GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW JAUNUMI FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesLietas, kas jāizdaraVērts zinātSpa un labākie saloniInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Jaunumi · Eiropa · somija · Helsinki

Pilsētjaunumi jūnijā

0 ATSAUKSMES

Pilsētjaunumi jūnijā

Nekas šajā pasaulē nav tāds kā izskatās. Par to kārtējo reizi varat pārliecināties šovasar nokļūstot Helsinku Esplanādes parkā - līdz pat oktobrim tā koku stumbri (kopskaitā 20) ietinušies slavenās japāņu mākslinieces Jajoi Kusamas leģendārajos punktos. Sarkanbalti punktotajam rakstam kā psihodēliskām pilsētvides mušmirēm izaicinot ziemeļniecisko atturību. Dzimusi 1928. gadā Matsumoto Japānā, Kusama ir viena no ekstravagantākajām un neordinārākajām mūsdienu māksliniecēm, kas nekad nav slēpusi, ka māksla viņai ir veids, kā cīnīties ar saviem dēmoniem. “Es savas halucinācijas un apsēstības pārveidoju skulptūrās un gleznās,” saka Kusama, kura jau kopš 1975. gada brīvprātīgi vada savas dienas hospitālī mentāli slimajiem, vienlaikus ik dienas aizrautīgi nododoties darbam. Punkti ir viņas dzīves un mākslas simboliskā zīme. Kā uzskata Kusama – cilvēki, zeme, saule, mēness katrs pats par sevi ir tikai punkts visumā, un vienīgi kopā tie spēj veidot universu. Arī viņas pašas dzīve esot vien punkts, kas pazaudēts starp tūkstošiem citu.

Foto: Pilsētjaunumi jūnijā
Yayoi Kusama: Narcissus Garden, 2016. © Yayoi Kusama. Photo: HAM / Maija Toivanen

Tikmēr otra Kusamas instalācija – tapusi no 1000 spoguļveida tērauda lodēm, skatāma Helsinku Ziemas dārza Palmu mājā (Talvipputarha; līdz 4. septembrim). Simboliski dēvēta par Narcissus Garden, tā ir veltījums Narcisam un viņa neskaitāmajiem sava paštēla pārņemtajiem sekotājiem paaudžu paaudzēs. Pirmoreiz šis darbs tika eksponēts 1966. gada Venēcijas biennālē un pēc tam piedzīvojis daudzas atkārtotas versijas visur pasaulē. Abi mākslas darbi ir savveida prelūdija vērienīgajai Kusamas restrospekcijai, kas oktobrī vērs durvis Helsinku mākslas muzejā HAM (www.hamhelsinki.fi).

Savukārt tiem, kas ciena skandināvu dizainu, noteikti vērts iegriezties Samuji House (Erottajankatu 9; www.samuji.com) - pazīstamās somu dizaina studijas Samuji jaunajā mājvietā. Izvietojusies divos stāvos, tā zem viena jumta piedāvā Samuji modes un interjera dizaina esenci. Samuji stila fundaments ir ilgstpējīgs dizains, uzskatot, ka mainīt garderobi un dzīves telpas ietērpu atbilstoši mainīgiem sezonu modes vējiem, ir vienkārši muļķīgi un bezatbildīgi.

Foto: Pilsētjaunumi jūnijā
Bier Bier

Oda ilgtspējīgam dizainam ir arī turpat netālu esošais jaunais Helsinku alus bārs Bier Bier (Erottajankatu 13; www.bier-bier.fi). Tā interjera autore ir viena no šī brīža spilgtākajām somu dizainerēm Joanna Laajisto (viņas kontā arī restorāna Story interjers pilsētas Vecajā tirgus hallē). Vēsturiskā ēka, kurā iemitinājies bārs, atrodas Somu Nacionālās Antikvariāta padomes paspārnē. Visās trijās bāra telpās pilnībā saglabāts un restaurēts oriģinālais interjers ar vecajām podiņu krāsnīm, griestu reljefu un koka grīdām, krāsu paletei uzjundot attālas asociācijas ar angļu pabu, kurš iesēdināts Ziemeļvalstu dizaina stilistikā. Tumšs koks, misiņa apdares detaļas, ādas krēsli un laikmetīgā māksla pie sienām – ne vēsts no eventuāla alus bāra piesmakuma un robustuma. Vien silts, dizaina detaļās virtuozi niansēts mājīgums. Turklāt, ja nekārojas alu, tikpat labi še varat nobaudīt arī tēju vai glāzi vīna. 

 

Intro attēls: Yayoi Kusama: Ascension of Polka Dots on the Trees, 2016 (installation view from Helsinki). Courtesy of Ota Fine Arts, Tokyo/ Singapore; Victoria Miro Gallery, London; David Zwirner, New York. © Yayoi Kusama. Photo: HAM / Maija Toivanen

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: