GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Baudītāja ceļvedisKultūraKur nakšņot

IZVĒLIES OBJEKTU

« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Jaunumi · Āzija · indija · Čenaja

Hayatt Regency Chennai

0 ATSAUKSMES

Kaut indiešu laikmetīgā māksla pēdējos gados piepulcējama tā dēvētajām modes lietām, lepojoties gan ar respektabliem pārdošanas cipariem starptautiskās izsolēs, gan prestižu Eiropas un ASV mākslas institūciju tai veltītām izstādēm, kā arī Indijas laikmetīgās mākslas biennāli, kas šogad Deli notika jau ceturto reizi, diezin vai laikmetīgās mākslas aina ir tā, ar kuru lielākās daļas ceļotāju apziņā saistās galamērķis - Indija. Taču stereotipi ir radīti, lai tos lauztu - Indijai soli pa solim iekarojot arvien pārliecinošāku vietu ne tikai mākslas tirgū, bet arī mākslas tūrisma nišā. 2012. gada decembrī Keralas štatā notiks pirmā Kochi-Muziris laikmetīgās mākslas biennāle, kurā piedalīsies vairāk kā 80 indiešu un starptautiskie mākslinieki. 2015. gadā iecerēta arī pazīstamā arhitektu biroja Herzog&de Meuron projektētā laikmetīgās mākslas muzeja atklāšana Kolkatā. Savukārt šomēnes Indijas industriālajā metropolē Čenajā (Chennai) oficiāli durvis vēra viens no pēdējā laika ambiciozākajiem viesnīcu un vienlaikus mākslas projektiem - Hayatt Regency Chennai.

Foto: Hayatt Regency ChennaiFoto: Hayatt Regency Chennai

Viesnīca, kas lepojas ar vienu no lielākajām šāda stila naktsmītnei jebkad speciāli radītajām laikmetīgās mākslas kolekcijām - tās interjerā eksponējot kopskaitā vairāk kā 50 mākslas darbus. Gan vietējo, gan starptautisku autoru darbus. Ekspozīcijas kurators ir viens no pazīstamākajiem savas nišas profesionāļiem Indijā - Rajeev Sethi. Un tā lepojas arī ar gana neordināru stāstu - kad iepriekš ilgu laiku pamestā viesnīcas ēka nonākusi tagadējo īpašnieku rokās, pie tās betona dzegām viņi lielā pārsteigumā pamanījuši neskaitāmus bišu stropus. Jau tas vien bijis neticami - ieraudzīt bites šajos betona džungļos, cilvēka mākslīgi radītā vidē. Bitēm un šim simboliskajam stāstam par visu mūsdienu pasaules dzīvo būtņu savstarpējo sasaisti, mijiedarbību un atkarību vienai no otras, vēlāk arī kļūstot par speciāli Hayatt Regency radītās mākslas kolekcijas pamatu. Bite lidojot no zieda uz ziedu ne tikai tiek pie savai izdzīvošanai nepieciešamā - nektāra, bet vienlaikus arī tos apputekšņo, tādējādi kalpojot par neatņemamu sastāvdaļu kopējā dzīvības turpinājuma ķēdē. Gan bitēm, gan ziediem ir nepieciešamība vienam pēc otra, radot perfektu līdzsvaru dabā.
Līdzās tādu pazīstamu indiešu mākslinieku kā Anjolie Ela Menon, Anjum Sing u.c. darbiem, Hayatt Regency kolekcijā pārstāvēts arī ekstravagantais britu mākslinieks un rotu dizainers Endrjū Logans (Andrew Logan). Viņa radītā instalācija atrodas viesnīcas ātrijā - Logana rokrakstam raksturīgajiem krāsainu spoguļlausku "bišu stropiem" vijoties lejup pa tā balkoniem kā pūķiem lidojumā, kas viens ar otru saistīti nesaraujamām saitēm. Un līdzko kādā no stāviem tiem pietuvojieties - sīko spoguļšķautņu attēlā starp ziediem, bitēm apkārtējās pasaules mikrokosmosā ieraugāt arī sevi, mazu Visuma "statistu" kopējā tēlu un krāsu plejādē. Līdzīgi kā citi mākslinieka darbi, arī šis ir par, viņaprāt, būtiskāko - dzīves svinēšanu. Visā tās daudzveidībā un - nezaudējot prieka un humora izjūtu. 2011. gadā klajā nāca arī māksliniekam veltīta filma The British Guide to Showing Off (režisors Jes Benstock) - autobiogrāfisks stāsts par Loganu un viņa mūža ekstravagantāko projektu - Alternative Miss World. Iesācies 1972. gadā, tas kļuva par vienu no kolorītākajiem Londonas visa veida dīvaiņu un alternatīvo pilsoņu šoviem, sirreālu kostīmu pārtiju un vienlaikus smalku ironiju par klasisko smukumkonkursu. Jo atšķirībā no pēdējā, Alternative Miss World ir ballīte, kurā būtiski ir piedalīties - ne uzvarēt. Pats Logans filmā šovu raksturo kā savu visizcilāko mākslas darbu - dzīvu skulptūru, kas vienlaikus iemieso britu mākslas un kultūras četru dekāžu visneprātīgāko strāvojumu un ideju esenci. Kaut mākslinieka studija - viņa leģendārais "stikla nams" (glass house) atrodas Londonā, Eiropas ziemā nu jau labu laiku viņa otrās mājas un iedvesmas telpa ir Indija. Džaipuras festivāls, kurā viņš vada meistarklases un kāds nams ar vairāk kā 250 gadu vēsturi Goa, kurā viņš ik gadu atgriežas.

365, Anna Salai
Chennai, Tamil Nadu
www.chennai.regency.hyatt.com

Attēlos - Endrjū Logana instalācija

02/2012

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: