GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · latvija · Rīga

Insider: Zigmārs Jauja

0 ATSAUKSMES

Insider: Zigmārs Jauja

Paslēptā Rīga

Savulaik strādāju Matīsa tirgus rajonā un jo bieži mēroju ceļu līdz objektam Toma ielā - Maskavas forštatē. Reiz izvēlētā garā pastaiga kājām atklāja virkni neizzinātu Rīgas noslēpumu - intriģējošā maršrutā, ko nosaucu „No Matīsa līdz Siena tirgum”. Pilnīgi brīvi tā ietvaros es variēju ar īsākām un garākām pastaigām cauri pagalmiem, caurbrauktuvēm un sānu ieliņām, atklājot aizvien vairāk Paslēptās Rīgas.

Pamata maršruts iezīmē ceļu visas Ģertrūdes ielas garumā līdz pat leģendārajam tunelim zem dzelzceļa, Daugavpils ielu līdz Maskavas ielai ar gala orientieri - tagadējo Siena tirgus laukumu jeb vēsturisko Siena tirgu, kur agrāk andelēja sienu, salmus, malku, kokmateriālus, arī kartupeļus un mājlopus. 

Daugavpils ielas posmā ikreiz paveras neskaitāmas iespējas izvēlēties dažādas kreisās puses sānieliņas, bet Ģertrūdes ielā iespējams ilgāk pakavēties interesanto iekšpagalmu aizkulisēs.

Uz Ģertrūdes ielas (arī Stabu ielas un pat Daugavgrīvas ielā Pārdaugavā) neko speciāli nemeklējot, tikai it kā neviļus ieslīdot pa pusvirus vaļā atstātām durvīm, iespējams novērtēt Rīgas vēsturisko namu īpašo vizītkarti - kāpņu telpas ar to dizainiski augstvērtīgo flīžu grīdas segumu. Flīzes, ko pilsētas būvniecības laikā pasūtīja no vācu ražotājiem, ir viena no tās arhitektūras uzmanības vērtajām detaļām, ko ikdienai var pievienot kā nelielu atkāpes bonusu, kas jo īpaši saistošs tiem, kas mīl fotografēt. Interesanti eksemplāri ir atrodami Ģertrūdes ielā 86, Ģertrūdes ielā 91, kā arī Rūpniecības ielā 13 un daudzās Upīša pasāžas kāpņu telpās.

Kādā no Ģertrūdes ielas pagalmu kabatām - Ģertrūdes ielā 91, reiz gadījās uziet savdabīgu, laika zoba dilinātu plakātu ivritā - it kā no 1941. gada. Vēlāk gan atklāju, ka plakāts ir kvalitatīva replika, kas kalpojusi kā dekorācija filmas uzņemšanā par  Otrā Pasaules kara notikumiem. Šajā pašā pagalmā atrodama arī kāda arhitektoniski ļoti interesanta kāpņutelpa, kurai aiz logiem iepretim spoguļojas vēl viena - gluži identiska kāpņu telpa. Visai sirreāls aizspogulijas efekts!

Ģertrūdes ielas garumā līdz pat vietai, kur tā savā posma galā ienirst tunelī zem dzelzceļa, iespējams baudīt gan īpašo noskaņu, ko tai piešķir Ģertrūdes ielas teātris, gan savdabīgās, mazzināmās kafejnīcas. Arī pašā tunelī ir kas neparasts. Ikreiz, izejot apakšzemes posmu teju jau zināju, ka tā galā - dzelzceļa malā, mani sagaidīs drūma paskata vīrs zaļā vestē ar suni. Tā viņš tur sēž ik dienas, kaut ko skaita, analizē un kopumā uzbur tādu mistisku noskaņu...

Ar šo mistikas klātbūtni aizsākas arī Daugavpils iela, kur kāda pagalma vārteju iezīmē iespaidīgs grafiti - uzraksts „NĀVE”. Varbūt ne gluži drūms, bet emocionāli ārkārtīgi ekspresīvs. Ar pretenziju uz mākslas darbu - tas zīmēts ar darvu un iespējams triepts ar rokām, turklāt burta „E” trīs līniju vietā izzīmējot četras.

Pārsteidzošu arhitektūru iespējams atklāt no Daugavpils ielas nogriežoties Siena tirgus virzienā, proti, Jersikas ielā no Daugavpils līdz Mazā Kalna ielai. Vecās ebreju kopienas nami šeit veidoti kā Rīgas centra ēku amatnieciskas kopijas, kurās mēģināts panākt to pašu Jūgendstila vai Eklektisma greznību, bet tādā kā tautas mākslas rokrakstā.

Patiesībā Daugavpils iela ir īstena sava republika, kurā skaidri apjaušama „savējo” sabiedrība. To jo īpaši var novērot pavasarī, kad pēc ziemas vietējie iznāk no savām mājām, jaunieši spēlē futbolu turpat uz ielas.

Rīgā pilnīgi kas neredzēts ir boksa treniņu zāle uz Toma ielas. Būtībā tā ir pēc pašu vietējo iniciatīvas ierīkota dūru cīņas zāle - „maskačkas” viducī. Interesants veidojums!

Šis Rīgas nostūris spēj atklāt tik daudz dažādu lietu, kuras nav iespējams pieredzēt pilsētas centrā. Tajā skaitā pat atrast sen visur izmeklētu Argentīnas vīnu - veikaliņā ar nosaukumu „Mazais kalns” pie Siena tirgus laukuma.

Taču arī pašā centrā iespējams uziet visai daudz tam neraksturīgā. Šarmanti Rīgas noslēpumi, kas ieslēpušies aiz reprezentablajām lielo ēku fasādēm, ir koka apbūves pagalmi, piemēram, Čaka ielas 41k-2 numurā. Šajā pagalmā pāris vienstāvīgas un divstāvīgas koka mājiņas lielo mūra ēku ieskautas izskatās īpaši omulīgi.

Vai pagalms, kas no Brīvības ielas ļauj iziet uz Miera ielu. Šeit pašā pilsētas centrā aizķērusies kāda koka guļbūve – vēl no laikiem, kad pilsēta nebija izstiepusies un šis rajons vēl skaitījās pilsētas nomale.

Patiesībā, īpašo noskaņu rada tā neparastā situācija, kādā vēsturiski viena ēka reiz piegūlusi blakus citai, nepazinātā veidā radot interesantu, varbūt nesaderīgu ansambli, kurā katrs elements prezentē citu laiku un citu pilsētbūves filozofiju.

Foto: Zigmārs Jauja
Arhitekta Zigmāra Jaujas un citu autoru atklātos Rīgas noslēpumus iespējams uzmeklēt Facebook lapā "Paslēptā Rīga".

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: