaluma elementi kaut kad savas eksistences laikā bijuši pat apzeltīti! Dodieties tālāk pa labi pa Tempļa ielu, garām koka ēkai (Nr. 3), kas, visticamāk, izskatās uz mata tāpat kā 1920. gadā. Nonākuši līdz Ļermontova ielai, atcerieties, ka, grozi kā gribi, mēs vēl joprojām atrodamies 21. gasdsimta Eiropas metropoles centrā! Tad nu nogriezieties Ļermontova ielā un, pagājuši garām skaistam šveiciešu stila krāšņās koka arhitektūras paraugam (starp citu, narkomānijas slimnieku rehabilitācijas centram!) un skolai, tad turpiniet ceļu vispirms pa Olgas, tad - Zvanu ielu. Esat atgriezušies uz Slokas ielas, pa kuru jānoiet kāds kvartāls, pirms nonāksiet līdz Dobeles ielai. Ejiet pa to līdz pašam galam, līdz Žubītes ielai, tad nogriezieties pa kreisi un būsiet nonākuši uz Eduarda Smiļģa ielas.Pagriezieties pa kreisi, un otrā ielas pusē ieraudzīsiet namu ar 10. numuru - vienu no jancīgākajiem jūgendstila pārbagātību paraugiem, tā saukto "ziloņmāju". Paskatieties vērīgi uz nama parādes durvīm - tā ir ziloņa seja. Un kur tad vēl visi pārējie floras, faunas un cilvēciskas līdzības izdaiļojumi uz ēkas fasādes!

Turpiniet ceļu pa Smiļģa ielu, līdz šķērsosiet Slokas ielu, paejot garām mājai, kas atgādina trīsstūrainu tortes šķēli - lūk, brīnišķīgs piemērs, kā efektīvi izmantot katru zemes kvadrātmetru. Kādu gabaliņu pirms neorenesanses palazzo imitācijas, kas izpletusies pa veselu kvartālu, nogriezieties, lai izstaigātu trijstūri, ko veido Puķu, Tirgus, Malkas un Meža ielas - un tad būsiet tikai soli no atgriešanās 19. gadsimtā; ielu nosaukumi neapšaubāmi liecina par šī pilsētas rajona iespaidīgo gadu nastu. Šķērsojiet Nometņu ielu un dodieties tāāk pa Maiznieku ielu - vienkārši, lai no sirds pasmietos: gabaliņu tālāk Zorgevics, bijušais Latvijas Dzelzceļa galva, kā tāds vietējas nozīmes karalis Artūrs uzcēlis sev priekšpilsētas Kamelotas pili. Tas tiesa, ka arī tuvākajā apkārtnē vērojams iespaidīgs arhitektoniskās fantāzijas lidojums, taču Zorgevics nepārprotami nav izpratis, ka spilgtai arhitektūrai nepieciešama arī gaume un mēra sajūta. Nav šaubu, ka tieši viņš parūpējies par to, lai Buršu iela tiktu pie jauna bruģa. Tālāk atgriežamies uz Nometņu ielas, kuras gals atduras pret baltiem dzelzs vārtiem, aiz kuriem atrodas Banku augstskola. Transportam ceļš tālāk slēgts, bet kājāmgājēji var droši doties tālāk, līdz nonāk pie Daugavgrīvas ielas, kur šī ekskursija beidzas. Vēl pirms nepilna gada mēs ar Juri Bērzi, vienu no labākajiem gidiem Rīgā (profesionālas konsultācijas arhitektūras, vēstures un kultūras mantojuma jautājumos, tel.: +371 29 460809), prātojām par to, kā, raugoties no šī punkta, skatienam paveras tīra 18. gadsimta panorāma. Diemžēl tas vairs neatbilst patiesībai - vismaz viena no šī baroka ansambļa piebūvēm kļuvusi par netālu topošā Z Torņu augstceltņu kompleksa paneļu namu upuri. Apskatiet šo vietu, kamēr tā vēl nav pazudusi no zemes virsas! Pirms piecpadsmit gadiem es domāju - paies pieci gadi, un tā būs otra Notinghila! Taču tam nebija lemts piepildīties. Kas te varētu atrasties pēc pieciem gadiem? Uz ko liksiet savu naudiņu - kafejnīcu rajonu vai Defansu? (Paldies Jurim Silam par papildus informāciju.)

2. Pēc manām domām, labāko ēdienu Rīgā neapšaubāmi pasniedz Vincentā, taču restorāns ir tikai pats aisberga galiņš. Tam visam pamatā ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa teju vai apsēstības kurbulētā kampaņa par Slow Food principiem un vietējie produkti, uz kuriem balstīta restorāna ēdienkarte. Taču visuzskatāmāk tas viss vērojams Berga bazāra Zaļajā tirdziņā, kas notiek katra mēneša otrajā un ceturtajā sestdienā. www.bergabazars.lv

No otras puses... pusi dienas ilga ekskursija uz Brīvdabas muzeju ir skaista iespēja paskatīties, kāda izskatījās Latvija tajos laikos, kad mums visiem par savu ēdienkarti bija pilnībā jāpateicas vietējiem zemniekiem. Nobaudiet alu lauku krodziņā (Priedes krogā) - jums, iespējams, pietrūks Rītiņa izsmalcinātības, taču to ar uzviju kompensēs autentiskā atmosfēra. www.muzejs.lv

3. Piekrastes priežu antioksidantu iedarbība ir papildus labums līdzās minerāliem bagātajām dziednieciskajām dūņām, kam jāpateicas par faktu, ka Jūrmala jau kopš 19. gadsimta sākuma ir plaukstoša atpūtas un atspirgšanas Meka. Nebeidzamā platā baltu smilšu pludmale vilināt vilina vairumu tūristu. Taču no otras puses... vēl šaipus Lielupei jūs atradīsiet Buļļu salu - vietu, kam vērts veltīt vienas dienas izbraucienu un kam viegli piekļūt ar parasto satiksmes autobusu vai divriteni (tos var noīrēt veikalā Gandrs, Kalnciema ielā 28, www.gandrs.lv/veikals/turisma-inventara-noma, taču ir arī citas firmas). Brauciet ar 3.autobusu no Centrālās stacijas līdz gala pieturai Bolderājā, tad pārkāpiet 36. autobusā, lai nokļūtu Vakarbuļļos. Izpētiet divu upju sateku, jūru, pludmali, mežu, purvainās pļavas un mājiņu puduri, kas vēl pavisam nesen bija funkcionējošs zvejnieku ciemats. Atšķirībā no Jūrmalas, ja neskaita dažus pa ceļam vērojamus ķieģeļu veidojumus, šī ir no jaunbagātniekiem tīra zona.

Patiesību sakot, varētu teikt, ka ir tieši otrādi. 17. gadsimta zviedru cietoksnis, kas savulaik sargājis Daugavas grīvu, liecina par šīs vietas taktisko nozīmi. Ja pa ceļam piestāsiet Bolderājā, tad redzēsiet, kā padomju arhitektoniskā brutālisma cietoksnis piesedz trauslu centru, kura ielās saglabājušās 19. gadsimtā celtas koka mājas. Bet kas ellē tā par Sabīnu, jūs varbūt vaicāsiet, ieraudzījuši viesnīcu, skaistumkopšanas salonu, fitnesa klubu un nelielu tirdzniecības centru, kas nes šīs noslēpumainās sievietes vārdu. Veikala Maxima otrajā stāvā iekārtojies azerbaidžāņu restorāniņš, kurā pasniedz brīnum gardu ēdienu - ja piedzīvojums jums ir svarīgāks nekā interjers (kas vismaz pirms gada sastāvēja no virknes mazītiņu būdiņu).

4. Kaut kad tālākā nākotnē baltais bēdīgā paskata briesmonis, kas uzdod toni visā Ķemeru pilsētā, nonācis viesnīcu ķēdes Kempinski rokās, varētu piedzīvot krāšņu uzplaukumu īsta über spa statusā, un tad tas neapšaubāmi iekļautos jaunā, pagaidām neaizsniedzamā kategorijā ar nosaukumu "tas nu man noteikti jāredz". Taču pagaidām pastaiga pa šauro dēļu laipu cauri Ķemeru Nacionālajam parkam ir kā pasakains piedzīvojums un aizņem aptuveni divarpus stundas. Parks būtībā ir tīrelis, kas sastāv no sūnainam sūklim līdzīgas augu segas, kas pārtiek lielākoties no lietus ūdenī un sniegā esošajiem mikroorganismiem. Parkā papilnam visdažādāko retu un aizsargājamu sugu dzīvās radības, no putniem un tauriņiem līdz mežacūkām un vilkiem. Diez, kāpēc vienam no muklājiem dots Raganu purva vārds? www.kemeri.gov.lv

5. Vienmēr svarīgi izvēlēties ceļojumam īsto brīdi, taču Rīgu vislabāk apmeklēt kāda jūs interesējoša festivāla laikā, lai bez kādas aiztures izbaudītu to, kas jums visvairāk iet pie sirds - opera, garīgā mūzika, mūsdienu mūzika, dīdžeju/vīdžeju burziņi, dizains vai, galu galā, līnijdejas. Pats labākais informācijas avots būs www.kultura.lv , tāpat arī www.notikumi.lv.

Ievērības cienīgākie gada notikumi ir šie:

Rīgas Operas festivāls - katru gadu divas nedēļas jūnijā; www.opera.lv
Daiļamatnieku tirdziņš Brīvdabas muzejā - parasti jūnija pirmajā nedēļas nogalē.
Dizaina festivāls - parasti oktobrī; www.andrejsala.lv/33/375
Kultūras forums Baltā nakts - www.li.lv
Rīgas svētki - augusta vidējā nedēļas nogalē; www.rig.lv
Cēsu Mākslas festivāls - katru gadu jūlijā un augustā. Festivāls ir jauns un piedāvā dzirkstošu augsta līmeņa mākslas baudījumu buķeti visdažādākajām gaumēm,šajā ziņā pārspējot jebkuru citu reģionālo festivālu Latvijā.
www.cesufestivals.lv

Ja plānojat dzīvi piecus gadus uz priekšu...

2012. - nākamie Vispārējie dziesmu svētki: 18 000 koristu brīvdabas estrādē. Kora mūzika jūs atstāj vienaldzīgus? Tas nekas, šis pieder pie notikumiem, ko vienreiz mūžā vajadzētu redzēt katram; www.dziesmusvetki2008.lv
2010. jūnijs - Vāgnera "Gredzena cikls" Latvijas Nacionālajā Operā; www.opera.lv

Papildus informācija

- Koncentrētu un jauku pārskatu par visu, kas aplūkojams Baltijas pilīs un muižās, kā arī aizraujošus stāstus par šo vietu vēsturi atradīsiet izdevumā Rītdienas pilis, ko var lejupielādēt Inspiration Riga mājas lapā:
www.inspirationriga.com

- Helper for Visitor of Latvian Song and Dance Celebration - grāmata rozā vākos - stāsta par latviešu dziesmu svētku krāšņo un dīvaino dzīvi.

- Ievērības vērta ir jebkura no Māra Bišofa grāmatām: zīmējumi, kuros mākslinieks uz Latviju un latviešiem paskatās... no otras puses.

- Dodieties uz Rīgas Tūrisma informācijas centru un pieprasiet trīs brošūru komplektu par jūgendstila Rīgu. (Tās jums pienākas vienīgi tad, ja izvizināsieties jūgendstila tramvajiņā; brauciens ir jauks, bet ļoti īss!)

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: