GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Almati

Baudītāja ceļvedis

IZVĒLIES CEĻVEDI

2012. gada atradumi. Ceļotāju piezīmes

Juris Zīģelis. Phu Quoc salas mierpilnā atpūta un Krabi klinšu kāpšanas ekstrēmsDarja Siņicina. Cēlā OksfordaAnna Butele. Atgriešanās AlmatiMārtiņš un Kārlis Dambergi. Par neaizmirstamām draugu kāzām Itālijas laukosAndris Rubīns. Džezs, pusnakts komēdiju šovi un Marina Rebeka uz Metropolitēna skatuves« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Baudītāja ceļvedis · Āzija · kazahstāna · Almati · 2012. gada atradumi. Ceļotāju piezīmes

Anna Butele. Atgriešanās Almati

Autors: Anna Butele1 ATSAUKSME

Anna Butele. Atgriešanās Almati

 Ar Kazahstānu tuvākā nākotnē plānota aizvien lielāka sasaiste tur plānoto darbu dēļ. Līdz šim valstī esmu pabijusi vien divas reizes – vasarā un ziemā, tāpēc kopumā šī zeme man aizvien ir liela mīkla. Interesanti, ka otrā apmeklējuma reize radikāli izmainīja pirmās atstāto iespaidu. Abas viesošanās reizes lielā mērā bija kā testa braucieni, lai pārliecinātos, vai spēšu iedzīvoties un būt Kazahstānas pilsētā Almati.

Priekš manis pati intriģējošākā ir šīs tautas mentalitāte – izteiktais draudzīgums, kurā privātā telpa burtiski izšķīst. Viņu dabiskā atbildības uzņemšanās un vēlme palīdzēt tikko sastaptam cilvēkam ir fenomenāla! Kazahstānas jaunos cilvēkus raksturo spēcīga pašpārliecinātība un sava „es” apziņa, tajā pat laikā jaušama arī izteikta pietātes izjūta. Kā mācīja paši vietējie – kad runājiet ar austrumu cilvēkiem, nepatiku labāk neizrādiet, apšaubījumu – skaļi nepaudiet. Tā vietā sakiet, ka lieta jums šķiet interesanta.

Šoreiz apzīmējumu „interesanta” izmantošu aprakstot Almati pilsētas jauno arhitektūru. Almati ir lielākā pilsēta Kazahstānā, savulaik tā bija Kazahijas PSR un Kazahstānas galvaspilsēta - laika periodā no 1929. līdz 1998. gadam. Lai arī zaudējusi galvaspilsētas statusu, Almati joprojām Kazahstānas galvenais komerciālais centrs. Pilsēta būtībā ir uzcelta pēdējo simt gadu laikā. Līdzās Staļina laika namiem – tā dēvētajam vecajam centram, pilsētā pēdējās divdesmitgades laikā tiek būvētas jaunceltnes. Pateicoties milzīgam finansu līdzekļu pieplūdumam, būvēts tiek ar plašu atvēzienu - strauji un jaudīgi! Jāsaka gan, ka jaudīgi tikai investīciju ziņā. Var jau būt, ka kopējo pilsētas arhitektūras koncepciju es vēl netveru, taču sliecos domāt, ka tās īsti nav. Varbūt tas tāpēc, ka pilsētai nav vēsturiskās arhitektūras fundamenta un viss, kas ir - ir šībrīža.

Pilsētas būvniecībā tiek pieaicināti gan pasaules līmeņa arhitekti, gan darbojas vietējie. Īpatnēji, ka labu arhitektūru var veidot arhitekti, kuriem pašiem ir nauda, kuri paši darbojas pēc savas iniciatīvas un savu darbu pārdod tālāk. Pretējā gadījumā - visu nosaka klients, tostarp valsts pasūtījums, kura gadījumā projekta ievirze tiek diezgan spēcīgi diktēta. Šajā valstī arhitekti un dizaineri ir tikai instruments pasūtītāja vēlmju realizācijā.

Bet ja kāds reiz iezīmēs pavisam jaunus vaibstus Kazahstānas arhitektūrā, tie būs jaunie arhitekti, kuriem šobrīd brīvi - par valsts naudu - ir iespēja doties studēt uz labākajām pasaules mācību iestādēm un atgriezties ar jo plašu pasaules redzējumu.

Piemiedzot acis uz pilsētas arhitektūras „interesantumu”, vērts novērtēt tās īpašo spēku, ko  tai nenoliedzami piešķir kalni. Almati atrodas Ziemeļu Tjanšana pakājē. Pilsēta ir zaļa - koku, krūmu un nepļautu zālienu tajā ir pārpārēm. Tāpat arī ābeļu ir daudz - pavasaros tās ziedošas iekrāso kalnu nogāzes, rudenī - vietējie ļaudis novāc ražu, ko turpat arī tirgo. Iedzīvotāji gan iebilst, ka ābeļdārzi aizvien biežāk tiek izcirsti par labu straujajai būvniecībai.

Esot jebkurā no Kazahstānas pilsētām, protams, vērts apmeklēt tirgu, kas pārsteidz ar sakārtotību un tīrību. Ierasti tirgos katrs atbild par savu „lavačku”, tirgus ir haotisks, taču šeit – precīzi izkārtots un krāsās fragmentēts. Plūme pie plūmes, rieksts pie rieksta... un rodas pasakaina kopaina. Tirgus tomēr daudz pastāsta par pašiem cilvēkiem. Tīrība noteikti ir viena no vērtībām, kas raksturo kazahus, spītējot tam, ka kvalitāte šeit tomēr nav prioritāte. Vēlreiz atgriežoties pie arhitektūras, kvalitātes trūkums nolasāms arī daudzu jaunuzcelto objektu fasādēs, kas pēc pāris gadiem jau izskatās katastrofāli. Nepabeigtība jaušama ik uz soļa, kas rada asociatīvu nekārtības sajūtu.

Apmeklējuma vērti restorāni

Tradicionālās kazahu un to kaimiņzemju (tadžiku, uzbeku u.c.) virtuves restorāns Alasha, simboliskās informācijas pārblīvēts, ir ietērpts musulmaņu rakstos. Tam ir vairākas daļas, tostarp āra terases zona, kuras zaļumos ieslēpti būri ar dziedošu putnu pie katra galdiņa. Pie garajiem galdiem šeit viens otru temperamentā cenšas pārspēt lielo kazahu ģimeņu locekļi, piepildot telpu ar nerimstošu sarunu dunu. Restorāns parūpējies arī par izklaidi un pret vakaru šeit priekšnesumus sniedz dejotājas, kas tradicionālajos tērpos izpilda dažādu tautu dejas. Nekad nebūtu iedomājusies, ka tā vispār iespējams iekustēties. Horeogrāfija ir dievīga!

Jau eiropeiskāks iestādījums ar nosaukumu Cafeteria (cftr.kz) atrodas pašā pilsētas centrā, blakus parkam. Ārkārtīgi mājīga vietiņa. Apsēdušies pie loga, varēsiet tur nosēdēt stundām ilgi un pasūtināt jau pierastākus internacionālās virtuves gardumus.

Atgriežoties pie arhitektūras un interjera dizaina, spēcīgu iespaidu atstāj restorāns Villa Dei Fiorri, kas pārsteidz ar savu mērogu. Tā griesti ir astoņus metrus augsti un pie ieejas viesus sagaida 10X10 m liela glezna. Šeit klasiskā kazahu stilā ieturētais interjers izbūvēts paneļu paneļos, izgaismots vairākos līmeņos – pilns intensīvas informācijas, bez ne viena askēzei atvēlēta kvadrātcentimetra.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Jessica Smith

Apmeklēja: OHIO


We are offering an investment program where you can earn 5 times your investment in 7 days for example you invest $100 in 7 days you get $1500 It's 100% genuine and payouts are sent into your bitcoin wallet immediately after trade …. Stop falling for scams and start earning good profit with a help of a professional trader send a dm now +1(252)285-2093 OR Email: andersoncarlassettrade@gmail.com to get started

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: