GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW JAUNUMI FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLietas, kas jāizdaraVērts zinātRaksti

IZVĒLIES ŽANRU

IZVĒLIES OBJEKTU

« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Kultūras afiša · Eiropa · grieķija · Atēnas · Festivāli

Hellenic Festival, jūnijs, jūlijs, augusts, 2011

0 ATSAUKSMES

Grieķijas festivāls pieder spēcīgākajiem kultūras svētkiem pasaulē. Ne tikai tā vēriena dēļ - teātra, dejas, mūzikas vakari, cross - genre events, izstādes un radošās darbnīcas notiek visus trīs vasaras mēnešus, zem sava jumta apvienojot gan Festival Athen, gan Festival Epidaurus, bet arī programmas kvalitātes un mākslinieku izvēles dēļ. Atēnu festivālā vairāk nekā pusgadsimta tā pastāvēšanas vēsturē ir parādīts viss labākais, kas mūsdienu mākslā ir radīts, šeit ir viesojušies visi izcilākie laikabiedri mākslā ar saviem darbiem. Festivāls ir atvērts gan tradicionālām mākslas formām - šeit cieņā ir gan opera, gan klasiskā mūzika, gan balets.
Programmas lielajiem magnētiem pieder franču režisores Arianes Mnuškinas jaunākais darbs „Les Naufragés du Fol Espoir", kas tapis pēc Žila Verna nepabeigta romāna. Viņas leģendārais Saules teātris arī pēc četrdesmit gadus pasaules slavas apvītas darbības, nav zaudējis savu spēku un krāšņumu, ir brīvs no sadzīves, brīvs no sīkumiem. Tā uzmanības lokā ir cilvēku dvēseles un pasaules kopīgais ritums. Saules teātrī savienojas dažādu pasaules kultūru spēles tehnikas, atklātas teatralitātes prieks un vēlme runāt par lielām lietām.
Saules teātra fenomens slēpjas arī tā valdzinošajā vieglumā, kas arī pēc četru stundu skatīšanās, ļauj skatītājam doties atpakaļ reālajā dzīvē spēkpilnam, ar pozitīvu dzīves gribu. Ariana Mnuškina ir teātra ģēnijs un viņas uzburto pasauli mēdz dēvēt arī par bērnu teātri pieaugušajiem, un tam ir sakars ar nezaudēto spēju brīnīties.
Daudz kopīgā ar brīnumiem ir arī nerealitātes meistara, sapņu alķīmiķa amerikāņu avangarda klasiķa Roberta Vilsona teātra valodai. Savā jaunākajā Berlīnes Berliner Ensemble tapušajā darbā, Franka Vedekinda lugas „Lulū" inscenējumā, savos sabiedrotajos viņš ir aicinājis amerikāņu komponistu Lū Rīdu un grandiozo Angelu Vinkleri, kuru dēvē par „izņēmuma aktrisi", jo viņas skatuviskā eksistence nav ietilpināma nevienā no atvilktnēm, kuru mēdz lietot teātra aprakstnieki. Mākslas notikums garantēts.
Tas garantēts arī sastopoties ar franču dejotāju Silviju Gijemu, kura ir spilgts un savdabīgs izņēmums mūsdienu dejas pasaulē. Viņa ir žanros neiesprostojama dejotāja, vienlīdz spoža klasiskajā baletā un mūsdienu spēcīgāko horeogrāfu visradikālākajos meklējumos. Pēc viņas pirmās uzstāšanās deviņpadsmit gadu vecumā „Gulbju ezerā" Rūdolfs Nurejevs viņu ierindoja Parīzes operas baleta zvaigznājā, un Gijema kļuva par jaunāko baleta zvaigzni Parīzes baleta trupā. Silviju Gijemu savos darbos ir aicinājuši spilgti individuāla rokraksta mākslinieki - Rūdolfs Nurejevs, Moriss Bežārs, Viljams Forsaits, Mats Eks, Akrams Khans, Roberts Vilsons. Kanādiešu teātra alķīmiķis Roberts Lepāžs viņu izvēlējās savam darbam „Eonnagata", kura uzmanības centrā bija vīrišķā un sievišķā dabas savienojums cilvēkā. Viena no dejotājas īpatnībām pēc Lepāža raksturojuma ir tā, ka viņa ir ļoti spēcīga un atlētiska, un arī graciozitātei un apbrīnojamajam kustību vieglumam piemīt vīrišķīga enerģija.
Grieķijā Silvijas Gijemas dejos trīs jaunus darbus, ko šai unikālajai māksliniecei sacerējuši izcili mūsdienu horeogrāfi - Mats Eks, Wiljams Forsaits un Jiři Kylián.
Uz Grieķiju šovasar ceļo arī Londonas un Ņujorkas Bridge Project noslēdzošā daļa - Sema Mendesa inscenētā Viljama Šekspīra traģēdija „Ričards III" ar Kevinu Speisiju titullomā.
Festivālā ir lieliska iespēja iepazīties arī Grieķijas spēcīgākajiem māksliniekiem un viņu darbiem, kas programmā pārstāvēti visplašākajā spektrā - no leģendāriem klasiķiem līdz mūsdienu grieķu dejas mākslinieku radošajiem meklējumiem.
Festival Epidaurus ļauj izbaudīt Grieķiju kā teātra dzimteni - ik gadu programmā ievērojama vieta tiek ierādīta antīko darbu jaunām skatuviskām interpretācijām, kas tiek izrādītas vienā no visskaistākajiem pasaules teātriem - Epidaurus, kas saglabājies vēl no 3. gadsimta pirms Kristus dzimšanas, un kurā senās grieķu traģēdijas tika izrādītas jau tad, kad tās tika sacerētas un sacentās savā starpā četrpadsmit tūkstoš skatītāju priekšā. Šādam skaitam cilvēku Epidaurus - brīvdabas amfiteātris ar skatu uz grandiozu kalnu ainavu un unikāliem dzirdamības noteikumiem, kas skatītājam pēdējā rindā ļauj sadzirdēt katru vārdu, tika savulaik uzbūvēts. Programmu veido antīkās traģēdijas un komēdijas, kā arī jaunākos laikos veidoti mākslinieciskie turpinājumi „grieķu lietai".

Festivāla programma: www.greekfestival.gr

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: