GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Madride

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesArhitektūras tūrismsLietas, kas jāizdaraVērts zinātSpa un labākie saloniFilmaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Insider: Evelīna Melbārzde« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Insider's view · Eiropa · spānija · Madride

Insider: Evelīna Melbārzde

0 ATSAUKSMES

Insider: Evelīna Melbārzde

Lielais Retiro parks pašā Madrides centrā, īpaši karstā laikā, ir patvērums visiem, kam nepieciešams vairāk dabas, nekā var nopirkt puķu vai sakņu veikalos. Parka teritorija ir pietiekami liela, lai pietiktu vietas visiem. Mani fascinē apbrīnojami harmoniskā līdzāspastāvēšana! Skrējēji, skrituļotāji, suņi, piknikotāji... Cigun vingrotāji ar saviem līdzsvara vingrinājumiem un turpat blakus kāsīša pīpētāji, kas mēģina zaudēt līdzsvaru. Vienā parka daļā skan afrikāņu bungas, otrā ļauts izteikties putniem. Dzīvojot šeit Spānijā, es priecājos par spāņu dzīves baudīšanas talantu. Viņi ne tikai koncentrējas, cīnoties par savu vietu zem saules, bet arī ļoti mērķtiecīgi izbauda ēnu un laiku no uzdzīves brīvajos brīžos, lai mazliet pagulētu zālītē. Parka dzīvei neesmu piederīga un to vēroju tikai tad, kad man nākas parku šķērsot, varbūt tāpēc ikreiz rodas sajūta, it kā tā būtu kādas romantiskas komēdijas laimīgu beigu aina un tūdaļ parādīsies titri.

Par to, ka šai netveramajai Spānijas harmonijai ir ilgas tradīcijas, var pārliecināties spāņu impresionista Hoakina Soroljas (Joaquin Sorolla) gleznās. Neraugoties uz Prado, Tisena-Bornemisas un Karalienes Sofijas muzeju radīto maģisko trīsstūri, kurā visi Madride iebraukušie mākslas baudītāji iegūst sāta sajūtu, es iesaku noteikti apmeklēt Soroljas muzejmāju (http://museosorolla.mcu.es) General Martínez Campos 37. Ne tikai tāpēc, ka viņam, gleznojot Spānijas saules spožumu, izdevies uzgleznot arī tās radīto svelmi un ēnu dzestrumu. Viņš, šķiet, ir viens no tiem, kam gleznojot dvēsele smaidījusi. Nesaprotu, kāpēc par šo spāņu ģēniju salīdzinoši maz zināms ārpus Spānijas!

Tiem, kam māksla ir dzīvesveids, es noteikti ieteiktu atbraukt uz Madridi februārī, kad šeit notiek starptautiskā mākslas messe ARCO, kas uz vienu nedēļu pulcē pasaules ievērojamākās galerijas. Taču tiem, kam ir īpaša interese tieši par Spānijas mākslas tendencēm, lielisku ieskatu dos arī Madrides galerijas visās sezonās. Ceturtdienas vakari ir izstāžu atklāšanas laiks galerijās uz un ap Claudio Coelio ielu smalkajā Salamankas rajonā. Tiem, kas meklē kaut ko pavisam nepieradinātu, es ieteiktu galerijas Doctor Fourquet ielā un ap to - netālu no Karalienes Sofijas mākslas centra (Modernās mākslas muzeja), kurā vienmēr būs atrodamas divas vai trīs izcilas modernās mākslas izstādes (turklāt parasti atspoguļotas pilnīgi atšķirīgas jomas).

Tiem, kamm būtiskas gastronomiskās baudas, Madride ir lielo iespēju pilsēta, jo katrs atradīs savām garšas kārpiņām, ožai, redzei un kabatai ko piemērotu. No spāņu virtuves es izvēlos galisiešu restorānus. Varu ieteikt vienu, kas atrodas „no tūristiem brīvajā zonā" (un tāpēc jārēķinās, ka viss notiks tikai spāņu valodā), - De'Galicia (Paseo Marques de Zafra 8; www.galicia.cn). Ne no ārpuses, ne iekšpuses tas nevieš lielu uzticību, taču to, ka virtuve šeit ir izcila, zina daudzi. Tāpēc tā ir lieliska vieta, ne tikai lai baudītu tipiskos ēdienus, bet arī lai redzētu, ar kādu aizrautību vakariņo un diskutē paši spāņi un cik svarīgs šeit ir vēdera kults. Kā galisiešu virtuvi sevi piesaka arī Orixe (Cava Baja 17; www.orixerestaurante.com). Es gan uzskatu, ka šī diezgan askētiskā vieta uz vienas no restorānu ielām La Latina kvartālā pieskaitāma pie kreatīvās virtuves pārstāvjiem. Līdzīgi kā Olivarseis Lavapies rajonā, kas sevi reklamē kā Vidusjūras diētas virtuvi. Abos restorānos ir ļoti gaumīga vide, ēdienu izvēle un labas cenas.
Āzijas virtuves cienītājiem iesaku Café Saigon (Maria de Molina 4; www.cafesaigon.es), ar mūsdienīgo skatījumu uz Āzijas tik dažādo valstu ēdiena gatavošanas tradīcijām. Dizaina piedzīvojumu meklētājiem - vienu no dizainera Filipa Starka veidotajiem restorāniem: Teatriz (Calle Hermosilla 15, telrunis: 915775379) vai jauno Ramses (Plaza de la Independencia 4). Interjera un apkalpošanas ziņā īpaši izlepušajiem -dārgo un mazliet snobisko Loft 39 (Velazquez 39; www.restauranteloft39.com). Jums šeit liks sajusties kā ļoti īpašiem viesiem, taču, saņemot rēķinu, sapratīsiet, ka katra klanīšanās ir pieskaitīta...
Austeru un citu jūras mošķu pielūdzējiem: Sanxenxo (Ortega y Gasset 40, tālrunis: 915774654; www.sanxenxo.com.es) - mazliet mietpilsoniski garlaicīgs interjers, taču šeit pilnīgi noteikti tam nav nozīmes. Ļoti garšīgi un samērā dārgi, bet pilnīgi droši, jo visi produkti ir patiešām svaigi!

Ja ēšana ir tikai pa ceļam...

Staigājot pa Čveku (Chueca), iegriezieties Isolee (Infantas 19, tālrunis: 915228138; www.isolee.es): internacionāla virtuve ar variācijām par spāņu ēdienu tēmu. Ēdienkarte nav pārāk liela, taču laba salātu izvēle un ēdiens - veselībai draudzīgs. Ļoti proporcionālas cenas. Isolee var ne tikai paēst, bet arī iepirkties. Veikala telpas nav lielas, taču te iespējams iegādāties gan šo to līdzņemšanai, delikateses, kā arī dizaineru apģērbus, aksesuārus, vienkārši gaumīgus un dārgus niekus, žurnālus un dizaina tēmai veltītas grāmatas. Iegādājoties, piemēram, Segway (par aptuveni 7000 eiro), dāvanā saņemsiet bezmaksas autovadīšanas kursus. Šeit mani vienmēr kaut kas pārsteidz: baltās tējas šokolāde, vodka ar šokolādi!
Lamiak (Cava Baja 42, tālrunis: 913655212) La Latina kvartālā - vienmēr pārpildīts, jo ļoti garšīgi un saprātīgas cenas. Ēdienkartē daudz dažādu uzkodu (tapas un pintxos), kas sniedz labu un ātru ieskatu basku reģiona kulinārajās tradīcijās.
Salamankas rajonā El Lateral (Velazques 57, tālrunis: 91 435 06 04). Ceturtdienas, piektdienas un sestdienas vakaros te vienmēr ir pārpildīts, jo šeit parasti satiekas trīsdesmitgadīgie, lai pavakariņotu pirms iziešanas ielās. Plašā izvēlē oriģinālas uzkodas. Virtuve strādā aptuveni līdz vieniem naktī. Laba mūzika, gaumīgs interjers un burvīga atmosfēra. El Lateral var atrast arī Čvekā - C/ Fuencarral, 43.

Tiem, kam svarīgi, lai paliekošas atmiņas par Madridi būtu taustāmas, iesaku Čveku. Tur vienkopus atrodamas ļoti daudzu Madrides veikalu „pārstāvniecības" un daudz tādu veikalu, ko citur Spānijā neatrast. Ja jums patīk bilžu grāmatas un nebaidāties atzīt, ka arī jums bērnība bijusi pārāk īsa - iegriezieties Custo Barcelona (Fuencarral 29; www.custo-barcelona.com). Šeit ir gan krāsu, gan formu ziņā oriģināli krekliņi un kleitiņas ar apdrukām, aplikācijām 20. gs. 50.-60. gadu stilā. Katra lieta ir mākslas darbs.
Aktīviem ceļotājiem es ieteiktu Coronel Tapiocca (Fuencarral 9; www.coroneltapiocca.com). Ceļojuma apģērbu, aksesuāru un piederumu veikalu brīžiem, kad darba uzvalciņš nospiež dvēseli. Tur atrodami ne tikai lieliski lina izstrādājumi, bet arī daudz nepieciešamu lietu ceļojumiem uz „nepieradinātiem" galamērķiem.
Dzīves lutinātajiem, izsmalcinātu lietu un apģērbu meklētājiem iesaku 3 Gongoras (Luis de Gongora 3) - še rodams viss, lai sevi vai sev mīļu cilvēku sagatavotu kādai īpašai dzīves dienai vai arī lai kādu dienu sev pārvērstu par īpašu. Daži tik izcili izsmalcināta zīda apģērbi, ka teju rada pietāti.
Meklējot ko oriģinālu savas mājvietas interjeram, iesaku doties uz Mimomoss (Conde de Xiquena 10; www.mimomoss.com). Arī tad, ja esat ierobežoti telpā vai naudā, ir vērts šeit iegriezties, lai papriecātos par cilvēku izdomu gluži kā dizaina izstādē.

Visbeidzot - katra diena beidzas ar vakaru...

Pilnīgi noteikti dodieties uz La Latina kvartālu, kur ir ļoti daudz jauku vietu, sāciet ar Plaza Humilladero virzienā uz San Andres un drīz vien pamanīsiet, ka kājas pašas nes... Delic (Costanilla San Andres 14) ir Madridē labākie mojitos.
Lielā slinkuma un/vai noguruma dienās es ieteiktu Čvekas un Tribunal rajonus, jo tur ir vairāk zvilnēšanai piemērotu vietu. Piemēram, Areia Colonial Chill Out (Hortaleza 92; tālrunis: 913100307; www.areiachillout.com) - ļoti mājīgi, labi kokteiļi, eksotiskas uzkodas.

Madride, protams, ir slavena ar nakts dzīvi: vēlajām vakariņām pēc desmitiem, kokteiļiem līdz trijiem naktī un dejām līdz sešiem septiņiem rītā. Tiem, kas netic, ka daudz ir tādu, kuriem vēl sešos nenāk miegs, es ieteiktu slavenākos klubus - Joy Eslava (Arenal 11; www.joy-eslava.com) vai Pacha (Barcelo 11; www.pacha-madrid.com) Madrides filiāli. Tie, kam nav tik daudz izturības, var doties uz mazliet snobisko Fortuny (Fortuny 34; www.jardinfortuny.net) 19. gadsimta villā, kur dejas sākas jau ap vieniem diviem naktī. Klubs ir slavens ne tikai ar savu nelielo dārzu, kas ļauj baudīt zvaigznes vasaras naktīs, bet arī ar face control, kura daudziem liedz iespēju nonākt līdz baudīšanai (pēc man nezināmiem kritērijiem).

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: