GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Daejeon

Baudītāja ceļvedis

IZVĒLIES CEĻVEDI

2011. gada atradumi. Ceļotāju piezīmes

Antra Birzule. Nepāla un vērtību pārvērtēšanaImants Jansons. Pasaules skarbākais ultramaratons Nāves ielejāAndis Sīlis. Autentiskuma druskas un ekonomiskā uzplaukuma vājprātsIngus Augstkalns. B.a.s.e jumping Norvēģijā un ItālijāAndris Vītoliņš. Par mākslu un gastronomiju BakuAustris Mailītis. Lidojošo mūku templis un svētceļojums uz ŠaoliņuIrēna Frīdenšteina. Uz sēra krāteri mēnesgaismāKaspars Klapklans. Kaitbordista, nirēja un Robinsona galamērķis Los RoquesJānis Jenzis. Ekstravagance Barselonas operāPauls Irbins. Bērnu un jauniešu zinātnes festivāli DienvidkorejāIeva Irbina. Piedzīvojums Glastonburijas festivālāGundega Skudriņa. Neordināri gastronomijas galamērķiRoberts Gobziņš. Neticamie atradumi automaģistrālē Kijeva-Odesa« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Āzija · dienvidkoreja · Daejeon · 2011. gada atradumi. Ceļotāju piezīmes

Pauls Irbins. Bērnu un jauniešu zinātnes festivāli Dienvidkorejā

Autors: Pauls Irbins0 ATSAUKSMES

Bērnu zinātnes centra „Z(in)oo" vadītājs Pauls Irbins ar kolēģi Jāni Ķirpīti 2011. gada oktobrī devās zinātniskās pieredzes apmaiņas ekspedīcijā uz Dienvidkoreju, lai iepazītos ar tās zinātnes un inovāciju kultūru. Ekspedīcijas ietvaros Pauls apmeklēja skolas, zinātnes centrus un piedalījās Korejas zinātnes nedēļas pasākumos, tostarp, zinātnes festivālā Dienvidkorejas Daejeon pilsētā.

Veids, kādā, pie mums par garlaicīgu lietu uzskatīto, mācīšanos un zinātni pārvērst par intriģējošu komandas darbu un atraktīvu pasākumu, ir bērnu un jauniešu zinātnes festivāli, kādi tiek organizēti Dienvidkorejā. Vispārzināmās zinātniskās olimpiādes, kurās noris sīva sāncensība starp skolām un skolēniem, Korejā tiek veidotas kopsolī ar dažādām izklaides aktivitātēm un izstādēm, kuru stendos tiek prezentētas interesantas tehnoloģijas un svaigākās inovācijas. Vietējās tehnoloģiju kompānijas, prezentējot savu veikumu, izstādē dod iespēju bērniem kopā ar ģimenēm iesaistīties tehnoloģisko jaunievedumu izmēģinājumos vai radīt jaunas tehnoloģijas pašiem.

Zinātnes festivāla pati interesantākā sadaļa ir tieši sacensības. Mūsu ierastās prakses vietā, kad olimpiādēs piedalās tikai paši gudrākie izcilnieki un aizgūtnēm risina sarežģītas formulas, Korejā pasākums ir atvērts daudz plašākam bērnu un jauniešu lokam. Visparastākie bērni sasēžas milzīgajā Daejeon zinātnes festivāla hallē, un tā vietā lai risinātu formulas, viņi darbojas ar konstruktoriem. Šajā procesā skolā iegūtās zināšanas un formulu krājums jāprot lieti izmantot. Tā mazākie taisa, piemēram, nelielus kukainīšus, kuru uzkonstruēšana prasa gan matemātisku, ģeometrisku, gan bioloģisku zināšanu bāzi, savukārt vecākiem bērniem jau pašiem jāizgudro veidi, kādos izmantot dabiskās enerģijas avotus - sauli un vēju. Vairāku stundu darbā no vienkārša plastmasas konstruktora komplekta top sarežģīti dimensionāli mehānismi - dažādi miniatūri kinētiskās mākslas objektus (rolling ball sculptures) un ierīces, kas pašas spēj nospēlēt melodiju uz ksilofona.

Iepriekšminētais bērnu veikums radošā potenciāla ziņā ne par soli neatpaliek, piemēram, no kādas vietējas tehnoloģiju kompānijas radītajiem dejojošajiem robotiem, kas festivāla pieredzē sagādāja ne mazāku devu iedvesmojoša emocionālā lādiņa. Nelielie kustīgie gadžetiņi, saprogrammēti izvēlētās mūzikas ritmā, spēj veikt dažādas kustības un perfekti atdarināt, piemēram, kādā mūzikas videoklipā izpildīto horeogrāfiju (videomateriālu skatieties šeit). Pūlis ap mehānisko deju grupu drūzmējas liels, atmosfēra - patiešām pacilājoša un aizvien nostiprina pārliecību par cilvēkam piemītošo radošo un unikālo potenciālu.
Papildus atraktivitāti festivālam piešķir arī to papildinošie izklaides elementi - tādi kā Korejā plaši pazīstamu popgrupu uzstāšanās un vērienīgas apbalvošanas skatuves gaismās.

Lai gan Koreja vēl pirms nieka 30 gadiem bija pasaulē viena no nabadzīgākajām valstīm, tās lēmumi ieguldīt ievērojamus līdzekļus izglītības un zinātnes attīstībā, vainagojušies ar vērā ņemamu pārticības līmeni. Jau skolas solā tiek attīstīta bērnu ieinteresētība izglītības, zinātnes un inovāciju procesos, kā ikdienas prakse Korejā aktīvi noris zinātnes festivāli un darbojas bērnu zinātnes centri, kas interesantā un aizraujošā formā motivē jauno paaudzi. Tādēļ jebkuru ekonomisku un politisku satricinājumu apstākļos, korejieši lolo sevī pārliecību par jauno paaudzi, kas ar savu izglītību un prāta spējām būs pārliecinošs vilcēj un virzītājspēks.

Jaunās paaudzes īpašo lomu Korejas kultūrā jo spilgti ieskicēja arī kāds saviļņojošs moments festivāla laika, kad, bērniem ienākot sacensību hallē, visi pieaugušie - žūrijas locekļi, skolotāji un sponsori cieņpilni sveica skolēnus un aplaudēja katram bērnam.

Gudra paaudze ir korejiešu nākotnes vīzijas fundaments.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: