Jauns kultūrekskursantu galamērķis. Pjēra Sulāža muzejs Francijas dienvidos
Abstrakcionisma mākslas viens no spilgtākajiem tēliem, vairāk kā deviņdesmit gadus vecais Pjērs Sulāžs (Pierre Soulages) šodien tiek dēvēts par mūsdienu Francijas mākslas scēnas nozīmīgāko gleznotāju un uzskatīts teju par nacionālo varoni. Kad 2009. gadā Parīzes Pompidū centrs sarīkoja Sulāža retrospekciju, tā piesaistīja vairāk kā pusmiljonu apmeklētāju, kļūstot par populārāko dzīvam māksliniekam jebkad veltīto izstādi muzeja vēsturē. Maija beigās Sulāža dzimtajā pilsētā Rodez durvis vēris viņa muzejs. Tādējādi ierakstot ārpus tradiconālajām tūrisma esošo Francijas dienvidu pilsētiņu kultūrekskursantu must-visit listē.
Mākslinieks pats muzejam uzdāvinājis vairāk kā 500 savus darbus, un tā ir apjomīgākā dzīva mākslinieka kādam muzejam jebkad atvēlētā kolekcija. Muzeja vizuālā tēla autori ir katalāņu arhitektu birojs Passelac&Roques Architects. Tā fasādi veido metālisku kubu virkne, kurai izmantots īpašais Corten tērauds, kas laikam ritot pārklājas ar rūsas kārtu, tādējādi atrodoties nemitīgā mainībā, atkarībā no diennakts stundas mainoties arī fasādes tonalitātei. Šim materiālam savā veidā saspēlējoties arī ar Sulāža darbiem. Kā zināms, Sulāžs tiek dēvēts arī par "melnā gleznotāju" un par "gaismas gleznotāju", kas teicis, ka gaisma, kura reflektē pret melno, to pilnībā maina un transformē, atklājot tā mentālo lauku. Gaisma Pjēra Sulāža daiļradē ir matērija, ar kuru manipulējot iespējams melno izvilkt no tumsas.
Atbilstoši mākslinieka vēlmei muzejs nav iecerēts kā statiska vienam māksliniekam veltītu izstāžu telpa, bet gan atradīsies nemitīgā mainībā – vienu no tā zālēm atvēlot modernās un laikmetīgās mākslas izstādēm.
Netālu no Rodez atrodas arī UNESCO mantojuma sarakstā iekļautā Conques abatija – viens no Francijas Dienvidu svētceļnieku pieturpunktiem, kuras logu 104 stikla vitrāžas savulaik (1987-1994) radījis Sulāžs.
Musée Soulages, Jardin du Foirail, avenue Victor Hugo, Rodez
musee-soulages.grand-rodez.com