GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Tokija

Baudītāja ceļvedisKur paēstKur iepirktiesInsider's view

IZVĒLIES CEĻVEDI

Anda Sīļa arhitektūras tūrista rokasgrāmata

MawlamyaingKiotoTokijaLaosas ziemeļu provincesHavanaMinhenePortoVičencaValensijaLondona« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Āzija · japāna · Tokija · Anda Sīļa arhitektūras tūrista rokasgrāmata

Tokija

Autors: Andis Sīlis0 ATSAUKSMES

Tokija

Laikam lielāko iespaidu amplitūdu savulaik esmu piedzīvojis Tokijā. Neskaitāmu satelītpilsētu saaugums ap vēsturisko pilsētas centru izveidojis neaptverama izmēra urbānos džungļus, kuros strauji jūk prātā tur dzīvojošie un tradicionālo japāņu kultūru deldējošie laikmetīgie mankurti. Nekur citur neesmu redzējis tik daudz jukušo, kas skaļi runā paši ar sevi vai 30 cilvēku pūli, kas, ciešā bariņā saspiedušies, pārskrien no vienas metro stacijas uz otru, piedevām vairumam skrienot ar somu vienā un ausij piespiestu mobilo otrā rokā.
Neesmu redzējis arī tīņu desmitus, kas mēģinot tapt pamanītiem 35 miljonu lielajā pūlī izkrāsojas un saģērbjas uzkrītošāk par pancīgām lellēm un lielveikalus, kuros pārdod visu tikai gotiski melnajam stilam vai gluži pretēji - specializējušos uz persiku/rozā krāsas lietotājām. Ākstīgais raksturs piemīt arī pilsētas arhitektūrai, piemēram, Filipa Starka projektētā Asahi izstāžu zāle/bārs ir apskates vērta postmodernisma arhitektūras ikona.

Foto: TokijaFoto: Tokija

Ārprātīgais cilvēku kvantums padarījis Tokijas publisko ārtelpu par pārblīvētu un neticami skaļu trakomāju – laukumos visas fasādes ir reklāmas drillējoši elektroniskie displeji, automašīnas un ceļazīmes pīkst un robotu balsī ko brīdina, pārdevēji kliedz megafonos aicinādami uz izpārdošanu, viss ņirb neonā un katrā no divdesmit trijiem municipālajiem centriem ir galvenais, mūsu Stacijas laukuma izmēra krustojums, ar tik daudz cilvēkiem kā tūlīt pēc salūta beigām Krastmalā. Lai varētu tikt pie pilnvērtīga arhitektūras izraisīta insulta vēl jāpalūkojas uz mazajos gruntsgabalos iespiestajām augstceltnēm, kas apkrāmējušas fasādes ar plānprātīgu detaļu daudzumu - gluži kā savu identitāti meklējoši, izkrāsojušies un blīvā rindā saspiedušies kārni tīneidžeri. Kopā ar visu iespējamo veidu transportu izvietotu vienlaicīgi četros līmeņos Latvijas lauku iedzīvotājam garantēti prognozējama patiesi slikta dūša.

Foto: TokijaFoto: TokijaFoto: TokijaFoto: Tokija

Tomēr, neskatoties uz pilsētbūvniecisko haosu (Tokijā salīdzinot ar Rīgu drīkst būvēt praktiski bez jebkādiem ierobežojumiem), pilsēta ir pilna ar izciliem arhitektūras eksperimentiem.
Populārākos no nesen uzceltajiem modes namu veikaliem jau droši vien zināt – Tadao Ando Armani Casa, Herzoga & de Meuron Prada, SANAA projektēto Dior (labāk skatīties vakarā), kā arī revolūciju tradicionālās kolonnu/pārsegumu tektonikā izraisījušo Toyo Ito Tod’s Omotesando bulvārī.

Foto: TokijaFoto: Tokija

Turpat arī Ando Omote Sando Hills un MVRDV projektētais spirālveida dārgveikals Gyra.

Ito ir arhitekts arī īpatnēji sacaurumotajam Mikimoto veikalam Ginzā. Kvadrātmetru izmaksu ziņā Rīgā kaut ko līdzīgu vēl neredzēsim ilgi, vēl ilgāk būs jāgaida uz šāda līmeņa meistaru drosmīgiem izteiksmīgu būvmākslas formu meklējumiem, jo Tokijas fenomens ir cenšanās tikt pamanītam par katru cenu. Pārsvarā gadījumu tas gan noved pie mums nesaprotama fasāžu ķīseļa. Pievērsiet uzmanību detaļu kvalitātei - to, ka Japāna vienīgā saglabājusi augstu celtniecības kvalitāti, ir atzinuši bezmaz vai visi lielie stārkitekti.

Foto: TokijaFoto: TokijaFoto: Tokija

Tokijas nelaime ir tā, ka samērā daudz izcilu objektu ir sabūvēti aiz raksturīgajiem augstajiem nožogojumiem un tamdēļ gandrīz neredzami no publiskas ārtelpas. Tāpēc var gadīties, ka pusi dienas kuļaties uz kādu arhitektūras grāmatā noskatītu projekta atrašanās vietu, un beigās nekāda īpaša prieka nav, tāpēc labāk painteresēties pie zinātājiem.

Pāris ēku var aplūkot arī no pasaulslavenā Šingeru Bana daiļrades – turklāt Swatch tornim un „stikla slēģu mājai” ir iespējams arī piekļūt.

Foto: TokijaFoto: TokijaFoto: Tokija

SANAA svaigi kā uzbūvējuši arī Latvijas mentalitātei izbrīnu raisošus „pilsētas māju” kompleksus – Moriyama un eleganti korekto Seijo Town Houses.

Nebijušu sajūtu cienītājiem iesaku pamēģināt kādu nakti pārlaist vienā no „kapsulhoteļiem”. Slavenākais ir japāņu metabolisma arhitektūras piemērs visās arhitektūras vēstures grāmatās – Kisho Kurokawa ”Nagakin” – steidziet apskatīt, jo nesen presē lasīju žēlabas par gaidāmo nojaukšanu.

Foto: Tokija

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: